Parkolóóra


szota # 2007.06.20. 08:45

Tisztelt Jogász fórumtársak, tisztelt mindenki!

Feltettem a kérdést a hitelesítéssel kapcsolatosan a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal nevű kormányzati hivatalnak (az OMH utódja- http://www.mkeh.gov.hu/) akik mérésügyi kérdésekben csúcs szervnek minősülnek és a következő hivatalos állásfoglalást küldték válaszul:

ÁLLÁSFOGLALÁS
parkolóórák joghatással járó alkalmazásához

ELÕZMÉNYEK
Első fokon bírósági döntés született arról, hogy nem lehet büntetni, mert a parkolóórák nem hitelesítettek.

JOGSZABÁLYOZÁS
A mérésügyről szóló 1991. évi. XLV. törvény (TV)
6.§ (2) bekezdése kimondja: „Joghatással járó mérést a mérési feladat elvégzésére alkalmas hiteles mérőeszközzel vagy használati etalonnal ellenőrzött mérőeszközzel kell végezni.”
7.§ (1) bekezdése értelmében: „A hitelesítési kötelezettség az e törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben felsorolt kötelező hitelesítésű használati mérőeszközökre (a továbbiakban: kötelező hitelesítésű mérőeszközök) vonatkozik.”
E törvény végrehajtásáról szóló 127/1991.(X.9.) Korm. rendelet (KR)
4.§ (4) bekezdés: „Mérésügyi szempontból mérőeszköznek a mérések elvégzésére alkalmas olyan technikai eszköz minősül, amelynek a mérési pontosságot és megbízhatóságot jellemző tulajdonságai ismertek és ellenőrizhetők.”

KÖVETKEZTETÉSEK
A parkolóórák illetve az ellenőrök által használt terminálok és digitális fényképezőgépek nem kötelező hitelesítésű mérőeszközök, mert a KR nem sorolja fel ezeket, következésképp hitelesítésük (kalibrálásuk) nem tartoznak az állami mérésügyi feladatok körébe. Ugyanakkor mivel az időmérés eredményéhez joghatás fűződik ( elszámolás, esetenkénti szankció) a parkoló automatákat és kiegészítő eszközeiket rendszeres időközönként etalonnal kell ellenőrizni és ennek tényét dokumentálni kell.
Az erről szóló dokumentumokhoz való hozzáférést a fogyasztóvédelmi és érdekvédelmi szervezetek számára vagy bírósági megkeresés esetén biztosítani kell.


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

gittus # 2007.06.16. 11:32

Az orvosi ügyelet előtt célszerű lenne olyan megoldást bevezetni -több helyen működik már - ami az ide érkező betegek parkolási lehetőségét szolgálja.
Ne egy független szervezet húzzon hasznot, hanem a parkolót az ügyelethez tartozó személyzet (nem a szakszemélyzetre gondolok) üzemeltesse.
Így megoldódik a szélvédő nélküli probléma, mivel a parkolás befejeztével - modjuk portás vagy biztonsági személyzetnek - kell fizetni.
De fizetni kell. Így elkerülhető hogy esetleg beteg gyerekkel érkezők parkolási gonddal küzdjenek.

szota # 2007.06.07. 13:57

az autópályamatrica pedig rossz példa, mert ott is a rendszámot ellenörzik nem a matricát.


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

Pjotr # 2007.05.21. 16:18

Csakhogy kötekedjek :) azért egy komolyabb méretű motor simán elfoglal egy parkolóhelyet...

Schlisz # 2007.05.21. 11:18

Hát ez egy nagyon jó kérdés... :)
Ez nagyon nagy marhaság, hogy motorra is kellene fizetni. Amikor megláttam azt sem tudtam, hogy most sírjak vagy nevessek.
Habár ez kb olyan mint az autópályamatrica.
Jól látható helyre kell ragasztani. Hmmm...
A homlokom jó lesz? Vagy netán az elsőlámpa?
Idióták....

Janómanó # 2007.05.21. 10:11

És akkor akinek nincs mobilja és motoros, az nem parkolhat majd?:)

Schlisz # 2007.05.21. 10:04

Nincsen szélvédőm ;)
Naked bike a mocim szóval még oda sem tudom rakni. Elviekben lehet venni sms-ben is. Lekérik a rendszámomat és máris ott van hogy vettem- e vagy sem.
De inkább parkolok a járdán, ügyelve arra, hogy a gyalogosoknak elegendő helyet hadjak.
Ha bevezetik ezt a telós rendszert akkor szar lesz az biztos, mert akkor már nem nagyon van kibúvási lehetőség.

Janómanó # 2007.05.21. 09:04

Ha valaki megbüntet, védekezz azzal hogy a szelvény a szélvédő alatt volt, (bukó plexije), és mutassanak egy fotót amin látszik hogy nincs ott.
Komolyra fordítva a szót, én pesten megkérdeztem az őröket hogy mit tegyek (motorral)?
Megnyugtattak, hogy motorosokat nem büntetnek, mert nem tudják hová tennni a szelvényt.

Schlisz # 2007.05.21. 04:32

Tisztelt Jogosok!

A hétvégén szembesültem egy nagyon-nagy hülyeséggel Tapolcán. Az orvosi ügyeletnél fizetős parkoló van. Nos az árak valahogy úgy néztek ki, hogy személyautó és motor 140 Huf a buszoknak 180. Az ár nem lényges...

Mivel én rendszeresen motorozom és valahol parkolnom is kell ha van egy kis dolgom, és megállok egy ilyen helyen akkor mit tegyek?? Én eddig úgy tudtam, hogy a motorra nem kell fizetni parkolási díjat mert a jegyet nem tudom hova tenni. (elfújja a szél, elázik, valaki poénból leveszi stb...)
Ahhoz meg nagyon nincs kedvem, hogy hetente mászkáljak be és bizonyítgassam, hogy vettem jegyet.

Segítségeteket kérem. Előre is köszi.