telefon tartozás help!


Sasfioka # 2007.02.24. 11:49

De a kérdezőknek még annyit, hogy az elévülés nem "hivatalból jön létre", azt JELEZNI KELL, hogy elévülési kifogással élsz!

SF

herceg # 2007.02.24. 20:35

Sasfióka rosszul tudod, hogy értesíteni kell a kötelezettet, mert ennek megtörténte nélkül is érvényes az engedményezés, legfeljebb az értesítés megtörténtéig a kötelezett az engedményezőnek fog teljesíteni.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.02.24. 20:39

és fontos gha az eredtei jogosult /az engedményező/ a kötelezettett nem értesíti akkor a kötelezett az engedményesnek csak 2 szeres fizetés terhével teljesíthet...

handi # 2007.02.25. 00:51

Herceg

" ...(4) Ha a kötelezettet az engedményező értesíti, a kötelezett az értesítés után csak az új jogosultnak (engedményes) teljesíthet; az engedményestől származó értesítés esetén a kötelezett követelheti az engedményezés megtörténtének igazolását. Ennek hiányában csak a saját veszélyére teljesíthet annak, aki engedményesként fellépett." (törvényből idézve). Értesíteni kell, csak azt nem fogalmazzák meg, mi számít értesítésnek, mert nekem egy olyan levél, melyben ők leírják, hogy ez megtörtént, de nem támasztják alá semmivel, nem tűnik elégnek..

Dr.Attika # 2007.02.25. 08:23

Herceg!
Az engedményezés létre jön ugyan, de a kötelezett felé addig nem joghatályos, amíg arról a hitelező nem értesíti az adóst. Itt a hitelezőn van a hangsúly, mert az engedményes értesítése nem számít. Itt pedig az történik rendre, hogy az engedményes közli a levelében, hogy az adott követelésre engedményezés történt és neki fizessen az adós. Amikor igy fizet valaki, akkor nem szabadul a kötelem alól. Ha az eredeti hitelező mégis bejelenti később igényét, akkor kétszer megfizettethető, mint a sicc. Azzal nem védekezhet, hogy az engedményesnek fizettem.

Tunyó66 # 2007.02.26. 00:14

Sziasztok!Nagyon köszönöm a segítséget,visszakérdeznék(ne haragudjatok,nem vagyok jogot értő emberke)tehát:Az ij.nevezetű cégről van szó,nem vágom,mi a valódi titulusuk,kezelő,vagy behajtó.Legjobb tudomásom szerint,egészen December közepéig nem kaptam értesítést/felszólítást,akkor is csak egy sima levél formájában,nem kellett átvennem,de elötte évekig még azt sem.Beszéltem Január első napjaiban velük telefonon,amikor is elmondtam,hogy:1nem lakok a megadott címen,2nincs semmi a nevemen,3nem tudom pontosan,hogy miről van szó,be szeretnék menni,látni a papírokat,amikkel igazolják,hogy kinek,mióta,és mivel tartozok?Erre az volt a válasz,hogy:a cégnek nincs ügyfélszolgálata,és hogy ha gondolom,szívesen kiküldenek csekkeket,minimum 10 rongyonként törlesztendő részletekről.Én erre nem válaszoltam konkrétumot,mondtam térjünk vissza az ügyre,mert nem tudom,miről van szó,és egyébként is munkanélküli vagyok,még enni sincs pénzem.Mondta a csaj,hogy ok.Erre jött a felszólítás,hogy 3 nap,stb.Akkor most mi van?Felhívjam őket,mondjam,hogy elévülési kifoggással élek,vagy követeljem a tartozásomat igazoló papírokat,vagy egyszerűen csak ne foglalkozzak velük?Azért rugózok a témán ennyire(meg az idegeiteken),mert édesanyám(aki a megadott címen lakik)idegösszeomlást kapott,amikor meglátta,hogy a cég perrel,bírósági végrehajtóval fenyeget,hiszen esély sincs rá,hogy 3 napon belül kifizessek 90 rongyot,pláne,hogy egy olyan levélről van szó,amit feb.15-én kelteztek,és 18-án dobta be a postás...Ma 25 van...szóval:mi a teendőm?Még egyszer köszönöm mindenkinek(pláne a ténylegesen jogászoknak)a segítséget!!!Üdv:Tunyó

Tunyó66 # 2007.02.26. 21:28

Sziasztok!Légyszíves segítsetek(igen,már megint én),a mai napon tetőzött az öröm,a lentebb írt cégtől kaptam egy "utolsó"felszólítást,miszerint megtették a jogi előkészületeket,és át fogják adni egy ügyvédi irodának(a harmadik személy?),ha három napon belül nem fizetek.A levél 21 keltezésű,ma 26 van...Kérlek segítsetek,mert nem vágom,hogy most akkor mi van,és(az ő elmondásuk szerint)kezdek kifutni az időből!!!Előre is köszönöm!Tunyó

Sasfioka # 2007.02.28. 15:24

Szia Tunyó66!

A 2001-es telefontartozás alapesetben vélelmezhetően elévült, amely azt jelenti, hogy jogi eljárásban, AMENNYIBEN elévülési kifogást nyújtasz be, akkor jogi úton nem hajthatják végre a követelést.
Amennyiben nem szándékozol megfizetni a tartozást, akkor amit tenned kell, az, hogy közöld az Intrum Justitiaval, hogy a követelés véleményed szerint elévült, önként teljesíteni NEM VAGY HAJLANDÓ és az IJ tartózkodjon a további zaklatásoktól. Amennyiben ők nem értenek egyet az elévüléssel, akkor adják bíróságra az ügyedet - mindennemű további értesítést mellőzve -, ahol bizonyítsák azt, hogy nem évült el a követelés, hiszen te az első bírói megkeresésre (mely valószínű fizetési meghagyás) ellentmondással élsz, és elévülési kifogást nyújtasz be.
Viszont ehhez tudni kell, hogy elévült-e a követelés, hiszen, ha ők hitelt érdemlően bizonyítják, hogy az elévülés nem állt be, akkor egy csomó többletköltséggel kell számolni. A követelés elévült, ha a mobilszolgáltató egy évig folytatólagosan semmilyen - bizonyítható - megkeresést nem tett, felszólítást nem küldött, stb. Ha már van jogerős fizetési meghagyás, akkor az elévülést csak végrehajtási cselekmény (pl.inkasszó, munkabérletiltás, stb.) szakítja meg, egy egyszerű fizetési felszólítás már nem.

Ha vélelmezed az elévülést ÉS NEM AKARSZ ÖNKÉNT TELJESÍTENI, akkor nyugodtan közölheted velük.
Ami fontos: Nem szabad SEMMILYEN papírt aláírni, amit ők küldenek (tartozáselismerés, részletfizetési megállapodás és minden egyéb.)

SF

Laca1968 # 2007.11.21. 08:30

Sziasztok!
Az alábbiakat elolvasván csak egy kérdésem lenne, nekem is hasonlo az esetem és én is élhetek-e a fent emlitett elévülési kifogással?
Történetem:
2002-ben felhalmozodott X összegű telefonszámlám, ami a mobilszolgáltató által oly nagyszerű üzletpolitikájából adódott,hogy emeltdijas sms-ket küld addig,amig le nem tiltod.Mire észrevettük,már 70 ezerre rugott a telefonszámlám.
2005.ig jöttek a felszólitások,majd semmi. 2006 elején vasárnap délután idejött egy ember,hogy behajtó és aláiratott nejemmel egy részletfizetési megállapodást,és el is vitt 10000 ft.-ot.
Persze annak módja szerint én nem teljesitettem a következő részleteket. Azóta sem papir,sem megkeresés, semmi ,sem a behajtó cégtől,sem a mobilszolgáltatótól.
De közölték nemrégen az egyik ügyfélszolgálati irodájukban,hogy addig semmilyen telefont nem vehetek,míg nem rendezem a tartozásomat. Vigyorogva közölte az ügyfélszolgálatos,hogy Tartozásos listán is vagyok emiatt 2002 óta és akármilyen hitelt szeretnék felvenni a jővőben,egy bank sem fog adni,a Tartozásos listán való "szereplés" miatt.

Kérdéseim: mit tegyek ha megint ideállit egy behajtó cég képviselője? Én is mondhatom neki,hgoy a követelésük elévült?
Életem végéig ott maradok a tartozásos listán?

Laca1968 # 2008.09.02. 08:04

feltetem egy kérdést, amire senki nem válaszolt :-(

most kaptam meg(2008.09.02) a végrehajtótól a papirt,hogy 62.869 tőke és egyéb járulákokkal -összesen 172.618 ft-tal ) tartozom

de senki nem keresett meg ezidő alatt semmivel,, állitólag 2007 szeptember 14.-én - nélkülem- született egy bírósági döntés, hogy helyt adnak a felperesnek és ki kell fizetnem az adott összeget
vagyis :
a tőkét és a 22%-os kamatot

élhetek ellentmondással és elévüléssel vagy már ez sem érvényes?
kérek valakit SOS

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.09.02. 09:51

Ha jól értem, akkor az történt, hogy a fizetési meghagyás jogerőre emelkedett. Ellentmondással nem élhet. A követelés elévülésére korábban sem hivatkozhatott volna, mert a tartozás keletkezését követően azonnal értesítették önt.

bandeeraz # 2008.09.02. 10:09

Kérdés: volt-e fizetési meghagyás (hivatalos bírósági papíros, nem mobilszolgáltatós, vagy ügyvédes fejléces)? Ha igen, megkaptad-e? Anélkül sztem a végrehajtó sem jöhetne, úgyhogy kellett lennie. Hogyha jöttek folyamatosan a levelek, te meg magasan tettél rá, akkor így jártál. Azért ezzel valamennyire foglalkozni kéne. Elévülni nem évült el, mert folyamatosan (immár 6! éve) próbálták tőled behajtani a pénzt, márpedig az elévülés tipikusan szankciós jellegű jogintézmény, hogy amennyiben a jogosult semmilyen lépést nem tesz annak érdekében, hogy követelését érvényesítse, a bírósági kikényszeríthetősége szűnjön meg. Itt ugye szó nincs erről.

Amúgy nem leszel rajta az adóslistán, hogyha kifizeted a pénzt.

T-lány # 2008.09.08. 13:37

Tisztelt Segítségnyújtók!

Azzal a problémával fordulok Önökhöz, hogy a híres neves internetszolgáltatóval a T- online-nal álltam szerződésben. Ezt a szerződést 2007 márciusában kötöttem 1 év hűségnyilatkozat aláírásával. A probléma ott kezdődött mikor is az augusztusi számla nem lett időben kiegyenlítve. A befizetés megtörtént, sőt a szeptemberi csekket is befizettük, de ők megszüntették a szolgáltatást. Ezek után nem jött semmi se levél, se csekk. Mikor is ma felhívott egy elég alul tájékozott behajtó hölgy egy behajtó cégtől, hogy tartozom. És hogy erről kaptam már levelet is, tértiset is. Én nem kaptam levelet! Kérdeztem a hölgyet hogy az említett 48.000 Ft körüli összeg miből ered. Tájékoztatott, hogy mivel a hűségidőn belül felmondtam a szerződést az 36 ezer párszáz Ft + 128 Ft kamat a többi az ő költségük. Tehát számla tartozásom nincs! De én nem mondtam fel a szerződést. Ők szüntették meg.
Kérdésem érvényben van-e még az a törvény miszerint a Telecomos tartozások 1 éven belül elévülnek? Ha igen én mentegetőzhetek-e ezzel. És ha nem fizetek ilyen alacsony összeget is fizetési meghagyásra adnak-e? Valamint ha ez az összeg az idővel és kamatokkal a mindenkori minimálbért eléri fel kerülhetek-e a BAR listára?
Válaszokat előre is köszönöm!
T-lány

T-lány # 2008.09.08. 13:38

Tisztelt Segítségnyújtók!

Azzal a problémával fordulok Önökhöz, hogy a híres neves internetszolgáltatóval a T- online-nal álltam szerződésben. Ezt a szerződést 2007 márciusában kötöttem 1 év hűségnyilatkozat aláírásával. A probléma ott kezdődött mikor is az augusztusi számla nem lett időben kiegyenlítve. A befizetés megtörtént, sőt a szeptemberi csekket is befizettük, de ők megszüntették a szolgáltatást. Ezek után nem jött semmi se levél, se csekk. Mikor is ma felhívott egy elég alul tájékozott behajtó hölgy egy behajtó cégtől, hogy tartozom. És hogy erről kaptam már levelet is, tértiset is. Én nem kaptam levelet! Kérdeztem a hölgyet hogy az említett 48.000 Ft körüli összeg miből ered. Tájékoztatott, hogy mivel a hűségidőn belül felmondtam a szerződést az 36 ezer párszáz Ft + 128 Ft kamat a többi az ő költségük. Tehát számla tartozásom nincs! De én nem mondtam fel a szerződést. Ők szüntették meg.
Kérdésem érvényben van-e még az a törvény miszerint a Telecomos tartozások 1 éven belül elévülnek? Ha igen én mentegetőzhetek-e ezzel. És ha nem fizetek ilyen alacsony összeget is fizetési meghagyásra adnak-e? Valamint ha ez az összeg az idővel és kamatokkal a mindenkori minimálbért eléri fel kerülhetek-e a BAR listára?
Válaszokat előre is köszönöm!
T-lány

monalisa1 # 2008.09.08. 14:06

Ha nem jött ujabb csekk (...) akkor a szeptemberi havi díj milyen csekk alapján is...

Ha 1 év volt a hűségkikötés akkor az legkésőbb a szerződéskötést követő 365 nappal letelt, ennek ténye alapján valami félreértés lehet most részükről.

Általánosságban: egy havi díjfizetés késedelme és/vagy esetleges elmaradása esetén még nem szokás a szerződést (= szolgáltatást) megszüntetni., javaslom a szolgáltató ügyfélirodájához személyesen bemenni és tisztázni a dolgot.

Monalisa
laikus hozzászóló

T-lány # 2008.09.08. 14:37

A szeptemberi csekket már megkaptuk augusztusban!

monalisa1 # 2008.09.09. 10:20

A f. év március - július + aug. és szept. havi befizetett csekkekkel tudod igazolni, hogy a szerződés részedről folyamatosságú.

nandy # 2008.09.09. 12:20

Nem ilyen egyszerű.

T-lány késve fizetett, ezért a szolgáltató élt a szerződésben rögzített jogával (?) és felmondta a szerződést.

Mivel a felmondás oka a vevő késedelmes fizetése volt, emiatt kell visszafizetni a feltételes kedvezményt.

A szerződést valószínűleg szeptember végén mondta fel a szolgáltató, innen indul az elévülés. De erről a tényről mindenképpen írásban kellett volna tájékoztatni az előfizetőt.

nandy # 2008.09.09. 12:21

Ja, és a feltételes kedvezmény visszavonása miatt keletkezett követelésüket mindig kiszámlázzák. Tehát kellett, hogy kapjál erről valamit.

monalisa1 # 2008.09.09. 13:03

Bocs de...
Az én olvasatom szerint az az 1 évi hűségnyilatkozat 2007.03.x. napjától-tól 2008.03.x. napjáig tartott, vagyis ha azon 12 hónap alatt egyszer sem esett fizetési késedelembe - ezt csak ő tudhatja -, akkor a "hűségét" rendben letöltötte, ergo semmiféle kedvezményi visszavonásnak nincs helye.

Azt követően, ha egy esetleges havi fizetéssel pár napot megkésik, a szolgáltató legfeljebb a következő havi számlán szereplő fizetnivalót kétszerezi meg.

A szerződés egyoldalú felbontására egyik félnek sincs joga.

T-lány # 2008.09.09. 16:38

Először is köszönöm a segítségeket! a helyzet az hogy a szeptemberi csekk után már semmit nem kaptam se csekket se semmit. Legalább is tértivevényes levelet nem vettem át mert arról tudnék. Abban pedig egyet értek, hogy ha késve fizetek mondják fel a szerződést de nem kellene előtte még egyszer felszólítani???
A lényegen ez már nem segít az érdekel, hogy elévül vagy sem és hogy ilyen tartozás miatt is lehet-e BAR listára kerülni?

Sasfioka # 2008.09.09. 22:22

A követelés egy év alatt elévül az utolsó igazolható felszólítást követően. Csak ugye itt ez kicsit összetett. Mert ha valóban nem kapta meg a szerződés felbontását, akkor ő szerződésben volt. Mivel szeptemberben nem kapott számlát, így az ÁSZF értelmében neki kutya kötelessége lett volna jelenteni a szolgáltató felé, hogy nem kapott számlát (ez miért maradt el, ha valóban nem vettél át felmondást?).
Mivel itt internetszolgáltatásról van szó, a korlátozás, leszerelés megtörtént? Mert ugye ezek is intő jelek.

Véleményem szerint NEM évült még el a követelése a szolgáltatónak, és a jelenlegi megkereséssel újabb egy évig nem is fog. (Persze lehet ez másként is. Hivatkozz elévülésre, és ha a szolgáltató másképp látja, igazolni fogja az elévülés megszakadását.)

A Központi Hitelinformációs Rendszerbe (általad BAR-Listának emlegetett adatbázisba) referenciaadataidat a szolgáltató NEM továbbítja, az csak pénzügyi területre vonatkozik (bankok). Tehát "BAR-listás" nem leszel tőle.

Azonban! Magyarországon a KHR rendszeren kívül létezik egy távközlési szolgáltatók által fenntartott és üzemeltetett, törvény által létrehozott adatbázis, amely a távközlési szolgáltatásokból eredő tartozók referenciaadatait tárolja. Ráadásul itt "korlátlan" ideig. Tehát a későbbi előfizetői szerződés kötésénél (legyen az internet, telefon, mobiltelefon, kábeltv vagy bármi távközlési) a referenciaadataid elérhetők az adatbázisban, ez pl. előfizetéses mobiltelefon vásárlásakor vélhetően kaució megfizettetését eredményezheti.) Azt nem tudom, hogy a bankok hozzáférnek-e ehhez a rendszerhez (gyanúm szerint igen...), így akár hitelbírálatnál is származhat hátrányod. DE HIVATALOSAN NEM, és KHR-Rendszerbe sem kerültél be emiatt.

SF

nandy # 2008.09.10. 05:47

monalisa:

Ha nem lenne világos, a tavaly augusztusi számlát fizette be későn.... Az ideivel nem is lenne még annyira késésben, hogy felmondják a szerződést, hisz még csak szeptember elejét írunk.

Plusz azt is írta a kérdező, hogy azóta semmilyen levelet nem kapott.... Szerintem nem arra a 9 napra gondolt, ami idén a szeptemberből eltelt.
No mindegy.

T-lány: törvény szerint fel kell szólítaniuk a teljesítésre, mielőtt megszüntetnék a szerződés!

2003. évi C tv.

134. §(3) A szolgáltató az előfizetői szerződés felmondását írásban, tértivevényes levélben köteles megküldeni, kivéve, ha az előfizetőt a felmondásról azért nem tudja így értesíteni, mert a szolgáltatás sajátosságai következtében a szolgáltató nem rendelkezik az előfizető e módon történő értesítéséhez szükséges adatokkal. Ez utóbbi esetben a szolgáltató az előfizetőt a szerződés felmondásáról a 144. § (2) bekezdésében meghatározott egyéb módon is értesítheti.
(7) A szolgáltató az előfizetői szerződést 30 napos felmondási idővel mondhatja fel, amennyiben az előfizető az esedékes díjat a jogkövetkezményekre figyelmeztető első értesítés elküldését legalább 15 nappal követő második értesítés megtörténtét követően sem egyenlítette ki. Nem jogosult a szolgáltató felmondani a szerződést, ha a díjtartozás összege nem haladja meg az előfizető havi előfizetési díjának megfelelő összeget, illetve havi előfizetési díj hiányában vagy 5000 Ft-nál magasabb havi előfizetési díj esetén az 5000 Ft-ot, vagy ha az előfizető a díjtartozás összegszerűségét vitatja, és a vita rendezése érdekében a hatósághoz vagy a jogvita elbírálására jogosult más szervezethez kérelmet terjesztett elő, feltéve, hogy az előfizető a szolgáltatás igénybevétele után a nem vitatott, illetve az esedékes, nem vitatott további díjakat folyamatosan megfizeti.

sancsi # 2008.09.10. 15:03

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni. Húgom vásárolt előfizetéssel egy telefont. A 2 éves hűségnyilatkozatból már csak pár hónap lett volna ám nem tudta fizetni (nem tudtuk kifizetni) így a szerződést tavaly júniusba felmondták. Azóta 2-szer kapott ügyvédi felszólítást, majd tegnap kapott egy bírósági papírt hogy 15 napon belül rendeznie kell (kb 70 000 Ft). Testvérem még tanuló önálló keresete nincs mindössze az árvasági és a családi pótlék amit kap. Anyukámnak sincs úgymond keresetből származó jövedelme csak az özvegyi nyugdíj és a leszázalékolásból adódó összeg ami kb. együtt 25 000Ft. Kérdésem az lenne hogy vonhatják e valamelyiküktől a tartozást? Ha igen akkor milyen mértékben?

magic # 2009.01.18. 14:39

Tisztelt Fórumozók!

Végig olvastam a topicot, de megerősítést szeretnék kérni. Az esetem röviden annyi, hogy telefontartozásom keletkezett, 2001-ben, erről 2002-ben fmh, majd végrehajtási lap is kiállításra került 2003-ban. Ezt követően 2006 októberében az akkori munkahelyemre letiltás érkezett, két alkalommal vontak a fizetésemből, ezt követően megszűnt a munkahelyem. KÉt hónap múlva sikerült elhelyezkednem, be voltam jelentve folyamatosan. A tartozással kapcsolatosan nem történt semmi 2006. novemberétől, viszont 2008 novemberében ismét érkezett egy letiltás a mostani munkáltatómhoz.Az lenne a kérdésem,hogy amiatt, hogy 2006 novemberétől 2 évig nem volt semmilyen megkeresés, amiről tudok, fordulhatok-e valakihez elévülési kifogással?
Előre is köszönöm a válaszokat.