Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


Dr.Attika # 2017.10.14. 09:21

Jogszabály nincs. Magyar közmondások alapján van erre jogi vélekedés.

  1. Pénztártól távozást követően reklamációt nem fogadunk el.
  2. Anyám! Nem ilyen lovat akartam. Fiam, most már ilyen lovon kell lovagolnod.
  3. Ha megnyerte, hagy vigye nem lesz neki irigye.

Köttetett egy adásvételi szerződés. Ez teljesedésbe ment a dolog birtokba vételével, a vételár kifizetésével. Az, hogy másnap nem tetszik az nem reklamációs ok.

drbjozsef # 2017.10.14. 17:49

Ha interneten rendelted, akkor igen.
Ha nem, akkor így jártál.

wers # 2017.10.15. 09:49

Interneten keresztül hogyan kötnek érvényes tulajdonjog átruházási szerződést? Hogyan győződik meg a vevő, hogy valóban a tulajdonos az eladó? Mit tanusít a két tanu? Hogy egy tollat adtak a kezébe?

Dr.Attika # 2017.10.15. 10:08

"Jogi háttér nekem is van, de öt gyerek mellett használni szerettem volna az autót, nem pedig nézni.
Mindenesetre hálás vagyok a válaszért."
Tisztelt "Nagynegabi"!
Lehet, hogy jogi háttere van de felelősség érzete nincs. Öt gyermek mellett- vélhetőleg azok szállításával- felelőtlenség használt, rom autót vásárolni. Ha nincs pénze olyan a mai biztonsági követelményeknek megfelelő gépkocsi vásárlására, amellyel az öt gyermeket szállítani tudja, akkor tömegközlekedjen vagy ne közlekedjen.

drbjozsef # 2017.10.15. 16:51

Ejj, ez a szöveges irónia...

Laikus73 # 2017.10.17. 07:48

Üdvözletem!
Csak kíváncsiságból, tessék mondani, egy 12-14 éves autónak milyen rejtett hibái lehetnek?!

drbjozsef # 2017.10.17. 08:34

Bármilyen.

Mire gondolsz, soroljuk fel egyesével a 15.000 db alkatrészt?

http://totalcar.hu/…utot_veszel/

barigabi # 2017.10.24. 22:17

Tisztelt Fórumozók!
Segłtséget szeretnék kérni.
9 napja vásároltam egy motorkerékpárt amiről most derült ki,hogy az alumínium váz két helyen repedt.A motor így balesetveszélyes javítani szakszerűen nem lehet.Az eladó erről nem tájékoztatott,adásvételiben semmilyen hiba nem szerepel.Kérdésem, hogyan juthatnék vissza a pénzemhez(vételár,átírás,stb)milyen esélyeim vannak?
Köszönöm a segítséget!

Oxi1961 # 2017.10.25. 06:35

Tisztelt Fórumozók!

Két hete kereskedésben vásároltam egy használt gépkocsit (1.200.000 Ft).
A megtekintéskor és az átvételkor is néhány kiégett izzótól eltekintve minden rendben volt.

Kb. 300 kilométer megtétele után a műszerfalon kigyulladt a nem megfelelő szennyezőanyag kibocsájtás üzenet.
Márkaszervizbe vittem a kocsit, ott törölték a hibát, de újabb 150 km megtétele után jelentkezett ismét.

Alaposabb kivizsgálás után kiderült, hogy a katalizátorral nincs rendben valami, előbb-utóbb cserélni kell. Egy gyári katalizátor 400.000 forint, egy után gyártott kb. 120-150 ezer. A hibát állítólag az okozhatta, hogy az autó korábbi tulajdonosa nagyon rövid utakra (10-20 km) használta napi rendszerességgel. (Azt nem tudom, hogy ez valóban okozhatja-e?).

Kérdésem az lenne, lehet-e az eladóval szemben legalább részben kártérítési igényt érvényesíteni?
Köszönettel Oxy1961

drbjozsef # 2017.10.25. 06:57

barigabi,

Ha kereskedésből vetted, visszaviszed, és visszakéred a pénzedet, és kérheted a károd megtérítését (pl. átírás). Ha nem adják, neked kell pereskedni, de bizonyítani, hogy a hiba nem állt fent az eladásnál, azt a kereskedőnek kell.

Ha magánszemélytől vetted, visszaviszed, és visszakéred a pénzedet, plusz kártérítést. Ha nem adja, akkor neked kell pereskedni, de bizonyítanod is neked kell, hogy a hiba már a vásárlás pillanatában is fennállt. Ha szerinted ez evidens, akkor vágj bele.

Esetleg, pereskedés előtt, egy fizetési meghagyást is kibocsáttatthatsz közjegyzővel, ha írásbeli felszólítás és ésszerű határidő után sem fizet az akitől vásároltál. Ez olcsóbb, és ha nem mond ellent, akkor végrehajtathatod egyből. Ha ellentmond, akkor neked kell perré alakítanod a követelésedet, és megint csak marad a bíróság.

drbjozsef # 2017.10.25. 07:02

Oxi,

KereskedésBEN, vagy kereskedésTŐL?
Nem mindegy. Mi van az adásvételidben, a kereskedés az eladó?

Lásd. az előző válasz egyébként. Szólítsd fel az eladót, hogy hibás teljesítés miatt vagy cseréltesse ki a katalizátort, vagy fizesse ki a cserét. Ha nem teszi, neked kell pert indítanod, és attól függően, hogy magánszemélytől vetted (papíron) vagy ténylegesen is a kereskedéstől, attól függően van a bizonyítási kényszer vagy rajtad, vagy a kereskedésen.

barigabi # 2017.10.25. 18:59

drbjozsef

Magánszemélytől vettem,megpróbálom a fizetési meghagyást első körben.
Köszönöm a gyors segítséget!

nonolet # 2017.10.25. 19:09

A határidős felszólítás írásban megvolt már?

sicc33 # 2017.10.28. 05:51

Tisztelt fórumozók!

Vettem egy autót, amiről kiderült kötelező szerviz alkalmával, hogy sérült volt. Kereskedőtől vettem és talán a második kérdésem erre irányult. Válasza: nem volt sérült és meg is mérték műszerrel.

A szervizt én kértem meg a mérés elvégzésére, mert gyanús volt, hogy az egyik ajtókereten lévő matricázás színe más mint a többié.

Vásárláskor szerelőt vittem magammal, és a látható sérülések alapján alkudtam meg a vételárban.

Én kértem valamilyen kompenzációt. Egyenlőre elzárkóznak tőle. Felajánlották az esetleges visszavételt, de nekem már költségeim vannak a járművel kapcsolatban. Ha ezt visszakapnám meggondolnám ennek a lehetőségét. A következő héten visszaviszem a járművet, hogy ők is meg tudják mérni előttem a problémás helyeken.

Milyen esélyeim lehetnek az ügyben? Itt kimondottan a plusz költségeim megtérítésére gondolok.

Előre is köszönöm.

S. Ferenc

atish82 # 2017.10.28. 07:45

drbjozsef

Irtál pár hsz el feljebb egy olyat,hogyha követelésünk van egy céggel közjegyzőhöz lehet menni fizetési meghagyást illetően.
Namost,ha én 200 km re lakok a kereskedéstől,akkor a saját városom jegyzőjéhez kell mennem,vagy a kereskedés városához? Ha utóbbi,ez postai uton megoldható?

nonolet # 2017.10.28. 09:02

Bármelyik közjegyzőhöz mehetsz.

De ezt a google is megsúgta volna pár másodperc alatt, ha használnád... és az eszed is.

drbjozsef # 2017.10.28. 15:31

atish,

a közjegyző meg egy város/település jegyzője teljesen más dolog, semmi közük egymáshoz. Ahogy írták, bárhova mehetsz. Ha FMH-t bocsáttatsz ki, ne felejtsd el a követelésedhez hozzáadni a közjegyző költségét is, és eleve az összeget írattatni bele.

sicc33 # 2017.10.28. 15:34

Andrea28 itt most alapjában nem a javítás minőségét kifogásoltam (bár az sem az igazi ha jobban megnézzük), hanem azt hogy a kérdésemre valótlan állítást kaptam és jóhiszeműen elfogadtam azt hogy ők ellenőrizték és teljesen gyári. Bízván abban hogy tényleg megmérték és sérülésmentes.

Sajnos utólag már én is lehetel okos sajnos nem segít :(.

Mivel nem magyarországi volt a jármű így regisztrációs díjat is kellett fizetnem. Azt pedig szerintem nem fogja az állam megtéríteni, sem a rendszámot sem a törzskönyvet.

atish82 # 2017.10.28. 16:06

drbjozsef
Ja értem. És vigyem magammal a kitöltott űrlapot,vagy ott segitenek megcsinálni? Nem minden egyértelmű rajta,rosszul kitöltöttet meg nem akarok vinni.

drbjozsef # 2017.10.28. 17:25

Szerintem nem kell, kitöltitek együtt.

atish82 # 2017.10.28. 17:58

Köszi,mennyire eredményesek ezek az eljárások?

drbjozsef # 2017.10.28. 18:09

Ez teljesen a követeléstől, és az adóstól függ. Ha jogos, és nem mondd ellen a delikvens, már lehet is végrehajtani - de hogy maga a végrehajtás mennyire sikeres, az más kérdés. Ha nincs mit végrehajtani vagyon, akkor zsákutca, vagy legalábbis sok éves várakozás is lehet a vége.

atish82 # 2017.10.29. 08:06

Beirtam még tegnap a Mokk fizetési meghagyáshoz történetet. Megteszed,hogy ránézel,hogy ott lehetséges e a visszatérités követelés? Köszönöm.

drbjozsef # 2017.10.29. 16:04

Olvastam, de fogalmam sincs. Aki tudná, majd válaszol talán, de egyszerűbb, ha felemeled a telefont, és felhívod bármelyik közjegyzőt.

GloryPD # 2017.10.30. 19:59

Kedves Fórumozók

3 hónappal ezelőtt vásároltunk egy használt autót, kereskedőtől. elhozás után nem sokkal jött a probléma ami elindította a lavinát. Szerződében szerepel hogy ők nem vállalnak felelősséget azért hogy mi vásárlók nem kérjük
az autó műszaki átnézését és úgy hozzuk el. Minket nem tájékoztattak arról hogy az autóval bármi probléma lenne. Több szerelővel is beszéltünk a probléma észlelése után mindenki egyöntetűen azt mondja hogy hengerfej tömítés csere kell a kocsinak. Természetesen jeleztük ezt a kereskedőnek, aki a következő választ adta: mivel a beszámított autó nagyon rossz állapotban volt és mi sem közöltük velük hogy milyen problémái vannak ( amiről tudtunk azt elmondtuk a figyelmüket is felhívtuk hogy a motor nem működik rendesen)
és hogy ezt az autót egy barátja vette meg, akinek nagyon sok pénzbe került az alkatrész, ők segítettek az új vevőnek akciós alkatrészekhez hozzájutni így nekünk nem segíthetnek.
Illetve annyit fűztek hozzá hogy csak az tudhatja mi volt az autó baja aki eddig vezette, vagy most jelentkezett a probléma.

Mi ilyenkor a teendő, rejtett problémaként kezelendő az eset és mi a további lépés?
Előre is köszönöm a válaszokat!