ingatlaneladás - válás - adózás


Marcell-Lola # 2008.01.18. 22:47

Köszönöm a válaszokat ilyen késő este is. Annyit azért hozzátenék, hogy nem élettársa hanem felesége vagyok a (volt) páromnak. Mégegyszer köszönöm!
Jó éjt!

monalisa1 # 2008.01.18. 22:33

Kedves Mária!
Egy kicsit olvasgassál a párhuzamos témájú topicokban, nem egy kérdésre meg van onnan a válasz - jogászok általi hozzászólásokból.

Én csak egy - többek által kéretlen - beíró vagyok.

monalisa1 # 2008.01.18. 22:28

Kérdésedre választ kapsz az "élettársi vagyonmegosztás" topicban, és azon belül is a legutolsó hozzászólás: http://www.jogiforum.hu./forum/35/14262

ObudaFan röviden taglalja az egy élettárs jogait szétválás esetén. (A házastárs mint feleség természetesen több jogosítással rendelkezik, ott már feleződnek a vagyoni dolgok, és nem a bevitt arányok százalékossága, mint amikor még az élettársi időszak volt.)

Marcell-Lola # 2008.01.18. 22:14

Kedves monalisa1!
Az hogy négy évig együtt fizettük a részleteket, felújjítottuk a lakást ennek ellenére nekem semmi sem jár belőle?

monalisa1 # 2008.01.18. 21:52

A lakás a férjed különvagyona, ez elvitathatatlan tény. A lakásban te ill. a közös gyerekek családtagi jogviszony alapján laktok, tehát kilakoltatni (...) onnan benneteket nem lehet., egy apa akár a saját kárára is köteles gondoskodni a gyerekeiről, és ebbe alapvetően a lakhatás értendő bele. (A t.díj stb. az egy másik téma.)

Válás esetén a bíróság a gyerekekre figyelemmel nagy általánosságban akkor is az apát szólítja fel távozásra, ha egyébként a lakás az ő kizárólagos tulajdona. (Na hová is mehetne lakni két csöppség, az apa /is/ csinálta őket, tehát a kiskorút "földönfutóvá tenni" nem lehet.)

A lakásvásárlása felvett hitelt fizesse csak nyugodtan, a tulajdonjogát senki sem kérdőjelezi meg. A lakásrezsi azonban a tiéd...

Lehet hogy kérhet lakáshasználat címén bizonyos havi összeget, bár a gyerekekre figyelemmel - és ismét csak őrájuk - lehet hogy nem jár neki. Nem tudom, jogász majd bizonyára kiigazít.

Marcell-Lola # 2008.01.18. 21:22

Tisztelt Fórum!
Lakáshasználattal a következő kérdésem lenne. Férjem 100% közalkalmazotti hitelre "vásárolta" meg 2003 decemberében a lakást amiben élek egy egy éves és egy egy három éves gyerekkel. 2004 április 1-től élettársi viszonyban éltünk együtt a lakásban,2006 július 15-én üsszeházasodtunk, tavaly 2007 november 24-én elköltözött, mondván ő válni akar. Azóta mi használjuk a lakást a gyerekekkel. Házasságkötésünk után felújítottuk a lakást, az elmúlt nyáron megszüntettem az önkéntes nyugdíjpénztári tagságomat, és a kapott pénzt is a lakásra ill. megélhetésünkre költöttük.
A férjem szerint a lakásból semmi sem jár nekem, ill mai nappal közölte, hogy kilakoltat. Ezt megteheti? Közös szóbeli megállapodással maradtunk a gyerekekkel a lakásban. Gyedből élünk hárman, férjem minimális pénzösszeget ad a gyerekekre. Mivel válunk, és szeretnék mi is megnyugtató körülmények között élni kérem adjon tanácsot mit tehetnék. A törlesztőrészleteket a férjem fizeti elköltözése után is.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.15. 13:46

A szerzés éve az az év, amelyben az adásvételi szerződés a földhivatalba beérkezett.
Az adó alapja a szerzéskori érték (ami után illetéket fizettél) és az eladási ár különbözete.

Szeretném tudni # 2008.01.15. 12:21

Tisztelt Fórum!
Kérdésem a következő:
1992-ben cserével jutottam önkormányzati ingatlanba, amit 2005-ben sikerült megvennem. Ha 2008-ban adom el, mi számit megszerzési évnek, 1992 vagy 2005? Mi után kell adóznom, 1992-ben adtam érte egy öröklakást + pénzt, 2005-ben önkormányzat értékelte 30-ra, eladási ára 20, én készpénzben vettem 10-ért. Eladom 40-ért, mennyi után kell adóznom? köszönettel

monalisa1 # 2008.01.14. 20:19

Esetleges megoldás, hogy amíg nem tudnak kiköltözni addig visszabérlik a házat - ha a vevő ezt elfogadja. Javasolt írásban megállapodni ezzel kapcsolatban is.

ObudaFan # 2008.01.14. 19:57

Jogszabály nincs. Az a szokás, hogy az utolsó vételárrészlet megfizetésének a napján, mert ez szolgál a legjobb biztosítékul mindkét félnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.14. 11:44

Ha nem tudnak megegyezni, nem lesz szerződés.

vikycica # 2008.01.14. 09:18

Tisztelt mindenki!

Segítséget szeretnék kérni!
Szüleim eladják a házukat,olyan kérdés merült fel,hogy van-e arra jogszabály hogy mennyi idejük van a kifizetés után a kiköltözésre,vagy ebben a felek egyeznek meg?
Mivel szüleim új ingatlant építenek,de még nem fognak tudni beköltözni február végéig,de a vevő ragaszkodik hozzá,de anyuék szeretnék elhúzni márciús végéig.
Tudd valaki segíteni?
Viky

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.13. 12:31

A 12 milliót miért vonod le? A kölcsöntartozás itt nem játszik.
Másrészt 2005-ös használatbavételihez képest nagyon nincs meg az adómentességi idő.
Harmadrészt az 1,5 millió csak akkor annyi, ha elfogadta az illetékhivatal reális forgalmi értékként. Ha nem, akkor az illetékalap a szerzéskori érték, az jön le az (eladási ár - 5 millió) különbözetből.

ObudaFan # 2008.01.13. 11:47

A 22 750 000-ből le kell vonni a 12000000-t, az 5M-t ez 5.750.000.

Ennek fele 2.865.000, ha jól számolom. Az egyik ilyen 2.865e-s részlet után már nem kell szja-t fizetni, mert az 5. évben vagy. A másik 2.865e-s részletből le kell vonni az 1.5 M-t, és ennek 25%-a lesz az szja.

cinca # 2008.01.13. 10:34

jövő héten kedden adásvételit írok alá
és sajnos felmerültek nyugtalanító kérdések.
2003 novemberében vettem telket 5 millióért a volt férjemmel,
építkeztünk (2005-ben kaptam használatbavételi engedélyt),
elváltunk, 2007-ben nevemre került házassági
vagyonközösség megszűnése kapcsán az ő 1/2-ed része,
papíron 1,5 millió forintot fizettem érte, mert ennyi pénze volt
az egész ingatlanügyben. Most eladom az ingatlant 22 750 000-ért,
mert nem tudom fizetni a törlesztőrészletet, de összesen 12 millió
marad a hiteltartozás levonása után. Számlám az építkezéssel kapcsolatban
kb. 4 millió értékben van, csak a szocpol és áfa miatt gyűjtöttem.
A kérdésem a szokásos, kell-e adót fizetnem és ha igen mennyit?