Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


drbjozsef # 2017.09.07. 09:58

Mit akarsz tenni?

drbjozsef # 2017.09.07. 10:03

Ha magánszemélyként adtad el az autódat, akkor fél évig szavatossággal tartozol a rejtett hibákért is, de azt, hogy ez a hiba már a vásárláskor is fennállt, a vevőnek kell bizonyítania. Ráadásul kellő gondosság mellett felismerhette volna a hibát, hiszen a rendellenesen működő féket illett volna megnéznie is, nemcsak elhinnie amit mondasz. Beleírtátok az adásvételibe, hogy rossz a fék, és így veszi meg?

Ha szerinted a féknyereggel nem volt gond, akkor írd neki vissza, hogy nem ismered el a hibát, nem fizetsz.
Ekkor neki kell a javítás után fizetési meghagyást, majd pert indítania.

Ha nem vagy benne biztos, hogy jó volt a féknyereg, akkor fizesd ki amit kér.

Kicsi az esélye, hogy pereskedjen, vagy hogy ott bizonyítani tud (ha nem evidens hiba volt a féknyergen), de ha mégis, akkor sokkal többet fogsz fizetni.

Te kockázatod, döntsd el.

aratinga82 # 2017.09.07. 10:43

nem akarok én pereskedni senkivel..csak ha ezt is kifizetem mi a garancia ,hogy nem fog 2 nap múlva új dologért pénzt kérni?

aratinga82 # 2017.09.07. 11:13

nem volt beleírva csak az,hogy rejtett hiba esetén visszahozza... Azt,hogy a fék cserés azt tudta hiszen ennek megfelelően engedtem még le az amúgy is nyomott árból (levontuk a fékpofák+féktárcsák árát bőven) ezután azt mondta hogy az egyik oldalon nem volt fék pofa hanem a nyereg ért hozzá vagyis azt is cserélni kell de akkor már 3 keréknél is és mind fizessem ki..

drbjozsef # 2017.09.07. 11:53

Arra mindenesetre hivatkozhatsz, hogy az elvárható gondosság alapján megnézhette volna a fékeket közelebbről.

Vagy elutasítod, vagy fizetsz. Ha elutasítod vagy perel, vagy nem. Szerintem kicsi az esélye a pernek és a bizonyításnak is. Én elhajtanám valószínűleg. Jóárasított autó, plusz árengedmény a fékek miatt, elvárható gondosság, hastalavista.

Creedszl # 2017.09.22. 19:07

Üdvôzletem

Kereskedőtől vásároltam egy autót amely külföldről lett behozva és a vétel után a kereskedő intézte a magyar forgalomba helyezést.Még nincs egy hónapja nálam az autó, de felfigyeltem rá hogy baromi sokat fogyaszt.Elvittem szerelőhöz.Mint kiderült lyukas a tank,el van rohadva.Amikor a helyszínen átnéztem,nem volt jele folyásnak bàr tény hogy alig volt benne üzemanyag.A másik pedig hogy a szerelő rámutatott hogy elöl a bölcső durván le van pasztázva,alatta meg màr lyukas.A kereskedő mikor néztem az autó alját annyit mondott hogy megnézték ők is és rendben van.

Milyen lépéseket tehetek hogy a javítàs költségét megtérítse a kereskedő?

nonolet # 2017.09.22. 19:56

Jelentesd be neki írásban a szavatossági (nem garancis/jótállás) igényed.

HA magánszemélyként vetted
akkor
az első 6 hónapban ingyen kel javítania.

Kivéve, ha bizonyítja, hogy

  • tájékoztatott hibáról
  • azt a vevőnek az

"elvárható gondossággal eljárva"
észlelnie kellett volna a vételkor

  • rongálás okozta
  • szakszerűtlen használat okozta

-

Ha tehát a hibák
"az elvárható gondossággal" eljárva
nem voltak észlelhetők
és
azokról nem is adott tájékoztatást
akkor
jogos az ingyenes javítási igényed ...

-

Ezek hibák vélhetően nem voltak felfedezhetőek
Bár a bölcső azért határeset.
Azt egy átvizsgáláskor talán illik kiszúrni.

Creedszl # 2017.09.22. 20:51

Nonolet köszi a válasz.Többször is alànéztem de laikus szemmel az a paszta alig észrevehető,szépen el van rajta munkàlva...Mindenesetre akkor rendes levélben nyújtsa be az igényt vagy egy e-mail is elég?És mi a teendő ha nem ért egyet, nem partner a dologban?

Dr.Attika # 2017.09.23. 08:34
timcsike64 # 2017.09.23. 10:10

Tiszttelt Uram!

Tegnap vettem egy autót a Jófogáson, kereskedőtől.

a hírdetésben más szerepelt, mint ami a valóság volt, de így is megvettem a Nissant.
Mivel nem volt túl drága,természetesen nem mondta el, hogy alul rohad az autó.
Persze , ezt ott nem láttuk.
A műszaki vizsgát így nem csinálják meg. Még nem írattam át a nevemre. Legylább 100000 ft kellene rákölteni, de erre nincs pénzem.
Köszönöm megtisztelő válaszát. Tisztelettel Tóth Tímea
még 12 napom van az átírásig.
Érdekes módon, az előző tulajdonos, aki a forgalmiban szerepel, nem elérhető. :(

Dr.Attika # 2017.09.23. 10:16

Alapszabály. Jófogáson nem veszünk autót. Minden településen vagy annak 20 km-es körzetében van használt autó kereskedés. Máskor ott tessék autó után nézni.

drbjozsef # 2017.09.23. 15:59

timcsike,

lásd hárommal alattad nonolet válaszát.

Ha az elvárható gondossággal felfedezhető volt a rohadás - tehát nem glettelték/hegesztették/festették le jó alaposan -, akkor nem sok esélyed van a szavatosságod érvényesítésére.

Az ilyeneket persze illik elmondani a vevőnek, sőt, az eladót védi, ha bekerülnek az ismert hibák az adásvételi szerződésbe, hogy annak tudatában veszed meg az autót, de ha nem titkolták el, és felfedezhetted volna, akkor az a Te hibád.

Autót úgy veszünk, hogy legalább viszünk egy autószerelőt - de még jobb eleve állapotfelmérésre vinni -, aki rendesen megnézi, és ért hozzá, hogy hol, mit nézzen. Aki enélkül vásárol használt autót, az zsákbamacskát vesz. Nagyobb kockázat - ez most be is jött neked sajnos.

Persze, egy ajánlott levelet megér, írd meg, hogy rohadt az autó X forintba kerül a javítása, a hiba nem szerepel az adásvételi szerződésben, a hiba nyilvánvalóan már fennállt az adásvétel pillanatában is, fizesse ki a javítást, különben bírósághoz fordulsz. Hátha fizet, legalább egy részét. De ha nem, akkor nem erőltetném sajnos.

nonolet # 2017.09.23. 16:33

Creedszl

Ügyet írásban intézünk...
Nem telefonon, nem e-mail-ben, nem szóban.

Autójavítást pl. a munkafelvételi lapon.
Amin legyen rajta a szavatossági igény.

A mi példányunkon pedig a cégszerű aláírás és dátum is.

(vagy hasonló módom, a lényeg az egyértelműség és igazolhatóság)

nonolet # 2017.09.23. 16:44

timcsike64

"kereskedőtől."
"az előző tulajdonos, aki a forgalmiban szerepel, nem elérhető"

KITŐL is vetted akkor?
Ki van az adás-vételiden eladóként beírva?!

HA NEM a kereskedő van eladóként feltüntetve,
akkor téged duplán és kurvára átbasztak....

Mert akkor
nem a kereskedőtől vetted,
hanem egy magánszeméltől.

Amivel az nagy szívás, hogy

HA kereskedőtől vetted (volna),
akkor neki kell az első 6 hónapban bizonyítani,
hogy a rohadásról

  • tájékoztatott

vagy

  • az felfedezhető lett volna általad

És ha ezeket nem bizonyítja akkor ingyen javít.

HA magánembertől veted, akkor viszont
NEKED!!! kell bizonyítani, hogy
a rohadás nem volt felfedezhető.

És ha nem tudod bizonyítani, akkor magad javítod.

Vagyis a kereskedőtől venni
SOKKKAL biztonságosabb, mint
egy magánembertől.

Ezért nem mindegy!!!

----
Pláne, hogy eleve elkövettél egy szarvas hibát, amikor a vevőtől elvárható gondosságú átvizsgálás nélkül vetted meg.

Szóval: ezt alighanem bukni fogod...
A saját gondtalanságod miatt.

shankie # 2017.09.25. 16:51

Kedves Fórumtársak!

Magánszemélytől vettem használt autót. Az autó 17 éves. Megnéztem, apró sérüléseken kívül (első lökhárító sarkán hiányzó rögzítés,amitől milliméterekre eláll a lökhárító csücske és a csomagtérajtó élén lévő rügyezés)egyéb nem látszott rajta és az eladó sem említett korábbi sérülést.
Az adásvételt követő napon elvittem az autót eredetiségvizsgálatra. A vizsgálat során kiderült, hogy korábban az autót rommá törték és az nem megfelelően lett javítva, nem biztonságos közlekedni vele. Még aznap (az adásvétel másnapján) jeleztem az eladónak, hogy emiatt elállok az adásvételtől és kérem a megelőző állapot visszaállítását. Ez elől persze mereven elzárkózik az eladó. A szerződésben a szavatosság nem került kizárásra,csak annyit írt bele az eladó, hogy ,,Garancia kizárva". Kérdésem az, hogy mi a további menet? Gondolom, jogi képviselőt kell választanom és bírósági útra terelni az ügyet.
A válaszokat előre is köszönöm!

gsite # 2017.09.27. 08:36

Tisztelt Fórumozók,

cégként adtunk el egy kb. 10 éves autót. Márkakereskedésben beszámították új autó vételárába. Az autót be is vizsgálták a márkaszervízben, nem találtak semmi komoly problémát. Jeleztük, hogy hidegindításkor a motornak csúnya hangja van, erről több email váltás is történt. A vevő végül nem a márkakereskedő lett, hanem egy másik kereskedő, akit a márkakereskedő hozott. A motor problémáját a szerződésbe is beleírtuk, a vevő átvizsgálta, próbakört is ment vele. A motor hibája miatt meglehetősen nyomott áron adtunk túl az autón.
Pár nap után a vevő jelezte, hogy gondok vannak az autóval és egy bevizsgálás után közölte, hogy mind a 4 porlasztófejet cserélni kell. Ekkora problémára ő sem számított, ezért a költségek felezését javasolta. Mivel szeretünk nyugodtan aludni, belementünk az alkuba. Kb. 210 ezres költség felezéséről van szó.
Jószándékunk itt azonban elfogyott és a továbbiakban semmilyen egyéb követelést nem szeretnénk teljesíteni, bármi is merülne fel. Jogilag készíthető-e egy papír, ahol lemond mindenféle egyéb garanciális/szavatossági igényéről? Ha igen, hogyan kellene megfogalmazni?

Köszönöm a segítséget

TKrisztián # 2017.09.28. 16:24

Tisztelt Ügyvéd/Ügyvédnő!
Autókereskedőként használt (10-15éves) gépjárműveket értékesítünk. Amennyiben a " magánszemély fogyasztó" alkudik az árból, megjegyzésben hivatkozhatok-e a Ptk.314.pr.-ra,miszerint szavatosság,jótállás kötelezettségem nincs,mivel vételár csökkentéssel azt megváltottam?
Előre is köszönöm válaszát!

nonolet # 2017.09.28. 17:00

shankie

A szavatosságot nem is lehet kizárni...
(ha mégis, akkor az semmis)

Azonban neked KELL bizonyítani, hogy

  • az eladó NEM tájékoztatott a dologról

és

  • azt a vevőtől elvárható körültekintéssel

nem is lehetett volna felfedezni az átvételkor

Vagyis kb. buktad is a dolgot, mert egy ilyen javítást
az ELVÁRHATÓ gondossággal eljárva simán ki lehet szúrni.

Felelőtlenül eljárva vásároltál, így jártál...

nonolet # 2017.09.28. 17:03

gsite

Így ahogy leírtad kb.

Ha nem megy magyar és/vagy a kereskedéshez azért
szükséges jogi minimum, akkor az ügyvéded majd megfogalmazza...

nonolet # 2017.09.28. 17:34

"szavatosság,jótállás kötelezettségem nincs,mivel vételár csökkentéssel azt megváltottam?"

Válasszuk szét a dolgokat!
Mert kereskedő létedre kevered...

SZAVATOSSÁG: az eladáskor azt kapja a vevő, amit mondtál.

Ha mégsem, akkor >> helyt kell állnod az átverésért.
(javítás, csere, pénzvissza, sőt KÁRTÉRÍTÉS!!!)

Kereskedőként eladva
magánszemélynek azaz "Fogyasztó"-nak,
különösen súlyos teher a szavatosság,

mert

az első 6 hónapban neked KELL bizonyítani,
(6 hónap után fordul a kocka és vevő bizonyít majd)
hogy az az alatt előkerülő a hibáról

  • ADTÁL tájékoztatást a vevőnek

(célszerű írásban, adatlap, hibajegyzék, stb.)

vagy

  • azt a vevő szakszerűtlen használat okozta

vagy

  • a vevő miatti rongálódás okozta

HA nem tudod ezeket bizonyítani,
akkor bizony helyt kell állnod.
(javítás, csere, pénzvissza, kártérítés)

Bizonyítani bíróság képesen, csak
tőled független akkreditált labor
vagy
igazságügyi szakértő
véleményével tudsz a vevő felé.

HA te vagy a márka szerviz, szakcég bevizsgálja
az csak akkor elég, ha a vevő elfogadja az eredményt.

Az első 6 hónap szavatosság tehát

  • gyakorlatilag garancia/jótállásként működik
  • de a kártérítési igény lehetőségével IS súlyosbítva

A szavatosságról NEM LEHET lemondatni a vevőt!!!!
Tehát ne verd át, ne adj el neki elhallgatott
kezdődő/kishibás autót.

Saját érdekből inkább tájékoztasd minden apróságról.

Különösen azt dokumentáld, amire tekintettel
az árengedményt adtad neki, mint ISMERT hibára.

Mert az amiről tájékoztattad, kiesik a szavatosság alól.

-

GARANCIA/JÓTÁLLÁS: állítod, hogy x ideig nem fog elromlani, vegye meg nyugodtan tőled, mert
HA!!! mégis, akkor javítod, cseréled, visszafizeted.

Használt autóra nem kötelező garanciát/jótállást adnod.
DE ÖNKÉNT adhatsz :-)
A vevő bizalmát erősítendő...

Ha adsz, akkor viszont igaz lesz erre is, hogy

Az általad VÁLLALT garancia/jótállási idő alatt neked KELL bizonyítani, hogy az az alatt előkerülő a hibáról

  • ADTÁL tájékoztatást a vevőnek

(célszerű írásban, adatlap, hibajegyzék, stb.)

vagy

  • azt a vevő szakszerűtlen használat okozta

vagy

  • a vevő miatti rongálódás okozta

HA nem tudod ezeket bizonyítani,
akkor bizony helyt kell állnod.
(javítás, csere, pénzvissza, de kártérítés nem)

Bizonyítani bíróság képesen, csak
tőled független akkreditált labor
vagy
igazságügyi szakértő
véleményével tudsz a vevő felé.

HA te vagy a márka szerviz, szakcég bevizsgálja
az csak akkor elég, ha a vevő elfogadja az eredményt.

Az eladáskor önként vállalt jótállásról
utólag NEM LEHET lemondatni a vevőt!

-

Hát ezek a különbségek a szavatosság és garancia/jótállás között.

Ezek alapján már egyértelmű a válasz
minden olyan helyzetre, amit
te egy kérdésbe kavartál bele...

Pedig azok erősen különböző helyzetek!

Nagynegabi # 2017.10.01. 17:12

Kedves Fórumozók!

1 hete vettünk egy autót magánszemélytől, aminek a rejtett hibája (leáll menet közben, vagy be sem indul) már másnap jelentkezett, így jeleztük az eladónak elállási szándékunkat, de ő mereven elzárkózik mindentől.
Közben kiderült, mikor elvittem szakműhelybe a kocsit, hogy ez amerikai lámpás, nem lehet itthon levizsgáztatni, és a lámpák kicserélése európai szabványra mindennel együtt 100ezer forint körül van, mivel nagyon ritka ehhez a típushoz a magyar szabványos lámpa. Nem tudom idáig hogyan lett vizsgáztatva.
Kérdezném, hogy ez végre komoly indok az elállási szándékhoz? Mert az ő jogi képviselője azt tanácsolja, hogy nehogy visszavegye.

Köszönöm, ha valaki válaszol.

nonolet # 2017.10.01. 17:34

Azt, hogy a hiba vagy a hiba oka
már az eladáskor megvolt neked kell bizonyítani!
ÉS
Azt is, hogy az átvételkor a hiba a vevőtől
elvárható gondossággal nem volt felfedezhető.

Sikerülni fog?

Ha sikerül, akkor az eladónak kell

  • javítani

vagy

  • kellő árengedményt adni

vagy

  • ha a hiba igen komoly, akkor elállhatsz

Az amerikai lámpákra is ugyanez vonatkozik.

Csakhátugye...
Eléggé gondatlan az a vevő, aki nem veszi észre,
hogy nincs E7 jelölés a lámpaburákon.

Meg egyébként is más színűek, mint az EU lámpák.

-

Szóval, alighanem buktad a dolgot.
Mivel eléggé gondatlanul vásároltál.

De semmiképpen nem lesz sima ügy pert nyerned...
Főleg ügyvéddel az eladó hátterében.

Nagynegabi # 2017.10.01. 19:56

Köszönöm a választ. Férjem sem vette észre, mert színre ugyanaz volt. Jogi háttér nekem is van, de öt gyerek mellett használni szerettem volna az autót, nem pedig nézni.
Mindenesetre hálás vagyok a válaszért.

Nagynegabi # 2017.10.01. 19:56

Köszönöm a választ. Férjem sem vette észre, mert színre ugyanaz volt. Jogi háttér nekem is van, de öt gyerek mellett használni szerettem volna az autót, nem pedig nézni.
Mindenesetre hálás vagyok a válaszért.

Percywalt # 2017.10.14. 08:45

Kedves Mindenki!
Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, mivel vásároltam egy gépkocsit de nem tudom hogy van-e rá jogszabály ha nem tetszik az autó visszavihetem-e a kereskedésben? Tegnap történt a megvásárlása a kocsinak.