Telekhatár + Nyílászáró


gitron # 2007.06.28. 12:33

Olvasd át figyelmesen az előző hozzászólásokat, majd érdeklődj az illetékes elsőfokú építésügyi hatóságnál.

one75 # 2007.06.28. 10:46

Tehát ha jól értelmezem, ha nem változik az ablak mérete, akkor nem is kell rá engedély? És ha kisebb lesz a nyílás mérete, akkor kellene kérnem rá? Viszont akkor nem fogják azt megadni, mivel 3m-en belül vagyok…

gitron # 2007.06.27. 17:08

Itt folytatom, mert félbe kellett hagynom.
Azt, hogy mire kell építési engedély a 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet tartalmazza. Felsorol egy csomó dolgot és hozzáteszi, hogy ezen kívül még arra, amit helyi önkormányzati rendelet ekként határoz meg. Tehát nem lehet kijelenteni általánosságban, hogy egy ablak cseréjére nem kell építési engedély, mert lehet, hogy a helyi önkormányzati rendelet szerint kell. Az is lehet, hogy az épület műemléki, vagy helyi értékvédelem alatt áll, s akkor megintcsak más a helyzet.

gitron # 2007.06.27. 15:11

A kialakult gyakorlat szerint a régi állapot szerinti nyílászáró (régi állapot alatt legalább 10 évnél régebbit értek) megmaradhat, sőt azonos méretűre ki is cserélhető. Ehhez még engedély sem kell. Bármilyen átalakítására viszont már nem adunk engedélyt. Sem kisebb, sem nagyobb méretre, mivel az eredeti állapot - amire a szerzett jog fennáll - megszűnik, s új állapot keletkezik.

Nem győzöm hangsúlyozni (s ez most üzenet Sasfiokának), hogy a tények kellő ismerete nélkül nem lehet helytálló álláspontot kialakítani. Hogy ehhez milyen tényeket kell ismerni, ahhoz meg szakismeret, szakértelem szükséges.

gitron # 2007.06.27. 15:01

A "homlokzati kép" eléggé nagyvonalú megközelítése a problémának, ráadásul félerevezető is. A jogszabály szerint az az építési munka az engedélyköteles többek között), ami a homlokzat jellegét, annak szerkezetével együtt megváltoztatja. Ettől kezdve a kérdés telkjesen nyitottá válik, merat amíg a "homlokzat képe" gyakorlatilag egzakt dolog, adddig az utóbbi egyrészt teljesen szubjektav (mármint a "jelleg", másrészt a "homlokzat szerkezete" is erősen értelmezésre szorul.

Sasfioka # 2007.06.27. 14:40

jól értelmezed. Ha változik a homlokzati kép (márpedig az ablak méretének csökkentése azt eredményezi), akkor az engedélyköteles dolog, és ezen irányú engedélyt az általad említett megkötés miatt elutasítják. Viszont ha a meglévő ablakot cseréled ki ugyanakkora méretűre, akkor a homlokzati kép változása nem áll be, így azt engedély nélkül megteheted, függetlenül, hogy hol van az ingatlan.

SF

one75 # 2007.06.27. 13:24

Tehát ha jól értelmezem, ha nem változik az ablak mérete, akkor nem is kell rá engedély? És ha kisebb lesz a nyílás mérete, akkor kellene kérnem rá? Viszont akkor nem fogják azt megadni, mivel 3m-en belül vagyok…

one75 # 2007.06.27. 13:17

Tehát ha jól értelmezem, ha nem változik az ablak mérete, akkor nem is kell rá engedély? És ha kisebb lesz a nyílás mérete, akkor kellene kérnem rá? Viszont akkor nem fogják azt megadni, mivel 3m-en belül vagyok…

ObudaFan # 2007.06.27. 12:29

Önmagában az ablakcsere nem engedélyköteles, tehát az ablak fakeretének kicserélésével nem lesz gond. Azzal lenne, ha ezt befalaztatnád, de másik helyen ugyanakkora ablakot szeretnél.

one75 # 2007.06.27. 11:15

Kedves fórumozók!

Sajnos jogi kérdésekben nem mozgok otthonosan, azért gondoltam, hátha valaki már ütközött hasonló problémába.
Vettünk egy házat, és úgy döntöttünk, hogy hozzáépítünk. A régi ház oldala 2m-re van a telekhatártól, és mi ezt folytatnánk. Tehát – mivel minimum 3 méternek lennie kell a ház fala és a telek között – nem nyithatunk új nyílást erre a falszakaszra (csak bizonyos megkötésekkel). Viszont a régi háznak volt itt ablaka. Azt mondták, hogy ezt az ablakot megtarthatjuk bár, de nem cserélhetjük le. Még egy ugyanolyan méretű ablakra sem. Az lenne a kérdésem, hogy valóban így van-e ez? Tehát ha szétrohad az ablakom, akkor sem cserélhetem ki? Akkor majd be kell falaznom?

Előre is köszönöm!