Osztatlan közös tulajdon


nonolet # 2017.08.11. 09:21

"mert az egyik szomszéd elénk ültette a szőlőjét."

Kerítsd el a saját részed egy zárt-sűrű sövénnyel pl.

Vagy nem intimitást akarsz, hanem nagyobb terület?

nonolet # 2017.08.11. 09:19

A kialakult rend módosítható...

1.
Közös meggyezéssel

2.
HA nincs megegyezés, akkor

2/1.
PER indítással, kellő indokok alapján
ekkor az ítélet fog új rendet kiszabni

2/2.
Önkényesen amit aztán a többiek

  • vagy tudomásul vesznek
  • vagy vitává/haraggá/perré fajul és ítélet dönt az új rendről.
--
Abból kell kiindulni, hogy
  • közös megállapodás híján, minden tulajdonos egyformán és teljes egészében használhatja az egész ingatlant.

DE! úgy, hogy a többit INDOKOLATLANUL ne gátolja a használatban...

  • ezt a teljeskörű használatot korlátozza közös megegyezésen vagy ítéleten alapuló "használati megosztás". Amit utólag nehéz felrúgni jogszerűen. kb. lehetetlen.
  • HA a szerzéskor már van ilyen használat megosztási megállapodás, akkor annak tudatában és azt elfogadva szerzel, ezért utólag nehéz lépni ellene.

Jelen esetben nincs ilyen!

Csak egy kialakult szokásrend van, ha igaz.

Ezen sem könnyű változtatni, de könnyebb.
Pláne, hogy árverésen vetted...

Szóval,

Elsőkörben alakíts ki és ÍRJ le egy ÉSSZERŰ új használati rend javaslatot és próbáld meg elfogadtatni a többiekkel.

Jelezve, hogy ha nem lesz számodra előnyösebb és egyébként arányosabb egyezség rövid időn belül, akkor per lesz! de nem ez a fő célod, hanem békés a megegyezés.

Az első megbeszélés legyen szóban az írás alapján, annak átadása után mondjuk 1 héttel.

Ha úgy tűnik összehozható egy új alku, akkor az alkut tegyétek írásba! a végén és írjátok alá.

Ha nem tűnik sikeresnek az alkudozás, akkor a következő körben már írásban (tértivevény vagy átvétel) terjeszd elő a javaslatod és ha tárgyaltok készüljön videó abból pedig jegyzőkönyv az elhangzottakról egy nem érintett által kivonatolva.

Ha láthatóan nem jön össze az alku, akkor
Második körben
marad a per megindítása és a beadványhoz jól jön az álláspontok ismerete a video/jegyzőkönyv alapján.

mocs # 2017.08.11. 08:30

A fő problémám az, hogy a lakásunk előtti kertet sem tudjuk maradéktlanul használni, ahogy egyébként a szomszédok a saját lakásuk előtti résszel teszik, mert az egyik szomszéd elénk ültette a szőlőjét.

mocs # 2017.08.11. 07:48

Írásbeli megállapodás nincs. Árverésen vettük az ingatlant és birtokbavételkor tájékoztattak a szomszédok, hogy melyik kertrészt, ki használja.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.11. 07:35

Használati megállapodás nincs, a két szomszédunk évtizedek óta lakik ott és ők kialakítottak egy használati rendet.
Látok ebben egy ellentmondást.

mocs # 2017.08.11. 06:21

Tisztelt Fórumozók!

Egy 3 lakásos társasház középső lakásába költöztünk 4 hónapja. A házhoz tartozik kb 1000m2 kert, amely osztatlan közös tulajdon. Használati megállapodás nincs, a két szomszédunk évtizedek óta lakik ott és ők kialakítottak egy használati rendet. A problémám az, hogy nem a tulajdoni hányadnak megfelelő a mostani "felosztás".Van-e lehetőség tulajdoni hányad szerinti használati megosztásra, ha a két szomszéd erre nem hajlandó.

MajorDomus # 2017.08.10. 20:52

,,rajtam röhög az egész utca, hogy én 1,30 cm széles úton járok be,,

Biciklivel ?

Ha nem,akkor én is röhögnék!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.10. 10:09

Biztos lesz, aki érti...

nikó51 # 2017.08.10. 09:56

Szomorú vagyok. Azt hallottam, hogy az osztatlan közös tulajdonokra vonatkozó lezárt pereket is újra lehet tárgyalni. ( sajnos akkoriban ért egy nagy tragédia és nem volt lelkierőm fellebbezni ) Azért az durva, hogy az utcában mindenki megadta a másik tulajdonosnak a gk. beállási lehetőséget min: 2,30 cm - még a kisebbségnek is van gk. beállója - rajtam röhög az egész utca, hogy én 1,30 cm széles úton járok be, a szomszéd kerítésére tapadva, hogy ki tudjam nyitni a kapumat. Nevetséges !!! - akkor miért van osztatlan közös tulajdon, ha az egyének saját érdekeiket veszik csak figyelembe a másik fél le van ....., de most tényleg.
Nem beszélve róla, hogy eladáskor értékcsökkenéssel jár az dolog, gk. beállási lehetőség hiányában.
Hiába vennék én teher autót azzal is csak az utca másik oldalán tudnék parkolni, mert két kocsijuk van az egyik a közös kertrészen a saját magának kialakított gk. beállóban áll, - ahova nem lehet parkolni - kijáratra van írva ! A közterület másik részén is ő parkol. Kizárólag az önös érdekeik amit figyelembe vesznek. Köszönöm válaszát üdvözletem

paxia # 2017.08.04. 16:37

nonolet: köszönöm szépen, minden jót.

nonolet # 2017.08.04. 15:11
paxia # 2017.08.04. 11:25

Kedves hozzáértők!

A következőt kérdésem lenne: Van egy 3 ha-os erdő,
amelyben 3 tulajdonos van: a Magyar Állam, G.J. Úr. és én.
Nekem van 2 ha-om, a másik két tulajnak 0.5-0.5 ha-ja.

Szeretném önálló helyrajzi számra kérni a saját 2 ha-omat.
Lehetséges ez?

Roro # 2017.08.03. 14:53

Köszönöm szépen, igyekszem, nem túl nagy sikerrel.

nonolet # 2017.08.03. 14:06

Gondolom attól fél, hogy az ő részére is teher kerül.

Értesd meg vele, hogy: pont AKKOR nem, HA aláírja.

Roro # 2017.08.03. 13:55

Köszönöm szépen, magam is pontosan így gondolom. Békeidőben nem volt probléma, csak most, az eladáskor makacsolta meg magát, holott az eladás szóba kerülése óta folyton azt erősítgette, hogy aláírja, aztán mégse.

nonolet # 2017.08.03. 13:43

"a vevő ne jegyeztessen be jelzálogot az ingatlan másik felére sem."

Ez őt MÁR nem érinti HA aláírja! a megosztást.
Nyilván MÉG az eladás előtt !!!!

Ezt kell vele megértetni...

Mert az eladás előtti hivatalos megosztás PONT arra lesz jó, hogy a vevő már csak arra részre TUDJON terhelni amit épp megvesz.

A másik rész így ÉRINTETLEN marad.
Azaz a szomszédot nem érinti már.

-

Egyébként, ha nem meggyőzhető akkor perben lehet kikényszeríteni a megosztást.
Ami idő és pénz.

...és persze jobb lett volna már korábban rendezni a belső viszonyokat, amikor még szó sem volt az eladásról.
Még békeidőben.

Roro # 2017.08.03. 12:57

Osztatlan közös tulajdonú ingatlan eladásával ill. megvételével kapcsolatban kérdezném: Egy kb. 15 éve elkerített, az elkerített részeken külön mérőkkel ellátott, frissen felmért, feltérképezett ingatlan eladása esetében az ikertárs nem hajlandó aláírni a bankok által megkövetelt "Használati megosztást", ill. azt a feltételt támasztja, hogy a vevő ne jegyeztessen be jelzálogot az ingatlan másik felére sem. Megteheti ezt? Köszönettel.

MajorDomus # 2017.07.30. 18:17

Vagyis pont.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.29. 15:57

Egy tény is lehet valószínű. :)

De ha azt akarod kérdezni, akkor a keresetet - ha nem idézés kibocsátása nélkül történik - csak ítélettel lehet elutasítani; az pedig a per érdemi befejezésének minősül, ítélt dolgot keletkeztet.

nonolet # 2017.07.29. 13:04

Csak valószínű vagy tény ez esetben?

MajorDomus # 2017.07.28. 21:31

Höhöhöhö

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.28. 07:56

Eléggé valószínű. :)

nonolet # 2017.07.28. 07:43

"a bíróság a keresetet elutasította"

Ez ítéletnek számít?

nonolet # 2017.07.28. 07:41

niko51

Nos,
mivel nincs hivatalosan elfogadott egyezség köztetek.

Szerintem te is rúgd fel a kialakult állapotot.

  • vegyél egy autót
  • erre hivatkozva (mert immár KELL a bejárat hátra)
  • kérd a kerítés elbontást és az eredeti!!! használati jog visszaállítását mondjuk 15 napon belül, pert is belengetve
  • aztán perelj... ha nem kapod meg

Az, hogy
az autó miatt SZÜKSÉGES a lehetőség,
elég nyomós érv lesz szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.27. 21:00

Az hosszabb: resi iudicata pro veritate accipitur. (És a fordításod se az igazi.) Kedvenc maximám. :)