szja örökölt ingatlan értékesítés után


drbjozsef # 2018.03.23. 13:25

Noncsusz,

Ha édesanyád az eredeti 50% részét 2012 előtt szerezte, akkor az után nem kell adót fizetnie.

Ahogy nézem, kevered a dolgot : ha jól sejtem, édesanyád nem örökölt, ha ez a közösen lakott lakásuk volt, akkor abból nem kapott részt, és csak az eredetileg is a saját 50%-a maradt a nevén, így kaptatok te és a testvéred 25-25%-ot, édesapátok részét.

Ha édesapád 2014-ben hunyt el (ezt nem írtad egyértelműen), akkor igen, jól számolsz, az eladási ár és a hagyatéki érték különbözetének a tulajdonrészetekkel arányos (25%) után számolt alap 60%-nak a 15%-a az adó, fejenként.

Noncsusz # 2018.03.23. 13:51

A tulajdoni lapon úgy vannak az arányok feltüntetve, hogy anyukám 2/4, testvérem és én 1/4 - 1/4. És valóban így anyu továbbra is a felét birtokolta ( elvesztem kicsit az arányokkal). 2014 - ben volt a hagyatéki tárgyalás.
Ha anyukám még 1983 - ban szerezte az ingatlant és az eladás 2017-ben történt a 2017-es bevallásában fel kell neki tünteni bármilyen adatot?
Köszönöm!

drbjozsef # 2018.03.23. 14:08

Noncsusz,

nem véletlenül írtam édesapád elhunytát : nem a hagyatéki tárgyalás számít (ha jól megnézed a tulajdoni lapot, akkor neked és a testvérednek visszamenőleg, édesapád halálának napjának dátumával van bejegyezve a tulajdonjogotok). Ha édesapád 2013-ban halt meg, akkor az adózás még kedvezőbb: 60% helyett csak 30% után kell a 15% adót fizetni.

Ha öt évnél régebbi a szerzés, akkor nem csak adót nem kell fizetni, hanem bevallani sem kell semmit. Tegye el az adásvételit, és kész, nincs semmi más teendője.

Noncsusz # 2018.03.23. 14:40

A tulajdoni lapon 2014. szerepel mint bejegyzési dátum.
(Édesapám 2013.12.10 - én hunyt el)

Így akkor marad a 60%.

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.23. 17:59

Önbevallás van. Én a hagyaték megnyíltának a napját tekinteném a szerzés időpontjának.

drbjozsef # 2018.03.23. 18:58

Noncsusz,

1995. évi CXVII. törvény
a személyi jövedelemadóról
...
60.§ (1)
...
Öröklés esetén az örökség megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni.

(Az örökség megnyíltának a napja édesapád halálának a napja)

Valamiért hibás a földhivatal bejegyzése. Ha akarod, ott is jelezheted, érdemes kijavíttatni, már csak az adózás miatt is. Hívd fel őket, kérdezd meg mi kell hozzá, valószínűleg a halotti anyakönyvi kivonat fog kelleni. (A hagyatéki végzésben a helyes dátum van? Elvileg onnan veszi a földhivatal. Ha már ott is hibás, lehet, elég a közjegyzőnek szólni, hogy elrontották, és intézzék el ők a földhivatali javítást is)

Ha 2013-ban hunyt el, valljátok be nyugodtan úgy az adót, hogy csak a 30% után fizetitek. Az a helyes. Ha adóellenőrzés lenne, elég megmutatni az anyakönyvi kivonatot, hogy azért számoltátok így, nem számít a tulajdoni lap.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.23. 19:09

Te tolmácsolsz nekem?

drbjozsef # 2018.03.23. 19:27

OFF
Jellemzően igen, mert a pengeéles jogi nyelvezetű, de gyakran két-három szavas hozzászólásaid (bár általában, vagyis inkább mindig, sokkal pontosabbak, mint a terjengős válaszok) nem mindig érthetőek a laikusoknak. Hátha megnyugtatja a paragrafus jelek látványa is, vagy ilyesmi.

drbjozsef # 2018.03.23. 19:27

(De nem neked, neki.) :)

Noncsusz # 2018.03.24. 09:58

Köszönöm a választ!

Nem a paragrafus jelek látványa nyugtat meg, csak elbizonytalanodtam mi számít szerzés időpontjának és ebbén a kérdésben volt szükségem megerősítésre.

hacka # 2018.03.24. 10:47

T. Ügyvéd Úr!

Örököltünk a testvéremmel közösen egy lakást 2017-ben. Most a hagyatéki tárgyaláson a testvérem majd lemond a javamra a közjegyző előtt.Én megtartom a lakást.Érdekelne,hogy neki vagy nekem ilyenkor van-e valamilyen bejelentési ill. fizetési kötelezettsége? Ill. az adóhatóság felé kell-e nyilatkoznunk? Mind a ketten nyugdíjasok vagyunk.
Várnám szíves válaszát.
Üdvözlettel
Hacka

SaireyVMK # 2018.03.24. 11:31

Ha a lemondás ingyen történik, akkor a jogcím az átadott részre ajándékozás lesz.Az átvevőt terheli az öröklési illeték,de úgy,mintha közvetlenül az elhunyttól örökölte volna(egyenesági rokonoknál illetékmentes)

Ha a lemondás visszterhesen (például pénzért) történik,akkor a jogcím adás-vétel a kapott rész után, az átadó öröklési illetéket(egyenesági rokontól való öröklésnél illetékmentes), az átvevőt visszterhes vagyonátruházási illeték terheli.

Nyugdíj lényegtelen a témában.

drbjozsef # 2018.03.24. 13:54

hacka,

A hagyatéki tárgyaláson az örökösök a hagyaték felosztására tetszőleges megállapodást köthetek, néhány korlátozás között , ezt hívják osztályos egyezségnek : csak a hagyatékra terjedhet ki (nem lehet saját vagyonból megváltani), csak az örökösök között lehet, és ami nektek fontos, minden örökösnek részesednie kell a hagyatékból.

Tehát nem lesz sem ajándékozás, sem visszterhes vétel, a szerzés jogcíme öröklés marad. Annyi a teendőtök, hogy a közjegyző előtt megegyeztek, hogy az ingatlan teljes egészében a testvéredé legyen, viszont a fentiek miatt fontos, hogy valamilyen hagyaték neked is jusson - ez lehet készpénz, vagy bármilyen ingóság. Legalább valami szerepeljen még a hagyatéki leltárban, amit Te kaphatsz meg, és akkor nincs semmi külön fizetendő (ha egyeneságról örököltetek, akkor nincs illeték sem). Legalább egy doboz gyufát örökölj te is.

drbjozsef # 2018.03.24. 13:55

Bocs, fordítva írtam : ő mond le a te javadra a lakásról, akkor neki kell valami más tárgyat a hagyatékból örökölnie.

De mondjátok a közjegyzőnek mit akartok, és tudni fogja hogyan csinálja.

SaireyVMK # 2018.03.24. 15:43

Ma is tanultam valamit.

agi40 # 2018.03.24. 17:30

Tisztelt Szakértők !

Párom halálát követően,az ő részét /egy ingatlan 1/2 része/ három gyermeke örökölte. Van -e személyi jövedelemadó szempontjából teendője az örökösöknek,kell-e adózniuk a saját 1/6-od részük után. Nevükön van,nem adták el.

Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.24. 17:49

Ha el se adták, mi a csudáért kellene adózniuk?

SaireyVMK # 2018.03.24. 20:16

Az örökhagyóval való egyenesági rokonság miatt illetéket sem kell fizetniük. Csak a hagyatéki eljárás díját és a földhivatali bejegyzést+ az egyéb hagyatéki eljárással kapcsolatos költségek kellett(gondolom már meg lett fizetve). Meg az esetleges tartozások jöhetnek majd szóba(az örökség erejéig),már ha van tartozás.Ha nincs az a jobbik eset.

SZJA pedig ahogy KBS is írta,csak az eladás után van.

agi40 # 2018.03.25. 06:51

Ha az egyik testvér eladja a másik testvérnek az örökölt részét, akkor a teljes összeg szja köteles?

agi40 # 2018.03.25. 06:51

Ha az egyik testvér eladja a másik testvérnek az örökölt részét, akkor a teljes összeg szja köteles?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.25. 08:35

Nem.

SaireyVMK # 2018.03.25. 14:41

Szja(-15%- eladó fizeti) nem (csak a különbözet lesz az adó alapja ,ha drágábban adja el).
Illeték(vevő fizeti) igen (a szerzett érték ,vagy a vásárlási ár alapján,attól függ melyik a nagyobb ,annak a teljes összegéből számított 4% lesz a vagyonszerzési illeték)

agi40 # 2018.03.25. 15:52

Köszönöm a válaszokat !

bezareg # 2018.03.26. 16:17

Kerestem a válaszukat, de nem találom!!!!!

bezareg # 2018.03.26. 16:18

Hol keressem?