Társasházak jogásza!


drbjozsef # 2019.01.11. 17:26

Kérsz a tulajdonostól egy általános felhatalmazást.

Aztán olvasd át a társasházi törvényt.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

MajorDomus # 2019.01.11. 19:43

darázs
szerepzavarban vagy,
bérlőként, szivességi akáshasználóként,de még a tulajdonos barátjaként sem gyakorolhatsz tulajdonosi jogokat, és nem vonhatod felelősségre a közös képviselőt.
Nem köteles veled elszámolni,és nem köteles neked iratokat kiadni.

lakó vagy,nem a tulajdonosközösség része.
a 2015-os beszámolóhoz és a többihez sincs közöd.
ott lakhatsz,ezért fizeted a rezsit, pont.
hogy a tulajnak mit fizetsz,az nem ide tartozik.

nem szabhatsz feltételeket, hogy milyen feltételekkel vagy hajlandó kifizetni a fűtésdijat.

a képviselő nem vitatkozik veled, nem megy a pénzért hanem a tulajdonos ellen indit végrehajtást.

a másik kérdés a képviselő hanyag munkája.
ezek szerint a többségnek megfelel,ha még mindig hivatalban van.

drbjózsef tanácsa jó,kérj egy általános meghatalmazást,
ez arra jó,hogy reszt vehetsz a közgyűlésen és felteheted a kérdéseidet. sőt javaslatokat is tehetsz a tulaj nevében ha ő tud ezekről!

drbjozsef # 2019.01.11. 20:16

sőt javaslatokat is tehetsz a tulaj nevében ha ő tud ezekről!

Muhaha.
Nagy mókamester vagy.

nonolet # 2019.01.11. 23:55

Darász

"Milyen jogaim vannak ebben az esetben?"

SEMMILYEN jogod nincs...
Mivel te (bérlőként) nem játszol a társasház ügyeiben és így a közösképviselőnek szóba sem kell állnia veled a társasház ügyeiről, adatot kiadni pedig tilos a számodra.

A jogok a TULAJDONOST illetik.

Persze adhat neked képviseleti megbízást, ha akar.
Akkor eljárhatsz a nevében a megbízás kereti között.

De elég hülye lenne, ha valóban adna.
Pláne pont neked...

Szomorú örökös # 2019.01.12. 07:31

MajorDomus

ott lakhatsz,ezért fizeted a rezsit, pont.
hogy a tulajnak mit fizetsz,az nem ide tartozik

Itt az a gáz, hogy nem fizet a bérleti díjon és a rezsin kívül semmit a tulajdonosnak - szerintem a rezsit is közvetlenül ő rendezi befizetett csekken - ő fizeti közvetlenül a közös költséget a közös képviselő felé, az viszont sajtpapírokkal jelzi, mennyi a fizetni való és ez valóban felháborító, én tuti nem fizetném így. Vagy adjon tisztességes bizonylatot róla, ha neki kell rendezni, vagy eleve a tulajjal rendezze, így lenne korrekt. Én itt valahol megértem őt, gyakorlatilag tisztább lenne a helyzet, hogy a lakás tulajdonosa felé fizetne mindent, ami a rezsin kívül van, mivel szerintem a rezsinek nem része a közös költség. Sok esetben ugyanis tartalmazhat olyan elemeket is, amelyekhez én úgy gondolom, hogy sok esetben semmi köze-fizetnivalója nem lehetne a bérlőnek (pl. felújítási alap, kölcsön törlesztése, stb.), ezeket a tulajdonosnak kell(ene) rendeznie minden hónapban. Én legalábbis így gondolom.

MajorDomus # 2019.01.12. 23:00

Hát,ezt nem tudhatjuk.

az tény,hogy a kolléga kritikán aluli módon (nem) végzi a munkáját!

sok olyan társasház van,ahol a fűtés,melegvizszolgáltatást a társasház biztositja, itt ez a közös költség része, abból szerintem is el kellene számolni a ,,bérlő,, felé,de fizetési és helytállási kötelessége a tulajdonosnak van.

Darázs # 2019.01.14. 13:52

Kedves nonolet

"De elég hülye lenne, ha valóban adna.
Pláne pont neked..."

Ezt azért nem értem. Vagy te nem értesz valamit.

Nem bérlő vagyok, ez az elsődleges lakcímem. A fogyasztásaimat egyértelműen én fizetem ahogy MajorDomus jól is látja és szerintem ha fűtés díj a közös képviselőnek fizetendő akkor valamilyen formában el kéne számoljon hogy miért kér pénzt. A gázóra állását se engedi megtekinteni a másfél éves unokája az bezzeg bemehet a hőközpontba.
A társasház 1/3a az ő családja, nos persze hogy megfelel csak pont azt szeretném elkerülni hogy a gyanús összegekkel a családja helyett fizessek. Pl: Április 1. - május 20.i intervallumra 8.000huf nekem gyanus.
Ezért akarok kiállni magamért és a tulajért is. Mert biztos hogy átvágja de ezt adatok nélkül nem tudhatom biztosan.
A megbízás jó ötletnek tűnik utánna is járok.

Köszönöm

Darázs # 2019.01.14. 13:59

Azt hiszem a hivatalos megnevezés így is a szívességi lakáshasználó.
De a lényeg hogy a pénzemért valami elszámolást akkor is kell legyen ha én kell fizessek, bizonylat, csekk, számla ... és nem újságcetlit és erős hitet várok 30-50.000ért télen havonta cserébe.

MajorDomus # 2019.01.14. 18:15

Ebben igazad is van !
.
a fűtés és melegvizdijból köteles veled elszámolni.

amit leirsz,abból azt látom,kis társasházról lehet szó!

arra felhivom a figyelmedet,hogy 6 lakásig nem kötelező társasházként működni,ott azért más a helyzet.

4-5 lakás esetén nem ördögtől való hogy sajtcédulán osztja szét a fizetendőt.

aki nem családtag,az viszont joggal kérhet írásos elszámolást a befizetett (közüzemi költség) pénzéről.

amit a tulajdonosi jogokról irtam,az természetesen továbbra is fennáll

Darázs # 2019.01.15. 08:26

Köszönöm MajorDomus!

17 lakás.
4 lakás a közösképviselő és családtagjai.
1 lakás ahol ő képviseli az amerikában levő tulajdonost
3 ahol tulajdonosok laknak (belőle 1 gyerekkori ismeretsége a közös k.nek)
9 vagy lakatlan vagy albérlet (zöme külföldi egyetemista)
1 mi

A következő napokban igyekszem a tulajjal egyeztetve elérni valamit. Csak ne félne az egértől is ...

drbjozsef # 2019.01.15. 08:41

18 az a 17?

Amúgy kérd meg a tulajt, hogy ajándékozza neked a lakást.
Ha megteszi, tudsz intézkedni, ha nem, úgyis elveszti előbb utóbb, akár végrehajtásban, ha foglalkozik az ügyeivel.
Ha nem hajlandó foglalkozni az ügyeivel, akkor meg minek neki?

MajorDomus # 2019.01.15. 18:36

Hát,akkor nem képviselőtök van,hanem királyotok!
A közgyűléseken ez kényelmes többség..
.
.még nem kétharmad,de mindenre elég...

Darázs # 2019.01.15. 20:50

Nincs közgyűlés 2015 óta.

De megelégelték a csiripelésem és tulajok is érdeklődtek ma.

Egy igen kedves hangvitelű smile-s levél fogadott este az ajtón a kk-tól. "... keressük egymást. Üdvözlettel ~kk~"

MajorDomus # 2019.01.16. 22:12

na! udvariasan jelezd vissza,hogy a sör behűtve,számológépben elemcsere és várod!

Recsegő # 2019.01.19. 14:38

Üdvözlök mindenkit!

Tanácsot szeretnék kérni. 20 lakásos panelházban vagyok tulajdonos.

A kukatárolóban felhalmozódott egy nagy halom szemét. Főleg papírhulladék pl. bútor vagy gyermekjáték csomagoló anyag, de van itt vasalódeszka és gurulósszék is. Ezek az utóbbi 2 hónapban kerültek ide. Több lakó is felújított, volt azóta Black Friday, Karácsony, aminek a tartalmát a 2 normál és 1+1 műanyag és papír szelektív kuka nem tudta feldogozni - főleg, hogy Novemberben 3 hétig elfelejtették elvinni a szemetet.

Néhány napja a lakásszövetkezet szervezésében felújítási munkálatok kezdődtek a kukatárolóban, és az itt felhalmozott szemétkupacot kitették az utcára a tároló elé - ami azóta is ott díszeleg. (Felhívás erről nem volt.)

Megtudtuk, hogy a szövetkezet megbízásából lefényképezték a kupacot, illetve neveket kerestek rajta, azzal a céllal hogy a szemét tulajdonosának kiszámlázzák az elszállítási díjat. Na, természetesen nekem 1 db kisebb kézbesítési névvel ellátott kartondobozom volt a kupac legtetején ami már nem fért a kukába ami ehyébként mindig teli van mert nem képes 20 család heti papírhulladékát elnyelni. Gondoltam széttépkedve legközelebb beletuszkolom.
Szóval csak az én nevem látszott, a többin vagy nem volt cimke, vagy a többi lakó volt olyan élelmes és a nevét lekapargatta.

Most attól tartunk, hogy az egész kupac elszállíttatásának a költségét ránk akarja terhelni a szövetkezet. Pedig semmi egyéb dolgot nem dobtunk ide és mindig nagyon ügyelünk a tisztaságra.

Mit tudok tenni ilyen esetben? Nem szeretném más szemétszállítási díját kifizetni.

Köszönöm előre is!

MajorDomus # 2019.01.19. 20:26

A józan ész a szövetkezetnél is működik!
ha 3 hétig nem vitték el a szemetet, ami azért valószínűtlen!
akkor nincs miről beszélni!ha pédául nincs gyermeked,akkor elég nehéz rajtad leverni a gyerekjátékok csomagolópapirját!

MajorDomus # 2019.01.19. 20:27

Amennyi fáradtsággal kirakták a kupacot a tárolóból annyi erővel el is vihették volna !

Recsegő # 2019.01.20. 08:37

Nincs gyerkőc, a Jézuska sem tojt sajnos ennyi Karácsonyi ajándékot :P
Hát ez az, hogy el akarják vitetni és kiszámlázni a "bűnös elkövető" lakóknak. De nyilván ezt nagyon nehéz bizonyítani, a 20 családból ki rakott a 1,5m magas kupacra. A szemetet meg nem a szövetkezet kezeli sajnos hanem a főváros, így nem róhatom fel ezt nekik. (Tényleg nem vitték el, azt mondta az illetékes nincs emberük... lassan már mindennapos probléma ez.)

Jogszerűen kiszámlázhatják ezt adott lakó(k)ra, vagy csak az egész házra arányosan? Egyáltalán kiszámlázhatnak-e bármit, mert a lakók az erre fenntartott kukatárolóban tárolták a szemetüket?

drbjozsef # 2019.01.20. 08:51

Szerintem a szövetkezet nem hatóság. Nem számlázhatja ki neked. Azért van a közös költség, hogy ezt megoldja, aztán a taggyűlésen bejelentse, hogy ha a kedves tagok nem változtatnak, másfélszeresére emeli a közös költséget. Csak megrendszabályozzák a szabálykövető többség a renitenseket - ha meg a többség szemetel oda, akkor nem történt semmi, csak kicsit többet fizet mindenki.

MajorDomus # 2019.01.20. 19:37

drb...

megteheti!

én is megtettem 2 hete,mikor az egyik lakásból elköltözött a fényes tekintetű albérlő, és igy kilomtalanitott a szemétledobün keresztül,hogy plusz szállitást kellett kérnem a szemetesektől.
az iskolai füzetek,számlák alapján gyorsan kiderűlt.

felhivtam a tulajt, tudjon róla,hogy 9,750 ft közös költség előirást kapott plusszban, elküldtem a fotókat.

Jelezte ,hogy levonja a kaucióból és befizeti.

karácsonykor is káosz volt,szót nem szóltam,rendeltem egy új kürt,és kifizettem, mert akkor mindenki szemetelt

abban igazad van,hogy ha felgyűlik a szemét,akkor a lakszövnek kell intézkedni. Néha én is hivok utánfutós embert,a felgyűlt tv-ket és mosógépeket elszállitani.

A szemtelenséget viszont nem lehet tolerálni.

recsegőnek nem lehet kiszámlázni a dijat!
esetleg arányosan!
a 2 mázsa hulladék 0,5 %-át a papirdoboza miatt!

drbjozsef # 2019.01.20. 19:45

Ne keverd az önkéntes teljesítést a végrehajthatósággal.
Előírtad = megkérdted. Ő meg teljesítette.
De ha nem teszi, és vitatja, akkor te csak úgy nem hajtod be rajta.

MajorDomus # 2019.01.20. 19:52

Dehogynem!

Szmsz
,, tulajdonosok a bérbeadott lakások használói által okozott károkért,és előidézett többletköltségekér,egyetemleges helytállási kötelezettséget viselnek,,!

ragyasdezso # 2019.01.20. 22:43

MD
Ott a pont!

MajorDomus # 2019.01.21. 21:43

Ezt a tulaj is tudta..

drbjozsef # 2019.01.22. 07:49

MD

Ja, hogy nálad lakik.

Gondolom, ezért ismered az SZMSZ-ét...