szja örökölt ingatlan értékesítés után


drbjozsef # 2019.09.19. 09:23

kazso,

Igen, nincs illeték.
Igen, SZJA úgy számolandó.
Nem, nincs már sok éve ilyen kedvezmény. Ha van jövedelem, adót kell fizetni.

kazso # 2019.09.19. 09:06

Tisztelt jogi fórum!
Feleségem nagynénje örökölt az unokája után. Ha jól tudom, mivel egyeneságról van szó, illetéket nem kell fizetnie. (hallottam egy bizonyos 20000000 Ft-os értékhatárról, ami fölött viszont kell illetéket fizetni, remélem ez őrá nem vonatkozik?!)
Egy az örökség részét képező lakó ingatlant szeretne értékesíteni, ami után tudtommal lesz SZJA fizetési kötelezettsége. Az eladási ár, és a hagyatéki végzésben meghatározott érték különbözetének a 15%-a.
Kérdésem, hogy helyesek-e ezek az információk, és ha esetleg az eladásra került ingatlan értékében vásárol egy másik lakó ingatlant, megszűnik_e az SZJA fizetési kötelezettsége?

drbjozsef # 2019.08.27. 18:15

gkkg,

Illetéket nem kell fizetnetek.
Nagybátyád a meglévő 25%-a után nem adózik.

Mindenki a saját része értéke után fizet illetéket.

Ha az ingatlan 30millióra értékelt, és 50-ért megy el, akkor a 20 millió jövedelemnek 75%-a az adóalap (mert 25%-a után már nincs adó). Ennek 15%-a az adó, és ezt felesbe fizetitek, ha jól tévedek fejenként 1,125millió forintot.

gkkg # 2019.08.27. 17:29

Üdvözletem, szeretnék segítséget kérni.

A nagymamám elhunyt és mivel sajnos már az édesanyám sem él, ezért a nagybátyám és én vagyunk az örökösök. Végrendelet nincs és a komolyabb érték egy ingatlan, aminek azonban (ez most derült ki a számomra) a nagybátyám már 25%-ban a tulajdonosa, mert több, mint 5 évvel ezelőtt ajándékozással a nevére került az ingatlan negyede.

Az ingatlant mindenképpen a lehető leggyorsabban értékesíteni szeretnénk. Ebben az esetben milyen költségekkel kell számolnunk?

Konkrét számokat írnék, hogy legyen mivel számolni, tehát:

Tegyük fel, hogy az ingatlan örökösödési értéke 30 millió forint és mondjuk 50 millió forintért sikerül eladni. Ebben az esetben hogyan fognak alakulni a költségek a nagybátyám esetében és hogyan az enyémben?

Feltételezem, hogy:

  • örökösödési illetéket egyikünk sem fizet
  • a nagybátyám 25%-a (12,5 millió forint) eladás után is adómentes, mert ez a 25% több, mint 5 évvel ezelőtt került a tulajdonába

Viszont itt jön a kérdés, mert ha a fenti 25% nem lenne, akkor gondolom 50 - 30 = 20 millió forint után kellene SZJA-t fizetnünk fele-fele arányban.
A 25%-kal azonban nem tudom, hogy pontosan hogyan módosul a fennmaradó 37,5% - 37,5% utáni SZJA fizetési kötelezettség.

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2019.08.22. 06:20

memese,

Ha az eladott is, vett is lakóingatlan, akkor nem kell majd illetéket fizetnie (ezt az adásvételnél az ügyvéd általában megkérdezi, de ha nem, mond neki, hogy adtál el 3 éven belül lakást). Egyszerűbb előbb eladni az "örököltet", és utána venni másikat, különben külön kell a NAV-val levelezni, hogy a vétel után eladtál 1 éven belül másikat, és vegyék figyelembe a különbözetet.

A tulajdoni lap ügyfélkapun keresztül ingyen megnézhető. (az első oldal korlátlanul, elvileg a széljegy itt van, a teljesből évente csak 2 darab).

memese # 2019.08.22. 06:08

Kedves drbjozsef!

Köszönöm szépen a választ!
A hagyatéki végzés még csak a napokban fog jogerőre emelkedni, így a tulajdoni lap sem áll még a rendelkezésemre. Egyébként nem tudtam, hogy ez ajándékozásnak számít.
A vásárolni kívánt ingatlan viszont lakóingatlan.

drbjozsef # 2019.08.21. 13:32

memese,

SZJA fizetés szempontjából nem számít a sorrend, mert nincs ilyen kedvezmény.

Maga az adófizetés viszont estedben be fog játszani, minden bizonnyal. Ha édesanyád elfogadta a hagyatékot, és "lemondott" a javadra az ingatlanról, az jogi szempontból ajándékozásnak számít.
Milyen jogcímen van bejegyezve a tulajdonjogod a tulajdoni lapon?

Ha ajándékozás, akkor neked adót kell fizetned akkor is, ha olcsóbban adjátok el. Az eladási ár 1/3-ának (tulajdonrészarányod) 1/4-ének (ajándékozás miatt) 15%-a lesz az adó. (Ha eladjátok 5.5millióért, akkor 68.750.- forint)

Az a most veendő ingatlan lakóingatlan, akkor az vásárlás előtti 3 évben, utáni 1 évben eladott LAKÓingatlan ára levonható. Ez esetben nem kell illetéket fizess, mert az 5.5millió harmada több, mint 400.000.- ft, vagyonszerzés nincs.
Valamiért azt gondolnám, hogy 400ezer forintért nem lakóingatlant fogsz venni...

memese # 2019.08.21. 13:05

Tisztelt Fórum!

A következőkben szeretnék segítséget kérni: édesanyám örökölt egy lakást 2 testvérével együtt édesanyjuk (nagymamám) után, de édesanyám lemondott az Ő részéről a nevemre.
Az ingatlanon még 1.300.000 Ft összegű banki tartozás van.
Mindhárom örökös el kívánja adni a lakást még az öröklés évében az ingatlan forgalmi értéke alatt. A hagyatéki végzésben bejegyzett érték: 6.500.000 Ft, az eldás összege pedig 5.500.000 Ft lenne.
Azonban én még az öröklés évében szeretnék vásárolni egy másik ingatlant (mindössze 400.000 Ft értékben).
Kérdésem, hogyan alakul ez esetben az illeték- és adó mértéke. Továbbá, hogy érdemesebb előbb a megvásárolni kívánt ingatlant kifizetni, majd utána eladni a megörökölt ingatlant az adók tekintetében, vagy az teljesen mindegy?
Köszönöm szépen előre is!

drbjozsef # 2019.08.11. 17:56

huzso,

Egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes. Adásvétel is, ajándékozás is, öröklés is.

Esetetekben értelemszerűen az ajándékozás a célszerű. 5 éven belüli továbbértékesítés esetén viszont ez a hátrányosabb.

Ha vásárolnád, akkor az adó a vételár és a későbbi eladási ár különbözete lenne. De ha nem fizetsz érte, nem szerencsés ezt választani. Ugyanez öröklésnél is : a hagyatékban felértékelik, és ennek és az eladási ár különbözete után kell adózni.

Ajándékozással, illetékmentesen szerzett ingatlan eladása esetén az eladási ár 25% az adó alapja. Ez lényegesen több lehet, mint a fenti kettő.

Pusztán pénzügyi szempontból az öröklés a "legjobb", utána az adásvétel, utána az ajándékozás.

De ha a cél pont öröklés előtt elintézni, és úgy, hogy az lehetőleg a szabályoknak is megfeleljen, az ajándékozás a célszerű.

De ide még bezavarhat más is. Például ajándékozásnál a köteles rész. Mi lenne a célja az ügyletnek, miért akarjátok elintézni ezt a dolgot még a tulajdonosok életében?

huzso # 2019.08.11. 15:56

Tisztelt Jogi Fórum !
Lehetséges-e az örökbehagyónak/hagyóknak még életükben illeték és adómentesen az ingatlanukat átadni az egyenesági örökösnek? Illetve, ha lehetséges, akkor az érték megállapítás ilyenkor hogyan történik, az 5 éven belüli értékesítést figyelembe véve? köszönöm válaszukat

wers # 2019.05.24. 11:04

Örökléskor illetéket kell fizetni, amit hagyatéki végzés alapján a nav szab ki, de csak akkor, ha törvény ez alól felmentést nem ad. (pl. egyenes ági öröklés)

Eladásnál két szempont, ha drágábban adod el, mint amilyen értéken örökölted, akkor van jövedelem, az adóköteles.

Itt jön a második szempont, az 5 év. Mivel te nem drágábban adtad el, ezért mindegy, mikor örökölted.

Bobe1965 # 2019.05.24. 10:47

drbjozsef
Nagyon szépen köszönöm! Bizony. Pont ez a fontos információ hiányzott. Ez így sehol nincs leírva. Mindenhol azt olvastam, hogy be kell fizetni az Szja-t. Arról nem volt szó, hogy csak akkor, ha eladom.
Én ezt úgy értelmeztem, hogy maga az ingatlan öröklése is jövedelemnek számít.
Hálás vagyok, hogy megnyugtatott, köszönöm szépen!

drbjozsef # 2019.05.23. 08:12

Bobe1965,

Ezek szerint ha nem adnám el a házat, akkor kellene csak Szja-t fizetnem? Vagy akkor sem kellene?

Dehogy. Ha nem adod el, miért kellene?
Egyszerűen csak 5 évvel a szerzés után adómentesen adható el, minden mástól függetlenül. Ez az információ kellett volna elsőre.

Rercsike # 2019.05.22. 20:06

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a gyors választ!

Bobe1965 # 2019.05.22. 13:08

Kedves wers!
Ezek szerint ha nem adnám el a házat, akkor kellene csak Szja-t fizetnem? Vagy akkor sem kellene?
Bocsánat, de egy kicsit elveszek ezekben a jogi útvesztőkben!

wers # 2019.05.22. 11:20

A szerzés időpontját csak azért nyomoztam ki.....

:) feltehetted volna egyszerre a kérdést, akkor már hamarabb megnyugodhattál volna

Bobe1965 # 2019.05.22. 11:14

Kedves Kovács_Béla_Sándor és kedves wers!
Köszönöm a gyors választ. A szerzés időpontját csak azért nyomoztam ki, mert eddig úgy hallottam, hogy ha a szerzéstől számított 5 éven belül eladom az örökölt ingatlant, akkor Szja-t kell fizetnem utána.
Ha mégsem kell - mint önök mondják - ez szinte hihetetlen számomra :)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.22. 11:12

Nincs jövedelem - nincs adó. És akkor a szerzés időpontja mindegy is.

wers # 2019.05.22. 11:11

ha kevesebb az eladási érték, akkor nincs jövedelem = nem kell adót fizetned

Bobe1965 # 2019.05.22. 10:59

Tisztelt jogászok!
Egy másik fórumon már választ kaptam arra a kérdésemre, hogy ha édesapám 2017. októberében halt meg, de az utána örökölt 1/4 ház tulajdonjoga csak 2019. februárjában lett bejegyezve a nevemre, akkor is a 2017. októbere a szerzés ideje.
További kérdésem az, hogy a hagyatéki végzésben a teljes ingatlant 16M Ft-ra becsülték, vagyis az én örökségem ennek a negyede, 4M Ft. 2019. áprilisában az ingatlan eladásra került. Ebből az én örökségem 3,5M Ft-ot ér. Vagyis kevesebbért adtam el, mint amennyi a hagyatéki érték volt. A közjegyzőt én fizettem, és a temetési költségek felét, mindegyikről számla van kiállítva a nevemre, összesen cc. 500.000.- Ft.
Kérdésem, hogy a fenti adatok alapján keletkezik-e adófizetési kötelezettségem, amit egy éven belül be kell fizetnem? Ha igen, akkor mennyi? (Számítási képletet megköszönnék!)

oligaliga # 2019.05.22. 05:36

Andras.Szabo.0621

drbjozsef bejegyzéséhez még csak annyit, hogy nem mindegy, édesanyád mikor halt meg. Ha 2016-ban, vagy előtte, akkor az adóalap és értelemszerűen a fizetendő adó is kevesebb lesz.

drbjozsef # 2019.05.22. 05:29

Rercsike,

ilyenkor lehet/érdemes még valahol fellebbezni az örökléskori alacsony becsérték miatt, mert ez nem a valós piaci értéket tükrözte?

Nem. Lehetett volna még a hagyatéki végzés jogerőssé válása előtt.

Gondolom Angliában az angol adóbevallásodat csinálták meg.
Mivel Magyarországon szereztél adóköteles jövedelmet, itt is be kell nyújtani adóbevallást. Pontosabban, be kellett volna, mert a 2018-as eladás után kettő nappal ezelőtt volt a határidő.

Keress egy könyvelőt itt Magyarországon, aki pár ezresért megcsinálja és benyújtja. Összesen 1 sort kell gyakorlatilag kitölteni.

Rercsike # 2019.05.21. 21:45

Tisztelt Jogi Fórum!

Édesanyámtól örökölt ingatlan eladásával kapcsolatban kérdezném, hogy amennyiben jelenleg külföldön élek és adózom, miként kell adóznom a hagyatéki érték és az eladási ár különbözete után.
2017-ben örököltem 26.200.000.- értékben.
2018. februárjában került eladásra a lakás 30.000.000-ért.
Az adóbevallásomat az angliai cég 2018.04.01-2019.03.31. közötti időszakra elkészítette, a 2018. 01.01-2018.03.31. időszakban nem volt jövedelmem, erről az időszakról sehol nem készült edddig bevallás.

És még egy kérdés: ilyenkor lehet/érdemes még valahol fellebbezni az örökléskori alacsony becsérték miatt, mert ez nem a valós piaci értéket tükrözte?

Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2019.05.20. 18:31

Egyenesági rokon esetén minden ügylet illetékmentes : ha édesanyádtól örököklted, akkor nem kell illetéket fizetni a szerzésért.

Heyltálló.

Ha eladod, akkor a hagyatéki érték és az eladási ár különbözete után kell adót fizetni, 15%-ot, DE ennek is csak az 5/6-od részét, mert az 1/6 rész után, ami már a tied volt, nem kell adózni (ha jól sejtem, hogy az már több mint 5 éve a neveden van).

Tehát ha minden igaz (7,5M-5,5M)(5/6)0,15.
Vagyis 250.000.- forintot.

A baj az, hogy ezt az idei adóbevallásban kellett volna bevallani (ingatlan értékesítésből származó bevétel (7.5M), költség (5.5M) jövedelem (1.666.667.-Ft), adója (250.000.), van erre külön sor), és megfizetni pont a mai napig. Szóval ha csak nem rongyolsz be postára egy kitöltött adóbevallással és 250.000.- ftot nem dobsz fel sárga csekken a nav-nak ma éjfélig, akkor késésben leszel...

Andras.Szabo.0621 # 2019.05.20. 17:32

Tisztelt Jogifórum!

Édesanyámtól örököltem egy ingatlant. Ő ezt anno 5 m forintért vette. Mikor vette még fiatalkorú voltam és 1/6 rész tulajdon jogom lett az ingatlanban a többi édesanyámé. Halála után az egészet megörököltem Eladásra került 2018 júniusában. 7,5 m ftért becsértéke 5,5 m (ez az érték szerepelt a hagyatéki papíron). Az eladáskor nekem azt mondta az ügyvéd hogy ebből nekem, mivel egyenes ágon örököltem nem kell illetéket fizetnem és adóznom a becsérték és az eladási érték különbségének tizenvalahány %át kell.(Nem fektettem ingatlanban) így kérdésem az lenne hogy akkor mennyi adót kell fizetnem pontosan? Helytálló az amit az eladáskor mondott az ügyvéd? Válaszukat előre is köszönöm!