Illegálisak e az Internet cafek, PC-s játékklubok?


Stalker # 2004.06.08. 21:10

Ha a licencszerződés tiltja a bérbeadást (haszonkölcsönbe adást), akkor nyilvánvalóan nem lehet legálisan bérbeadni. A kérdésedre nem lehet válaszolni, ha nem látjuk a licencszerződést.
A mezei kék op.rendszer (nincs reklám) licencszerződése alapján nincs lehetőség a szoftver bérbeadására, de itt nem is erről van szó. Ez ugyanis használat, nem pedig bérlet. Ha van 10 gépem, és mind a tíz gépen futó szoftverre megszerzem a használati jogot (pl. mert vettem 10 db. W...-t vagy külön megállapodtam a szoftver fejlesztőjével), és ezen felül a licenc feljogosít a használat átengedésére, akkor minden további nélkül kérhetek a használatáért díjat. Ennyi.

Lopez # 2001.07.03. 08:32

jog-hurt írta - 2001.05.28 3:19

De ha illegálisan működnének, akkor nem lenne ennyi belőlük.

Ebben azért nem vagyok biztos :)
Nem tud valaki legalább egy e-mail címet, ahol foglalkoznak ezzel a kérdéssel?

Lopez

jog-hurt (törölt felhasználó) # 2001.05.28. 01:19

Én sem vagyok illetékes. Bocs.
De ha illegálisan működnének, akkor nem lenne ennyi belőlük. Biztos valahogy okosan meg van oldva a dolog.
Most már engem is kezd érdekelni a kérdés egyre jobban, remélem hamarosan precíz választ kaphatunk.

Lopez # 2001.05.25. 11:03

Üdv!

Miért van az, hogy 84-en belenéznek és senki sem szól hozzá?
Vagy nincs jogász az ide betévedők között?

Lopez

Lopez # 2001.04.26. 07:49

Üdv!

Sehol egy jogász, aki válaszolni tudna?

Lopez # 2001.04.18. 08:58

Üdv Levente!

Nehezen tudom elképzelni, hogy a gyártó módosítja a licencszerződést, esetleg, ha nagy ügyfélről van szó.
A PC-s játékklubok esetében pedig jónéhány gyártóval/forgalmazóval meg kellene egyezni. Nem lehet, hogy másként kerülik meg a problémát? Pl. a gépidőért fizet a kuncsaft?

Lopez

Levente # 2001.04.17. 14:26

Nemrégiben Rómában jártam, ahol is egy 'kis' Internet kávéházban (150 gép, két szinten) a következő szolgáltatásokra is lehetett fizetni:
MS Office használat, MS Encarta használat, MS Works használat. Szerintem illegálisan ekkora méretekben nem lehet ezt megtenni, tehát mindenképpen valamilyen megegyezéses alapon fizetnek a gyártónak. Egyébként a licencet a gyártó írja. Ha úgy gondolja, hogy Kiss Pista jó fiú volt, adhat neki bármilyen felhasználásra jogot!
Szerintem itt a megoldás.

Tisztelettel:
Levente


Levente

Lopez # 2001.04.13. 06:34

Az ingyenes böngésző sem biztos, hogy legális módja az üzleti felhasználásnak, bár erről a licencszerződés tudna tájékoztatást nyújtani.
Mindazonáltal ilyen nyilvános helyeken nagyobb népszerűségnek örvendhet egy egyszerűen kezelhető, sokak által ismert op.rendszer (na mi lehet ez ? :) ) a böngészőjével.
A játékklubok esetében nem lehet szó egyfajta 'kipróbálásról'? Mivel ezeket a játék software-eket meg is lehet venni az adott helyen, megengedi a tulaj, hogy kipróbálják a kuncsaftok. A géphasználatért nyilván pénzt kér. Vélemény?

Nehezen képzelem el, hogy a világon rengeteg vállalkozás illegálisan működik.

Lopez

DakotaPress (törölt felhasználó) # 2001.04.12. 20:39

Ez egy lyó kérdés Kedves Kartácsak.

Először tisztáznunk kellene azt, hogy egyáltatán bérleti jogviszony jön-e létre? Ha igen, a bérbeadó tulajdonképpen mit is ad bérbe? A helyiség egy részét, a számítógépet, az oprendszert és a böngészőt, netán a sávszélességet, vagy mit?

Álláspontom szerint szolgáltatást nyújt a NetCafé üzemeltetője, amely szolgáltatásnak része a számítógép használat lehetősége. Nem bérbeadja, hanem engedi odaülni a billentyűzet elé a kuncsaftot, aki azt csinál ott amit akar.

Arról egyelőre nem beszélek, hogy vannak ugye ingyenes oprendszerek és böngészők is.

Tehát kedves Hessz T. kartácsam kíváncsian várom válaszod, mert szerfölött érdekel a kérdés, ugyanis benne vagyok egy ilyesmiben.

Lopez # 2001.04.11. 06:58

Akkor ezekszerint illegálisan működnek a Cafek, klubok? Mert nem hiszem, hogy a tulajok megállapodtak volna a Microsofttal illetve a többi gyártóval/kiadóval.
Vagy nem a software bérbeadás címszó alatt működik a dolog?
Hogyan legalizálható?

Lopez

Hessz T. (törölt felhasználó) # 2001.04.10. 17:32

Lopez írta - 2001.04.10 8:00
Ezt a témát az Informatikában is megnyitottam, de sajnos nem érkezett rá válasz, ezért itt is próbálkozom.

Kérdésem a következő:

Illegálisak e az Internet cafek, PC-s játéktermek, hiszen a licencszerződésben a software bérbeadását tiltják?

Ha a játéktermet üzemeltető cég nem állapodik meg minden egyes kiadóval, akkor a válasz: IGEN.

A lincencek ugyanis pontosan az ilyen felhasználás kivédésére íródtak.

Dr@ # 2001.04.10. 15:23

És??

Lopez # 2001.04.10. 06:00

Ezt a témát az Informatikában is megnyitottam, de sajnos nem érkezett rá válasz, ezért itt is próbálkozom.

Kérdésem a következő:

Illegálisak e az Internet cafek, PC-s játéktermek, hiszen a licencszerződésben a software bérbeadását tiltják?