Online vásárlás - átverés


jogiforum27 # 2024.02.13. 09:10

Köszönöm a segítséget, végül fenyegetőzés(FMH) nélkül átutalták a vételárat.

Majordomus # 2024.02.03. 22:02

Lényeg jogy nyoma legyen írásban. Lehet hogy csak az Fm segit..

drbjozsef # 2024.02.03. 10:41

jogiforum27,

Egy felszólítás, póthatáridővel, FMH kilátásba helyezésével, tértivevényes levélben. Nem kell már tágra szabnod, 3 munkanap kézhezvételtől, így is eltart majd még vagy két hétig.
Aztán mehet az FMH.
A fogyasztóvédelemnek itt már nincs szerepe, hiszen visszavették, termék szempontjából nincs vita közöttetek, csak nem fizetnek.

jogiforum27 # 2024.02.03. 10:25

Sziasztok!

Végül is szó nélkül átvették tőlem az alkatrészt amikor személyesen bevittem hozzájuk, kaptam átvételi bizonylatot is egy dátummal(01.25) meddig is fizetik vissza a termék árát. A határidő eltelt és a leveleimre csak ígérgetés érkezik (Kérését haladéktalanul továbbítottam ismét számlázásunknak, illetve közvetlen felettesüknek).
Mit lehet, mit kell ilyenkor tenni? (Fogyasztóvédelem, fizetési meghagyás)

Majordomus # 2024.01.09. 20:28

Majd az eladó kér tőle vissza egy új alkatrészt.
Onnan lesz érdekes az ügy...

drbjozsef # 2024.01.09. 19:29

Itt talán megint egy kicsit az elvi jogra tévedtünk, de igen, igazad van. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.09. 15:37

A pénz visszakövetelésének egy feltétele van: az elállás. (Az, hogy az eladó pedig visszakövetelheti a dolgot, egy másik kérdés.)

drbjozsef # 2024.01.09. 15:26

Nem kell semmit bizonyítania. Azért jár neki vissza a pénz, mert elállt.

Feltéve, hogy kapott egy terméket, az nem felel meg neki, ezért visszaküldi.
De itt most nyilván nem ez lesz, hiszen a webshop állítja, hogy új terméket küldött, a kérdező viszont egy használtat fog visszaküldeni. Persze ha ezen nem lesz vita, akkor senkinek sem kell semmit bizonyítania, de tartok tőle, hogy itt vita lesz.

jogiforum27 # 2024.01.09. 15:14

Köszönöm a részletes választ, azt nem mondom hogy megnyugtatott, de legalább látom a lehetőségeim :)

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.09. 14:02

Nem kell semmit bizonyítania. Azért jár neki vissza a pénz, mert elállt.

drbjozsef # 2024.01.09. 13:01

jogiforum27,

A távollévők között kötött szerződéstől indoklás nélkül lehet elállni. Elállsz, pont.
Visszaküldöd a csomagot, és kéred a vételár visszautalását.

Ha most ez egy használt termék, de ők azt állítják, hogy újat küldtek, akkor nyilván nem fogják visszautalni a vételárat. Ekkor jön az, hogy felszólítod őket, majd fizetési meghagyást küldesz.
Ha arra sem fizetnek, és ellentmondanak neki, akkor neked kell pert indítanod (helyesen : a perré alakult eljárásban befizetni az illetéket, hogy meginduljon), és ott bizonyítanod. Az, hogy nekik van egy videójuk arról, hogy betesznek egy új terméket egy dobozba, azért kevés. Neked sincs csak egy tanúd. De ha tényleg sok a panasz a cég ellen, nyilván te nem nyersz a dolgon semmit (hiszen még a visszaküldés költségét is fizetted), szerintem nem lehetetlen akár a per megnyerése sem. De tényleg macerás és költség, és nem is biztos.
De ezen kívül legfeljebb azt teheted, hogy lenyeled a békát, oszt megtartod a használt cuccot.

Az FMH előtti felszólításba még beleírhatod, hogy akár pereskedni is hajlandó vagy, tanúid vannak a csomag kibontására, stb, stb., hátha az hat és nem akarnak ők sem macerát. Ha tényleg több ilyen esetük van, biztos megéri nekik így is, mert nem indít mindenki pert, de aki karakán, annak inkább visszafizetik.

jogiforum27 # 2024.01.09. 11:20

A weblapon fent van minden infó, azért parázok mert az e-mail-es elállásra érkezett válaszban az volt, hogy:
"Csak új alkatrészeket forgalmazunk. Visszanéztük a kamera felvételét és a termék beépítés mentes állapotba került kiküldésre."
Pedig a doboz állapota és belül az olaj/zsír foltok nem ezt támasztják alá.
Most mondhatjátok azt, hogy 14 napig nem számít ha be is lett építve, csak van még két kibúvó az ÁSZF-jükben:

  • Amennyiben a számla autóalkatrészt tartalmaz, úgy a beszereléshez kapcsolódó szabályokról az "1/1990. (IX. 29.) KHVM rendelet a

gépjárműfenntartó tevékenység személyi és dologi feltételeiről" című jogszabály rendelkezik. A rendelet meghatározza a minimális
szakmai végzettséget, ill. a szükséges létesítményeket, eszközöket, berendezéseket.(tehát ha nem autószerelő műhelyben szerelték be mossák kezeiket)

  • A fogyasztó a termék jellegének, tulajdonságainak és működésének megállapításához szükséges használatot meghaladó használatból eredő értékcsökkenésért felel.(tehát használt alkatrész = értékcsökkenés)

Na ezért van bennem félelem, mert a Google értékeléseket elolvasva 100%, hogy szépen felépítették hogy ne keljen nekik az elállást teljesíteni(akár csak a garanciális ügyintézést), vagy csak a töredékét kifizetni.
És a plusz csattanó, a kamera felvételeket személyiségi jogok miatt nem közlik.

drbjozsef # 2024.01.09. 10:15

jogiforum27,

Ha ez egy rendes webshop, akkor a honlapján a törvény szerint kötelező lennie egy tájékoztatónak, ami pontosan leírja a teendőidet a távollévők közötti szerződéstől elállás tekintetében (45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet 14.§).
Aszerint kellene eljárnod időben.
Ha az sincs, akkor 14 napon belül elég feladni a tértis levelet. (és esetleg jelezni nekik, hogy jogszabályt sértenek a tájékoztató hiányával, amiért esetleg a megfelelő hivatalnál ezt jelezni fogod, ha... szükséges lenne...)

Majordomus # 2024.01.08. 21:31

De minél előbb.
.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.08. 18:38

Azt az elállást lenne célszerű közölni tértivevényes (de legalábbis ajánlott) levélben postázni. Nem kell indokolni, elég a fogyasztónak a távügyletekben biztosított elállási jogára hivatkozni.

jogiforum27 # 2024.01.08. 17:35

Igen, 01.02.-án vettem át a postán, másnap jeleztem hogy elállok a vételtől, mert használt alkatrészt küldtek, erre jött a válasz, hogy nem forgalmaznak használt alkatrészt, és hogy kamera felvétel is van róla. Viszont az már a Google értékelésekben olvastam, hogy személyiségi jogokra hivatkozva nem adják ki a felvételt.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.08. 11:55

Ha nem álltál el, mire alapoznád a fizetési meghagyást?

Belül vagy még egyáltalán a 14 napon?

jogiforum27 # 2024.01.08. 10:09

Lehet, hogy ez volt a hiba, hogy indokoltam, így teret adtam a hülyeségének(cég) :(
Fizetési meghagyás feltétele a térítvényes levél megírása?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.08. 09:53

(Nem kell indokolni. :) )

drbjozsef # 2024.01.08. 08:11

jogiforum27,

Igaz, az elállás egyszerűbb lehet.
Írsz egy tértis levelet, hogy álláspontod szerint hibásan teljesített, te nem ezt rendelted, nem ezért fizettél, kéred, 8 napon belül vigyék el ezt, és helyette utalják vissza neked a vételárat 3 munkanapon belül. Ha az utóbbit nem teszik, akkor fizetési meghagyást fogsz kibocsáttatni a cég ellen.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.08. 06:53

Egyszerűbb elállni.

drbjozsef # 2024.01.08. 06:13

jogiforum27,

Írsz egy tértis levelet, hogy álláspontod szerint hibásan teljesített, te nem ezt rendelted, nem ezért fizettél, kéred, 8 napon belül vigyék el ezt, és küldjenek helyette egy megfelelő terméket. Ha ezt nem teszik, akkor pert indítasz ellenük.

Ha nem teszik, akkor első körben (ha ez egy cég, akitől rendeltél) a békéltető testülethez fordulnék. Aztán ha kell, per.

jogiforum27 # 2024.01.07. 15:36

Sziasztok!

Történt velem, hogy rendeltem egy autó alkatrészt egy online autósboltból. A csomag megérkezett ám kibontva már az alkatrész dobozán látszott, hogy használt alkatrészt küldtek (olaj/zsír foltok). Jobban átvizsgálva a csomagot a tömítés készleten egyértelműen látszott, hogy ezt bizony már valahova beszerelték előtte. Így hát jeleztem az eladónak, hogy elállok a vételtől, s ha használt alkatrészt küldenek azt jelezni kellene. És itt jött a csavar az eladó szerint ők csak új alkatrészeket forgalmaznak, és kamera felvétele van róla. Elolvasva a Google értékeléseket nem én voltam az első aki így járt. A feleségem társaságában bontottam fel a csomagot tehát nekem van tanúm az ellenkezőjére. Mit lehet tenni ilyenkor? Feljelentés a rendőrségen, fogyasztóvédelem?