adózás lakás eladás után


Vinyov # 2013.05.22. 13:20

Szeretnék biztos lenni, ezért kérdezem meg.
2011-ben örököltem egyenes ágon 50 - 50%-ban egy ingatlant. A közjegyző által megállapított részem 3 millió forint. Az idén megvásárolta tőlem a másik örökös az 50%-at 2 millió forintért. Kell ebből adót fizetnem vagy valamilyen költség terhel engem? Illetve a jövő évi adóbevallásban ezt fel kell tüntetnem?

Köszönettel: Robi

cairass # 2013.03.20. 14:35

Tisztelt Fórumozók!

8 évig volt a tulajdonomban egy ingatlan, melyet 11 millió forintért tudtunk eladni 2012 júliusában.
Sajnos a mostani adóbevallásom elkészítésekor felmerült bennem a kérdés, hogy vajon fel kell-e benne tüntetnem az eladást!?

1 éven túl tervezünk kisebb értékű lakást venni kell-e számolnunk bármiféle adóval/illetékkel az érték különbözet miatt?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 16:11

Nem.

gkatus # 2012.09.06. 11:13

Kovács Béla Sándor, nekem szólt a beírása? Üdv, Kata

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.04. 13:00

anyukám lakás vásárlása után fizet: kb. 300.000 Ft illetéket.” Inkább csak 120 ezer. (a különbözet 2%-a.

gkatus # 2012.09.04. 12:06

A következő ügyben lenne kérdésem:

Ha 5 éven belül vásárolt lakást édesanyámnak ajándékozom és ő ugyanazon az áron adja el rövid időn belül, amennyiért én az ajándékozáskor felbecsültem, milyen költségekkel jár?
Jól tudom, hogy ajándékozási illeték ebben az esetben nincs?
Az édesanyámnak kell adózni valamennyit?

Köszönettel,

Kata

Jennyfere # 2012.08.29. 08:02

Ha jól olvastam utána:

  • banszámláról banszámlára történő pénz ajándékozása esetnén: nincs illeték/adó

    (sem az ajánédkozó, sem pedig az ajándékozott részéről?)

  • ingatlan ajándékozásakor: nincs illeték/adó (egyenesági)

(sem az ajánédkozó, sem pedig az ajándékozott részéről?)

  • az én házam eladása után, mivel sok éve vásároltam: nincs adó
  • anyukám lakás vásárlása után fizet: kb. 300.000 Ft illetéket.

Kérem, javítson ki, ha tévednék.

Jennyfere # 2012.08.29. 07:42

Ez jó ötlet, köszönöm :)

Ez esetben hogyan tudom kiszámolni, hogy kinek mennyi lesz a "vesztesége"?
Mennyi az adó és mennyi az illeték?
Melyik tv-ben vannak leírva a vonatkozó részek?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.29. 07:27

Te add el a te ingatlanodat; anyád ajándékozza neked az övét, és vegyen egy másikat 10 millióért abból a pénzből, amit te ajándékozol neki.

Jennyfere # 2012.08.29. 07:23

Sziasztok!

Számomra kicsit bonyolult helyzet alakult ki, ezért kérném a segítségeteket.

Kb. 15 évvel ezelőtt vettem egy házat, aminek az értéke jelenleg 18m Ft.

Anyukámnak van egy kb. 16m Ft értékű lakása, amit 2009 tavaszán vásárolt.

Szeretnénk a két lakást elcserélni úgy, hogy a lehető legkevesebb illetéket, adót kelljen fizetni.

Ő viszont az én házamat végelegesen nem megtartani akarja, hanem eladni, és a 18 helyett 10m Ft-ért venni egy kisebbet.

Hogyan lenne érdemes ezt megoldani? Előbb én adjam el, utána megveszem az övét? Bármilyen megoldás érdekel, csak a befizetendő összeg legyen a legkisebb.

Köszönöm

C a s a b l a n c a # 2012.08.13. 12:18

Ez nem így működik.

Csak az az övé, ami a tulajdoni lapon rajta van. Ha az ingatlan vásárlásakor ő más információt kapott az eladótól vagy mást "hitt", az már az ő problémája, attól még a tároló nem lesz az övé, még akkor sem, ha jóhiszeműen járt el.

A közgyűlés dönthet a dologról, a tároló használati elosztásáról (pl: mely tulajdonosok, hányan vehetik igénybe és mely tárolókat, kb milyen arányban pakolhatják tele stb.)

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.08.13. 11:55

Kedves Obudafan: Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2012.08.13. 11:30

Pontosan ez az oka annak, hogy miné későbbi az eladás, annál kisebb részét kell megfizetni a számított adónak, és hogy 5 év elteltével nem is kell adót fizetni.

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.08.13. 10:41

Ez csak egy elméleti kérdés, mert jelenleg nincs ilyen problémám, csak olvasva a fórum írásokat a lakás eladás után fizetett adóról azt szeretném megtudni, hogy a vétel és eladás összegéből származó "profit" kalkulálásánál valahol is figyelembe van véve az általában 5% körüli infláció miatti pénz érték csökkenés?

Például ha valaki eladja a 10 millióért vett lakást két év múlva 11 millióért, akkor kell adót fizetni az 1 milliós különbségért (2 x 5% = 10% = 1 mill.)
és ha igen, akkor ez miért fair?

Hiszen az infláció miatt a 10 millió Ft vásárló ereje 2 év múlva már csak 9 millió Ft-ot érne ha valaki a párnája alatt tartotta volna 2 évig.

Szerintem az igazi (valós) profit az, amit úgy kapunk ha az eladáskor kapott összegből levonjuk a vételárat plusz a vételár 5%-át megszorozva annyi évvel amennyi eltelt a vétel és eladás között.

profit = vétel ár - (eladási ár) - (eladási ár x 0,5)x évek számával.

(ebben a példában 0,5%-nak vettem az infláció értékét az egyszerűség kedvéért.)

Rexor # 2012.08.09. 13:51

Kedves Tomason,

A kérdés, hogy az ismerősöd mennyiért szerezte be az anyagot. Ha nem tudjátok akkor a bevétel 25%-ka az adóalap, de mivel ennek az adója (24.000 Ft) alatta marad a törvényi minimumnak (32.000 Ft) nem kell adót fizetni. Ha nagyon szabályosak vagytok az ismerősöd adóbevallásában feltüntethetietek. Neked nincs semmilyen kötelezettséged.

kemero # 2012.08.09. 12:07

Tisztelt Szakértők!Apósom 2011 halála után férjem örökölte meg testvérével a részét a családi házból.Anyósomé lett a másik fele haszonélvezeti joggal.Most eladta(2007 vették)kisebbet vesz helyette.Kérdésem az lenne kinek mennyit kell adózni a ház eladása után?

Tomason1984 # 2012.04.11. 17:58

Tisztelt Szakértő !

Szeretnék vásárolni építőanyagot(bontott) egy barátomtól és tudomásom szerint 600000 Ft-ig nem kell bevallani az adóbevallásba ő nem számlaképes így adásvételi szerződést írunk. Én tartozok e valamilyen elszámolással6bejelentési kötelezettséggel,kell e valahol jelezni ezt az összeget. Érhet-e engem vagy őt bármilyen büntetés az APEH részéről ha nem jelezzük ezt az adóbevallásba ?

Válaszát előre is köszönöm !

Rylie # 2012.02.17. 08:36

Tisztelt Szakértő!
Szeretnénk megcsípni a szocpolt. Egy bibi van, hogy kinéztük már az új lakást, de a meglévőt még nem tudtuk eladni. Tudomásom szerint csak ingatlantulajdon nélkül lehet igényelni szocpolt. Ezért azt találtuk ki, hogy anyukám részére elajándékozzuk a lakást. Ő egyenesági rokon,így csak az ügyvédi költséget kellene fizetni.
Viszont ha már az ő nevén van és áruljuk továbbra is a lakást és remélhetőleg pár hónapon belül elkel a lakás, akkor ezután neki adóznia kellene, ugye?
Mennyi az adó mértéke?
Mert így lehet, hgoy többet vesztünk a vámon, mint nyernénk a réven=szocpol, és akkor inkább fájó szívvel ugyan, de hagyjuk veszni a szocpolt :(
Válaszát várva, üdvözlettel:
Rylie

Eukleia # 2012.02.13. 18:33

Kedves Szakértők!
Szeretném megkérdezni ha 2010 évben épített új családi házat szeretnék eladni amin mondjuk van 2 millió Ft kölcsön és annyiért tudom eladni amennyiből felépítették milyen terheket-járulékokat kell fizetnem?
A kölcsön visszafizetése levonható az eladási árból vagy nem?
Előre is köszönöm a segítséget!!!

monpet # 2012.01.09. 15:23

Tisztelt Szakértő!

2006-ban örököltem egy lakóházat. Ha eladom milyen fizetési kötelezettségeim vannak.

yoolee # 2011.11.27. 20:54

Tisztelt Szakértő!

Nem lakóingatlan - telek - eladásához kapcsolódó adózás ügyében szeretnék tisztán látni, kérem írja meg, milyen módon kell kiszámolni a várható fizetendő szja-t.
Tények:

  • nem lakóingatlan 1/2-e örökölve 2006-ban (nagymama meghalt 2006.11. hagyatéki tárgyalás ami rendelkezik erről 2007.05. nem tudom melyik dátum számít), 1/2 tulajdon értéke hagyatéki jegyzőkönyv szerint 3,250ezer Ft, illeték kifizetve
  • másik 1/2-e idén (2011.01.21.) ajándékként ingatlanmentesen került megszerzésre, az ajándék értéke 2 millió Ft.
  • A telek értékét növelő beruzázások azóta 800ezer Ft (csatorna, útépítési hozzájárulás)

Ha a telket 2012-ben 10 millió Ft-ért el tudjuk adni, mennyi a fizetendő szja?

Előre is nagyon köszönöm!

pettson # 2011.11.25. 17:07

Tisztelt Szakértő!

Ez évben, édesapám halálával, megörököltem annak ingatlanát. 4500000ft-ra értékelték. Majd eladásra került 6000000ft értékben.A kérdésem : mekkora adóösszegre számíthatok? Kell e adózni akkor, ha a teljes összeggel, OTP lakásépítési célú forinthitelemet végtörleszteném?

Köszönettel:Pettson

Anett85 # 2011.11.24. 15:49

De ha haszonélvezettel adja el minimális áron az élettársnak, akkor az ő esetében a megvásárolt 50% (ebben az esetben a 3,5 milla felét) kell illeték szempontjából figyelembe venni, vagyis
1,75 milliónak a 2%-a az illeték nem?
35 000 ft.
????

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.24. 15:38

Az nincs, de az élettársnak igen combos - mert ajándékozási - illetéket kell fizetnie.

Nettikett # 2011.11.24. 14:32

Előzőleg feltett kérdésemhez, annyit,
hogy jól sejtem mivel nincs nyereség,
ezért nincs SZJA befizetési kötelezettségem sem?

Köszönet!