jar-e 13.havi?


leviatan # 2005.09.23. 07:28

:(((((((((((((((((((((
Nagyon szomoru vagyok.....

Koszonom mindenkinek a segitseget!!

TomSecret! # 2005.09.21. 10:33

Kedves leviatan, szívesen válaszolok neked én is, de attól tartok, nem leszel túl boldog:

Ahogy lewho mondotta, ha idén egyetlen napig is közszolga voltál, az AB határozat nyomán egy teljes havi külön illetményre vagy jogosult, nem időarányosan, hanem egy teljes havira. zt meg kellett kapnod januárban (16-án rendelkeznek róla, megkapod néhány napon belül).

Szóval amit kaptál januárban, az erre az évre vonatkozott eredetileg is, meg az AB határozat nyomán is.

Namármost a nagyobb gond az elmúlt (2004-es) évvel van, ugyanis ha akkor közszolga voltál, azután is jár neked egy havi külön illetmény. Igen ám, de milyen szabály alapján? Mivel az AB határozat 2005. január 01-től hatályos, ezért neked csak az azt megelőző utolsó hatályos szabályozás alapján lehet/nem lehet kiszámolni. Ez pedig most úgy néz ki, hogy

2004. 01. 01-től 02. 01.31-ig

"68. § (1) A közalkalmazott tizenharmadik havi illetményére jogosult, ha a tárgyévben tizenkét hónap közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik. A tizenharmadik havi illetmény a közalkalmazottat időarányosan illeti meg, ha a tárgyévben legalább hathavi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik."

02. 01-től 12. 31-ig:

"68. § A közalkalmazott minden naptári évben - külön juttatásként - egyhavi illetményére jogosult, amennyiben január 1-jén közalkalmazotti jogviszonyban áll. A juttatás kifizetéséről január 16-án - amennyiben ez szombatra vagy vasárnapra esik, akkor az ezt követő első munkanapon - kell rendelkezni. A juttatás mértékének alapja a január hónapra irányadó illetmény."

Vagyis a 2004-es módosítás februárban lépett hatályba, kérdésessé téve az egész juttatás kiszámíthatóságát. Látható, hogy 2004. február 01-től már csak közalkalmazottnak kellett lenni január 01-én!, és járt külön juttatás. A szabályról azonban nem tudható, hogy visszamenőleges hatállyal bír-e avagy sem. Ha igen, akkor mindenki, aki január 01-én közszolga volt, jogosult a '0. havira' a 2004-es évre vonatkoztatva!
Ha nem visszaható hatályú, akkor tkp. január01-től január 31 ig csak időarányosan jár 'a 13. havi' (ez az a bizonyos 1/12-ed rész), februártól pedig nem jár semmi, mivel a szabály hatálya alatt senki sem tudott január 01-én közalkalmazott lenni. Magyarul 11 hónapra teljesen megszűntették mind a 0. mind a 13. havi külön juttatást! amit pedig 2005 ben fizettek, az már arra a tárgyévre vonatkozó szabály alapján (ami az AB határozat voltaképp) került kifizetésre.

Ez egy őrült helyzet...


jogvédö

leviatan # 2005.09.20. 14:07

Thx lewho!

Mar tisztulnak a dolgok. Abban igazam van hogy aki jan 1.-tol allomanyban van es 6 honapot dolgozott annak idoaranyosan jar? Tudom, tudom iden figyiszt nekem, de mivel tudnek jol ervelni, mert itt mindenbe belekotnek csak nehogy fizessenek.
Akkor jogosan kerhetem a 2004-est?
Most "jol jartam" mert 10 honapra kaptam meg a 13/0 havimat iden es a 2004-est meg majd a 2004-es jovedelmem alapjan kapnam most meg?
(jo magyaros mondat, igy utolag)
Meg ugy olvastam, hogy most megvaltoztattak a jogszabalyt es ezert akik tavaly nem kaptak mert mondjuk dec-ben mar nem ott dolgoztak azok megkapjak visszamenoleg. Ez mar jogszabalyban van-e es ha igen honnan nyomtathatnam ki es dughatnam az orruk ala?

lewho # 2005.09.20. 12:47

üdv leviatan!

az igaz, hogy áttették a 13. havi 0. havivá! /vivá:)/

épp ezzel "lopták" el a 2004. tárgyévi "egy havi külön bért". tehát

  • 2003. évre :vagy év végén, vagy 2004 elején megkapták a 13. havit.
  • 2004. évre :az emberek várták a 13. havit, de nem kaptak. ITT A DIFFERENCIA!!!
  • 2005. januárjában már 0. havi(!!!) a bér, tehát ez a 2005. évre járó egy havi külön.....

tehát 2005-jan.ban nem a 2004.évi 13. havit kaptad (mert olyan nincs) hanem a 0.havit (ez benne a csavar!)

tehát 2005-re le vagy tudva /bocs/, de követelheted, h fizessék ki a 2044. évit

és követelni is kell, mert szépszóra nem fogják kifizetni egyenlőre szerintem...

leviatan # 2005.09.20. 12:08

lewho: en ugy tudom hogy amikor attetek 13. havit 0. haviva akkor a targyevet koveto ev januarjaban kapsz 13 havit. Tehat 2004-es 13 havit 2005 jan -ban kaptam. Most a 2005-ost 2006 januarjaban kellene kapnom. De most jogellenes lett vagymi. Tehat most 2005-ben decemberben kellene kapnom? Azt viszont nem ertem ha iden kaptam mert most 0. havi volt akkor miert nem kaphatnek 13 havit. Ha nem hagynam itt a ceget akkor megkapnam 100% decemberben? vagy azt is januarban? Ha visszaallitjak akkor EGYSZER az emberek 2x kapnak 13.havit mert egyszer a mult evit 0.nak meg egyszer az aktualisat decemberben.
A kerdesem hogy most idoaranyosan jar-e 2005-re? Valahol mintha ilyet olvastam volna...

lewho # 2005.09.20. 11:13

illetve ha nem kaptál, akkor szvsz a teljes összeg jár!
de kapnod kellett..... és teljes havit, nem tört részt...

ha pedig megkaptad, akkor többre nem vagy jogosult, vagyis 2005. évre meg volt az egy havi külön juttatás..

többiek?

lewho # 2005.09.20. 09:31

üdv!

bocs a kotnyeleskedésért...

leviatan, szerintem ha 2005 jan.1-én jogviszonyod volt, akkor kapnod kellett 0. havi bért!aminek a kifizetéséről jan.16-án rendelkeztek a tv. szerint.

tehát tárgyévre (2005) kaptál egy havi juttatást. /így történt?/

leviatan # 2005.09.20. 09:10

Nincs vita kozottunk, de mindent inkabb megtartananak maguknak ami "adhato vagy nem tudsz rola". Tudtommal ugy van hogy aki jan 1.-tol allomanyban van es legalabb 6 honapot dolgozott annak idoaranyosan jar (jelen esetemben 10 honapnyi). De ok ezt cafoljak. Ezert kellene valami amivel HA nekem van igazam tudjam bizonyitani hogy megerdemlem azt a 30-40e ft-ot.
Mivel nem vagyok jogban jaratos szemely igy szinte azt mondhatnak nekem amit akarnak ezert irtam a forumra.

Sasfioka # 2005.09.19. 20:45

Ha közös megegyezéssel jössz el, akkor az jár, amiben megegyeztek.

SF

leviatan # 2005.09.19. 08:04

Munkahelyemrol kozos megegyezessel okt 30-al el szeretnek jonni (Ok benne vannak). Tobb mint 7 eve dolgoztam itt, kozalkalmazottkent. A kerdesem hogy most jar-e idoaranyosan a ledolgozott 10 honap utan 13. havi vagy nem? Ha igen milyen paragrafusokra hivatkozhatok? Segitseget elore is koszonom!