Általános iskolai kötelező néptánc?


limma # 2016.10.05. 06:54

Ha jól olvasom, a legtöbb suliban nem kérnek pénzt az extra órákért, illetve ahol igen, ott meg nem kötelező járni rájuk, mert a diák választhatja az iskolai tesiórát.
A többi pedig igen, törvényt szeg.

Ahogy az egyik tanár fogalmazott:
Mandl Gábor testnevelő tanár szerint azonban ilyen feltételek nélkül is meg lehet tartani heti öt testnevelésórát – ha akarják.

  • Annak idején a tanárom azt mondta, lócitromok között is lehet atletizálni. Mi is évtizedekig tartottunk a testnevelés tagozaton mindennapos testnevelést az iskolában, és meg tudtuk oldani. Mozogni ugyanis nem csak teremben lehet.

Az iskola kutya kötelessége biztosítani saját keretén belül a heti öt ingyenes órát.
Ha a szülő nem tudja/nem akarja különsportra járatni a gyerekét, nehogy már őt kapják el.

Szomorú örökös # 2016.10.05. 18:32

limma
Ha jól olvasom, a legtöbb suliban nem kérnek pénzt az extra órákért

Szó nincs extra órákról, ezek pont azok a heti két órák, amelyeket nem testneveléssel töltenek. Ahol az iskola meg tudja oldani, ott nem is kötelező ezeket választani:

Bizonyos iskolákban nem kötelező a külső foglalkozás, aki akar, maradhat a suliban

És azért olvasd el ezt a mondatot is:

Nem tartanám korrektnek, ha pénzt kérnénk az államilag finanszírozott testnevelésórákért – fogalmazott Flachné Vidéki Katalin, a Tabán Általános Iskola igazgatója.

Tehát nem tartaná korrektnek, de érdekes módon ő sem említi, hogy törvényszegés lenne. ;-)

És ha eddig elkerülte volna a figyelmeteket egy mondat, akkor most ideje elgondolkodni rajta. Ezt éppen Zsóka írta:

Egy kis településen lakom, ahol az általános iskola fenntartója a Katolikus Egyház.

Tehát ez az iskola nem egy állami fenntartású iskola, ami a KLIK hatáskörébe tartozik, hanem a fenntartója az egyház, tehát egyfajta magániskola, amely állami oktatást végez. Én úgy gondolom, hogy ezt összemosni olyan iskolákkal, amelyeknek a KLIK a fenntartója, eléggé tudatlan dolog.

És nem egy nagyvárosi iskola, amely esetleg jó kis pályázatokkal vagy előnyös szerződésekkel meg tudja oldani, hogy ingyenes legyen az a heti két órás néptánc, amiért én azt a félévre vonatkozó 5700 Ft-ot egyáltalán nem tartom soknak. Ha egy vendégegyütteshez az a néptáncoktató elmegy próbát tartani, koreográfiát tanítani, akkor ennél jóval többet is kereshet. Én inkább ezért tisztelem őt így látatlanul is.

Szomorú örökös # 2016.10.05. 18:41

limma

És még egy fontos rész, amire érdekes módon senki nem figyelt:

Egyébként nincs rendes tornaterem, az önkormányzatnak 50 év alatt nem sikerült építeni, vagy a művelődési ház nagytermében, vagy a folyosókon tornáznak ha kint nem lehet.

Tehát nincs rendes tornaterme az iskolának, feltehetően bérleti díjat is fizetnek éves szinten a művelődési ház nagyterméért, hogy azt használják. A fenntartó egy bizonyos részig tudja téríteni úgy, hogy ne kelljen fizetni érte. Lehet ezért vállalták azt a heti két néptáncórát önköltségesen, bár ha kevés gyerek van eleve, akkor kétlem, hogy olyan hatalmas pénz folyna be ebből a félévi 5700 Ft-ból.

És itt van még egy másik mondat is:

A néptáncot is ugyanabban a teremeben tartják, szerintem semmivel nem jobb, mintha tesit tartanának.

Itt megint nem a téma a lényeg, hanem az, hogy egy szülő felül akarja bírálni, mire is tanítsák meg az ő gyerekét az iskolában. Nem is értem, miért nem megy el pedagógusnak az ilyen szülő? Vagy lehet, hogy eleve az is, csak eddig titkolta? :-D

limma # 2016.10.06. 06:42

Kedves Örökös, ne haragudj, de szerintem teljesen el vagy tévedve.

Az Egyház egy csomó iskolát átvett, anélkül, hogy a szülőkkel egyeztetett volna, ill. egy ilyen kis településen még mód sincs másik iskolába járatni a gyereket.
Ha fizetős az iskola, akkor el kell fogadniuk a szülőknek az oktatási koncepciót, nyilván pont azért íratják oda.
Ha nem fizetős, úgy bizony állami feladatot végez.

A 229/2012. (VIII.28.) Kormányrendelet az egyházi oktatás ingyenességéről

37. § (1)Az egyházi és a magánintézmény szolgáltatásainak igénybevételét az Nkt. 31. § (1) bekezdés c) pontja szerinti fizetési kötelezettséghez kötheti, kivéve, ha az egyházi intézmény közoktatási megállapodás, köznevelési szerződés vagy egyoldalú nyilatkozat alapján részt vesz a köznevelési közszolgálati feladatok ellátásában.
· Ebben az esetben az oktatás ingyenességére, a térítési díj, tandíj kérdéseiben a Kormányrendelet 33-36. §-ban foglaltakat kell alkalmazni.

Tehát ők is kötelesek biztosítani a heti öt tesiórát.

Ez a két óra kiváltható egyéb sporttal dolog szerintem egyértelműen a diák szempontjából releváns, nem az iskoláéból, tehát ha az iskola váltja ki, az extra óra.

„Nem tartanám korrektnek, ha pénzt kérnénk az államilag finanszírozott testnevelésórákért – fogalmazott Flachné Vidéki Katalin, a Tabán Általános Iskola igazgatója.”

Azaz az állam is finanszírozza ugyanazon órákat, meg a szülő is - dupla finanszírozás esete forog fenn, ez általában tilos.

„Egyébként nincs rendes tornaterem, az önkormányzatnak 50 év alatt nem sikerült építeni, vagy a művelődési ház nagytermében, vagy a folyosókon tornáznak ha kint nem lehet.”

Erre:

...és meg tudtuk oldani. Mozogni ugyanis nem csak teremben lehet. ”

„A néptáncot is ugyanabban a teremeben tartják, szerintem semmivel nem jobb, mintha tesit tartanának.”

Vagyis lehetne tesi is, nem a terem a gond.

CSak az iskola úgy döntött, hogy mégis inkább a fizetős néptánc mint az ingyenes tesi. A szülők megkérdezése nélkül és kvázi rákényszerítésével. Ez a gond, nem az a nyomorult 5700 Ft, ne ezen lovagolj.

Szomorú örökös # 2016.10.07. 05:31

limma

Akkor még egyszer és utoljára próbáld meg elfogadni, hogy ha egy iskola úgy dönt, hogy a heti két tesi óra helyett más lesz, akkor nem a szülők dolga eldönteni, hogy ez jó-e így, hanem az iskoláé. Te írtad, hogy ez a legnagyobb gond. Az iskola szabad választása, hogy 5 tesit tart egy héten, vagy 3-at és a maradék 2 helyett mást. Ha te egészen karácsonyig lovagolsz, hogy márpedig kötelező mind az ötöt megtartania, akkor legfeljebb teljesen megőszülsz vagy infarktust kapsz, de változni nem fog.

Nyilván egy iskolában nem kifejezetten szülői demokrácia van, még akkor sem, amikor a finanszírozás miatt esetleg az egyház egy iskolát átvesz. Ha az egyház bejelentette az igényét, azt pedig a korábbi fenntartó elfogadja és átveszi az egyház az iskolát, akkor nyilván nem a szülők véleményét fogják ezzel kapcsolatban kikérni, próbálj megbékélni ezzel. Az oktatási intézmények fenntartásának kérdése sohasem a szülők gondja és döntési lehetősége lesz a jövőben sem.

És ha a fenntartó nem finanszírozza teljes egészében a kiváltott órákat, akkor nyilván azt az iskola megpróbálja úgy megoldani, hogy veszteségbe ne fusson bele. Kb. pont ilyenre elég a félévi 5700 Ft, mert hogy a heti két óra tanítói díját nem fedezi a néptáncoktatónak, az egészen biztos.

Alapból szerintem ott van gond, hogy anno kötelező egy napos oktatás és előadás sorozat volt a pedagógusoknak ilyen célból, hogy néptánchoz értő pedagógusaink legyenek. Pedig az csak kb. arra volt elég, hogy az illető elmondhatja, hallott már a magyar néptáncról. Aztán az egynapos oktatás után egy-két iskola úgy gondolta, hogy azzal a tudással már taníthat is a pedagógus...hát pedig én egészen biztosan nem engedném ezt. Nagyon-nagyon kevés a jó tánctanár még napjainkban is szerintem.

Mellesleg nagyjából sejtem, hogy melyik település és melyik iskola ez, egészen itt van a közelemben. És én nagyon örülök, hogy ebben az iskolában néptáncot oktatnak, mert sokkal többet ér vele a gyerek később, mint ha megtanulja a szekrényugrást vagy esetleg 10 másodpercen belül futja esetleg le a 100 métert. :-) Sok-sok éve az egyház tulajdonában van. Simán megoldhatná a szülő, hogy a szomszéd településre járatná a gyerekét nem egyházi iskolába - ami nincs is messze - de ehelyett lázong, hogy márpedig abban az iskolában mik történnek, ahová az ő gyereke jár. Lázongani persze lehet, csak éppen változni nem fog semmi. :-)

limma # 2016.10.07. 07:53

Még egyszer és utoljára (legalábbis azt szeretném).

Két malomban őrölünk, már képtelen vagyok elmondani jobban, hogy mi a gond, nem a néptáncoktatással és az érte fizetendő valóban csekély összeggel.

Alapból szerintem ott van gond, hogy anno kötelező egy napos oktatás és előadás sorozat volt a pedagógusoknak ilyen célból, hogy néptánchoz értő pedagógusaink legyenek. Pedig az csak kb. arra volt elég, hogy az illető elmondhatja, hallott már a magyar néptáncról. Aztán az egynapos oktatás után egy-két iskola úgy gondolta, hogy azzal a tudással már taníthat is a pedagógus...hát pedig én egészen biztosan nem engedném ezt. Nagyon-nagyon kevés a jó tánctanár még napjainkban is szerintem.

Remélem, nem ilyen tanárok tartják:
http://farkassara.blogspot.hu/…pi-tanc.html

Én szólottam, UFF

Egyjogász # 2016.10.07. 10:34

Mi folyik itt kérem szépen?

Innen kell megtudnom, hogy a gyereket labdarúgás, football és foci helyett mindenféle hülye ugrabugrára oktatják?

Néptánc? És a 2024-es budapesti labdarúgó VB döntőjében (igen, azon, amelyet együtt rendezünk az Olimpiával, már kiadtam Helikopteres Tóninak, hogy azt is el kell nyerni) ki fogja a magyar csapat győztes gólját így berúgni, ha a gyerekek csak a combukat csapkodják és ugrálnak, mint a bakkecske?

Ezért építtetek harmincmilliárdért csodastadiont Alsóbivalysárfalva-pusztára is?

Jó, a múltkor is három néző volt a stadionban, de csak azért, mert a meccs előtt a fél falu (10-en) bebaszott a kocsmába a meccs előtt, mint állat.

Úgyhogy Jani, a mindenügyi miniszter már írja a kormányrendeletet, hogy vasárnap a kocsmáknak tilos kinyitni! Lesz itt néző, ha foci nincs is!

Kérem a neveket, hogy ezt a népiestáncot vagy mit ki találta ki, ezért nincsenek itt új Puskások!

Netuddki