ajándékozási illeték


anonym222 # 2008.02.21. 18:27

Tisztelt Jogi Fórum!

Érdeklődni szeretnék, ha a szüleim vesznek nekem egy újépítésű lakást, akkor ezután kell e ajándékozási illetéket fizetni?

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.21. 18:30

Elvileg kell - gyakorlatilag tanácsos.

bigdady # 2008.02.21. 18:41

Adják neked a pénzt és vedd meg te

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.21. 18:55

Ma olvastam egy jó tippet. Ha a szüleiddel közös számlát nyittok, akkor gond nélkül leveheted a számlátokról a pénzt, arra azért oda kell figyelni, hogy a szüleid is tudjanak levenni még róla.

Feri29 # 2008.02.21. 19:15

Szvsz ez nem megoldás a problémára, mert ha kap egy vagyonosodási vizsgálatot, akkor ugyanúgy nem tud elszámolni azzal a pénzzel. Szerintem jobb ha azt a pénzt kölcsönveszi a szülőktől kamatmentesen.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.21. 19:26

Igen, ez is jó.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.21. 19:28

Jó a kölcsön, de szerintem az enyém is, mert annak kell elszámolnia, aki a számlára tette a pénzt, mivel közös néven megy a számla, onnan bármelyik számlatulajdonos vehet ki pénzt.

monalisa1 # 2008.02.21. 22:09

Ingatlan ajándékozása esetén az illeték 2,5%, bármely más esetben, így pl. pénz ajándékozása esetében 11% az illeték. Ha utóbb kiderül, hogy valami turpisság történt, 44 %-ot kell büntető illeték címén befizetni az adóhivatalnak.

monalisa1 # 2008.02.21. 22:24

Vegyék meg a szüleid a saját nevükre azt az új lakást, 15 M Ft összegik szerzési illetékkedvezmény van, aztán ajándékozzák neked: 2,5% a fizetnivalód.

Tehát az, hogy "nesze fiam itt egy vörödnyi pénz", ez ma már ide-oda illetékek fizetése nélkül nem megy.

Persze lehet egy közös számla - természetesen régről meglévől -, és arról leemelheted a lakás vételárát, azonban ha x M Ft nagy hírtelen befizetésre került arra a bankszámlára, arról a pénzintézet köteles jelentést tenni. És akkor az APEH érdeklődhet: honnan nagy hírtelen a summa?

anonym222 # 2008.02.21. 23:52

Úgy tudom a bankbetét ajándékozása illetékmentes. Ha a nevemre íratják a betéteket, az nem lehet megoldás?

monalisa1 # 2008.02.22. 01:24

http://www.adozona.hu/…_birsag.aspx

"Miért baj, ha a szülő ad?"

A cikk szerzője ügyvéd, adószakértő, és arról ír, hogy ha egy átlagos bankszámlára nagy hírtelen nagy összeg kerül befizetésre: tessék gyerekem/unokám vegyél magadnak lakást, stb., akkor az APEH vizsgálatot indít a pénz eredete, azaz a befizető vagyoni dolgai iránt.
Aztán szja, illeték és adóbírság címén, a számlára helyezett összeg utóbb akár nagy bajba kerülhet...

monalisa1 # 2008.02.22. 01:30

A "vagyon" szóra klinkelj rá, aztán a lap alján az "archívumnál" folytasd a keresést, és a megjelenő következő oldal közepén található az "Árnyoldalak: Vagyonosodási vizsgálat" c. cikk.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.22. 07:06

Úgy tudom a bankbetét ajándékozása illetékmentes. Ha a nevemre íratják a betéteket, az nem lehet megoldás?
Az illetékmentességre megoldás - az adóhatóság esetleges érdeklődésére viszont valóban fel kell készülni.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.22. 09:38

Ha nem mersz kölcsönbe belemenni, mintahogy Feri29 írta, tényleg jó megoldásnak tartom, akkor KBS javaslata a legjobb megoldás, vagyis az ajándék maga az ingatlan legyen egy szerződésbe foglalva.

anonym222 # 2008.02.22. 09:56

Elöszőr is köszönöm szépen a válaszokat.

KBS, ha azt mondod a bankbetét átírás megoldás, és ez esetben nem kell fizetnem illetéket, és maximum egy kis kellemetlenséggel jár az esetleges vizsgálat, akkor sztem ez elfogadható.
A lakás ajándékozással az a baj, hogy már megvettem a lakást (bár még nem adták át), és hitelt is vettem fel rá. Szóval ez sztem már nem kivitelezhető..maximum szerződés módosítással, csak akkor meg ugatni fog a bank.

Mit gondoltok?

Rexor # 2008.02.22. 10:28

Monalisa ezt a 2,5 % ajándékozási illeték honnan van? Ha szülő gyermeknek ajándékoz, akkor 18 millió forintig 5% 18 és 35 millió forint közötti részre 8%, 35 millió forint feletti részre 12% az illeték. Pénz esetében kicsit mások a kulcsok (11,18,21), de a vonatkozó gyakorlat szerint ha lakás vásárlásához adják a pénzt, akkor a lakásra vonatkozó illetékkulcsok kellenek. "Turpisság" esetén sem tudom honnan a 44%-os illetékbirsá. Itt késedelmi kamatot, illtve az illetékhiány 50%-ig terjedő birságot lehet számolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.22. 11:44

és maximum egy kis kellemetlenséggel jár az esetleges vizsgálat,

Nem egészen ezt mondtam. Nem tudhatom ugyanis, hogy csak kis kellemetlenséggel járna-e, ha az APEH kutatni kezdené, honnan volt a szüleidnek a neked ajándékozott bankszámlaegyenlegük.

anonym222 # 2008.02.22. 12:42

Persze, ez nyílván való. De abban egy élet munkája van, az igazolható...

uj_balek # 2008.02.22. 13:00

Állítólag a bakszámlára átutalt tétel önmagában nem elég. Kell az is, hogy az átutaláshoz tartozó megjegyzésben szerepeljen, hogy "Ajándék", sőt be is kell jelenteni az illeték hivatalhoz. Ha ezek nem történnek meg, akkor is kellemetlenség lehet az ügyből.

ObudaFan # 2008.02.22. 19:11

Ha csak a bejelentés hiányzik, akkor legfeljebb mulasztási bírság szerintem.

kismukk # 2008.02.22. 21:07

Nemrég hallottam egy apeh-interjúban:
csak az 5 ezer Ft alatti pénzajándék (!) illetékmentes.
Hogy milyen jogszabály alapján, azt talán megmondja az apeh ha irsz a honlapjukra...

Monalisa:
ilyen alacsony lett az ingatlan ajándékozás illetéke?
2 éve barátom 10% körülit fizetett.

anonym222 # 2008.02.22. 21:16

http://adozona.hu/…_birsag.aspx

Ebből én azt szűröm le, hogyha kölcsönszerződéssel adják a pénzt, vagy bankbetét formályában akkor illetékmentes. Ettől függetlenül be kell jelenteni az illeték hivatalban, ennek elmulasztása esetén az esetleges vizsgálatnál "csak" az elmulasztott bejelentés miatt szabhatnak ki büntetést (100e ft-ot, ha jól tudom).

Jól értem?

ObudaFan # 2008.02.23. 10:12

csak az 5 ezer Ft alatti pénzajándék (!) illetékmentes

Ez nem igaz.

Ebből én azt szűröm le, hogyha kölcsönszerződéssel adják a pénzt, vagy bankbetét formályában akkor illetékmentes. Ettől függetlenül be kell jelenteni az illeték hivatalban, ennek elmulasztása esetén az esetleges vizsgálatnál "csak" az elmulasztott bejelentés miatt szabhatnak ki büntetést (100e ft-ot, ha jól tudom).

Jól értem?

Jól.

monalisa1 # 2008.02.23. 15:28

Jól van na, elírtam- tévesen írtam a százalékot, vezeklésül a kölönbözetet majd verjék le rajtam...

Mentségemre: ez jogi fórum, míg ingatlannal kapcsolatos adók és illetékek dolgában talán máshol: http://www.ingatlanjog.hu/ vagy http://www.adozona.hu/

Slywester # 2008.02.23. 17:29

anonym222 írta:

„Ebből én azt szűröm le, hogyha kölcsönszerződéssel adják a pénzt, vagy bankbetét formályában akkor illetékmentes. Ettől függetlenül be kell jelenteni az illeték hivatalban, ennek elmulasztása esetén az esetleges vizsgálatnál "csak" az elmulasztott bejelentés miatt szabhatnak ki büntetést (100e ft-ot, ha jól tudom).

Kérdésem: mindenképpen kölcsönszerződés kell írni kölcsönadott-kapott pénz esetén, vagy elég a szóbeli megállapodás is?(családon belül)