Jelzáloggal terhelt ingatlan ért, fizetési kötelezettség


spicy # 2007.09.27. 17:20

Szia!
Megint segítséget kérek. Változik a lakásszerzési kedvezmény jövőre, csak az öt éven belüli eladás lesz adóköteles. Ez nekem jó, mert én 9 éve vettem a lakást.
"Lakásszerzésre hivatkozással kizárólag méltányossági alapon lehet majd az adófizetést elkerülni." Ez akkor azokra vonatkozik, akik 5 éven belül adják el a lakást?
Túl szép, hogy igaz legyen, hogy simán eladom a lakást, és nem kell adóznom, majd veszek egy kisebbet, és csak illetékfizetési kötelezettségem lesz. Mert akkor várok januárig!
Help, please:)

spicy # 2007.08.19. 06:29

:)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.18. 19:58

:) Zavarba hozol.

spicy # 2007.08.18. 19:26

Köszönöm...egy csoda vagy:))
Bocs, de ezt nem lehet magázva írni!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.18. 18:37

Nem, a kölcsön törlesztése nem lakáscél.

spicy # 2007.08.18. 18:31

"Mentesül az adó alól az az összeg az eladást követő 60 (vagy megelőző 12) hónapon belül az eladó saját vagy közeli hozzátartozó javára lakáscélra költ."

Jár az agyam:) Két gyerekem van, egy általam nekik ajándékozott lakást (9,6 MFt) adtak el, (tavaly nyáron) aminek értékét megfelezték, és mindketten vásároltak egy-egy lakást némi jelzálogkölcsön felvételével.
Csökkenthető úgy az általam befizetendő adó mértéke, hogy azt én a gyerekeim jelzálogának kiegyenlítésére adnám oda (inkább)?:)
A lányom lassan egy éve, a fiam idén nyáron vette a lakását.
Egyébként elolvastam a többi jelzáloggal kapcsolatos témát is, és nagyon jól jött, hogy írtá(to)k, hogy a vevő foglaló címén egyenlítse ki a banknál a jelzálogot.

Köszönöm a választ előre is, különösen, hogy fantasztikusan gyorsan jön mindig:)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.18. 17:11

Gondolom: "fizetési meghagyás" :)

SolnesM # 2007.08.18. 17:10

Köszönöm !
Ha lehetne a pontos cime a rovatnak !
SM.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.18. 11:56

A fizetési meghagyást a bíróság bocsátja ki a hitelező kérelmére. A kérelem lényegében a fizetési meghagyás nyomtatvány kitöltésével és az eljárási illeték megfizetésével történik. (A panasznapon jegyzőkönyvbe is mondható.)
Ha az adós a kézhezvételtől számított 15 napon belül nem mondd ellent a meghagyásnak, akkor az jogerős és végrehajtható lesz. Ha ellentmond, akkor az eljárás perré alakul.

De van erről külön rovat.

spicy # 2007.08.18. 11:42

köszönöm szépen a választ!

SolnesM # 2007.08.18. 09:59

T. fórumozók !

Most nem hozzászólok, hanem kérdezek .
Tehát : mi az a fizetési meghagyás ?
Valami olyant hallottam, hogy amennyiben a felszólított 2 héten belül nem reagál - elfogadottnak kell tekinteni !
Kérdésem : ki bocsáthat ki ?
( magánszemély jogiszemély ), milyen formai előírások kellenek hozzá ? stb.
Nem mintha szükségem lenne rá, de soha nem lehet tudni.
Üdv. mindenkinek SM.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.18. 07:24

Elrontottam. Az adó kb. egymillió ötvenezer.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.18. 07:22

Szóval kilenc éve. Akkrr nagyvonalakban:

A szerzéskori érték és a mostani eladási ár különbözete 60%-ának a 25%-a. (Tehát 10 milliós eladási ár esetén másfélmillió forint.) Mentesül az adó alól az az összeg az eladást követő 60 (vagy megelőző 12) hónapon belül az eladó saját vagy közeli hozzátartozó javára lakáscélra költ.

Az illeték - ha az új lakás értéke 7 millió - 260 ezer forint. Ha a vásárlás az előző lakás eladását követő egy éven belül történik, akkor az illeték alapja a két érték különbözete, mértéke 4 millióig 2%, az afölötti részre 6.

spicy # 2007.08.18. 06:29

1998. májusában vásároltam a lakást, egy kisebbet eladtam, és (ráfizetéssel)vásároltam a jelenlegit, 3,1 MFt-ért. Akkor festés, burkolás, kádcsere, konyhai kisebb alakítások (pult, mosogatócsere) történtek, de számlám nincs, ha erre vonatkozik a kérdés. A burkolástól eltekintve a többi értéknövelő befektetésnek sajnos mára már nyoma sincs, kissé lelaktuk:)
Vásárolni akkor szeretnék - illetve tudok - ha ezt a lakást sikerülne értékesítenem, vagyis nem tudok időpontot.
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.17. 14:58

Kéne néhány adat.

  • Mikor szerezted a meglévő lakást, hogyan, és akkor mennyi volt az értéke?
  • Eszközöltél-e rajta nagyobb költségű értéknövelő beruházást?
  • Mikor adod el?
spicy # 2007.08.17. 14:55

Szeretném a 2,5 MFt jelzáloghitellel megterhelt 9,5-10 MFt értékú lakásomat eladni, és egy kisebbet - kb. 6-7 MFt értékűt - vásárolni. Célom elsősorban a jelzálogkölcsöntől való megszabadulás, továbbá alacsonyabb rezsijű lakás fenntartása. Milyen címen és mennyit kell fizetnem, ha ez sikerül? Ha a két lakás értéke közötti különbözet után adóznom, vagy illetéket kell fizetnem, (vagy is/is) lehetséges, hogy a hitel kiegyenlítésére szánt összeg nagy részét elviszi a befizetési kötelezettség.
Mire számíthatok?
Köszönöm előre is a segítséget.