kbs!
Még valamikor a legelső topicomban feltett kérdésre - miszerint : mi tévő legyek ha a Volkswagen AG. egyik alkalmazottja bitorolt tőlem különösen jelentős összegű jogtalan haszont szerezve evvel a cégnek - azt a választ kaptam öntől, hogy ez polgári ügy. Ha a bitorlás büntetőügy, mitől lenne polgári ügy? De nem mezitlábasan megfogalmazva; ha a WTO-TRIPs egyezmény 61. cikke kimondja:
5. Fejezet
BÜNTETŐELJÁRÁS
61. Cikk
A Tagok alkossanak büntetőeljárási és büntetési jogszabályokat, éspedig minimálisan a szándékos védjegyhamisítás és a kereskedelmi nagyságrendű (üzletszerű) szerzői jogi kalózkodás esetére. Az alkalmazandó eszközök között szerepeljen a szabadságvesztés és az elrettentéshez (visszatartáshoz) elegendő összegű pénzbüntetés; ezek legyenek összhangban a hasonló súlyú bűncselekményekkel kapcsolatban alkalmazott büntetéssel. Adott esetben a szankciók között szerepeljen a jogsértést megvalósító termék lefoglalása, elkobzása és megsemmisítése; ugyanez vonatkozzék a bűncselekmény elkövetésénél döntő szerepet játszott anyagokra, eszközökre. A Tagok a szellemi tulajdonjogok megsértésének egyéb eseteire is létrehozhatnak büntetőeljárási és büntetési szabályokat, különösen, ha a bűncselekményt szándékosan és kereskedelmi méretekben (üzletszerűen) követik el.
Sherlock!
Valamikor kérdezte, hogy mire ez a sok normaszöveg.
Inkább idéznék:
"Nullum crimen sine lege, nulla poena sine lege
Bővebben: Nullum crimen sine lege és Nulla poena sine lege
A nullum crimen sine lege jelentése: nincs bűncselekmény törvény nélkül (latin). A nullum crimen sine lege jelenti azt, hogy amit törvény nem nyilvánít büntetendőnek, azt nem lehet bűncselekménynek tekinteni.
A nulla poena sine lege jelentése: nincs büntetés törvény nélkül (latin). A nullum crimen elvéhez kapcsolódóan, a nulla poena elve azt mondja ki, hogy a bűncselekményekre csakis a törvényben meghatározott büntetési tételek alkalmazhatóak. Jelenti ez azt is, hogy ezeket a büntetéseket is csak a törvényben szabályozott módon lehet alkalmazni.
A két elvhez négyféle alkalmazási szabály társul:
Nullum crimen/nulla poena sine lege praevia: a visszaható hatály tilalma
Nullum crimen/nulla poena sine lege certa: a határozottan megfogalmazott törvények követelménye
Nullum crimen/nulla poena sine lege scripta: az írott törvények követelménye
Nullum crimen/nulla poena sine lege stricta: a normaszöveghez való kötöttség elve
Az Ius cogenst nem idézem, mert szerintem az (is) ismert. Avagy az alapvető nemzetközi jogi normák minden egyéb jogi norma felett állnak.
Következésképpen semmilyen nemzeti bíróság sem alkalmazhat azokkal ellentétes jogszabályt, illetve nem hozhat azokkal ellentétes határozatot.
Avagy csak az igazság kedvéért.