ingatlaneladás


ObudaFan # 2016.03.19. 12:12

Ettől azért még a (volt) házastársadnak is van benne tulajdoni hányada. Viszont ha a lakáshasználat bírói úton nem lett rendezve, akkor beköltözésed esetén is csak akkor követelhető tőled többlethasználati díj, ha a (volt) házastársad jelzi, hogy beköltözne ő is, de ezt megakadályozod.

nono51 # 2016.03.20. 05:59

Üdvözletem!

Az alábbi ügyben szeretnék segítséget kérni:

Édesanyám és a fiam értékesíteni szeretnének egy ingatlant. Ők ketten a tulajdonosok. A fiam 2/6-od résznek a tulajdonosa 1996-óta, édesanyám tulajdonosa 2/6-od résznek 1990-óta, és 2012. februárjában örökölt még 2/6-od részt, így 4/6-rész összesen az ő tulajdona. Tehát az ingatlan 4/6-od és 2/6-od arányban édesanyám és a fiam tulajdona.

Az ingatlant 30millió Ft-ért értékesítik. 20 millió Ft édesanyámé, 10 millió Ft a fiamé. A 2/6-rész értéke, amit édesanyám 2012-ben örökölt 5.100.000 Ft.

Számításaim szerint a fiamnak nem kell adót fizetni, édesanyámnak pedig a 2/6 rész után mivel 4 éven belül értékesíti: öröklés: 5,1 mill.Ft, bevétel 10 mill. Ft, különbség 4,9 mill. Ft: 30%-a : 1,470 mill. Ft: 15 % SZJA = 221 ezer Ft.

A gond nem is ezzel lenne, hanem, aki megveszi az ingatlant, csak úgy kap hitelt, ha a lakóingatlanunkat átminősítik üzletté/irodaházzá/raktárrá. Ez a folyamat már el is indult, a vevő intéz ezzel kapcsolatban minden ügyet.

Az előszerződést megkötöttük, három részletben kapjuk meg az összegeket, az első kettőt előlegként, az utolsót a végleges adásvételi szerződés megkötése után 30 napon belül, amit akkor írunk alá, amikor a földhivatal bejegyzi az üzletet. Az előszerződés alapján 2016.július 31-ig kell elhagyni az ingatlant.

A gond itt kezdődik, hogy ostoba módon nem gondoltunk arra, egy üzlet eladásának más az adózása. Ha a fentiek alapján számolom ki az SZJA-at, azt tudom, hogy mivel üzletet értékesítünk, 15 év után nem kell fizetni, a 2012-ben örökölt rész után számolva, nincs 30 % kedvezmény, így 735 ezer Ft lenne. De, nem vagyok adószakértő, és nem tudom, hogy nem-e a 30 millió után kellene fizetni SZJA-at, mivel most jegyzik be üzletnek? És ugye azt jól tudom, hogy mivel magánszemélyek vagyunk, áfát semmiféleképpen nem kell fizetnünk így hogy üzletet adunk el?

Édesanyám és a fiam egy-egy lakást akarnak a pénzből venni, egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi az adó, áfa, és én már igazából lassan nem is tudom, mi az még, amit egy üzlet után fizetni kellene. Az előszerződés a héten lett aláírva, pénteken (tegnap) bíztam meg egy ügyvédet az ügyünkkel, de majd csak jövőhéten ér rá velünk foglalkozni. Az idő sürget, mivel az első részlet előleg már édesanyám és a fiam folyószámláján van. Ha nem az én kiszámításaim szerinti adót kell fizetni, akkor visszalépnek a szerződéstől, még megtehetik.

Kérem, segítsen.

Üdvözlettel.

lajcsó # 2016.03.20. 08:22

A számításokkal nem akarok bíbelődni, az legyen a te dolgod!

  1. Az adót a szerzett tulajdoni hányadonként kell kiszámítani!
  2. Adózni nem a bevétel után, hanem a jövedelem (adó alapja) után kell!

Az adó alapja a törvényben meghatározottak szerint csökkenthető.

ObudaFan # 2016.03.20. 10:23

A leírtak alapján úgy tűnik, hogy nem a 30M alapján kell fizetni és nincs áfa, de természetesen az okiratszerkesztő ügyvéd ismeri pontosan a biztos választ neki kell megadnia és ő vállal érte felelősséget.

jucus.no1 # 2016.03.23. 13:54

Kedves Szakértők!
Azt szeretném megtudni, hogy ingatlanvásárlási előszerződés megkötéséhez érvényes-e az egyik eladónak a másik eladó részére a saját kezűleg írt és aláírt, valamint két tanú aláírásával adott meghatalmazása?
Kérem segítsenek!
Juci

Sherlock # 2016.03.23. 14:27

Nem.

lajcsó # 2016.03.23. 14:37

Igen! Mivel előszerződésről van szó, ami nem alkalmas a tulajdonjog bejegyzésére, ezért arra nem vonatkoznak az Inyt. előírásai.

Sherlock # 2016.03.23. 15:01

De a Ptk. rendelkezései igen.

6:73. § [Előszerződés]

(1) Ha a felek abban állapodnak meg, hogy későbbi időpontban egymással szerződést kötnek, és megállapítják e szerződés lényeges feltételeit, a bíróság e feltételek szerint a szerződést bármelyik fél kérelmére létrehozhatja.

(2) Az előszerződést a szerződésre előírt alakban kell megkötni. Az előszerződésre az annak alapján megkötendő szerződés szabályai megfelelően irányadóak.

6:15. § [Meghatalmazás]

(1) A meghatalmazás képviseleti jogot létesítő egyoldalú jognyilatkozat. A meghatalmazást a képviselőhöz, az érdekelt hatósághoz, bírósághoz vagy ahhoz a személyhez kell intézni, akihez a meghatalmazás alapján a képviselő jognyilatkozatot jogosult tenni.

(2) A meghatalmazáshoz olyan alakszerűségek szükségesek, amilyeneket jogszabály a meghatalmazás alapján megtehető jognyilatkozatra előír.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.23. 18:16

Ettől még a mondott előszerződés érvényes. Csak ingatlan-nyilvántartási bejegyzés alapjául nem szolgálhat.
Hiszen a szerződésnek is csak az írásbeliség az alaki érvényességi feltétele.

MajorDomus # 2016.03.23. 22:14

Sima ügy.
Én is eljártam meghatalmazottként az eladás során a feleségem nevében.