SZJA kérdés


muki1213 # 2014.02.25. 14:08

Tisztelt Szakértő!

A párom és én 2013. augusztusában összeházasodtunk. Nekem van egy gyerekem, neki három.
Az adókedvezményt amit a havi fizetésemből igénybe tudtam venni igénybe is vettem, de mindet nem tudtam érvényesíteni.
A kérdésem az lenne hogy a maradék összeget ha volt az év folyamán ( augusztus előtt) még befizetett adóm igénybe tudom-e abból venni az adóbevallásnál?

Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2014.02.27. 11:13
bluejuniper # 2014.03.01. 18:22

Tisztelt szakértők,

A segítségüket kérném az alábbi kérdésben:
Kell adózni jövedelembiztosítás keretén belül kifizetett összeg után?
Több biztosító, bank kínál lehetőséget arra az esetre ha valaki keresőképtelen lesz vagy munkanélküli. Ha bekövetkezik ez a nem várt esemény, és fizet a biztosító havonta x összeget y hónapig, ezen összegek után kell adózni? Szerepelnie kell az adóbevallásban?

..vagy a biztosító eleve levonja a személyi jövedelem adót és úgy fizet?

Köszönettel,
bj

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.02. 08:17

Igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.02. 08:18

Hogy a biztosító levonta és befizette-e az adóelőleget, azt tőlük kellene megkérdezni. Pontosabban nekik kellene igazolást adni róla.

kiri35 # 2014.03.02. 14:20

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésben kérném a segítségüket.
Azt szeretném megtudni hogy a 2013-ban felvett lakáscélú
állami kamattámogatású hitelünk után jár a adójóváírás,vagy nem.

gomboc777 # 2014.03.19. 14:18

Tisztelt Szakértő,

adózásban kérem segítségüket. 2013. március végétől németországban élek és dolgzom.
Magyarországon 2 hónap munkaviszonyom volt 2013 elején.
Hogyan kell adóznom? Magyarországon is kell adóznom ezután a két hónap után?
A külföldi jövedelmet be kell vallanom?
Illetve itt Németországban, amikor elkészítem az adóbevallást, akkor a magyarországi jövedelmet is be kell vallanom?
Köszönettel

tamasakos # 2014.03.31. 14:22

Tisztelt Szakértő !
Az alábbi kérdésem lenne SZJA vonatkozásában:

2013-ban lezárult az édesapám hagyatéki eljárása, melynek végén -kitagadásom miatt- a végrendeleti örökös mintegy 1,3M Ft jogos kötelesrészt ismert el és a temetési, közjegyzői dijak arányos részét levonva 1,1 M Ft-ot ki is fizetett nekem több részletben.

Ezen összeg után fennáll-e valamilyen közteher fizetési kötelezettségem?

Válaszukat előre is köszönöm.

niki19821214 # 2014.04.20. 20:03

Van egy saját tulajdonú ingatlanom (üzlethelyiség), amit bérbe adok egy vállalkozásnak. Magánszemélyként kértem adószámot, mivel számlát kell kiállítanom a bérleti díjról. Az SZJA törvény viszont előírja, hogy ha a jövedelem (ez esetben a bérleti díj) kifizetőtől származik, akkor az adóelőleget a kifizető vonja le, vallja be és fizeti be. Magyarul én nem a számlán szereplő összeget, hanem az adóelőleggel csökkentett összeget kellene, hogy kapjam? Az SZJA törvény szerint kifizető: az a belföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet, egyéni vállalkozó, amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat. Tehát esetemben az a vállalkozás, aki bérbe veszi az ingatlant, kifizetőnek számít? Hogy működik ennek az adminisztrációja?

dedetunde # 2014.04.21. 07:59

Sziasztok

Tud nekem valaki segíteni abban, hogy örökölt földterületet melynek a testvéremmel közösen vagyunk a tulajdonosa értékesítettünk. Egy adás-vételi szerződés van, ahol ketten vagyunk az értékesítők. A vevő nyilatkozott, hogy kettőszázezer ft kedvezményre vagyunk jogosultak mert a vevő megfelel az adómentesség feltételeinek. A kérdésem az lenne, hogy ugyebár mind a kettőnknek a testvéremmel be kell vallannunk az szja-ba az értéket, de a kettőszázezer kedvezményt azt mind a ketten igénybe tudjuk venni? A másik kérdésem pedig, hogy eho-t kell fizetnem(nünk) utána?

Köszönöm segítségeteket

joco4704 # 2014.05.08. 11:51

Natura 2000 erdők kompenzációs támogatást kaptam tulajdonostársként 25.000.-ft-ot. Kérdésem kell-e szerepeltetni az SZJA bevallásban ( SZJA mértéke mennyi? ) vagy sem. Ha igen a bevallás hányas sorában?

zozoka49 # 2018.04.08. 19:10

segitséget szeretnék kérni.A párom egyszerüsitett foglalkoztatással alkalmi munkavállalóként dolgozott rakodógépkezelőként a 2017.-évben,ott ahol nyugdijazása előtt dolgozott.Kérdésem.2017.-évben és most 2018.-évben mi az az órabér amit adómentesen felvehetett,illetve felvehet.Ugyanis a tv.szerint a feletti rész után kellene adóbevallást csinálni a részére.Köszönöm,ha Valaki segítene.

rimfarago # 2018.04.10. 13:50

Nem kaptam adóigazolást és bejelentem a céget? Mi lehet belőle?

Teoretikus kérdés egyelőre.
Az adóigazolást a munkáltatónak jan 31-ig kellett volna kiadni, minden külön kérés nélkül.
Ápr közepe van, nem kaptam(kaptuk ) meg.

Kérdésem!
Ha én beballagok egy NAV-ügyfélszolgálatra és ez így feltálalom nekik, cégnévvel címmel, munkaügyi vezető-bérszámfejtő nevével (akinek oda kéne adni az igazolást) akkor ebből mi lehet

  • a cégre nézve?

és rám/ránk, a munkavállalókra nézve?

Mert amit tudok. Az igazolások kész vannak. Ki vannak nyomtatva és mappázva.
De ki nem adják „rejtélyes” okokból (én sejtem az okot de bizonyítani nem tudom).

Ez a kérdésem.

Rexor # 2018.04.11. 13:30

Rád nézve semmi. A céget megbírságolhatják. Tulajdonképpen mi az az ok, amit "sejtesz"?

Lacy40 # 2018.05.05. 10:23

Tisztelt Szakértő(k)!

A május 20-án esedékes SZJA-val kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Egy cégnél dolgozom, nincs egyéb más bevételem. Nem használok (nem regisztráltam) ügyfélkaput.

A NAV elkészíti az SZJA bevallásomat és nincs további teendőm, vagy nekem kell postán elküldeni a bevallást vagy esetleg feltétel az ügyfélkapus regisztrálás ahhoz, hogy a NAV elkészítse az adóbevallásomat?

Várom szíves válaszukat
Tisztelettel

Lacy

drbjozsef # 2018.05.05. 15:24

Lacy40,

A NAV elkészítette a tervezetet már, ezt kérhetted volna, hogy küldjék ki postán, de ügyfélszolgálaton most is kérheted.
Magánszemélyeknek május 20-án automatikusan érvényessé válik, ha nem módosítanak rajta.
Úgyhogy ha nem érdekel, megnézni nem akarod, csak a bejelentett (!) munkahelyedről volt tavaly jövedelmed (se őstermelő, se lakáskiadó, se ingatlant nem adtál el), akkor nincs teendőd. Érvényessé válik, és kész, el van intézve.

Lacy40 # 2018.05.08. 11:06

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm szíves válaszát!

Üdv

Lacy

ugyintezes2015 # 2018.10.09. 15:23

Tisztelt Szakértő!
Tulajdonostársként szeretném elvállalni a társasház közös képviseletét.
Véleményem szerint ez nem üzletszerűen végzett tevékenység, társadalmi munkában, ingyen nem vállalnám el. Előttem már volt olyan képviselő, akinek zsebbe fizettünk, nem adózott utána.
A munkámért kérhetek-e hivatalosan, szerződésben feltüntetve díjazást?

kilimandzsáró # 2018.12.04. 13:06

értékesittem egy zártkerti ingatlant.2015.decemberben vettem 500 e ft.-ért, most októberben 560000 ft.-ért adtam el.közben lett épitve egy kiülő és annak az anyagköltségéről 60e ft.-ról megvan a számla. a barátok csinálták,igy a munkadíj pénzembe nem került.kérdésem: a 2018 évi szja bevallásnál be kell-e vallanom,ha nem kell adóznom utána?

drbjozsef # 2018.12.04. 15:24

Ha nincs jövedelmed az ingatlan értékesítésből, akkor bevallani sem kell. Csak rakd el az adásvételit és a számlát is.

Ugyanakkor az a "kiülő" építése szerintem eléggé határeset mint értéknövelő beruházás. Egy zártkertben a kiülő mint értéknövelő... hát nem tudom. Mondjuk az is igaz, hogy nem a rendszeres karbantartás kategória.

Lehet, inkább adóznék, 60.000.- Ft után, 2015-ös szerzéssel 5400 Ft adót kellene fizetned.
Nincs számlád ügyvédtől a vásárlás vagy eladás okiratának szerződéséhez? Fizettél illetéket amikor szerezted? Nincs számlád ingatlaközvetítőhöz, vagy hirdetéshez? Ezek mind levonhatók lennének.

Kisnorbi31 # 2019.02.12. 21:49

Tisztelt Szakértők!

Önkéntes nyugdíjpénztárból felvett tőke rész után milyen határidővel kell befizetni az szja-t?Az EHO automatikusan levonásra került,azzal gondolom nincs további teendő.
Köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.12. 22:04

Ha magad fizeted az adót, akkor azt a tárgyévet követő májusban kell.

totika69 # 2019.03.09. 14:08

Tisztelt szakértők.

Kérlek segítsetek. Lányom a nyáron diák munkán volt. Csinált ügyfélkaput. De mivel nincs még 18 éves. Nem tudom neki azon beküldeni az adóbevallását. Hogy oldjam meg ezt elektronikusan? beküldtem, de azt írta nincs jogosultsága.

rigoz # 2019.03.09. 17:58

Tisztelt totika69!

Önnek kell beküldenie a sajátján, mint törvényes képviselőnek és ezt a tényt az elektronikus űrlapon fel kell tüntetni (a főlapon).

Bár furcsállom, hogyan van a kiskorú gyermekének Ügyfélkapu-regisztrációja, tudtommal azt csak nagykorú igényelhet...

Viszont a kellemetlenségek elkerülése végett - beadványt visszautasítja befogadás nélkül az informatikai rendszer, így az nem érkezik meg az illetékes igazgatósághoz sem, azaz olyan, mintha nem csinált volna semmit -, célszerű lenne a vonatkozó okiratmásolatokkal (elsősorban születési anyakönyvi kivonat) csatoltan az EGYKE nyomtatványon bejelenteni Önnek a törvényes képviseletet, az arra való jogosultságot és miután a bejelentés tudomásulvételéről és egyúttal a képviseleti joghoz tartozó nyilvántartásba vételi azonosítóról szóló visszaigazolást megkapta, azután lenne tanácsos beadni a bevallást.

Ennek az ügyintézési határideje legfeljebb 30 nap, de inkább pár nap, esetleg 1-1,5 hét.

trance75 # 2019.03.20. 09:05

Tisztelt szakértők!

Elmúlt évben csak EHO köteles egyéb jövedelmem volt. Az is év közben keletkezett, év elején még nem is tudtam,hogy lesz ilyen jövedelmem. (Bitcoin nyereség, Kripto-valuták közötti tőzsde ügylet stb...) Kérdésem arra vonatkozik: mivel munkanélküli voltam,fizettem a kötelező eü. szolgáltatási járulékot, a befizetett eü. járulék, bele számít-e, a jövedelem után fizetendő eü. hozzájárulási járulékba? (Faramuci helyzet, jövedelem után be kell fizetni 19.5 % EHO-t, de amit befizettem eü. járulék, az akkor már ott van a költségvetésben. Másnak sem kell a jövedelem után befizetett mellett, pluszban még fizetnie kötelezően is eü. járulékot,de lehet,rosszul gondolom.) A bevallás elkészítésekor szembesültem, hogy nem kezeli a ÁNYK. program automatikusan. Akárhova írom,nem stimmel. Az adószámlám hátralékot mutat. Akkor most az előírtnál (19,5%) jóval több járulékot kell befizetnem? (86000 ft,az éves eü. járulék,ami ugye be lett fizetve,havi lebontásban. Hozzáteszem,még nem ellenőrizték a bevallást,csak az adószámlán szerepel. Maga a jövedelem adója még nincs felvezetve. )

Köszönöm,és elnézést,ha nem teljesen témába vág,a 15 % szja az rendben,az egyértelmű.