zártkerti ingatlan adásvétele


drbjozsef # 2022.12.08. 20:01

syder,

Az a baj, hogy ha a zártkert az Fftv hatálya alá tartozik, akkor nemcsak az eladásához, hanem a haszonbérbe adására is ugyanazok a szabályok vonatkoznak. Az új Fftv.-ben már az ingyenes, vagy szívességi használatba adás sincs, kivéve a közeli hozzátartozó javára szóló szerződéseket.

Szóval "hivatalosan" ezzel nem tud hamarabb hozzáfogni, mert azt is ki kellene függeszteni.

Majordomus # 2022.12.08. 20:29

És még nem is biztos hogy ő lesz a vevő!

kissda # 2023.02.09. 09:01

Tisztelt Hozzáértők!
Zártkertet vennék, ami nincs kivonva művelési ág alól.
Olvasgatom a 18-as paragrafust, de van pár kérdésem, amit nem értek, hálás lennék, ha valaki megválaszolná.
Ha valaki a kifüggesztés során él az elővásárlási jogával, akkor
1.)Mi lesz a foglalóval, amit fizettem?
2.)Mi lesz a kifizetett ügyvédi díjammal, és egyéb költségeimmel?
3.)Mi van, ha közben a vételárat, amit nyilván kifizettem, az eladó már elköltötte, vagy vett belőle valamit?
Van erről valakinek infója, tapasztalata?
Köszönöm szépen előre is a tanácsokat!

ui.: Vajon az átlagos ingatlanügyekkel foglalkozó ügyvédek, akiket ilyen Dunahausz, meg Otthoncentrum ajánl, ők értenek ezekhez a folyamatokhoz is, vagy célszerű egy erre szakosodott ügyvédet keresni?
Ezt is köszi! :)

drbjozsef # 2023.02.09. 11:09

kissda,

1-2 : az elővásárló egyszerűen a vevő helyére lép a szerződésben. Ha a szerződés szerint a vevő fizetett előleget, foglalót, akkor azt az elővásárlónak is fizetnie kell - ez esetben a vevőnek (hiszen az már ki van fizetve az eladónak). Ugyanez az ügyvédi és minden más eljárási díjjal is : amit kifizetett a vevő, azt ki kell fizetnie az elővásárlónak, praktikusan a kieső vevőnek.

3.: az legyen az ő baja. A tied semmiképpen. Amit kifizettél, azt meg kell kapjad az elővásárlótól. Érdemes erről rendelkezni a szerződésben.

u.i.: ha várható elővásárló, akkor érdemes olyanhoz fordulni, akinek van a kifüggesztős-elővásárlós, lehetőleg Fftv. szerintiekben gyakorlata.

kissda # 2023.02.09. 12:58

drbjozsef,
Köszönöm szépen!
Nem igazán várható elővásárló, régóta hirdetik a kiszemelt ingatlant, csak szeretnék képben lenni, hogy mi várható. Sajnos sehol a neten nem találtam egy értelmes útmutatót, ahol lépésről lépésre leírják, hogy mi történik zártkert eladásánál-vételénél.

Egy utolsó kérdésem hadd legyen még:
Ha én már kifizettem az egészet egy összegben, viszont még tart a kifüggesztési és egyéb jóváhagyási folyamat, addig egy esetleges elemi csapás, tűz, leszakadt tető kit terhel? Már a vevőt, vagy még az eladót?

Hálás köszönet, nincs több kérdésem, esetleg Pest-Fejér megyében rutions ügyvéd ajánlást elfogadok, ha a fórum szabály engedi.

drbjozsef # 2023.02.09. 13:47

egy esetleges elemi csapás, tűz, leszakadt tető kit terhel? Már a vevőt, vagy még az eladót?

Megállapodás kérdése.
Én, ha vevő lennék és kifizetném a teljes összeget előre, mert mondjuk az eladó ragaszkodik ehhez, akkor ragaszkodnék a birtokba adáshoz is - legfeljebb majd én adom birtokba az elővásárlónak az ingatlant, ha lenne olyan.

De egyébként mindegy is, mert biztosítást az köthet az ingatlanra, aki abban érdekelt : én a helyedben ha kifizetném az összeget előre (de birtokba nem akar még engedni az eladó), akkor azonnal kötnék is rá biztosítást, az sem baj, ha az eladónak is van még. (És ha eladó lennék addig fenntartanám a biztosításomat, amíg teljesen egyértelműen nem vette át a felelősséget a vevő). Ha mégis lenne elővásárló, egy-két havi biztosítási díj bukónak bele kell férnie, azt kénytelen lennék lenyelni. Utána érdekmúlással megszüntethető a biztosítás.

Majordomus # 2023.02.09. 20:38

Egyszerűbb ha ügyvédet bízol meg. Ő odafigyel az érdekeidre

csundi87 # 2023.07.27. 07:50

Üdv mindnekinek!

Lenne egy zárt kert, amit szeretnék megvenni. A leendő tulajjal meg is egyeztünk szóban, csak sajnos a hagyatéki eljárásra kell várni, ami szept közepére van kitűzve. /juniusban találtuk az ingatlant/
Másik dolog, hogy úgy van a tulajdonlapon: alrészlet, művelési ág /kivett/ kert és gazdasági épület.
Na már most az épületnek van tervrajza, valószínű földhivatalnál is be van jegyezve, de ők azt mondták hogy adásvétel esetén ki kell függeszteni 60 napra aztán elbírálás stb...szóval sok idő. Kb mennyi? Járt valaki hasonló cipőben?
Nincs mód elkerülni a kifüggesztést? Módjuk egy aranykorona levétellel? 1,12 a k. fill. és 800nm -es a telek.
Vagy az ilyesmi hátránnyal is jár? Van szőlő,gyümölcsös a telken, amit tovább művelnék, hétvégi kikapcsolodásra épitenék nyársalót stb. Azt olvastam itt hogy bizonyos esetekben még tüzifát sem lehet igy akkor tárolni a telken.
Kicsit tartok ettől a kifüggesztéstől, bár szomszédok nem vevők rá nagyon, de sosem, lehet tudni, nem szeretnék abba a hibába esni hogy júniustól várunk teszem azt októberig és valaki lecsap rá..nagyon beleszerettünk a telekbe. Éppen van mit csinálni rajta, tető beázik, meg nagy a gaz mivel 5 éve volt utoljára rendes gazdája.

Köszönöm a válaszokat előre is!

nanemaaa # 2023.07.27. 09:10

Mivel van aranykorona értéke, így az egész telek nem lett kivonva művelés alól. Ez esetben viszont kötelező kifüggeszteni.
Sajna utólag már ki se lehet vonatni, mert erősen korlátozott a kivonás lehetősége.

csundi87 # 2023.07.27. 09:28

Valahogy sejtettem :/
Köszönöm!

drbjozsef # 2023.07.27. 10:38

bár szomszédok nem vevők rá nagyon,
Ha az Fftv. hatálya alá tartozik, lesz ott sokkal több elővételi jogosult.

Quercus # 2023.07.27. 19:16

Miután van aranykorona értéke, így a Földforgalmi törvény hatálya alá tartozik. Ez azt jelenti, hogy ha nem vagy földműves, akkor a tulajdonszerzésed 1 ha-ra korlátozódik. Vagyis ha már van a neveden termőföld, és több mint 1 ha, akkor nem köthetsz a zártkertre adásvételit.
Ha ez nem akadály, akkor jön az elővásárlási jog. Ha nem vagy helyben lakó földműves, akkor sokan megelőznek az elővásárlási sorrendben. És nagy valószínűséggel lesz olyan helyi kisnagygazda, akinek ez is kell.
Ki lehet vonatni művelésből, de nem egyszerű.

Majordomus # 2023.07.27. 19:27

Jobb ha másik telket nézel magadnak.

Ez a földforgalmi hülyeség akadályozza az ingatlan piacot.

Rugo25 # 2023.08.03. 08:31

Sziasztok!
Zala vármegyében van egy rétnek minősített külterületi zártkertes telkem, amelyet át szeretnék mínősíteni belterületre.. A kérdésem az lenne, hogy milyen lépések szükségesek a belterületté nyilvánításhoz, és ehhez milyen formanyomtatványok szükségesek. Előre is köszönöm.

drbjozsef # 2023.08.03. 08:57

Rugo25,

Semmilyen.
A belterületbe vonást az önkormányzatnál lehet kezdeményezni, és a közgyűlés dönt róla.
Tekintve, hogy ez milliós-tízmilliós költséggel is járhat, ezt csak elég konkrét haszon reményében szokták megtenni. (mondjuk egy felparcellázásból remélt bevétel).

Esélyed zérus, de a polgármesteri hivatalnál érdeklődhetsz.
Aztán felejtsd el.

Legfeljebb művelés alól tudod kivonni, ha a feltételek fennállnak, és a földvédelmi járulékot megfizeted. Az se kevés.

Belterületbe vonás :
https://agrokep.vg.hu/…alyai-28428/

Földvédelmi járulék:
https://agrokep.vg.hu/…seten-28474/

nanemaaa # 2023.08.03. 12:00

OTÉK 29.§
(2d) * A tájgazdálkodási mezőgazdasági terület alapvetően természetközeli használatot folytató telkekből áll, amely jellemzően nádas, gyep (rét, legelő), I. és II. osztályú borszőlő termőhelyi kataszterhez vagy ökológiai hálózat magterületéhez tartozó kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott területekből, a védett és Natura 2000 területbe sorolt szántóterületekből, a vízgazdálkodási célú mezőgazdasági területekből, valamint a vízbázis külső védőterületébe sorolt területekből áll. Az övezetben a helyi építési szabályzat kizárhatja az épület elhelyezését.

Tekintettel arra, hogy legelőn semmiféle épület nem építhető, így művelésből sem fogják engedni kivonni.

drbjozsef # 2023.08.03. 12:03

Szerintem ott "kizárhatja" van.
Én egész sok szőlő meg gyümölcsösben látok legális épületeket, bizonyos kapcsolatoknál nem is akármilyeneket...

nanemaaa # 2023.08.03. 12:07

Most látom, hogy hülyeséget írtam. Módosult a jogszabály talán. :O
Bocsi.

nanemaaa # 2023.08.03. 12:17

Le vagyok maradva.
A lényeg, hogy a mezőgazdasági területet három részre osztották:
(2a) * A mezőgazdasági terület a földhasználat módja és természetbeni állapota figyelembevételével lehet

  1. kertes,
  2. általános vagy
  3. tájgazdálkodási

mezőgazdasági terület.

A beépíthetőség kicsit kacifántos, de azért értelmezhető.
29. §
(2b) * A kertes mezőgazdasági terület alapvetően kisüzemi vagy családi használatú telkekből áll, amely jellemzően kert, szőlő vagy gyümölcsös művelési ágban szerepel az ingatlan-nyilvántartásban. Az övezetben lakás nem létesíthető.
(2c) * Az általános mezőgazdasági terület alapvetően az árutermelő célt szolgáló telkekből áll, amely jellemzően szántó, valamint szántó, kert, szőlő és gyümölcsös művelési ágban vegyesen szerepel az ingatlan-nyilvántartásban. Az övezetben mezőgazdasággal összefüggő lakórendeltetés a helyi építési szabályzatban meghatározott módon és számban létesíthető.
(2d) * A tájgazdálkodási mezőgazdasági terület alapvetően természetközeli használatot folytató telkekből áll, amely jellemzően nádas, gyep (rét, legelő), I. és II. osztályú borszőlő termőhelyi kataszterhez vagy ökológiai hálózat magterületéhez tartozó kert, szőlő, gyümölcsös művelési ágban nyilvántartott területekből, a védett és Natura 2000 területbe sorolt szántóterületekből, a vízgazdálkodási célú mezőgazdasági területekből, valamint a vízbázis külső védőterületébe sorolt területekből áll. Az övezetben a helyi építési szabályzat kizárhatja az épület elhelyezését.

Majordomus # 2023.08.03. 19:18

Magyarul épithetsz rá egy szerszámoskamrát.....

.
Az enyém is olyan 45 m2!

Csuklósbusz # 2023.10.01. 13:10

Zártkert adásvételénél a vételár mehet közvetlen az eladónak vagy azt célszerű ügyvédi letétbe tenni?

Mert ugye mi van akkor ha az eladó elkölti a pénzt amíg a földbizottság dönt és a végén elutasítja?

Ezt hogy szokták megoldani?

Féltulajdont vásárolnék, a másik fele az enyém. Az eladó készpénzes fizetéshez és közvetlen neki, ehhez ragaszkodik.

Majordomus # 2023.10.01. 19:22

Akkor úgy fizesd ki.
Azzal hogy előleget fizetsz és nem foglalót.

Ha nem lesz a tied (amit nem hiszek) akkor az előleg visszajár.

Szomorú örökös # 2023.10.02. 04:45

Csuklósbusz

Az eladó készpénzes fizetéshez és közvetlen neki, ehhez ragaszkodik.

Akkor helyezd neki ügyvédi letétbe. Ha nem tetszik neki így, ugrik az üzlet.

drbjozsef # 2023.10.02. 13:45

Csuklósbusz,

Úgy szokták, hogy közösen megegyeznek olyanban, ami mindkét félnek megfelel. Ennek hiányában nem jön létre a szerződés.

Vagy elfogadja, hogy csak a földbizottsági döntés, és az elővételi jogosultság nyilatkozási ideje után fizetsz neki, vagy azt, hogy csak letétbe teljesítesz.
Vagy te elfogadod, hogy előbb fizetsz, csak akkor szerepeljen benne, hogy ha nem te leszel a végleges vevő, akkor vállalja, hogy 3 munkanapon belül visszafizeti a pénzedet, és majd megkapja a tényleges, elővételi vevőtől. Vagy, ha a földbizottság elutasítja a vételt, akkor is visszaadja.

Majordomus # 2023.10.02. 19:15

És erről kell egy előszerződés...