Földek átminősítése


Immaculata # 2015.09.25. 14:30

Hagyjuk Bea.

Kisfiatal # 2015.09.25. 15:28

Ma voltunk az ügyvédnél. aki említette, hogy a szomszéd városban egy ilyen épületfeltüntetésnél automatikusan levették a telekről az aranykoronát, így nem kellett kifüggeszteni. Említettem neki Bea esetét, hogy van akinek egyből kivonták az egészet szó nélkül, mondta az ügyvéd h igen nem egységes a gyakorlat. Röhej bammeg.. Az ügyintézők kényük-kedvük szerint értelmezik a szabályokat ? Itt nálunk meg ugye nem engedik kivonni. Meg hogy előbb az épület "alatti" földterületet ki kell vonni, és csak utána lehet feltüntetni.. Ez is elég érdekes nekem. Az ingatlan kert minősítésű, arra meg lehetne építeni nem ? Hogy régen mi volt az kit érdekel, az építési engedélyt megkapta 89ben.
Szóval most megvárjuk az épületfeltüntetést, aztán meglátjuk mi lesz, ki kell e függeszteni vagy sem. Birtokbavételt is halasztjuk egyelőre.

Bori Bori # 2015.09.25. 15:51

Bea, mindenki a cicidet akarja megnézni!

Bea1 # 2015.09.25. 16:08

kisfiatal

Én személyesen bementem, ügyvéd sem kell hozzá.elmondtam, mit akarok, megcsinálták.

te voltál bent személyesen?

MajorDomus # 2015.09.25. 19:16

Bori helyesen beszélt!

Immaculata # 2015.09.26. 05:10

Engem Bea lénye érdekelt volna, de már nagyon nem. Sőt. Ez a szabályzat dolog kiverte nálam a biztosítékot. Ezerképpen szabadulhatott volna a kéréstől, de ezt a nem minősítem választ választotta.

groszfater@gmail.com # 2015.09.26. 05:25

Na, Beja elcseszted a halberottát, átminősítettek !

Bea1 # 2015.09.26. 05:44

javaslom, a nagy ilyen irányú igényre való tekintettel,mivel nemrég kiderült, hogy a bírók 80 %-a nő, kezdeményezzétek, hogy a tárgyalásokat monokiniben tartsák.

a mostani viseletüket meg adják le a talárt tárgyak osztályán.

ez lehetne a lex major jysk.

MajorDomus # 2015.09.27. 09:50

Úgy látszik mégsincs mivel dicsekednie.

MajorDomus # 2015.09.27. 09:51

Csak szóban!

Ráns Belgór # 2015.10.07. 06:41

Üdv mindenkinek. Két kérdésben fordulnék hozzátok:

Egyrészt van egy házunk (feleségem nevén), amihez tartozik egy közel 3000nm-es telek. Ennek nagyjából 1/3-a kivett udvar. A 2/3-a szántó, papíron. Már így vettük. Lenne bármi értelme a hátsó részt is átminősíttetni? Nem tervezzük eladni a közel/távoli jövőben, nyugdíjaskorunkra szeretnénk odaköltözni, addigra szépen beparkosítani a hátsó részt is (most néhány öreg gyümölcsfa van rajta). Egyáltalán a legújabb törvények alapján lenne ennek akadálya? Nem vagyunk földművesek/őstermelők. Vagy nem érdemes foglalkozni vele?

A második, hogy gondolkodom, hogy a házunk (ahol most lakunk, és a lányunknak tervezzük majd ajándékozni) mögötti földet megvenném, ha az azt művelő valamilyen mg. cég eladná. Ha jól olvastam, jelenleg nem földművelőnek csak maximum 1ha területe lehet. Nos, a házunk kb 3200nm telken van, 2/5-öd arányban lett az enyém, 3/5 feleségemé, még jóval a házasságunk előtt vettük. Nem tudom pontosan, hogy az említett földterület mekkora, MEPAR-on kimérve kb 1.6ha, egyelőre csak a hrsz-t sikerült kiderítenem, és hogy valójában 4 egymás melletti hrsz-en van a földterület. Nekem tulajdonképp nem is kellene az egész, csak egy része, ami 3hrsz és kb 0.85ha. Vajon ennek lenne valamilyen legális megszerzési módja számomra is? Arra is gondoltam, hogy ha 1ha a plafon, talán édesanyám megvenné (tudom, ez sajnos nem legális, hisz nem konkrétan ő művelné), és majd legfeljebb megörököljük, vagy tőle megvesszük 5-10 év múlva. Az se gond, hogy ahogy olvastam, 5 évig nem lehet megváltoztatnom a művelési ágat, időm mint a tenger, utána viszont parkosítanám ezt a részt és hozzácsapnám az udvarunkhoz.

Azért gondolom, hogy a földhasználó céggel meg lehetne egyezni, mert egyrészt elég kis földterületről van szó, másrészt az is rettentő girbegurba, kis öblökkel, rossz nézni mit összeszenved rajta a traktor, kb a fél termés oda, ha valamiért rá kell mennie. Tehát a termelt haszonnál nyílván jóval nagyobb összeget tudnék érte adni. Ilyen esetre lehet megoldás, ha pl valamilyen előszerződés alapján a cég kivonná művelés alól a területet és úgy szerezném meg tőlük? Vagy teljesen rossz úton járok?

Bármilyen ötletet, tanácsot szívesen vennék.

Köszönöm!

Heyyou # 2016.02.05. 17:56

üdvözlök mindenkit!

egg kis segítségre van szükségem.

egyeneságú örököse vagyok egy földterületnek,melye zöld területté volt nyilvánítva és amikor kijelölték tele volt beton törmelékkel. Azóta a terület így áll. Szerettem volna valamit kezdeni vele és egy ismerősöm csinált volna faiskolát, kertészetet rajta. Amikor érdeklődtem az önkrományzatnál kiderült, hogy közben átminősítették turisztikai erdővé. Kérdésem: mi alapján minősítenek át? felmérik vagy készül jegyzőkönyv, tanusítvány róla? természetesen engem nem értesítettek csak jóval utána az átminősítésről.
közben kijött a levél, hogy fizessek adót utána, nevesen 600.000 Ft-ot évente. Megkérdeztem, hogy mi után, hiszen nagyjából semmit nem tudok vele kezdeni az átminősítés után és ráadásul még beton darabokkal is tele van. Erre kaptam egy levelet, hogy a terület szennyező anyagokkal van tele és megbüntetnek, ha nem tiszítom ki.
Ez azért nagyon durva szerintem... mit tudok tenni? nem tudom használni, használatba adni, nem tudom megtisztítani sem mert nem csinálhatok rajta semmit, a terület pedig erdős, belvizes nem megközelíthető. segítsetek!
előre is köszönet
Andrea

roby42 # 2016.02.05. 18:46

Tisztelt Fórumozók!

Szántót vetetek ki véglegesen mezőgazdasági termelésből,kifizetem a földvédelmi járulékot,építkezni szeretnék pár év múlva.
Ha 4 éven belül mégsem jönne össze az építkezés és el kell adnom,akkor újra ki kell fizetnem a a fv.járulékot,mert nem valósult meg a máscélú hasznosítás?

roby42 # 2016.02.10. 04:59

Most hallottam,hogy van rá esély,hogy belterületbe vonja az önkormányzat,akkor talán megoldódik a probléma.A rendezési tervben már belterület,de a földhivatalnál még nem.Az a baj,hogyha én rendezem a f.védelmi járulékot,akkor is csak az önk.kérheti a belterületbe vonást.

tomi88 # 2016.02.12. 18:55

sziasztok,

Lenne egy olyan problémám,hogy van egy kieső részen lévő 2000nm ingatlanuk,amit körbe vesz egy elhanyagolt 1,5 hektáros terület ami 3 db helyrajzi számon van(kettő zártkertnek minősítve egy pedig belterület).

Kaptunk már emiatt a terület miatt felszólítást mire sikerült tisztázni, hogy nem hozzánk tartozik.

Ekkor jött az ötlet hogy valamilyen módon hozzá kellene csatolni a mi területünkhöz mert így legalább kaszálni tudnám ugyanis vannak állataink, így ez a huzavona véget érne.

Az önkormányzatnál mondták, hogy miért nem próbáljuk kisajátítani a területet, mert nekik csak a gondjuk van vele minden éven a parlagfű miatt.Így legalább rendbe lenne.

Ehhez kérnék segítséget, hogy milyen módon induljak ez irányba el vagy mik ennek a folyamatnak a várható költségei.
Vagy próbáljam a hsz számok alapján a tulajokat keresni vételi szándékkal de eddig sem érdekelte őket a terület.

Segítségeteket előre is köszönöm!
tisztelettel:Tamás

lajcsó # 2016.02.12. 19:09

"Az önkormányzatnál mondták, hogy miért nem próbáljuk kisajátítani a területet"
Ezt vajon melyik "okos" mondta neked? Magánszemély részére nem lehetséges a kisajátítás!

"Vagy próbáljam a hsz számok alapján a tulajokat keresni vételi szándékkal"
Ez a megoldás.

K.RObert # 2016.02.12. 21:58

Szeretném megkérdezni, föld adásvétel estében a kifüggesztés alatt elővételi jogot jelentett be a szomszéd, így a törvény szerint ő köthette volna meg a szerződést, majd ez után jelezte mégsem kíván szerződést kötni, hivatkozva megváltozott helyzetére. Az eredeti vevővel megkötheti a szerződést az eladó, illetve mi ilyenkor a szabály ?

lajcsó # 2016.02.12. 22:07

"Az elővásárlási jog jogosultja a közlés kezdő napjától számított 60 napos jogvesztő határidőn belül tehet az adás-vételi szerződésre elfogadó, vagy az elővásárlási jogáról lemondó jognyilatkozatot." (Földforgalmi törvény)
A fenti szabály alapján az elővásárlásra jogosult a kifüggesztést követően nem léphet vissza! A lemondó nyilatkozatot a kifüggesztés ideje (60 nap) alatt tehette volna meg.

K.RObert # 2016.02.13. 04:50

Köszönöm a választ. A földbizottság határozatának kifüggesztése alatt nincs lehetőség visszalépésre,illetve mi a szankció ha nem veszi át a szerződést?
Még lenne egy kérdésem.
Öt éven belül ajándékozható egyenes ágon termőföld? Vagy cserélhető?
Köszönettel.

lajcsó # 2016.02.13. 11:15

"A földbizottság határozatának kifüggesztése alatt nincs lehetőség visszalépésre,illetve mi a szankció ha nem veszi át a szerződést?"
Nincs lehetőség visszalépésre! Követelni lehet tőle a szerződés teljesítését.
Még lenne egy kérdésem.
"Öt éven belül ajándékozható egyenes ágon termőföld? Vagy cserélhető?"
Erre megint azt mondom, hogy ennek sincs gyakorlata.

roby42 # 2016.02.13. 11:54

Tisztelt Fórumozók!
Nálunk olyan furcsa helyzet alakult ki a város széli,lakott területen belüli lakóövezetben,hogy az egyik ingatlan belterület,a mellette levő költerület stb.
Kérdezem,ha saját költségemen mezőgazdasági termelésből kivonatom szántó minősítésű telkemet,amin gáz,víz,villany,szennyvíz van,akkor az önkormányzat kérheti az adott telek belterületbe vonását?Már csak ez az egyetlen beépítetlen telek van a sorban.
Így neki már nem lesz költsége.

Immaculata # 2016.02.13. 15:22

az önkormányzat kérheti az adott telek belterületbe vonását?

Ha akarja, elindíthatja.

Szántó művelési ágú ingatlan lehet belterületen és lehet külterületen is. Nem rajtad múlik, hogy az önkormányzat kezdeményezi a belterületbe vonást, vagy sem.
Meg kell terveztetni, egyeztetni szükséges a megyével. A megye további feltételeket írhat elő a belterületbe vonás előtt a helyi önkormányzat számára. Ezek a kötelezettségek soha nem olcsó fejlesztések. Az is lehet, hogyha Neked kell annyira, akkor a költségeket rád hárítják. Neked kell eldöntened, hogy a belterületbe vonás érdekében milyen költségeket tudsz átvállalni az önkormányzat helyett.

tomi88 # 2016.02.13. 18:01

Köszönöm Lajos a tömör válaszodat.

Sejtettem, hogy valami nem stimmel ezért is írtam.

Esetleg abban még tudnál informálni, hogyha felkeresem a tulajokat és minden ajánlat ellenére passzívak az ügyben, akkor mit tudok tenni hogy ne az én portám értéktelenedjen az ő hanyagságuk miatt, hogy benő mindent a gaz.

Vagy ha igazoltan saját költségemen rendbe tartom esetleg származhat e valami jogi hasznom ebből a későbbiekben?

Vagy esetleg ha valami rosszindulatú ember még használati díjat követelhet tőlem, annak ellenére hogy ő nem hajlandó rendbe tartani én meg csak így tudom az én területemet védeni a (a kökény és a parlagfű terjedésétől)?

Válaszodat előre is köszönöm!
Tisztelettel: Tamás

K.RObert # 2016.02.13. 20:03

Köszönöm a választ.
Ha nincs rá gyakorlat akkor nem is lehetséges? Mert használatra biztosan átadható egyenes ágon!?
Igazából arra szeretnénk megoldást talalni,hogy a családi birtok szomszédságában lévő területett szeretnénk megvásárolni, de miután később mi műveljük majd a család régi birtokait is így apósom helyett mi kötöttünk szerződést az uj területre. Sajnos valaki jelentkezett mint családi gazdálkodó, (mint később kiderült érvénytelenül) elővételi joggal, igy apósom is jelentkezett mint szomszéd az ügy megmentésére és most Ő köthet szerződést. Természetesen nem ezt szerettük volna, erre keresünk legális megoldást.

lajcsó # 2016.02.14. 12:05

"Ha nincs rá gyakorlat akkor nem is lehetséges?"
Nem azt jelenti, hanem azt, hogy számomra nem világos, mi a szankciója annak, ha a föld szerzéskor vállaltakat nem tartja be a szerző fél.