szja örökölt ingatlan értékesítés után


Vadóc555 # 2013.02.14. 14:12

Sziasztok,
Segítséget kérnék.
Párom édesanyja 2012 márciusában elhunyt. 2 fia van, akik örökölték az ingatlant. Mivel egyenes ágú rokonok, így illetékmentes.
2013-ban el szeretné adni a lakást. Mi alapján kell fizetni SZJA adót és hogyan? Új lakás vásárlást csak az egyik testvér tervez, a másik nem.
Két kérdésem lenne:

  1. Ha az "X" testvér eladja és vesz egy újat, akkor mi alapján adózik hány %-al és az új lakás után fizetnie kell illetéket?
  2. Ha az "Y" testvér eladja a lakást és nem vesz új ingatlant. A kérdés ugyan ez?

Már több mindent hallottam, hogy a hagyatéki végzésben szereplő összeg, mely 6M Ft, és az eladott lakás teljes vételár mondjuk legyen 7M Ft, közötti különbözet alapján kell adót fizetni. Ez így van? És ha igen, hány %-al kell számolni?

Milyen költségekkel kell számolnom?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.14. 11:39

Nincs jelentősége, mire költöd.

J.Anna # 2013.02.14. 11:37

És abban az esetben, ha a teljes (eladásból származó) összeget nem ingatlan vásárlásra, hanem a meglévő ingatalanomat terhelő jelzáloghitel kiegyenlítésére fordítom?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.23. 11:03

Ha egy éven belül adsz-veszel lakásingatlant, akkor a különbözet lesz az illeték alapja.

J.Anna # 2012.11.23. 09:56

Tisztelt Fórumozók! Tisztelt Szakértő!

Édesapám halála utáni hagyatéki határozatban az örökölt ingatlan értékét 30m Ft-ban határozták meg, melynek 1/4 részben voltam örököse.
3 évvel később eladtuk az ingatlant ennél nagyobb összegért,így jövedelmem képződött. Tehát szja fizetési kötelezttségem van. Szeretnénk ingatlant vásárolni. Kérdésem az lenne, hogy kell e a megvásárolt ingatlan után vagyonszerzési illetéket fizetnem?

Előre is köszönöm a választ.

horex # 2012.05.17. 16:21

És nyilván, kétszer örököltél 4-4 millót

horex # 2012.05.17. 16:20

Nem vagyok szakértő ebben/sem/

SzJA azt mondja

"Ingatlanértékesítés:
Az illetékmentesen szerzett ingatlan átruházásából származó jövedelem
meghatározásakor megszerzésre fordított összegként öröklésnél a
hagyatéki leltárban feltüntetett érték, ajándékozásnál az átruházásból
származó bevétel 75 százaléka számolható el.

Ha a hagyatéki leltárban volt egy ágy, asztal két székkel, erre érti az egyéb értéket

Ezt a közjegyző ritkán méri/irja fel a hagyatéki eljárásban
De ha volt 1millióért festmény, azt figyelembe kell venni

Xtangó # 2012.05.16. 17:44

2011-ben édesapám után egyeneságon örököltem egy lakás 1/2-ed részét édesanyám által lakottan. A lakás Önkormányzat által meghatározott forgalmi értéke 8 mFt volt. A hagyatékátadó végzésben az 1/2-ed tulajdoni illetőség értéke 4 m Ft. Az ingatlan lakott értéke: 2 mFt, hagyatéki teher: 527 eFt.
A NAV az örökösödési illeték kiszabásánál (fizetési meghagyás) a tiszta értéket (illetékkiszabás alapja) 1.06 mFt-ban állapította meg. Mivel egyenesági rokonként örököltem, az illetéket "0"Ft-ban állapították meg.
még ezévben elhunyt édesanyám is, így megörököltem az ő tulajdonrészét is. A Hagyatékátadó végzésben az 1/2 illetőségű ingatlanrész értékét 4 mFt-ban állapították meg. Ebben az esetben a NAV illetéket nem szabott ki, fizetési meghagyást sem küldött.

A lakást üresen (nem lakottan) még 2011-ben eladtam 7 mFt-ért.

Kérdésem: a szja megállapításához milyen szerzéskori értéket kell megállapítani? az első 1/2-ed rész öröklésénél az illetékkiszabásnál megállapított tiszta értéket (1.06mFt),vagy a lakott forgalmi értéket (2 mFt), vagy a valós forgalmi értéket(4 mFT-ot)?

Úgy tudom, hogy ha az öröklés illetékmentes, akkor a szja törvény szerint a hagyatéki leltárban szereplő "egyéb" értéket kell figyelembe venni a szerzéskori érték meghatározásánál.
Kérem, amennyiben ez a jelen adatokból lehetséges
mondják meg, hogy a sok érték közül mit kell figyelembe vennem és mi az az "egyéb" érték.
Köszönettel: Xtangó