adózás lakás eladás után


nandy # 2011.10.14. 09:23

Az eladás után nem illetéket, hanem szja-t kell fizetni.
Illetve jelen esetben nem kell, mert a vételárnál nem magasabb az eladási ár, így nincs haszon.

manocs.ka # 2011.10.29. 08:08

Tisztelt Fórumozók!
Válás után exem megváltotta a közös tulajdonú ingatlanból a 50%-os tulajdonomat, ebből kaptam másfél millió forintot. Lakásvásárlásra szeretném fordítani az összeget. Mennyit kell ebből adóba, illetékbe fizetnem?Mennyi időn belül kell megszereznem az "új"ingatlant,hogy ne kelljen adózni utána?
Válaszukat köszönöm.
manocs.ka

ObudaFan # 2011.10.29. 08:14

Hogy személyi jövedelemadót kell-e fizetni, az attól függ, hogy mikor szerezted a tulajdoni hányadodat, valamint hogy a szerzési értéknél mennyivel drágábban váltotta meg. Az teljesen mindegy, hogy a vételárból lakást veszel-e, vagy sem, a lakásszerzési kedvezmény megszűnt.

A vétel után illetéket kell fizetni. Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete.

manocs.ka # 2011.10.29. 08:34

Exemmel közös ingatlanunkhoz a telket 1987-ben vásároltuk, ha jól emlékszem 110 ezer forintért, és 1990-ben építettünk rá családi házat, 500 ezer Ft hitelből, + 2 gyerek utáni szocpolból. A hitelt azóta visszafizettük.
manocs.ka

ObudaFan # 2011.10.29. 09:06

Akkor szja-t nem kell fizetni.

Nettikett # 2011.11.23. 13:21

Üdv.

Lakásomat 2010 év első felében vásároltam (
3,5 milliót ért az egész ház),
50% tulajdonom van, amit elszeretnék adni,
élettársamnak, a lehető leg kisebb áron, akár 10 000 Ft(ha ez lehet).

Mennyi SZJA-t kell fizetnem?

A 4 millió alatti 2%-ot (ha annyira értékelik - APEH) vagy semmit?

KÖSZÖNET!!!

Nettikett # 2011.11.24. 14:32

Előzőleg feltett kérdésemhez, annyit,
hogy jól sejtem mivel nincs nyereség,
ezért nincs SZJA befizetési kötelezettségem sem?

Köszönet!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.24. 15:38

Az nincs, de az élettársnak igen combos - mert ajándékozási - illetéket kell fizetnie.

Anett85 # 2011.11.24. 15:49

De ha haszonélvezettel adja el minimális áron az élettársnak, akkor az ő esetében a megvásárolt 50% (ebben az esetben a 3,5 milla felét) kell illeték szempontjából figyelembe venni, vagyis
1,75 milliónak a 2%-a az illeték nem?
35 000 ft.
????

pettson # 2011.11.25. 17:07

Tisztelt Szakértő!

Ez évben, édesapám halálával, megörököltem annak ingatlanát. 4500000ft-ra értékelték. Majd eladásra került 6000000ft értékben.A kérdésem : mekkora adóösszegre számíthatok? Kell e adózni akkor, ha a teljes összeggel, OTP lakásépítési célú forinthitelemet végtörleszteném?

Köszönettel:Pettson

yoolee # 2011.11.27. 20:54

Tisztelt Szakértő!

Nem lakóingatlan - telek - eladásához kapcsolódó adózás ügyében szeretnék tisztán látni, kérem írja meg, milyen módon kell kiszámolni a várható fizetendő szja-t.
Tények:

  • nem lakóingatlan 1/2-e örökölve 2006-ban (nagymama meghalt 2006.11. hagyatéki tárgyalás ami rendelkezik erről 2007.05. nem tudom melyik dátum számít), 1/2 tulajdon értéke hagyatéki jegyzőkönyv szerint 3,250ezer Ft, illeték kifizetve
  • másik 1/2-e idén (2011.01.21.) ajándékként ingatlanmentesen került megszerzésre, az ajándék értéke 2 millió Ft.
  • A telek értékét növelő beruzázások azóta 800ezer Ft (csatorna, útépítési hozzájárulás)

Ha a telket 2012-ben 10 millió Ft-ért el tudjuk adni, mennyi a fizetendő szja?

Előre is nagyon köszönöm!

monpet # 2012.01.09. 15:23

Tisztelt Szakértő!

2006-ban örököltem egy lakóházat. Ha eladom milyen fizetési kötelezettségeim vannak.

Eukleia # 2012.02.13. 18:33

Kedves Szakértők!
Szeretném megkérdezni ha 2010 évben épített új családi házat szeretnék eladni amin mondjuk van 2 millió Ft kölcsön és annyiért tudom eladni amennyiből felépítették milyen terheket-járulékokat kell fizetnem?
A kölcsön visszafizetése levonható az eladási árból vagy nem?
Előre is köszönöm a segítséget!!!

Rylie # 2012.02.17. 08:36

Tisztelt Szakértő!
Szeretnénk megcsípni a szocpolt. Egy bibi van, hogy kinéztük már az új lakást, de a meglévőt még nem tudtuk eladni. Tudomásom szerint csak ingatlantulajdon nélkül lehet igényelni szocpolt. Ezért azt találtuk ki, hogy anyukám részére elajándékozzuk a lakást. Ő egyenesági rokon,így csak az ügyvédi költséget kellene fizetni.
Viszont ha már az ő nevén van és áruljuk továbbra is a lakást és remélhetőleg pár hónapon belül elkel a lakás, akkor ezután neki adóznia kellene, ugye?
Mennyi az adó mértéke?
Mert így lehet, hgoy többet vesztünk a vámon, mint nyernénk a réven=szocpol, és akkor inkább fájó szívvel ugyan, de hagyjuk veszni a szocpolt :(
Válaszát várva, üdvözlettel:
Rylie

Tomason1984 # 2012.04.11. 17:58

Tisztelt Szakértő !

Szeretnék vásárolni építőanyagot(bontott) egy barátomtól és tudomásom szerint 600000 Ft-ig nem kell bevallani az adóbevallásba ő nem számlaképes így adásvételi szerződést írunk. Én tartozok e valamilyen elszámolással6bejelentési kötelezettséggel,kell e valahol jelezni ezt az összeget. Érhet-e engem vagy őt bármilyen büntetés az APEH részéről ha nem jelezzük ezt az adóbevallásba ?

Válaszát előre is köszönöm !

kemero # 2012.08.09. 12:07

Tisztelt Szakértők!Apósom 2011 halála után férjem örökölte meg testvérével a részét a családi házból.Anyósomé lett a másik fele haszonélvezeti joggal.Most eladta(2007 vették)kisebbet vesz helyette.Kérdésem az lenne kinek mennyit kell adózni a ház eladása után?

Rexor # 2012.08.09. 13:51

Kedves Tomason,

A kérdés, hogy az ismerősöd mennyiért szerezte be az anyagot. Ha nem tudjátok akkor a bevétel 25%-ka az adóalap, de mivel ennek az adója (24.000 Ft) alatta marad a törvényi minimumnak (32.000 Ft) nem kell adót fizetni. Ha nagyon szabályosak vagytok az ismerősöd adóbevallásában feltüntethetietek. Neked nincs semmilyen kötelezettséged.

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.08.13. 10:41

Ez csak egy elméleti kérdés, mert jelenleg nincs ilyen problémám, csak olvasva a fórum írásokat a lakás eladás után fizetett adóról azt szeretném megtudni, hogy a vétel és eladás összegéből származó "profit" kalkulálásánál valahol is figyelembe van véve az általában 5% körüli infláció miatti pénz érték csökkenés?

Például ha valaki eladja a 10 millióért vett lakást két év múlva 11 millióért, akkor kell adót fizetni az 1 milliós különbségért (2 x 5% = 10% = 1 mill.)
és ha igen, akkor ez miért fair?

Hiszen az infláció miatt a 10 millió Ft vásárló ereje 2 év múlva már csak 9 millió Ft-ot érne ha valaki a párnája alatt tartotta volna 2 évig.

Szerintem az igazi (valós) profit az, amit úgy kapunk ha az eladáskor kapott összegből levonjuk a vételárat plusz a vételár 5%-át megszorozva annyi évvel amennyi eltelt a vétel és eladás között.

profit = vétel ár - (eladási ár) - (eladási ár x 0,5)x évek számával.

(ebben a példában 0,5%-nak vettem az infláció értékét az egyszerűség kedvéért.)

ObudaFan # 2012.08.13. 11:30

Pontosan ez az oka annak, hogy miné későbbi az eladás, annál kisebb részét kell megfizetni a számított adónak, és hogy 5 év elteltével nem is kell adót fizetni.

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.08.13. 11:55

Kedves Obudafan: Köszönöm a választ!

C a s a b l a n c a # 2012.08.13. 12:18

Ez nem így működik.

Csak az az övé, ami a tulajdoni lapon rajta van. Ha az ingatlan vásárlásakor ő más információt kapott az eladótól vagy mást "hitt", az már az ő problémája, attól még a tároló nem lesz az övé, még akkor sem, ha jóhiszeműen járt el.

A közgyűlés dönthet a dologról, a tároló használati elosztásáról (pl: mely tulajdonosok, hányan vehetik igénybe és mely tárolókat, kb milyen arányban pakolhatják tele stb.)

Jennyfere # 2012.08.29. 07:23

Sziasztok!

Számomra kicsit bonyolult helyzet alakult ki, ezért kérném a segítségeteket.

Kb. 15 évvel ezelőtt vettem egy házat, aminek az értéke jelenleg 18m Ft.

Anyukámnak van egy kb. 16m Ft értékű lakása, amit 2009 tavaszán vásárolt.

Szeretnénk a két lakást elcserélni úgy, hogy a lehető legkevesebb illetéket, adót kelljen fizetni.

Ő viszont az én házamat végelegesen nem megtartani akarja, hanem eladni, és a 18 helyett 10m Ft-ért venni egy kisebbet.

Hogyan lenne érdemes ezt megoldani? Előbb én adjam el, utána megveszem az övét? Bármilyen megoldás érdekel, csak a befizetendő összeg legyen a legkisebb.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.29. 07:27

Te add el a te ingatlanodat; anyád ajándékozza neked az övét, és vegyen egy másikat 10 millióért abból a pénzből, amit te ajándékozol neki.

Jennyfere # 2012.08.29. 07:42

Ez jó ötlet, köszönöm :)

Ez esetben hogyan tudom kiszámolni, hogy kinek mennyi lesz a "vesztesége"?
Mennyi az adó és mennyi az illeték?
Melyik tv-ben vannak leírva a vonatkozó részek?

Jennyfere # 2012.08.29. 08:02

Ha jól olvastam utána:

  • banszámláról banszámlára történő pénz ajándékozása esetnén: nincs illeték/adó

    (sem az ajánédkozó, sem pedig az ajándékozott részéről?)

  • ingatlan ajándékozásakor: nincs illeték/adó (egyenesági)

(sem az ajánédkozó, sem pedig az ajándékozott részéről?)

  • az én házam eladása után, mivel sok éve vásároltam: nincs adó
  • anyukám lakás vásárlása után fizet: kb. 300.000 Ft illetéket.

Kérem, javítson ki, ha tévednék.