pénztárgép kell - e?


1hklari # 2013.07.15. 16:59

Pedagógusként dolgozom, de van vállalkozóként egy fotóüzletem, ahol nem árusítok semmit, csak fényképészeti szolgáltatás van + foglalkozom még szezonálisan nyaralókiadással. Kell-e a NAV-nak megfelelő pénztárgépet vásárolnom? /ill. a meglevőt átalakíttatnom?/ Abban sem vagyok biztos, hogy eddig kellett volna-e?
Köszönöm a segítséget

Dr.Attika # 2013.07.15. 17:46

Eddig is kellett és ezután is kell. A pedagógusi főállás irreleváns.

monalisa1 # 2013.07.15. 20:04

A napokban olvastam, hogy a NAV-val kapcsolatképes pénztárgép több százezer forintot kóstál...

websas # 2013.07.16. 05:43

Szerintem egy számlázó program elég a péntárgép tömeges értékesítés esetén jobb. Vannak ingyenes(de regisztráció köteles progik pendrivról is müködtethetőek Pl.clearadmin stb.). 20 éve számlázó progit használok nem volt vele gond. Előfordulhat,hogy az ügyfél nem akarja megadni a saját adatait,de az némi leleményességgel megoldható.
Dr. Attikának igaza van,a fő állás ebből a szempontból érdektelen.(majd az adózásnál).

wers # 2013.07.16. 06:03

websas, bocsi, de tevékenységtől függően kötelező a pénztárgép, nem elég számlát adni. Ha elég számlát adni, pl. szolgáltatásoknál, akkor mindegy, hogy kézzel írod, vagy számítógéppel (programmal), nem ez a különbség. Sőt, pl. egy boltban ha veszel valamit, és számlát kérsz, azt is be kell ütni a pénztárgépbe, és a blokkot csatolni a számlához. (még a postán is)

wers # 2013.07.16. 07:11

ahol én adom fel a leveleket a számla nyomtató és a lotto gép között van a pénztárgép, a blokkot a saját példányukra tűzik.

wers # 2013.07.16. 08:04

levelet adok fel

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.16. 09:25

Még a postaboltban sem.
Pedig ott biztosan van. A többi ablaknál meg pótolja a számítógépes rendszerük.

wers # 2013.07.16. 09:47

Ahova én járok, már van számítógépes rendszer, abból nyomtatják a számlát, de mellette ott van a kis pénztárgép, az adja a blokkot.

A fehérvári postákat, mivel jót róluk nem tudok, inkább nem minősítem, én a Kaszappal próbálkoztam néha, de feladtam, nincs kedven órákat várni. Tisztelet a kivételnek, a AUCHAN-ban pik-pakk végeztem nemrég (meg nem mondom, van-e külön gép)

wers # 2013.07.16. 11:04

Van itt Fehérváron olyan, hogy postabolt?

wers # 2013.07.16. 12:41

jó tudni, és mi különbség a posta és a postabolt között?

Rexor # 2013.07.16. 12:55

1. Az Áfa tv. 166. § (2) bekezdésében foglalt feltétel teljesülése hiányában nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag pénztárgéppel tehetnek eleget az alábbi adóalanyok, illetve üzletek:

  1. a gyógyszertárak,
  2. a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ‘08 47.1–47.7 és 47.91 szerinti kiskereskedelmi, az 56.1 és 56.3 szerinti vendéglátási (kivéve a mozgó szolgáltatásnyújtást), az 55.1–55.3 szerinti szálláshely-szolgáltatási, a 77.1–77.2 és 77.33 szerinti kölcsönzési és a 95.1–95.2 szerinti javítási tevékenységet folytató valamennyi adóalany, üzlet, mozgóbolt, kivéve:

ba) a betétdíjas göngyöleget visszaváltó üzlet,

bb) a csomagküldő kereskedelem, kivéve annak nyílt árusítást végző üzlete, bemutatóterme,

bc) az ipari – kivéve élelmiszeripari – tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, ha termelő és értékesítő tevékenységét ugyanabban a helyiségben folytatja,

bd) a termelői borkimérés,

be) az utazási iroda, utazási ügynökség, turisztikai szolgáltató iroda utazási szolgáltatásai tekintetében,

  1. a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ‘08 46.2–46.7 szerinti nagykereskedelmi tevékenységet folytató adóalanyok, üzletek a kiskereskedelmi értékesítésük tekintetében.

2. Az Áfa tv. 166. § (2) bekezdésében foglalt feltétel teljesülése hiányában nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag taxaméterrel tehetnek eleget a taxiszolgáltatást nyújtó adóalanyok.

websas # 2013.07.17. 02:35

Az az érzésem 2 malomban "őrülünk" a számla a legerősebb bizonylat ezt követi a nyugta, az nem világos, hogy számla esetén miért lenne szükség nyugtára is? PL.: a Metró áruház is csak számlát ad sem nyugtát, sem bevételi pénztárbizonylatot nem.

wers # 2013.07.17. 07:19

számla esetén miért lenne szükség nyugtára is

csak mert a törvény előírja

A METRO pénztárgépe adja a számlát, mint más nagyobb áruházakban is. Azokban előre kell szólni, hogy számlás lesz a vásárlás. A METRO nagyker, csak cégeket szolgál ki, viszonteladókat, így pénztárblokkja egyben számla.
Kisebb boltokban kézi számlát adnak, de pénztárgépbe előtte be kell ütni a vásárlást, és utána állít ki a boltos róla számlát.

wers # 2013.07.17. 08:19

a pénztárgép kötelező használatát bizonyos tevékenységnél?

Rexor # 2013.07.17. 08:26

Azt hiszem itt egy kis zavar van :)

Tehát vagy számla vagy nyugta vagy egyéb számviteli bizonylat. Számlát kötelező adni a jogszabályban meghatározott esetekben, amire az Áfa tv. nem ad mentességet a 165. §-ban. Ha nem kell számla akkor is ki kell bocsátani számviteli bizonylatot pl. nyugtát.

Az egy más dolog, hogy amikor a törvény előírja kötelező a pénztárgépbe is felvinni a tranzakciót.

wers # 2013.07.17. 08:37

Azt hiszem, fordítva kell közelíteni, tehát van, ahol kötelező a pénztárgép használata, tehár minden pénzbevételt rögzíteni kell, kivétel nélkül.
Ha a vevő kér számlát, arra két mód van, vannak gépek, amik alkalmasak számla adásra, ez a számla egyenértékű a sima blokkal, és vannak egyszerűbb pénztárgépek, amik nem, akkor kell kézzel a blokk mellé számlát kiállítani, ilyenkor a blokkot hozzátűzik a számlát kiállító példányához, és csak egyszer kerül be a könyvelésbe.

Tehát a számla nem előziheti meg a pénztárgépi blokkot.

wers # 2013.07.17. 09:14

a piac az más

érdekel, utána nézek, mert majdnem bünti lett, mikor egy boltvezető előbb írta meg a számlát a vevővek, és csak utána ütötték be a gépbe, de szóbeli figyelmeztetés lett a vége.

Még az szabálytalan, ha pl. előbb adja a visszajárót a pénztáros, és csak utána a blokkot

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.17. 10:36

előbb írta meg a számlát a vevővek, és csak utána ütötték be a gépbe, de szóbeli figyelmeztetés lett a vége.
Még az szabálytalan, ha pl. előbb adja a visszajárót a pénztáros, és csak utána a blokkot

Ezek ilyen rémmesék a hétfejű adóellenőrükről.

wers # 2013.07.17. 11:00

olvastam a jegyzőkönyvet, 2007-ben volt egy kedves bakonyi ABC-ben

ML2222 # 2014.03.19. 14:15

Üdv Mindenkinek!
Mi még most sem jutottunk dűlőre. Amit a törvény mond:

Az Áfa tv. 166. § (2) bekezdésében foglalt feltétel teljesülése hiányában nyugtaadási kötelezettségüknek kizárólag pénztárgéppel tehetnek eleget az alábbi adóalanyok, illetve üzletek:
.
.
a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ‘08 46.2–46.7 szerinti nagykereskedelmi tevékenységet folytató adóalanyok, üzletek a kiskereskedelmi értékesítésük tekintetében.

A TEÁOR Szám: 4675 '08.
Többnyire cégeket, egyéni vállalkozókat látunk el, de ha valakinek szüksége van kis mennyiségre (pl. 2 zsák) akkor készpénzfizetési számlát állítunk ki a vevő nevére. (címével)
Helyesen tesszük-e, esetleg ehhez már pénztárgép szükséges-e? Vagy a készpénzfizetési számla adása eleget tesz a nyugta adási kötelezettségünknek?

Előre köszönöm!

czmaria # 2014.04.01. 21:35

Kedves ML2222

Helyesen járnak el.Készpénzfizetési számlát állítanak ki ezeknek a vevőknek,tehát nem nyugtát adnak.Az elektronikus pénztárgép kötelező használata a nyugtakibocsátásra vonatkozik.Az ÁFA tv.166.§ 2.bek.azt fogalmazza meg éppen,hogyha készpénzes számlát állít ki, és nem nyugtát ad,akkor mentesül a pénztárgép kötelező használata alól.

sjano # 2014.04.14. 17:41

Tisztelt Válaszadó! Segítséget szeretnék kérni online pénztárgép ügyben. Eredetileg NR-300-ast rendeltem, leelőlegeztem, kifizettem mert jan.25-re ígérték a gépet de jan23-án visszavonták az engedélyt. Feb.12-én a Laurel Kft-nél leelőlegeztem egy LCR Sento M-et. 8-12hét szállítással. Most 8hét elteltével megerősítést kért és újabb 8-12hétre ígérte.Megteheti, hogy újabb időpontot határoz meg?Lassan már szállítania kéne a gépet!
Így viszont már bukom a támogatást. CashCub-ra nem igazán vágyom. Vajon mit csinált a Laurel Kft. az elmúlt 8hétben? Előre is köszönöm a segítséget. Üdv. János.

D.Zoltán79 # 2016.06.02. 08:25

Üdvözlök minden Fórumozót!

Nem tudom ki mennyire van képbe de most elvileg megint sok vállalkozásnak kötelező lesz az online kassza, mint köztük nekem is (autószerelő műhelyem van). Nekem túl drága a kassza sajnos viszont találtam egy sokkal olcsóbb megoldást: https://www.revolexpress.hu/…epenztargep/?…

Itt írnak egy programról ami jóval olcsóbb egy pénztárgépnél, letöltöttem a fájlt engem érdekelne a dolog. Mit szóltok hozzá ezzel tényleg kikerülhető?

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.06.02. 09:28

számítógéppel írt számlázóprogrammal lehet helyettesíteni. Kötelezően minden hónapban online a fizetők névével, címmel kell jelenteni NAV felé. Könyvelőt keress meg vele, mert be kell jelenteni NAV felé az igényedet és megoldható. Elég szigorú szabályok vonatkoznak a mentességre, szerintem egyszerűbb és olcsóbb a gép.