ingatlaneladás


klamee # 2016.01.18. 08:54

Tisztelt Fórumozók!

Válás előtt állok és van egy lakás ami a férjem nevén van és a házasságunk előtt vette. A törlesztő részleteket az ő számlájáról vonták, de közös kasszán voltunk.
A házasság ideje alatt született egy közös gyermek, és a házasság ideje alatt 2014.-ben vettünk egy másik lakást ami 1/1 tulajdonban az én nevemre került, hitelmentesen. Most kéri a hitelmentes lakásból az x részét. Ha ki szeretném fizetni, milyen összeg után vagyok köteles kifizetni a vételár, vagy mi alapján? Ezzel nem vagyok teljesen tisztába, mert ragaszkodik hogy adjam el és fizessem ki, de nem szeretném eladni, egyáltalán 1/1 tulajdon (hivatalosan, nem hivatalosan neki is van belőle része) esetén követelhet ilyet tőlem, hogy adjam el? Milyen lehetőségeim vannak? Ugye ha mégis eladásra kerülne a sor akkor adózni kell utána nem is keveset, de ez hogy is van?

Köszönöm megtisztelő válaszukat.

lajcsó # 2016.01.18. 10:13

A házassági közös vagyon megosztásában, vagy ti állapodtok meg (írásban), vagy a bíróság szünteti meg.
Kell készíteni egy vagyonleltárt (ingó-ingatlan) és az alapján vagy megállapodni vagy keresettel kérni a vagyonközösség megszüntetését!
Nem hiszem, hogy csupán ingatlan képezi a vagyonközösség tárgyát, lenni kell ott egyéb (aktív és passzív) vagyonnak is (autó, kp. gépek, tartozás, követelés stb.)!

klamee # 2016.01.18. 16:03

Ha ki szeretném fizetni az ingatlanból akkor milyen összeg után kellene az 1/3 részt kifizetnem?

lajcsó # 2016.01.18. 20:41

Ez is megállapodás tárgya. Vita esetén lehet értékbecslőt fogadni!

matthiasi # 2016.01.19. 08:10

Most kéri a hitelmentes lakásból az x részét.
Az x végül 1/3 lett

akkor milyen összeg után kellene az 1/3 részt kifizetnem?
nem kell eladni és akkor az x nulla lesz !

Immaculata # 2016.01.19. 10:20

H„a ki szeretném fizetni,

Nem biztos, hogy Te tartozol. A férjed külön vagyonának részletei felére igényt tarthatsz.

lajcsó # 2016.01.19. 12:35

"Nem biztos, hogy Te tartozol."
Ezért kellene a vagyonleltár!

groszfater@gmail.com # 2016.01.19. 12:44

A férjed külön vagyonának részletei felére igényt tarthatsz.

Vajon mik lehetnek azok a részletek ?!

Immaculata # 2016.01.19. 13:07

A törlesztő részleteket az ő számlájáról vonták, de közös kasszán voltunk.....

groszfater@gmail.com # 2016.01.19. 14:15

De hogy-jön ide a különvagyon ?!

Immaculata # 2016.01.19. 15:10

van egy lakás ami a férjem nevén van és a házasságunk előtt vette

klamee # 2016.02.03. 07:01

Tisztelt Fórumozók!

A házasság alatt közösen vásárolt ingatlanba még a házasságkötést megelőzően félretett és bankbetétben elhelyezett pénzemet is beleforgattam. Az hogy nekem a házasság előtt volt megtakarításom (házasságkötést megelőzően 1 évig éltünk közös kasszán, ez számít-e valahová?), a takarékbetét 3 havi ki és bevételeknél kapott bizonylatokkal, valamint vagyonnyilatkozattal tudom igazolni. Külön vagyon-e és a házasságkötést követően kapott betéti kamat is annak számít?

klamee # 2016.02.03. 07:16

Ha nem tudunk megegyezni akkor a bíróságon, hogy a vagyoni dolgokról döntsön milyen költségekkel lehet számolni?

nikol09 # 2016.02.06. 07:41

A házasság alatt közösen vásárolt ingatlanba még a házasságkötést megelőzően félretett és bankbetétben elhelyezett pénzemet is beleforgattam. Az hogy nekem a házasság előtt volt megtakarításom (házasságkötést megelőzően 1 évig éltünk közös kasszán, ez számít-e valahová?), a takarékbetét 3 havi ki és bevételeknél kapott bizonylatokkal, valamint vagyonnyilatkozattal tudom igazolni. Külön vagyon-e és a házasságkötést követően kapott betéti kamat is annak számít?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.06. 12:04

A házasságot megelőző élettársi jogviszonyra a házassági vagyonjog szabályait kell alkalmazni. Tehát csak az lesz különvagyon, amit az élettársi kapcsolat kezdete előtt szerzett valamelyik fél. A különvagyonnak a vagyonközösség alatt keletkezett hozama, haszna, gyümölcse közös vagyon.

Libior # 2016.02.08. 09:21

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy 2007-ben szerzett ingatlant szeretnék eladni, de nem szeretnék másik ingatlant vásárolni. Ebben az esetben milyen költségek terhelnek(adó, illeték)?

Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.08. 12:30

Ha lakóingatlan, akkor adómentes, ha nem az, akkor a jövedelem után adót kell fizetni. Jövedelmed akkor van, ha az eladási ár meghaladja a megszerzés költségeit.

Timcsianya # 2016.02.11. 10:06

2012-ben a szüleim után örököltem 50%-ban egy lakást. Ezt az 50%-ot szeretném eladni a másik 50%-os tulajdonosnak. Milyen adófizetési kötelezettségeim merülnek majd fel? Válaszát előre is köszönöm szépen.

MajorDomus # 2016.02.11. 20:40

Olvasd el az előző választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.12. 06:13

Azzal, hogy a 2012-es vétel akkor is adóköteles lehet, ha lakóingatlan.

gybrilla # 2016.02.21. 13:54

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Beépítetlen belterületi ingatlan szerzési időpontja a kérdés.

2000-ben jegyezték be tulajdonjogomat a 3547/xx
kivett szántó ingatlanra részarány kiadás jogcímen.

Az ingatlan több más ingatlannal területrendezésen és belterületbevonáson esett át majd 2 db belterületi ingatlan került bejegyzésre 3544/xx hrsz.-vel 2010 ben.

Az egyik telket eladtam 2015 ben. Kérdés, hogy mi
a szerzés időpontja 2000 vagy 2010?

Üdvözlettel
Gybrilla

ObudaFan # 2016.02.21. 15:09

Az ingatlan (ingatlanrész), továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz - illetve 1986. július 1. napja előtt az illetékhivatalhoz - benyújtották.

Itt a leírtak szerint 2000. valószínűsíthető véleményem szerint.

klamee # 2016.03.19. 06:39

Amíg az osztatlan tulajdonközösségük nincs megszüntetve, úgy a bennmaradó, és egyébként az egész ingatlant kizárólagosan használó (volt) házastárs (tulajdonostárs) többlethasználati díjat köteles fizetni a kiköltözött házastársnak (tulajdonostársnak).

Ezt találtam egy oldalon.

A helyzet a következő a lakás meg lett vásárolva 1/1 saját névre, de nem csak nekem van benne tulajdon részem. Soha nem laktunk benne, albérlő lakott eddig, és most szeretnék beleköltözni, és csak én, tehát nincs másik kiköltöző fél belőle és gyerekkel szeretnék költözni.

Ebben az esetben is köteles vagyok ezt a többlethasználati díjat fizetni? Az én lakcímem ott van, de a másik félé soha nem is volt és életvitelszerűen eddig egyikünk sem lakott ott.

Bea1 # 2016.03.19. 08:07

" 1/1 saját névre, de nem csak nekem van benne tulajdon részem."

Ezt kifejtené bővebben?

klamee # 2016.03.19. 11:40

A lakás vételárát a különvagyonomból és a már közösen szerzett összegekből raktuk össze megtakarított pénz, kölcsönkapott és közösen visszafizetett pénzből hitelmentesen, de amikor a lakásvásárlás történt közös megegyezéssel 1/1-ben az én nevemre jegyeztettük be a tulajdonjogot.