ajándékozási illeték


woodslave (törölt felhasználó) # 2008.03.12. 12:16

igazándiból te bizonytalanítottál el, mert tőled olvaastam, hogy ez nem működik :-)
Szóval akkor nem működik...?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.12. 12:10

Ha folyószámlástul adod. Ne kérdezd azt, hogy kell - bankár se vagyok. :)

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.03.12. 11:59

de miért illetékes? Nincs erről vmi apeh állásfoglalás?
Akkor úgy is kérdezhetném, hogy folyószámlán elhelyezett megtakarítást hogyan lehet ajándékozni? Illetékmentesen?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.12. 11:51

150e Ft alatt mentes ajándékozásnál

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.12. 11:50

Ha átutal, akkor illetékes, ha viszont bevesz a buliba és közös számlátok van és te onnan veszel ki, az akkor illetékmentes.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.03.12. 11:38

bocs az értetlenkedésért, de akkor konkrétan, hogy az ilyen hülyék is megértsék, mint és:
Ha anyám a sima lakossági folyószámlájára rárak X összeget és azt átutalja az én sima lakossági folyószámlámra, akkor az összeg illetékmentes vagy sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.24. 09:24

Voltak perek. A többmilliós ügyekben gyakorlatilag minden adózó bíróság elé vitte a határozatot. És gyakorlatilag csaknem minden esetben vesztettek.

ObudaFan # 2008.02.24. 09:19

Az APEH a vagyonosodási vizsgálatokban szinte semmit nem fogad el. :)
Itt lesz az ideje egy-két adópernek, hogy a bíróság normalizálja egy kicsit ezt a helyzetet.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.24. 08:22

Az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) 2006. július 17-étől írja elő, hogy az adózó nyilatkozata szerint a vagyongyarapodás forrásának, a szerzés tényének és időpontjának igazolásaként, közhiteles nyilvántartás, az adó-megállapításhoz való jog elévülési idejét megelőzően kiállított közokirat, bankszámla (pénzforgalmi számla) kivonat értékpapírszámla-kivonat stb. adatai szolgálhatnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.23. 17:39

Elégnek elég, cssk adott esetben gond lehet a bizonyítással. Az APEH a vagyonosodási vizsgálatban nem is igen figadja el.

Slywester # 2008.02.23. 17:29

anonym222 írta:

„Ebből én azt szűröm le, hogyha kölcsönszerződéssel adják a pénzt, vagy bankbetét formályában akkor illetékmentes. Ettől függetlenül be kell jelenteni az illeték hivatalban, ennek elmulasztása esetén az esetleges vizsgálatnál "csak" az elmulasztott bejelentés miatt szabhatnak ki büntetést (100e ft-ot, ha jól tudom).

Kérdésem: mindenképpen kölcsönszerződés kell írni kölcsönadott-kapott pénz esetén, vagy elég a szóbeli megállapodás is?(családon belül)

monalisa1 # 2008.02.23. 15:28

Jól van na, elírtam- tévesen írtam a százalékot, vezeklésül a kölönbözetet majd verjék le rajtam...

Mentségemre: ez jogi fórum, míg ingatlannal kapcsolatos adók és illetékek dolgában talán máshol: http://www.ingatlanjog.hu/ vagy http://www.adozona.hu/

ObudaFan # 2008.02.23. 10:12

csak az 5 ezer Ft alatti pénzajándék (!) illetékmentes

Ez nem igaz.

Ebből én azt szűröm le, hogyha kölcsönszerződéssel adják a pénzt, vagy bankbetét formályában akkor illetékmentes. Ettől függetlenül be kell jelenteni az illeték hivatalban, ennek elmulasztása esetén az esetleges vizsgálatnál "csak" az elmulasztott bejelentés miatt szabhatnak ki büntetést (100e ft-ot, ha jól tudom).

Jól értem?

Jól.

anonym222 # 2008.02.22. 21:16

http://adozona.hu/…_birsag.aspx

Ebből én azt szűröm le, hogyha kölcsönszerződéssel adják a pénzt, vagy bankbetét formályában akkor illetékmentes. Ettől függetlenül be kell jelenteni az illeték hivatalban, ennek elmulasztása esetén az esetleges vizsgálatnál "csak" az elmulasztott bejelentés miatt szabhatnak ki büntetést (100e ft-ot, ha jól tudom).

Jól értem?

kismukk # 2008.02.22. 21:07

Nemrég hallottam egy apeh-interjúban:
csak az 5 ezer Ft alatti pénzajándék (!) illetékmentes.
Hogy milyen jogszabály alapján, azt talán megmondja az apeh ha irsz a honlapjukra...

Monalisa:
ilyen alacsony lett az ingatlan ajándékozás illetéke?
2 éve barátom 10% körülit fizetett.

ObudaFan # 2008.02.22. 19:11

Ha csak a bejelentés hiányzik, akkor legfeljebb mulasztási bírság szerintem.

uj_balek # 2008.02.22. 13:00

Állítólag a bakszámlára átutalt tétel önmagában nem elég. Kell az is, hogy az átutaláshoz tartozó megjegyzésben szerepeljen, hogy "Ajándék", sőt be is kell jelenteni az illeték hivatalhoz. Ha ezek nem történnek meg, akkor is kellemetlenség lehet az ügyből.

anonym222 # 2008.02.22. 12:42

Persze, ez nyílván való. De abban egy élet munkája van, az igazolható...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.22. 11:44

és maximum egy kis kellemetlenséggel jár az esetleges vizsgálat,

Nem egészen ezt mondtam. Nem tudhatom ugyanis, hogy csak kis kellemetlenséggel járna-e, ha az APEH kutatni kezdené, honnan volt a szüleidnek a neked ajándékozott bankszámlaegyenlegük.

Rexor # 2008.02.22. 10:28

Monalisa ezt a 2,5 % ajándékozási illeték honnan van? Ha szülő gyermeknek ajándékoz, akkor 18 millió forintig 5% 18 és 35 millió forint közötti részre 8%, 35 millió forint feletti részre 12% az illeték. Pénz esetében kicsit mások a kulcsok (11,18,21), de a vonatkozó gyakorlat szerint ha lakás vásárlásához adják a pénzt, akkor a lakásra vonatkozó illetékkulcsok kellenek. "Turpisság" esetén sem tudom honnan a 44%-os illetékbirsá. Itt késedelmi kamatot, illtve az illetékhiány 50%-ig terjedő birságot lehet számolni.

anonym222 # 2008.02.22. 09:56

Elöszőr is köszönöm szépen a válaszokat.

KBS, ha azt mondod a bankbetét átírás megoldás, és ez esetben nem kell fizetnem illetéket, és maximum egy kis kellemetlenséggel jár az esetleges vizsgálat, akkor sztem ez elfogadható.
A lakás ajándékozással az a baj, hogy már megvettem a lakást (bár még nem adták át), és hitelt is vettem fel rá. Szóval ez sztem már nem kivitelezhető..maximum szerződés módosítással, csak akkor meg ugatni fog a bank.

Mit gondoltok?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.22. 09:38

Ha nem mersz kölcsönbe belemenni, mintahogy Feri29 írta, tényleg jó megoldásnak tartom, akkor KBS javaslata a legjobb megoldás, vagyis az ajándék maga az ingatlan legyen egy szerződésbe foglalva.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.22. 07:06

Úgy tudom a bankbetét ajándékozása illetékmentes. Ha a nevemre íratják a betéteket, az nem lehet megoldás?
Az illetékmentességre megoldás - az adóhatóság esetleges érdeklődésére viszont valóban fel kell készülni.

monalisa1 # 2008.02.22. 01:30

A "vagyon" szóra klinkelj rá, aztán a lap alján az "archívumnál" folytasd a keresést, és a megjelenő következő oldal közepén található az "Árnyoldalak: Vagyonosodási vizsgálat" c. cikk.

monalisa1 # 2008.02.22. 01:24

http://www.adozona.hu/…_birsag.aspx

"Miért baj, ha a szülő ad?"

A cikk szerzője ügyvéd, adószakértő, és arról ír, hogy ha egy átlagos bankszámlára nagy hírtelen nagy összeg kerül befizetésre: tessék gyerekem/unokám vegyél magadnak lakást, stb., akkor az APEH vizsgálatot indít a pénz eredete, azaz a befizető vagyoni dolgai iránt.
Aztán szja, illeték és adóbírság címén, a számlára helyezett összeg utóbb akár nagy bajba kerülhet...