Kamatadó! Fizessek!?


Jolly # 2006.09.13. 14:16

Fontos tudni, hogy 2005. január 1-jétől az értékpapírok után is kell öröklési illetéket fizetni, azonban a takarékbetét és a gazdasági társaság tagját megillető vagyoni betét öröklése továbbra is illetékmentes.

Az ertekpapir.lap.hu oldalán felsorolt értékpapírfajták az értékpapír tulajdonosa halála esetén ÖRÖKLÉSI ILLETÉKKÖTELESEK, mely illetékeket az örökösöknek kell fizetniük.

Ez a másik kamatadó :)

regulus # 2006.09.13. 12:40

A befektetési alapok valóban örökösödési illetékfizetés alá esnek??? A teljes vagyonom fekszik benne és a sír szélén állok! regulus mama

B.Anna # 2006.09.04. 08:04

Nagyon ravaszak ám a bankok, kamatadó ide-oda, fix kamat ellenére a jövőben kamatemelések várhatóak és ráadásul még kamatos kamatot sem fizetnek. Az a veszteség, a kamatos kamat összege néhány év alatt felér a kamatadóval!
A befektetési jegyekkel kapcsolatban pedig nem adták azt a felvilágosítást, hogy ezek örökösödési illetékkötelesek...
Ennyit a kamatadóról...

Avita # 2006.08.28. 06:19

Kedves Tyra!

A 20 % kamatadót a 2006. aug. 31-ét megelőzően megkötött betét-, folyószámla-, bankkártya- és takarékbetét-szerződések esetében a 2006. aug. 31-ét követően indult első teljes kamatperiódusra kell megfizetni (2006. évi LXI. tv. 223. § (13) bek. a) pont).

Vagyis

  • nem szükségszerű, hogy legalább 12 havi lekötés legyen
  • ha a kamatperiódus aug. 31. előtt elkezdődik, akkor az így lekötött összegre egyáltalán nem kell kamatadót fizetni.
monalisa1 # 2006.08.25. 19:14

Hosszú távon - az olykor félrevezető reklámokkal ellentétben - a tipikus hazai megtakarítási formák esetében nem lehet elkerülni az adófizetési kötelezettséget, teljes mentességet csak a nyugdíjelőtakarékossági számla, illetve a lakástakarékpénztári szerződés élvez.

Az előbb küldtem az e-mail címedre egy ide vonatkozó cikket a FigyelőNet-től:

http://www.fn.hu/…zamlalas.php

Egyébként valaki a napokban kivette az összes pénzét a bankból és az egyik Bp.-i külföldi bankba tette át, és bár ott alacsonyabb a hozam de a kamatadó nem ekkora pofátlan...

tyra # 2006.08.25. 14:24

Köszi Mona,
de épp ezaz, nem újságolvasói szinten kérdem...
Csak aki tuti hozzáértő- az eddigi betéteim után 3havonként vettem fel a kamatot- ezen összegre továbbra is- kb ilyen időközönként- szükségem lenne..Megoldás?Hahó, hozzértők,bankemberek,hol vagytok?
Köszönöm előre is.
(tudom, le kellene ülnöm és mindent átböngésznem-annyira nem vagyok laikus-de: egy percem sincs... -erre)

monalisa1 # 2006.08.25. 11:18

Most olvasom egy újság aktuális bankhírtetésében: "Az augusztus 31-ig lekötött betétek első kamatperiódus végén jóváírt kamata mentes a kamatadótól."

monalisa1 # 2006.08.25. 09:19

Legjobb tudomásom szerint aug. 31-ig történő bármely összegű betét esetén, ha az legalább 12 hónapnál hosszabb lekötés akkor mentes a kamatadótól. És úgy kell berakni a pénzt, hogy ha időközben mégis kelljen belőle némi összeg, a lekötésből vali kívét csak "szeletelve" legyen, tehát a benntmaradó rész kamatozzon továbbra is a 12 hónapon túl.

Én csak mint laikus, újságolvasó ember...

tyra # 2006.08.25. 06:37

SOS!
Valaki segítsen,légyszíves!Nem érek rá böngészgetni,a banki információk rendkívül ellentmondásosak- kamatadó kikerülésére megoldás?- összeg: 1.500.000 ill. 5.000.000
Nagyon köszi

Lhotse # 2006.07.27. 10:21

Köszi! Tehát, ha jól értem, az állami támogatás nem kamat, tehát nem növeli az adóalapot, csak a már - értelemszerűen - a tőkébe "épült" támogatás után járó kamat. Ez világos.

Avita # 2006.07.25. 07:40

Nos, maga a lakás-előtakarékossági szerződés betét- és hitelszerződésnek minősül (1996. évi CXIII. tv. 7. § (1) bek.), vagyis a lakástakarék-pénztári számlán jóváírt kamatra is vonatkozik a kamatadó. Természetesen az állami támogatás összege a tőke nagyságát növeli, ezért az arra jutó kamat is növeli az adóalapot (magyarul: az állam az egyik kezével ad, a másikkal meg annak egy részét visszaveszi).

Egy kibúvó van: ha még aug. 31. előtt megköti az ember a szerződést, megússza a kamatadót, lévén - mint lentebb írtam - a 2006. aug. 31-ét megelőzően megkötött szerződések esetében a 2006. aug. 31-ét követően indult első teljes kamatperiódusra kell megfizetni (2006. évi LXI. tv. 223. § (13) bek. a) pont).
A lakás előtakarékosság esetében viszont egyetlen kamatperiódus a teljes futamidő (1996. évi CXIII. tv. 7. § (3) bek. alapján a szerződésben kikötött betéti és hitelkamat a szerződés időtartama alatt nem módosítható), ami szerződéskötéskor indul.

Lhotse # 2006.07.24. 14:43

Kicsit indiszponált vagyok... Szóval: Mit tudtok arról, hogy a lakáselőtakarékossági számlákra nem vonatkozik a kamatadó? Volna benne ráció, hogy legalább az állami támogatás (72.000,- Ft évente) ne essen a kamatadó hatálya alá, hiszen nem kamat. A hozam jelentős része viszont éppen ebből adódik. Tehát előre a Lakáskasszába? Mit szóltok?

Lhotse # 2006.07.24. 14:42

Mit tudtok arról, hogy a lakáselőtakarékossági számlákra nem vonatkozik a kamatadó? Volna benne ráció, hogy legalább az állami támogatást (72.000,- Ft évente) ne essen a kamatadó hatálya alá, hiszen nem adó. A hozam jelentős része viszont éppen ebből adódik. Tehát előre a Lakáskasszába? Mit szóltok?

Avita # 2006.07.24. 08:45

Szerény értelmezésem szerint akkor lesz adómentes, ha aug. 31. előtt szerzed meg és lejárat előtt nem váltod be. Ugyanakkor, bizos ami biztos, kérdezd meg az értékpapírforgalmazót, neki ezt tudnia illenék.

Apa_ # 2006.07.21. 14:59

Köszi Avita az érdekes hozzászólásodat!
Elmondásod alapján nem kell kamatadót fizetnem, ha idén még augusztusban hároméves futamidejű állampapírba kössem le nehezen összespórolt, de szerény pénzemet? Mert a 223.§.13/b csak az értékpapír beváltására, visszaváltására vonatkozik, és közéjük tartozik az állampapír hároméves lejárata is? Ez is amolyan beváltás?

Avita # 2006.07.21. 08:44

Persze az állampapírok esetében az alanti szabályozás indoka alighanem az, hogy aki teheti, még most gyorsan vegen belőle, ilyeténképpen még adómentesen hitelezve a hátrányos helyzetű államháztartásnak...

Avita # 2006.07.21. 08:41

Nem egészen.

A 20 % kamatadót a 2006. aug. 31-ét megelőzően megkötött betét-, folyószámla-, bankkártya- és takarékbetét-szerződések esetében a 2006. aug. 31-ét követően indult első teljes kamatperiódusra kell megfizetni (2006. évi LXI. tv. 223. § (13) bek. a) pont).

Vagyis, mivel a Te esetedben a kamatperiódus alighanem folyó év aug. 31. előtt indult - HURRÁ! - nem kell kamatadót fizess erre a részre.

Az értékpapírok esetében (államkötvények, kincstárjegyek) pedig csak akkor kell majd kamatadót fizetni, ha az értékpapír megszerzése 2006. aug. 31-ét követően történt (2006. évi LXI. tv. 223. § (13) bek. b) pont).

Apa_ # 2006.07.19. 15:03

Az interneten, a Magyar Közlönyben megjelent ez a törvény, utánanéztem, semmit nem találtam arra a kérdésre, hogy a 2006.szeptember 01.napja előtt lekötött betétek közül azok, amelyek az említett dátum után járnak le, kamatadókötelesek-e. Ebből az látszik, hogy sajnos igen, ha valakinek hosszú lejáratú betétje épp szeptember másodikán jár le, megsarcolják a kamatát. A megszerzés időpontja az, amikor kamatához jut, tehát szeptember másodikán, így adót kell fizetni. És itt nem látom a visszamenőleges hatályt, mert szeptember másodikán jut kamatához, és nem augusztus 31-én.
Szóval ha nincs igazam, javítsátok ki véleményemet! :)

Avita # 2006.07.18. 13:35

Most már száma is van: 2006. évi LXI. tv. egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról

Ez az, amit most írt alá a közt. elnök (de ezt előre nem lehetett tudni - mármint, hogy nem egyből az AB-nek küldi-e), meg is jelent a mai Magyar Közlönyben, de a Complex online még nem jeleníti meg. Azért átböngészem és megkísérlek válaszolni; kis türelmet...

monalisa1 # 2006.07.14. 11:27

Az a disznóság, hogy az egyszer már adózott jövedelmet ha bankba/értékpapírba teszi valaki - hogy ott egy kis pluszpénzt fialjon -, hát majd jól meg is kamatadóztatják...

Ahogy ha az egyszer már adóztatott pénzünkön bármit is veszünk a boltban vagy a szolgáltatónál, az áfa egyből csapódik rá.

Apa_ # 2006.07.14. 09:51

Pedig hétfőn fogadták el a törvényt :) gondolom, a végrehajtási rendelet hiányzik hozzá, akkor megvárom. Kíváncsi vagyok, hogy visszamenőleges hatályú-e?

Avita # 2006.07.13. 20:07

Ja! Amit a bank fizet az a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások különadója (ami ugye nem a kamatadó)

Avita # 2006.07.13. 20:06

Nem is lehet még erre konkrét választ adni, uis nincs meg róla a törvény.

Monalisának abban igaza van, hogy az adófizetési kötelezettséget törvény sosem állapítja meg visszamenőleges hatállyal, azonban félő, hogy itt adóalapot a törvény hatálybalépésekor lekötött állapotban lévő tőke után kifizetett jövedelem fogja képezni.

Ha megvan a tv., térjünk vissza erre.

monalisa1 # 2006.07.13. 17:12

Egy ilyen intézkedés nem szokott visszamenőleges hatályú lenni.

Apa_ # 2006.07.13. 15:15

Akinek 2006.szept.1. előtt kötötte le takarékbetétjét, az mégis fizet 20 %-os mértékű kamatadót szept.1.után keletkezett kamatjövedelme után?
Öt bankban voltam, mindegyik eltérő választ adtak. Volt olyan alkalmazott, aki azt mondta, hogy a kamatadó a bankokat terheli. Senki nem tudott a kérdésemre konkrét választ adni.....