Birtokba adás


gitron # 2007.12.20. 10:53

A Ket szerint az ügyintézési határidő 30 nap, ettől hosszabbat törvényállapíthat meg. Az Étv szerint a kiemelt építési ügyekben az ügyintézési határidő 60 nap.

Victoriust # 2007.12.20. 10:24

Még annyi info, hogy ez nem egy gagyi lakópark, az egyik nagy bank finanszírozza a projektet, több felhúzott lakópark van mögöttük, stb. ebben a házban is van szerintem vagy 100-120 lakás..

Victoriust # 2007.12.20. 10:21

Az eső után köpönyeg valóban így volt. Saját ügyvédjük írta a számomra eléggé egyoldalúnak tűnő szerződésüket..Nekik mindenre van joguk, plussz 120 nap határidő kötbér nélkül, stb., nekem meg ahhoz van jogom csupán, hogy fizessek határidőre...

A másik kérdésre válaszolva: a műszaki átadással szart sem érek, lakni szeretnék a lakásban, hisz azért vettem. :) Májusban szerződtem, már akkor állt a ház, s vicces, hogy majd egy évet kell várnom a beköltözésre. Mit szóljon az, aki előttem egy évvel már megvette, amikor csak tervek voltak?

A 60 nap biztos? Én 30-at tanultam jogból..

gitron # 2007.12.19. 15:29

Bocsánat, de úgy tűnt elsőre nem ment el.

Még egy hozzáfűzés, amolyan "eső után köpönyeg":
Vettél egy sokmilliós lakást, le merem fogadni, hogy a szerződéskötéshez nem vittél saját ügyvédet (pár tízezerért), hanem az eladóé szerkesztette meg.

gitron # 2007.12.19. 15:27

Két lehetőség van.

1.) Vettél egy lakást azzal, hogy meghatározhatod a belső kiképzést (burkolatok, stb.) Az építtető továbbra is az eladó maradt. (Feltételezem egyben kivitelező is.)

2.) Vettél egy félkész (vagy valamilyen készültségű) lakást, jogutódlást jelentettél be az építésügyi hatóságnál, te is építtetővé váltál. Ez esetben a további munkákra kivitelezési szerződést is kötöttél az eladóval (már ha - ahogy sejtem - az egyben a kivitelező is.)

Utóbbi esetben a használatbavételi engedély megkéréséhez igencsak sok közöd van, neked is kötelességed kérni.

Mindkét esetben javaslom a szerződés(ek) alapos áttanulmányozását; kinek mi a kötelessége, milyen határidőkig, stb.

A birtokbaadásra a két fél megállapodása az irányadó (megintcsak: szerződés.)

Egyébként ha műszakilag átvetted, akkor mi a problémád?

A használatbavételi engedély ügyintézési határideje 60 nap, ebbe nem számít bele (tehát plusz idő) az esetleges hiánypótlás és a szakhatóságok közreműködésének időtartama. Akkor még jogerőről nem beszéltünk; a 4 hónap reális becslés.

Végül: a társasházépítés akkora fertő, hogy minden szabályt betartva is csúnyán meg lehet vezetni a járatlant.

gitron # 2007.12.19. 15:25

Két lehetőség van.

1.) Vettél egy lakást azzal, hogy meghatározhatod a belső kiképzést (burkolatok, stb.) Az építtető továbbra is az eladó maradt. (Feltételezem egyben kivitelező is.)

2.) Vettél egy félkész (vagy valamilyen készültségű) lakást, jogutódlást jelentettél be az építésügyi hatóságnál, te is építtetővé váltál. Ez esetben a további munkákra kivitelezési szerződést is kötöttél az eladóval (már ha - ahogy sejtem - az egyben a kivitelező is.)

Utóbbi esetben a használatbavételi engedély megkéréséhez igencsak sok közöd van, neked is kötelességed kérni.

Mindkét esetben javaslom a szerződés(ek) alapos áttanulmányozását; kinek mi a kötelessége, milyen határidőkig, stb.

A birtokbaadásra a két fél megállapodása az irányadó (megintcsak: szerződés.)

Egyébként ha műszakilag átvetted, akkor mi a problémád?

A használatbavételi engedély ügyintézési határideje 60 nap, ebbe nem számít bele (tehát plusz idő) az esetleges hiánypótlás és a szakhatóságok közreműködésének időtartama. Akkor még jogerőről nem beszéltünk; a 4 hónap reális becslés.

Végül: a társasházépítés akkora fertő, hogy minden szabályt betartva is csúnyán meg lehet vezetni a járatlant.

Victoriust # 2007.12.19. 12:23

Pontosítok:
Újépítésű lakást vettem, első tulajként. Én határoztam meg a belső burkolatokat, elrendezést, mindent. Azaz jócskán van hozzá közöm. Amikor a szerződést kötöttem, még javában építették..

A lakást műszakilag szeptemberben átvettem...
Akkor így hogy is állunk?

gitron # 2007.12.19. 12:16

Vegyük sorjába.
A műszaki átadás arra szolgál, hogy a kivitelező átadja a megrendelőnek (beruházó, építtető) az elkészült munkát. Mivel - ahogy írtad - kész lakást vettél, ehhez neked semmi közöd nincs.
A használatbavételi engedélyt az építtetőnek az épület elkészültét követően, a használatbavétel előtt kell megkérnie, ilyen engedély hiányában az épületet nem szabad használni (Építésügyi törvény szabályozza).
Mivel kész lakást vettél, szerintem ehhez sincs közöd.
A birtokbaadás más dolog; fizikailag átadják neked, amit megvásároltál.
Ha kész lakást vásároltál, akkor kész lakást kell kapnod.
Valahol (PTK-hoz kapcsolódva) olvastam olyan BH-t, hogy akkor alkalmas a lakás átadásra, ha a hátralévő munkák nem akadályozzák a rendeltetésszerű használatot.

Victoriust # 2007.12.19. 10:12

A szerződésben annyi van csak, hogy meddig kell a műszaki átadásnak meglennie. Ez megtörtént.

A birtokbaadásról meg csak annyi, hogy ennek időpontja eltérhet a használatba vételi engedély kiadásától, mert az egy hivatali ügyintézés. Semmi dátum, semmi határidő.

A cég maga kb. 4 hónapra saccolta, amíg meg lesz. Ez csak azért fura, mert azt 30 napon belül el kell bírálnia a jegyzőnek. Ha pedig még be sem adták, akkor hogy is költözhetne be addig akárki is? Gyanítom, hogy még be sem adták a kérelmet, de addig hogy kezdhetik meg a birtokbaadást? Nincs erre valami jogszabály?

gitron # 2007.12.19. 06:56

Talán a szerződést kellene megnézni!

monalisa1 # 2007.12.18. 19:16

Remélhető, hogy azon egy-két hét alatt amíg a már kiadott engedély jogerőre emelkedik, csak nem döl össze az a ház... Tehát aki karácsony előtt már költözni akar, a saját felelősségére megteheti. Vélem minden felmerülő rezsiköltség az okirat érvényességének időpontjától.

Victoriust # 2007.12.18. 18:48

Sziasztok!

Új építésű lakást vásároltam, a birtokba adást megkezdte az eladó cég. Még nincsen jogerős használatbavételi engedély. A kérdésem az, hogy ennek hiányában szabályos-e az ingatlanok birtokba adása? Alá akartak iratni velem egy papírt, hogy a lakásba csak saját felelősségemre tartózkodhatok, és hogy költözni csak az engedély után lehet. Ráadásul négy havi rezsi átalányt is le akartak gombolni rólam, mondtam, szó sem lehet róla! Inkább kivárom, amíg a jegyző kiadja az engedélyt.
Szabályosan jár el a cég?

Köszönöm!