osztatlan közös tulajdon - használati megosztás


MajorDomus # 2017.02.05. 09:44

Ez van,ha elmulasztottad a jogvesztő határidőt.

,,későn jövőknek csontok,,

(Jutnak a vacsorából)

Az 5 tulaj kiméreti magának a legjobb részeket a földből, neked meg marad a vizvezeték meg az út!

Lyonee # 2017.02.05. 09:57

Ezt te honnét veszed?

MajorDomus # 2017.02.05. 09:59

Onnan, hogy ők lesznek ott az osztozkodásnál! Amikor kímérik a földet!

Lyonee # 2017.02.05. 10:02
MajorDomus # 2017.02.05. 10:35

?

Brusika # 2017.02.12. 15:04

Tisztelt Jogi Fórum!
Adott egy közös osztatlan telken fekvő 4 lakásos társasház egyforma tulajdoni arányokkal. Két lakáshoz külön helyrajzi számon nyilvántartott garázs tartozik. Ha az osztatlan közös kertet a tulajdoni hányad arányában osztanánk meg akkor a megosztás szempontjából a garázst is figyelembe kell venni, vagy sem, ill a későbbiek során pl. újabb garázs építése/ meglévő bontása befolyásolja-e a megosztott kerthasználatot?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.12. 15:51

Két lakáshoz külön helyrajzi számon nyilvántartott garázs tartozik.
Ha saját helyrajzi száma van, akkor az nem "tartozik" a lakáshoz. Esetleges, hogy most épp ugyanaz a tulajdonosuk.

A használatot pedig úgy osztjátok meg, ahogy akarjátok és ahogy tudjátok.

Brusika # 2017.02.12. 16:09

Jogos, két olyan lakástulajdonos van akinek a tulajdonába garázs is tartozik. Az osztatlan kert megosztása szempontjából a tulajdoni arányok nem számítanak
?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.12. 16:19

Első sorban egymás között kellene megállapodnotok. Abban pedig nincsenek kötelező előírások. Bíróságra hagyatkozni ebben a kérdésben drága lenne, és bizonytalan kimenetelű. Tudnék érvelni amellett, hogy a garázsokhoz is tartozik kerthasználat, de ellene is. Sőt, arról sem vagyok meggyőződve, hogy a kert használatát feltétlenül térben kell megosztani.

drbjozsef # 2017.02.12. 17:46

Az osztatlan közös telken áll a két garázs, és a külön helyrajzi szám csak a felépítményekhez kapcsolódik?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.12. 17:52

(Szerintem úgy értette, hogy az egész ingatlan társasház, a 4 lakás és a 2 garázs albetét, a telek meg közös tulajdonú rész.

MajorDomus # 2017.02.12. 18:31

Szerintem is,akkor meg a tulajdoni hányad számit.

drbjozsef # 2017.02.12. 19:45

Nyilván akkor itt inkább a létrehozáskori tényleges szándék számít, hogy akkor ki hogy szerezte.

Ha a "lakáshoz tartozik" azt jelenti, hogy annak a két lakásnak a tulajdonosa anno külön kifizette a garázs árát (vagy annyival többet fizetett mint a nem garázsosak), akkor a tulajdoni hányadok szerint kell felosztani a többi részt, a garázsok nélkül.

Nyilván ez a valószínű, meg az életszerű, de hát ki tudja.

Ha a garázst az a két lakás kapta, aki előszőr vette meg a lakásokat régen, de külön nem fizetett érte mert ugyis a telke áll, oda meg mondjuk a tobbiek is beparkolhatnak (csak fantazialok), akkor viszont nem feltetlenul a sima tulajdoni hanyad szerinti felosztas az "igazsagos", hanem a garazs nelkulieknek kellen nagyobb reszt kapniuk, meg ha ezt keresztul vinni nem is biztos hogy lehet sikeresen...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.12. 20:48

Csak ismételni tudom: nem vagyok meggyőződve róla, hogy egyáltalán fizikailag fel kell osztani a kertet. (Az is hülyén venné ki magát, ha a Hősök terét tíz- vagy kétmillió kis rekeszre osztanánk.)

drbjozsef # 2017.02.13. 05:37

Én se, de ha egyszer ezt kérdezi. Gondolom nem kétmillió felé osztanák, hanem négy felé. Akarnak saját kis kertecskét. Ha ez egy sorház jellegű társasház, ahol értelmes megosztani, ott még jó is lehet. De ez legyen az ő bajuk.

MajorDomus # 2017.02.13. 19:54

A kérdésre a válasz:
A garázsok után is jár kertrész,mert nagyobb a tulajdoni hányada a garázsos tulajoknak!

monikamonika # 2017.02.21. 16:32

Tisztelt Forumozok!

A testveremmel van egy 2 szintes csaladi hazunk, az also szint az enyem a felso szint az ove. A foldhivatalban fele fele tulajdonosok vagyunk, csak egymaskozt igy osztottuk el. Villanyora, gazora, viz almero minden teljesen kulon van, kulon bejarati ajtoval, semmi nincs kozosben, csak a kapubejaro es persze a kert meg a garazs amit kisajatitott maganak, pedig azt is kozosen orokoltuk.
En szeretnem eladni az also szintet, a testverem megis venne, persze nevetsegesen olcson, arra gondoltam,hogy eladom annak aki megveszi normalis osszegert.

Kerdesem: hogy tudom eladni idegennek, milyen papirokat kell inteznem?
koszonom

monikamonika # 2017.02.21. 16:54

A hazreszem 90m2 +fel kert +fel garazs. Annyit fizetne a masik tulaj erte,hogy ugyanabban a keruletben egy 30m2 es panelt kapnek rajta.
Lenne ra vevo normalis osszegert is.

A masik tulaj nagyon akarna a haz felet, persze annyiert nem adom el... tud valamit csinalni,hogy ne tudjam eladni?

Szomorú örökös # 2017.02.21. 17:49

monikamonika

Én úgy tudom - laikus vagyok - hogy ha nem mond le az elővásárlási jogáról, akkor is csak egy rövid ideig tudja visszatartani az eladást, utána már nincs beleszólása. Az a baj, hogy ő rosszul értelmezi az elővásárlási jogot, mert az nem azt jelenti, hogy ő bagóért is megveheti, mert neked muszáj odaadni. Csakis azon az áron van joga elővásárlásra, amit te megszabtál, én ezt így tudom.

Dr.Attika # 2017.02.21. 17:54

Közölni kell vele a harmadik fél ajánlatát és azt, hogy 15 napon belül közölje élni kíván-e elővételi jogával. Ha nem él, akkor nyuggodtan el lehet adni.

monikamonika # 2017.02.21. 18:01

nagyon szepen koszonom a valaszokat, megnyugodtam.

MajorDomus # 2017.02.21. 20:14

Most már csak a testvért kell megnyugtatni.

Mindenesetre fogadj ügyvédet,hogy ne hibázz!

szedely # 2017.02.23. 22:04

Tisztelt Fórumozó!
Segítséget kérnék!
Egy sorházi lakást, házat vennék.
Az ingatlanok osztatlan közös tulajdont képeznek. Egy helyrajzi számon 40 db ingatlan.
Ha a korábbi adásvételeket nézzük akkor a földhivatalban meg található az adásvételi szerződések mellet a megosztási szerződés bejegyzés is? /Ez kötelező?/

Vagy esetleg épület-feltüntetési vázrajz. /ez minden estben kell???/

Az eladó nem tud ilyen bejegyzésről.
Az kimondható, hogy adásvétel nem történhetett korábban ha ezt nem fektették le a tulajdonosok?
Hitel miatt kérdezem, a használat megosztási szerződés hiányában.
Köszönettel!
szedely

MajorDomus # 2017.02.23. 23:09

Inkább keress másik lakást!

Nem kötelező a megosztásk rajz,csak a szintenkénti alaprajz az egyik feltétele a bejegyzésnek.

szedely # 2017.02.24. 23:32

Tisztelt Fórumozó!
A használati megosztás elkészítése osztatlan közös tulajdon esetében miért olyan nehéz?
Milyen feltételeknek kell megfelelni?
Köszönettel!
Sze