zártkerti ingatlan adásvétele


Gianni.hu # 2013.04.08. 12:26

Kérdésem, hogy zártkertként nyilvántartott ingatlant megvásárolhat e külföldi magánszemély ?

lajcsó # 2013.04.08. 12:33

Igen: "A belföldi magánszemélyre vonatkozó szabályok irányadók azon tagállami állampolgárra, aki önálló vállalkozó mezőgazdasági termelőként kíván letelepedni Magyarországon, és legalább három éve folyamatosan, jogszerűen Magyarországon lakik és folytat mezőgazdasági tevékenységet. " (Földtörvény)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.08. 13:22

Aligha így értette. :)

Gianni.hu # 2013.04.08. 13:30

Köszi Lajcsó, de valóban nem erre gondoltam.

Egy 1200m2 es kertről lenne szó, ami a földhivatalnál zártkertként szerepel (tehát nem külterültként)

A Tft. szerint pedig csak külterületi ingatlan minősül termőföldnek. Ezért zártkertnél pl. nem kell a vételi ajánlatot sem kifüggeszteni az önkormányzatanál.

Tehát ha a Tft szerint nem termőföld, akkor elvileg külföldi magánszemély is megveheti ?

balesetijogasz # 2013.04.08. 13:34

De a zártkert is termőföldnek minősül, és pl. kell nyilatkozni arról is, hogy megszerzése esetén nem áll fenn tulajdonszerzési korlát (6000 AK stb.).

Üdv:
balesetijogasz
www.balesetijogasz.hu

majmi # 2013.04.08. 17:44

Kérem a hozzáértő segítségét Egy rokon vett ingatlanközvetítőn keresztül egy kisebb kertet, kicsi házzal. Válás után volt, sietnie kellett a költozés miatt. Az illetéket kb. 3 hónap késéssel, szűlői segítséggel most fizette be. A késedelem miatt mire számíthat? /Bírság stb?/ A következő kérdésem, most a továbbiakban mi a teendő? Az átírást kérni kell, megtörténik automatikusan? Tulajdoni lapot kap, vagy újabb összeg fizetése után kell kéni? A kert a város külső területén van. Van víz, villany, közvilágítás.Nem tudom pontosan, milyen besorolású a ház, de be lehet jelentkezni oda állandó lakcímre, mert a válás miatt az előző lakásból ki kellene jelentkezni. Nem akarom irányítani, de kérdés esetén segíteni szeretnék.

lajcsó # 2013.04.08. 19:23

Ez eléggé kesze-kusza kérdés. Az illeték késedelmes befizetése esetén késedelmi pótlékot (lényegét tekintve kamat)kell fizetni. Amennyiben a vagyonszerzési illetéket kivetették akkor lennie kell adásvételnek is és valószínűleg már megtörtént a tulajdonjog bejegyzése is. Ugyanis az adásvételi szerződést a illeték megállapítása érdekében a földhivatal küldi meg a NAV-nak. Bárhová, bármilyen lakhatást biztosító helyre be lehet jelentkezni, ez nem függ az ingatlan besorolásától. A tulajdonjog bejegyzésről szóló határozatot az ügyvédtől kell kérni mivel ezt csak neki küldi meg a földhivatal. (Az ügyfél példányát is)

wers # 2013.04.09. 06:16

Tulajdoni lapot kap, vagy újabb összeg fizetése után kell kéni?
Tulajdoni lapot bármikor kérhet, na persze nem ingyen.

kreta16 # 2013.11.05. 17:56

Ha jól tudom, akor zártkerti ingatlant(legyen az termőföld, vagy nem termőföld) nem kell kifüggeszteni. De akkor a társtulajdonosoktól sem kell az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozat?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.05. 18:01

Igen. De.

roli77 # 2013.11.08. 09:59

Ha jól értem ezt az utolsó hozzászólást, akkor zártkert értékesítésénél senkinek sincs elővásárlási joga csak a résztulajdonosnak.
Azért néztem ezt a fórumot, mert egy önkormányzattól meg akarok venni 3 db zártkertet. Az egyiknél csak 1/2-ed részben tulaj az önkormányzat. A másiknál van haszonbérlő (papíron, mert a gyakorlatban nincs művelve). Megkaptam a formanyomtatványt az igényléshez elküldtem kitöltve egy kísérő levéllel amiben leírtam, hogy az 1994. évi LV. tv. 10. paragrafus (3) értelmében nincs elővásárlási jogosult. Érre jött vissza a válasz, hogy az államnak és a haszonbérlőnek elővásárlási joga van. Átnéztem még egyszer a tv-t és teljesen egyértelmű számomra, hogy az államnak és haszonbérlőnek nincs elővásárlási joga. Viszont a társtulajdonosnak van.
Kérdésem, hogy most nekem van igazam vagy az önkormányzati ügyintézőnek?

norbert78 # 2014.01.14. 15:53

Üdvözlet!

Az lenne a kérdésem, hogy változott-e valamit a zártkerti ingatlan adásvételi szabálya az idei évben? A kihirdetési kötelezettség továbbra sem vonatkozik rá? Volt egy földvédelmi törvény módosítás, az befolyásol-e valamit? A zártkerten belül a tulajdoni lapon gyümölcsös, és gazdasági épület szerepel.

Köszönöm.

kgyori # 2014.03.12. 17:20

Norbert78 által feltett kérdésre engem is érdekelne a válasz, ha valakinek van megbízható információja! Köszönöm!

(Az lenne a kérdésem, hogy változott-e valamit a zártkerti ingatlan adásvételi szabálya az idei évben? A kihirdetési kötelezettség továbbra sem vonatkozik rá? Volt egy földvédelmi törvény módosítás, az befolyásol-e valamit? A zártkerten belül a tulajdoni lapon gyümölcsös, és gazdasági épület szerepel.)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.12. 17:55

roli77

2013. évi CXXII. törvény

a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.12. 18:05

A zártkert, az külterületi kert.

17. mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld: a föld fekvésétől (belterület, külterület) függetlenül valamennyi olyan
földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, erdő és fásított terület művelési ágban van nyilvántartva, ....

MajorDomus # 2014.03.12. 22:49

nos akkor változott?

lajcsó # 2014.03.13. 09:07

3. § "A Földforgalmi törvény földre vonatkozó szabályait kell alkalmazni arra a földrészletre is, amely az ingatlan- nyilvántartás szerint a település zártkertjében fekszik, és a földrészlet - annak ingatlan-nyilvántartási adatai alapján - megfelel a Földforgalmi törvényben meghatározott föld, illetve tanya fogalmának." (2013. évi CCXII. törvény)

MajorDomus # 2014.03.13. 23:15

kösz.érdekelt vagyok

Bea1 # 2014.06.28. 09:59

Az új elővásárlási jog érdekelne engem zártkerttel kapcsolatban. A kérdésem:
A szomszédos zártkertet ingatlan közvetítőn keresztül eladták és 60 napra kifüggesztették. Itt láttuk meg mi, hogy valójában mennyiért is kelt el. Ennyiért mi is megvettük volna. Mi többet ajánlottunk, amit most tagadnak. Az ügyvéd aki megkötötte a jegyzőhöz küldött minket. Élhetünk-e az elővásárlási jogunkkal. Ez nem termőföld, lakóház van rajta ami telekkönyvileg nincs rajta. Mit tehetünk? Ha megvehetjük akkor a tulaj mit veszít? Foglaló, vagy a 2x-ese, vagy büntetés az ingatlanosnak? A szerződésben szerepel az elővásárlás. Nem éertesítettek minket, kellett volna? A választ előre is köszönöm: Bea

MajorDomus # 2014.06.30. 18:46

Miért lenne elővásárlási jogod?
Osztatlan közös tulajdon a szomszéd kert?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.30. 19:40

Nem tudjuk, van-e egyáltalán elővásárlási jogod. Ha van is, nem tudjuk, belül vagy-e még a 60 napon. (Többet ajánlani viszont nem kell.)

MajorDomus # 2014.06.30. 20:21

Vagy nem voltál szimpatikus ezért nem adta el neked.

Bea1 # 2014.07.02. 06:20

az új földtörvény szerint a helyben lakó szomszédot elővásárlási jog illeti meg, nem? habár ezek atermőföldek nem állnak művelés alatt, és én sem vagyok földműves. a 60 nap még nem telt le.

MajorDomus # 2014.07.02. 21:23

Szerintem először a Nemzeti Földalapot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.03. 05:41

a 60 nap még nem telt le.
Akkor jelentsd be a jegyzőnek.