ingatlanszerzési illeték


monalisa1 # 2009.06.24. 15:15

http://www.ingatlanjog.hu
fent középen található a kalkulátor

Tybalt # 2009.06.24. 12:54

Sziasztok?

Összetett kérdéseim:
Cserélnék egy fél lakást ("a" fél) egy másik félért ("b" fél) cserébe. Így 1/1 tulajdonosa lennék "b" lakásnak.
Ezután azonnal eladnám "b" lakást és a befolyt összegből vásárolnék egy "c" lakást.
Milyen illeték és adófizetési kötelezettségem van? Van-e egyáltalán?

Köszi

zee66 # 2009.06.24. 07:49

Semmi baj, a kerdes jogos. Az ugyved aki intezte azt mondta elintez mindent. Elvileg az illetekhivatalnak elkuldte.

monalisa1 # 2009.06.22. 16:09

Bocs hogy visszakérdezek, de egyáltalán be lett-e küldve az adásvételi szerződés?!

zee66 # 2009.06.22. 11:13

Hello,

Segitsegeteket szeretnem kerni illetek ugyben:
2,5 eve vettunk egy lakast es meg mindig nem kuldtek ki az illeteket ra. Keressem meg oket v varjak meg? Lehet abbol bajom ha 'csak varok'?
Valaszukat elore is koszonom.

Udv.
Zee

idadka # 2009.06.04. 09:02

Tisztelt szakértő!

Még valami eszembe jutott, mi a lakásunkat szintén 2005-ben eladtunk, utána a teljes illetéket megfizettük,tehát nem a -5mft-ot. Ezzel illetve a két ténnyel együttesen nem lehetne valamit kezdeni?
A telken épülő házat nem tervezzük befejezni, el szeretnénk adni.
Köszönöm!

Rexor # 2009.06.04. 08:50

idadka: meg lehet próbálni, lehet hogy belemennek kamatmentes részletfizetésbe. Jó hír, hogy 2010-től a a 4 év 6 évre lezs emelve, lehet erre is hivatkozni.

idadka # 2009.06.04. 08:42

Tisztelt szakértő!

Segítséget szeretnék kérni. 2005 februárjában vettünk a volt férjemmel egy telket (5 mft), elkezdtünk építkezni, de időközben elváltunk, ott van a félkész ház, amit nem tudunk eladni, lakhatási természetesen nincs rajta. ma megjött az APEH-től az ingatlanszerzési illeték - a késedelmi kamat (200 ezer forint körüli illeték és 147.000 ft kamat)- mondván letelt a négy év, nincs lakhatási.
Kérdéseim a következők: mit lehet ilyen ügyben tenni?
HA nagyon muszáj az illetéket kifizetem, bár önhibámon kívűl nem lett befejezve a ház, de az illetéket (4 évre visszamenőleg a 2 hónap helyett) nagyon nem szeretném. Lehet e fellebbezni, kérvényt írni (egyedül nevelem ráadásul a fiamat), valamint ha ezeket nem tudom megúszni, lévén önadózó, tudok-e rá kedvezményt kérni, vagy bármit tenni. (most fizettem be 174 ezer ft személyijövedelem különbözetet).Most tervezek házat venni, esetleg ez még fontos információ.
Várom válaszát.
Köszönöm!
Üdvözlettel: SV.

adinati # 2009.06.02. 16:24

Házasságkötésem előtt volt egy saját tulajdonú lakásom , amelyet házasságom után eladtam, és ebből telket vásároltam saját nevemre. Férjemmel van egy másik ingatlanunk is, amelyben 50 %-ban vagyok tulajdonos. Jelenleg válunk. Kérdésem: A még be nem épített telek után hogy kell megfizetni az illetéket, illetve milyen illetékkedvezmény kapható. Valaki azt javasolta, hogy én lemondok az ingatlan 50%-áról cserébe a férjem lemond a telek 50 %-áról (ez közel azonos érték), de én ezt nem tartom jó ötletnek, ugyanis a telket teljes mértékben az én pénzemből vásároltuk. Amennyiben a férjem kifizet engem (pl. hitelfelvétellel), neki kell-e valamilyen illetéket fizetni, vagy válás esetén nem? A telek után milyen befizetési kötelezettségünk van, ha a jogerős építési engedély megvan, de nem lesz beépítve?

Válaszukat köszönöm.

Rexor # 2009.06.02. 12:08

Apple: szerintem is lehet. Más adózási vonzat nincs igazán.

Apple30 # 2009.06.02. 09:43

Kedves Szakértő!

Az alábbiakban szeretném kikérni tanácsát:
adott egy alapítvány (közhasznú) végrendeleti örökléssel megörököl egy ingatlant, akkor lehet-e kérni az illetékmentességet a 1990 évi XCIII tv (4) bek. alapján? (sztem igen)

illetve adózási szempontból terheli-e valamilyen kötelezettség?

Válaszát előre is köszönöm:
Apple30

Rexor # 2009.05.29. 13:52

Kedves Lika,

Ez a fizetési meghagyás nem az a fizetési meghagyás. Ugyanakkor, ha nincs befizetve az illeték határidőig, akkor késedelmi kamatot is kell fizetni.

lilkacica # 2009.05.29. 07:51

kedves Szakértő!
A közelmúltban történt ingatlanvásárlásom után a mai napon megkaptam az APEH-től az illeték megállapítására és megfizetésére vonatkozó levelet. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy a levélen ez állt: Fizetési meghagyás. Úgy tudtam, hogy fizetési meghagyást az illetékes bíróság adhatki, a fizetés elmulasztása, majd a fizetési felszólításra történő reakció elmaradása esetén.
Ha a fizetést mulasztom el, akkor kamatot kell pluszban fizetnem, de a fizetési meghagyásra viszont leemelhetik a számlámról a meghagyott összeget.
Rosszul tudom?
Vagy az APEH keménykedik?

Köszönettel:
PSzilvia

aszinak # 2009.05.27. 17:43

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 26. § (6) bekezdése: Az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő, de legfeljebb 40 000 forint kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 8 millió forintot nem haladja meg. Ilyen forgalmi értékű lakás részaránytulajdonának megszerzése esetén a vagyonszerzőt a szerzett tulajdoni hányaddal arányos mértékű kedvezmény illeti meg.

sparta # 2009.05.27. 17:09

Tisztelt Dr. Mohos Gábor!

Nagyon köszönöm a megerősítést az ügyre vonatkozóan, sajnos a törvény alapján én is erre tippeltem!

cinkapanna # 2009.05.27. 17:06

A 35 év alattiak ingatlanszerzési illetékkedvezménye kapcsán érdeklődnék.
Ha a párommal (nem férj) megveszek egy ingatlant 10 millióért, akkor egyikünk sem kap illetékkedvezményt mert a ház forgalmi értéke több, mint 8M? Vagy ahogy a tulajdoni hányad is megoszlik (50-50%), úgy a forgalmi érték is, és akkor mindketten igénybe vehetjük a kedvezményt?
Segítségüket előre is köszönöm.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2009.05.27. 14:28

A feleség a vásárlandó ingatlan egésze után fizetendő visszterhes vagyonszerzési illeték 1/2-ét fogja fizetni. A kérdező az eladott ingatlan és a szerzett tulajdoni hányad közötti különbség után. Ha az értékkülönbség nagyobb, mint a szerzett tulajdoni hányad értéke, akkor a tulajdoni hányad értéke után kell az illetéket megfizetni. Ennek számítási módja igazodik a feleség által fizetendő illeték kiszámításához.

sparta # 2009.05.26. 19:17

Sziasztok!

Szeretnék előre elnézést kérni, ha már lerágott csont a kérdésem!
A kérdésem az, hogy milyen módon kell vagyonszerzési illetéket fizetni, ha az eladott lakás 1/1 hányadban az én tulajdonomban volt, viszont az újonnan vásárolt már 50-50 %-ban lesz köztem és a feleségem közt megosztva. 11 éve vagyunk házasok.
A segítséget előre is megköszönve
sparta

aszinak # 2009.04.23. 15:58

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 2.(2) bekezdése szerint az ajándékozási és visszterhes vagyonátruházási illetékekre vonatkozó rendelkezéseket a belföldi ingatlanok, illetve az ezekhez kapcsolódó vagyoni értékű jogok tekintetében kell alkalmazni, kivéve, ha nemzetközi szerződés másként rendelkezik.

Nem tudok arról hogy nemzetközi szerződés másképp rendelkezne.

Moley # 2009.04.23. 06:29

Sziasztok,

segitsegeteket szeretnem kerni az alabbi ugyben. Angliaban eltunk a ferjemmel (o britt alampolgar) ott volt egy hazunk amit eladtunk, majd Magyarorszegon vettunk egyet. Az illetekeket ott kifizettuk es az eladas egy even belul volt a vasarlassal. Levonhato e a kinti ingatlan eladasanak az osszege az itteni vetelarabol? A torvenyt vegigolvasva ezt nem emliti.
Elore is koszi

Moley

way22 # 2009.04.21. 06:35

Sziasztok,

a következő dologban szeretnék segítséget kérni: 2005-ben vásároltam egy új építésű lakást, melyet szeretnék 2009-ben eladni, és vásárolni egy szintén új építésű nagyobb lakást.

Kérdésem az lenne: hogy ugyanazon személy kétszer is igénybeveheti a 15M Ft-ig járó illeték mentességet új lakás vásárlása esetén? Vagy pedig a régi eladási ára és az újonnan vásárolt vételi ára által meghatározott szabályok alapján kell eljárni?

köszönöm előre is!

keszzso # 2009.04.20. 20:07

Sziasztok,
osztatlan közös tulajdon megszüntetése utáni illetékfizetéssel kapcsolatosan szeretnék segitséget kérni. Az ingatlant örököltem 1/2 tulajdoni hányaddal amely az örökléskor egy helyrajzi számon volt.A testvérem az Ő 1/2 tul.hányadát eladta .Az új tulajdonos egy Kft lett .A közös tulajdont akként szüntettük meg ,hogy az egy helyrajzi számon lévő ingatlant megosztottuk, igy két helyrajzi számú két ingatlant kaptunk, de az egyik ingatlan 600 eFt-al többet ért, amit a tulajdonostársamnak meg is fizettem. Az APEH első fokon a teljes ingatlanra számolt fel illetékfizetési kötelezettséget,967 e. Ft-ot amelyet megfellebbeztem,természetesen fellebbezési illeték fizetése mellett ,ami 38e Ft.Megkaptam a másodfok illetékkiszabását, ami most 217 e. Ft.
Számomra ez teljesen érthetetlen. Azt gondolom,hogy csak a különbözetről kell illetékelnem, ami 12 e.Ft. Kérem segitsetek!Köszönettel: keszzso

Nita09 # 2009.03.23. 11:10

Kedves Szakértő!

Az alábbi ügyben kérném a segítségét:
2007-ben férjemmel vásároltunk egy lakást, melynek értéke 25 500 000 Ft, aminek 1/2 1/2-ed a tulajdoni hányad megoszlása. Ha a tényleges anyagi hozzájárulásokat vesszük figyelemben, akkor nem ilyen mértékben "oszlik" meg az arány.
Megkaptuk az illetékhivataltól a fizetési meghagyást, melyben a 12 750 000 Ft-os "részemre" 685 000 Ft illetéket állapítanak meg, még a férjemnek 15 000 Ft-ot. A lakás adás-vételi szerződésében az illetékfizetésre vonatkozóan nem volt semmilyen megkötés. A vételár kifizetésénél szerepel, hogy a férjem korábbi lakásának teljes vételárát belefizeti az új lakásba, a maradék részt pedig hitelből finanszírozzuk. A lakás új építésű lakás, melyet az építető értékesítés céljára épített. A kérdésem az lenne, hogy opcionálisan választható-e, hogy az illetékfizetés megállapításánál a régi lakás beszámításából adódó illetékkülönbözetet, vagy új lakás vásárlására vonatkozó illetékfizetési kedvezményt akarom igénybevenni.

monalisa1 # 2009.03.20. 19:31

Ezen kívül egyidejüleg kérj kamatmentességet arra az időre amíg a részletfizetés elbírálásra kerül.

joes # 2009.03.20. 18:50

Kedves aszinak!

Nagyon köszönöm a segítséget, akkor az illeték kifizetésére részletfizetési kedvezményt fogok kérelmezni.

Mégegyszer köszi!
joes