Mielőtt kérdezel, olvasd el ezt! - Ingatlan ért.


sadiko # 2008.06.03. 20:39

Édesapám halála kapcsán szükségessé válik szüleim családi házának eladása. Édesanyám nem képes ellátni magát, sikerült idősek otthonában elhelyezni, de mivel nagyon kevés a nyugdíja, gondoskodni kell róla, hogy fizetni tudjam a különbözetet. A hagyatékátadás egy hét múlva lesz, mely során - miután édesapám végrendeletet készített - három testvérem a köteles részt kapja, a többit pedig én öröklöm. Kérdéseim ezzel kapcsolatosak:

  1. Készíthető-e olyan megállapodás, melyben a testvéreim megbíznak az ingatlan eladásával, hogy csak nekem és édesanyámnak kelljen a szerződést aláírni, miután nem egy helyen lakunk és ez könnyebbé tenni a lebonyolítást. Ha igen, ezt ügyvéd előtt kell-e megtenni, vagy elegendő két tanúnak aláírni?
  2. Mit jelent, hogy édesanyámnak haszonélvezeti joga van (lesz) édesapám tulajdona után? Eladás után a haszonélvezet is tulajdonrészt jelent, tehát az eladási érték fele az övé és az édesapám utáni részből is jár neki a tulajdoni hányad arányában?
  3. 1999-ben vásárolták a házat. Úgy tudom édesanyámnak emiatt nem kell adót fizetnie. Illetéket viszont igen, de azt csak az ingatlan eladása után tudná kifizetni, hiszen a nyugdíja még az idősek otthoni díjára sem elég. Lehet ilyenkor méltányossági kérelemmel élni?
  4. A bevételt csak az eredeti tulajdonos (édesanyám) tudná csökkenteni? Miután Neki nem kell adót fizetni, s mivel a nagyobb részt édesapám után én öröklöm, én nem vehetem ezeket igénybe? (illeték, ügyvédi díj)

Nagyon köszönöm előre is megtisztelő válaszukat, segítségüket!
Sné

nandy # 2008.06.02. 21:42

(felhozom)

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.09. 07:36

Tetszik! Javasolnám kigyűjteni az illetékekre vonatkozó adatokat (eladás, öröklés és ajándékozás esetén) valamint milyen összegig, mi adómentes.

Az egészségügyi járulék, hosszas vitát váltott ki, ezért tartanám célszerűnek kigyűjteni, hogy melyik időponttól milyen összegű.

Tényleg jó lenne, ha ez a topic közérdekű adatokkal lenne tele, olyanokkal, ami sokakat érint.

Eszembe jutott a haszonélvezet kiszámíása, ez is sokakat érint.

Akinek kedve van az töltse ki, nem várjuk Nandy, hogy te gyűjtsd mindet ki.

Bárki is teszi köszönet.

nandy # 2008.03.08. 22:20

(felhozom)

Írjunk ide, akkor talán nem tűnik el a süllyesztőben :)

nandy # 2008.01.23. 13:56

Az ingatlaneladásból származó jövedelem adózása (2008).

Ide légyszi ne írjatok kérdéseket, mert úgy hamar eltűnik ez a hozzászólás is.
Kiegészítés, módosítás, egyéb észrevétel jöhet :)

A 2008. jan. 1-jétől hatályos SZJA tv. fontosabb változásai:
(ez csak a lakóingatlan értékesítésére vonatkozik, a földterület, telek, nyaraló, egyéb nem lakáscélú ingatlanra nem!!)

  1. a lakóingatlan értékesítéséséből származó jövedelemmel szemben nem lehet lakáscélú kedvezményt érvényesíteni.
  2. Ha az értékesített ingatlant 5 éve, vagy annál régebben szerezted, akkor az eladásból származó jövedelem után nem kell adót fizetni. Ez 2008-ban azt jelenti, hogy a 2003-ban és azelőtt vásárolt lakóingatlant "adómentesen" lehet értékesíteni.

Amennyiben később történt a szerzés, úgy az alábbiak szerint lehet a jövedelmet csökkenteni:

Lépésenként írom:

A bevételt csökkenti:

a/ a lakás szerzéskori értéke (ami után az illetéket megállapították)
b/ a szerzéssel, átruházással összefüggésben fizetett díjak
- ügyvédi díj
- ingatlanközvetítő díja
- illeték
- egyéb díjak
c/ értéknövelő beruházások
- az eladást megelőző két évben állagmegőrzés céljából elvégzett munka, mely az ingatlan eladási árának 5%-át meghaladja
- komfortfokozat növelésére fordított összeg (pl. fürdőszoba létesítés, lakószoba építés stb.) Bővebben: a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendeletben

d/ Az így kapott összeget (bevétel)az alábbiak szerint kell módosítani:

Ha a szerzés éve 2004: akkor bevétel x 30%
ha a szerzés éve 2005: akkor bevétel x 60%
ha a szerzés éve 2006: akkor bevétel x 90%
ha a szerzés éve 2007, 2008: akkor bevétel x 100%

számít jövedelemnek, mely után 25% adót (szja) kell fizetni.

Fontos információ!
A lakásszerzési kedvezmény érvényesítésére már nem lehetséges, de
Az adó kérelemre elengedhető, illetve mérsékelhető az adó fizetésére kötelezett jövedelmi, vagyoni és szociális körülményei miatt, különösen akkor, ha az ingatlan-átruházásból származó jövedelmet a magánszemély saját maga, közeli hozzátartozója, volt házastársa, vele egy háztartásban élő élettársa lakhatására fordítja.
[Lásd az 1995/CXVII. törvény 63. § (7) bekezdésében.]