társasházban bérlő


ObudaFan # 2007.10.20. 09:10

Gabóca, ezt a csontot már lerágtuk. A hozzájárulásod vagy cserehelyiség biztosítása nélkül nem fogja tudni felmondani az önkormányzat a bérleti szerződést. Egy bérleti joggla terhelt pince pedig egyáltalán nem biztos, hogy elkel.

monalisa1 # 2007.10.19. 20:25

Az elővételi jog gyakorlása nem azt jelenti, hogy a tulajdonos végtelen időkig köteles várni, ameddig neked összejön a szükséges összeg, nem, hanem ha az ajánlat megtétele után 8 és/vagy 15 napon belül nem tudsz érdemben válaszolni, akkor sajnos elestél egy lehetőségről.

(A magam esetét tudnám példának felhozni: időben nem volt meg a pénz valaminek a megvételére, ezért az Élet lehetőség ment el mellettem...)

Gabóca21 # 2007.10.19. 20:09

Az előzőhöz még annyit,hogy az önkormányzat nem mindig tud választ adni,így elküld az ingatlankezelőhöz(FIMÜV),ott bájosan elhajtanak a k.képviselőhöz,aki nyávogva közli, hogy "mi nem állunk jogi kapcsolatban"mert csak bérlő vagyok...Tegyük fel,a mostani állás szerint a tulajdonosok el-kiadják a padlást vagy pincét,de kiderül,hogy mondjuk 2 év múlva én is meg tudnám venni,akkor nekem már nem marad belőle semmi?Tehát az elővételi jogommal addig élhetek,amíg van mire gyakorolni,ha előbb elkel,akkor ÍGY JÁRTAM?Vagy nekem kell,hogy felajánlják elsőnek,de ha nem tudom megvenni MOST,akkor továbbra is igényt tarthatok rá úgy,hogy nem szándékozom lemondani az előv.jogomról?

És hány éves a kapitány???Vagy miért nem lettem jogász???
Köszönöm a türelmet!!!
Gabóca

Gabóca21 # 2007.10.19. 19:52

Nagyon köszönöm a hozzászólásokat!A lakbérközlésekben mindig hivatkoznak arra,hogy -kerthasználat...Ft, -garázs-és pincehasználat...Ft,tehát gondolom,a lakáshoz tartozónak tekintik.Nem is a Főv.Önk.-tal van bajom,velük mindig meg tudunk egyezni,hanem biztos mindenki ismeri a rossz szomszédi viszonyt,ahol az egyik hatalmat érez a kezében azzal,hogy tulajdonos...Sajnos én "örököltem" a piszkálódó,besavanyodott szomszédasszonyt,aki a nevét is alig bírja leírni,de talált magának egy hasonszőrű alakot,a közös képviselőt,és együtt próbálnak alánk pakolni.Nem csak én vagyok a porondon,a többi bérlő is!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.19. 10:34

Ha a különtulajdonú lakáshoz hozzátartozik valamely közös tulajdonban álló épületrész kizárólagos használata, akkor ezen a társasház egyoldúan nem módosíthat.

monalisa1 # 2007.10.19. 09:27

A függőfolyósó nem a tulajdonod.
Az épület homlokzata sem.

josalaci # 2007.10.19. 09:09

Kedves Kovács Béla Sándor!

"Amennyiben ez a pincerész ugyanabban a bérleti szerződésben lett bérbeadva, mint a lakás"

Akkor én, mint egy lakás tulajdonosa egy társasházban bérbe adhatom mondjuk a közös tulajdonú függőfolyosónak egy részét, vagy akár egy felületet a homlokzatból a bérlőmnek, többi tulajdonos hozzájárulása nélkül, egyoldalúan?

Választ várva

üdv,

J.L.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.19. 06:47

Tévedsz. ObudaFan álláspontja a helytálló.

josalaci # 2007.10.19. 06:44

ObudaFan!

Közös tulajdon mit keresne egy lakásbérleti szerződésben?
A lakásbérlet része csak akkor lehetne, ha külön tulajdonban lévő területről lenne szó, ebből adódóan a lakástörvényhez pedig már végképp semmi köze sincs.

Mint már írtam, közös tulajdonról csakis KÖZGYŰLÉS!

Üdv,

J.L.

ObudaFan # 2007.10.18. 15:04

Ez nem egészen így van. Jelen esetben egy hatályos lakásbérleti szerződést kíván a tulajdonos önkormányzat egyoldalúan módosítani, amire viszont az Ltv. nem ad lehetőséget. Amennyiben ez a pincerész ugyanabban a bérleti szerződésben lett bérbeadva, mint a lakás, akkor annak alakáshoz tartozását vélelmezni kell, ebben az esetben pedig nem a helyiségbérlet, hanem a lakásbérlet szabályai vonatkoznak rá, vagyis csak cserehelyiséggel lehet felmondani a szerződést.

josalaci # 2007.10.18. 14:06

Szia!

Ha jól értettem akkor önkormányzati lakást bérelsz, vagyis a a lakás tulajdonosa az Önkormányzat. A közös tulajdont érint? kérdésben a Társasház közgyűlésének van joga dönteni, vagyis a tulajdonos Önkormányzat fog helyetted ebben a kérdésben állást foglalni, neked szavazati jogod nincs (már, ha a törvényességi kereteket a közös képviselő betartja).

A közös tulajdont mindenki korlátlanul használhatja, a tulajdoni részarány nagysága ebből a szempontból irreleváns. A pincék megosztásának kérdése mindig problémát szokott okozni, ha nagy rá az igény. Egyetlen megoldás az, hogy mindenkinek meg kell probálni kielégíteni az igényét, valahogy kompromisszumra kell jutni. Az bizonyos, hogy azt nem lehet, hogy egyeseknek van lezárható pincerészük, míg másoknak nincs. Ez törvényellenes. Az viszont, ha a pince egy másik részén biztosítanak neked helyette egy hasonló adottságokkal rendelkező részt, amit "kizárólagosan" használhatsz, a fentiekre bizonyosan nem hivatkozhatsz.

Javasolnám, hogy keresd fel a tulajdonos Önkormányzatot és bírd rá őket, hogy a bérbeadáshoz ők ne járuljanak hozzá.

Üdv,

J.L.

Gabóca21 # 2007.10.18. 12:39

Még mindig én...Nem tudhatjuk előre,mikor tudom megvásárolni a bérleményemet,addig is vannak olyan jogaim,mint a tulajdonosoknak?Elővételi jogom van,ha megvenném a lakást a részem 284/1000,ez vajon most is megvan?Érvényes ez a pince- és padlás-részre is? Az udvarra is?A tulajdonosok rendelkezhetnek az én részemmel,ha én még nem vagyok tulaj,vagy ki kell várniuk türelmesen,hátha megveszem? Köszönöm! Gabóca

Gabóca21 # 2007.10.18. 12:28

Üdvözlök mindenkit!IX.kerületi 5 lakásos t.házban lakom.
Ketten vették meg a lakásukat,hárman a főv.önkorm. tulajdonában lévőt béreljük.A lakásokhoz pincék tartoznak, kert is van.Édesanyám a bérlő,1947óta,azóta változatlanok a pince-"kiosztások"is.Most a k.képv.kitalálta,hogy úgy csinál pénzt,hogy kiadja bérbe azt a pincét,amit én használok.Engem bérlőként mindig csak lehurrognak... Kitehetnek? Köszönettel:Gabóca