Jogosítvány honosítása


pasmabk # 2009.10.24. 09:05

Hello!

Nekem a következő lenne a problémám: bevonták a jogosítványomat kb 5-6 éve magyarországon, amit már utánképzéssel, pár éve visszakaphatnék, de közben csináltam egy jogosítványt angliában, amit most szeretnék honosíttatni, lehetséges ez?

monalisa1 # 2009.09.29. 16:17

Van egy másféle probléma: nemrég hoztak olyan rendelkezést, hogy aki 1 éven (= 365 napon) belül egyszer sem járt a háziorvosánál - minek ha egészséges, de ez más tészta -, akkor a dokinak őt ki kell írnia az orvosi körzetéből és erről az egészségbiztosítót tájékoztatni. (Itt tulajdonképpen a 4.500 Ft/hó egészségbiztosítási díj fizetésének ellenőrzéséről van szó.) Azt hogy külföldön élő magyar ezzel kapcsolatban miként is kell hogy eljárjon nem tudom.

Talán egy e-mailben kérdezd az Országos Egészségbiztosító Pénztárt: http://www.oep.hu vagy az adóhivatalt - lévén adóként őhozzá történik a befizetés: http://www.apeh.hu

További minden jót!

monalisa1 # 2009.09.29. 16:08

Aki egyszer letette a vizsgát és megszerezte a vezetői engedélyt annak a továbbaikban csak az időszakos orvosi alkalmasság a gondja - nagy általánosságban.

Ha 2013-ig akár csak egyszer is itthon jársz "ugorj be" a háziorvoshoz: vérvétel, vizeletlabor és 2-3 napon belül ujabb 10 évre bizonyára alkalmas vagy ismét a vezetésre. (Valami 3.500 Ft-ot kell fizetni költségként, a doki ad róla nyugtát.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

zkazsi # 2009.09.29. 15:54

Kedves mindenki,

egy témába vágó kérdés: most váltottam át a magyar jogsimat egy schengeni országban - aminek nincs hasonló lejárati ideje, mint a magyarnak
A magyar jogsim 2013-ig érvényes.

Viszont, tegyük fel, 10 év múlva (amikor már lejárt a magyar érvényessége, viszont a külföldi még érvényes) hazamegyek: hogyan jutok újra magyar jogsihoz? Orvosi viszga, és újra érvényesitik a magyart? Vagy ujra vizsga, stb? (hiszen a magyar már 6 éve lejárt...)

Elore is köszi.

kismukk # 2009.09.28. 18:04

Köszi az infót, akkor jó.
A bejelentéshez:
a schengeni országokban a munkavállaláshoz (általában) az adott országban tartós tartózkodásra jogosító regisztrálást kérnek.

AlexKirályfi # 2009.09.28. 11:22

Megkérdeztem a NKH-t és azt válaszolták, hogy nem kell honosítás a PÁV-I vizsgálathoz, jó lesz a spanyol jogsi és a külön fogl. eü-i orvosi papír.
Na ennyivel is előrébb járunk ....
De a lényeg még nincs meg.

AlexKirályfi # 2009.09.28. 06:14

Köszi szépen kismukk, de az a helyzet, hogy az illető, aki kb 2 éve vezet itt nálunk angol jogsival, olyan magasról tesz mindenre, hogy őt hiába kérdezem. Esze ágában nincs honosíttatni, azt mondja, nagyon jó ez így neki. Tehát ő nem sokat vacakol ezzel a 90 nappal, de érdekes egy dolog ez, mert ismertem francia párt is, mármint vegyes házasság volt, és azok is éveken keresztül voltak itt nálunk francia jogsival, francia rendszámos kocsival stb, és amikor ezt mondtam nekik, akkor egyszerűen hülyének néztek. Én tényleg abban látom itt a "problémát", hogy manapság ez a 90 nap annyira meghatározhatatlan, az én esetemben Madridban aztán a lehető legforgalmasabb helyen lakok, ott ha 5 évig fekszem holtan a lakásban, az se tűnik fel senkinek, nem hogy ilyesmi. Itt meg szerintem erről a szabályozásról legtöbben nem tudnak, na meg honnan tudnák, hogy nekem éppen spanyol jogsim van ....? Nekem ez olyan átláthatatlan, és nem beszélve arról, hogy a 90 nap alatt én ténylegesen legalább egyszer megfordulnék Madridban, azaz akkor még abszolút legálisan is teszek mindent, mert indul újra a 90 nap?

(ui: spanyoloknál se divat az időszakos orvosi, egyszer, a kiadáskor van egy elég formális vizgsálat, aztán annyi, többet nem foglalkoznak ott se vele, mint nálunk pl, csak akkor korlátozzák vagy vonják be, ha jelentősebb egészségi változás következik be, a másik dolog, náluk nincs PÁV-I se, és a szirénás kocsikat és abszolút "sima" jogsival vezetik)

AlexKirályfi # 2009.09.28. 06:14

Köszi szépen kismukk, de az a helyzet, hogy az illető, aki kb 2 éve vezet itt nálunk angol jogsival, olyan magasról tesz mindenre, hogy őt hiába kérdezem. Esze ágában nincs honosíttatni, azt mondja, nagyon jó ez így neki. Tehát ő nem sokat vacakol ezzel a 90 nappal, de érdekes egy dolog ez, mert ismertem francia párt is, mármint vegyes házasság volt, és azok is éveken keresztül voltak itt nálunk francia jogsival, francia rendszámos kocsival stb, és amikor ezt mondtam nekik, akkor egyszerűen hülyének néztek. Én tényleg abban látom itt a "problémát", hogy manapság ez a 90 nap annyira meghatározhatatlan, az én esetemben Madridban aztán a lehető legforgalmasabb helyen lakok, ott ha 5 évig fekszem holtan a lakásban, az se tűnik fel senkinek, nem hogy ilyesmi. Itt meg szerintem erről a szabályozásról legtöbben nem tudnak, na meg honnan tudnák, hogy nekem éppen spanyol jogsim van ....? Nekem ez olyan átláthatatlan, és nem beszélve arról, hogy a 90 nap alatt én ténylegesen legalább egyszer megfordulnék Madridban, azaz akkor még abszolút legálisan is teszek mindent, mert indul újra a 90 nap?

(ui: spanyoloknál se divat az időszakos orvosi, egyszer, a kiadáskor van egy elég formális vizgsálat, aztán annyi, többet nem foglalkoznak ott se vele, mint nálunk pl, csak akkor korlátozzák vagy vonják be, ha jelentősebb egészségi változás következik be, a másik dolog, náluk nincs PÁV-I se, és a szirénás kocsikat és abszolút "sima" jogsival vezetik)

kismukk # 2009.09.27. 10:27

A schengeni egyezmény szerint 90 napnál hosszabb, vagy hosszabbra tervezett tartózkodást be kell jelenteni helyhatóságon. Mert, ha nem Te, hanem a rád felfigyelő szomszéd vagy más teszi meg, akkor baj lehet.

Jogsi honosítás itt csak pár ezer Ft, nem vész.
Ha ismered azt az angol jogsis kollégát, kérdezd meg, ő hogyan csinálja, itt a fórumozóknak is hasznos lehet!

AlexKirályfi # 2009.09.27. 08:48

3, Na meg ez így most Unión belül is érvényes? Mármint a fél év? Hát nem az egységesítés a cél? Vagy az csak még nem értük el? Vagy hogy van ez?
Köszönettel

AlexKirályfi # 2009.09.27. 06:54

Értem, köszi szépen, hát ha csak a PÁV miatt kellene lecserélnem magyarra, akkro nem éri meg, de beszéltem ismerősi körben olyannal aki angol jogsival vezet évek óta itthon és semmi gondja, de két nagyon egyszerű, gyakorlati kérdésem lenne ehhez még (egyébként meg nem szeretném elveszteni, hidd el, elég nagy tortúra kint is visszacsinálni úgymond):

1, Az éppen igazoltató rendőr hogy a fenébe tud kiigazodni a spanyol jogsin, nyilván nem tudja pl. rádión lekérdezni, ha egyszer szerintem nem is lehet itteni nyilvántartásban, szóval ezt se értem.

2, Mivel manapság már nincs pecsételgetés Unión belül, mégis ki honnan számolja azt a fél évet? Mert ha meg ezt nézem, akkor elég ehhez elviekben átugranom az osztrák határon és máris újra indul a félév? De ez csak elviekben, mert ezt meg senki nem tudja leellenőrizni, de ezek szerint működik, ha van olyan ember aki évek óta az angol jogsival vezet itthon.
Mit látok rosszul? Nagyon nem értem én ezt.
Köszönöm ismét!

kismukk # 2009.09.27. 06:39

akkor a spanyolt bevonják. Ők nem engednek egyszerre kettőt. De nem akarom a spanyolt elveszteni.

M.o.-on fél évig lehet külföldi jogsival vezetni.
Honosításkor a kfi jogsit a magyar hatóság (okmányirodában) bevonja. Ha hosszabb ideig akarsz M.o.-on dolgozni, miért probléma a spanyol jogsi elvesztése? Majd ha spanyolba visszatelepülsz, ott visszahonosíthatod...

PÁV-hoz nem lesz megfelelő.

AlexKirályfi # 2009.09.27. 06:01

T. Hozzáértők!

Nekem nem az a gondom, hogy honosítani szeretném (pont nem szeretném), hanem egyszerűen szeretném megkérdezni, hogy ha van egy EU-s országban kiállított jogsim, akkor azzal minden további nélkül vezethetek Magyarországon, és semit nem kell tennem itt?

A másik része a kérdésnek, hogy a legtöbb ország igen rugalmasan jár el az érvényességet illetően (azt hiszem a németeknél sincs időszakos orvosi hosszabbítgatás, egyszer megszerzi az ember és csak akkor korlátozzák, ha lényeges romlás következett be az egészségi állapotban, de egyébként nem foglalkoznak vele).

Innen ered a kérdésem, a spanyolok pedig nem tesznek különbséget hivatásos és "sima" jogsi között, és ha én hivatásosként szeretném használni nálunk(PÁV-I-es vizsgát kellene megcsinálnom), akkor viszont azonnal honosíttatnom kell? Vagy elegendő az orvosi igazolás amelyet a foglalkozáseü-i orvos állít ki, de nem kell honosíttatnom?

Ez azért nagyon fontos nekem, mert ott aláírattak velem egy papírt, mely szerint nincs semmilyen más EU-s országban jogsim, és nem is lehet, vagy ha igen, akkor a spanyolt bevonják. Ők nem engednek egyszerre kettőt. De nem akarom a spanyolt elveszteni.
Köszönöm előre is!

kismukk # 2009.08.21. 22:06

EU-n kívüli más országokban kiállított jogsikat is lehet honosítani! Hogy pontosan melyek ezek, a helyi okmányiroda megmondja. Fogják kérni a jogsi hiteles fordítását (orsz.fordítóiroda, vagy az ország követsége), annak alapján 1-2 hét alatt kiadják.
Külföldi jogsival M.o.-on fél évig lehet vezetni.

monalisa1 # 2009.07.31. 17:18

A 35/2000. (XI. 30) BM rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okményok kiadásáról és visszavonásáról.

  • külföldi hatóság által kiadott vezetői engedély érvényessége, cseréje

16. § (1) - (5)
17. § (1) - (4)
19. § (1)

A hivatkozott rendelet és azon belül a jelzett paragrafusok elég hosszú szöveg, javaslom tűzetes áttanulmányozását.

A rendeletszámot írd be a Google keresőbe és ott megjelenik majd.

Külön írom: a lakhely szerint illetékes okmányirodát kell felkeresni, de tudomásom szerint csak EU országból való jogsít honosít, egyéb külföldről származót nem fognak el - vagyis elméleti és KRESZ vizsgát kell tenni.

Vagyis a magyar jogosítvány megszezése az általad kérdezett "honosítással" sajnálattal nem fog menni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

niki9 # 2009.07.31. 15:43

Sziasztok!

Arra szeretném megtudni a választ, hogy Új-Zélandi állampolgár hogyan szerezhet Magyarországon jogosítványt? Az illető Új-Zélandi jogosítvánnyal rendelkezik, ami sajnos márciusban lejár. Érdeklődnék, hogy külföldi jogosítványát lehetséges-e honosítani?
Köszönöm!

monalisa1 # 2009.07.30. 14:07

Magyar jogosítvánnyal bármely EU tagországban lehet vezetni., a jogosítványodat itthon a háziorvosnál érvényesíttetni kell egy rutinvizsgálat során.

Azt hogy miként lehet egy külföldi vezetői engedélyt honosíttatni Angliában azt az ottani igazgatásrendészeti és/vagy közlekedésrendészeti hatóságoktól érdeklődd meg. (Ahány ország annyiféle lehet az okmányokkal kapcsolatos előírás.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

Robert_2009 # 2009.07.29. 21:59

Sziasztok!

Én azt szeretném megtudni, hogy a két éve lejárt magyar jogsimat tudom-e honosíttatni Angliában, vagy előbb Mo.-on meg kell újíttatnom?

Előre is köszönöm a válasz(oka)t.

monalisa1 # 2009.02.19. 16:03

Szívesen.
Egyébként szívesen látnám a szituációt amikor az angolul nem tudó magyar rendőr próbálja "rejtvényfejteni" a külföldi jogosítványt.

rutin # 2009.02.19. 15:25

Nagyon köszönöm válaszodat!

monalisa1 # 2009.02.18. 17:40

A pontos begépelés ellenére a hivatkozott link sajnos nem jelenik meg...

Így a Google keresőbe írd be a "jogosítvány honosítása" kifejezést és a megjelenő x számú találat közül mindjárt az első támpontot adhat a problémára.
Vagyis 1 évig vezethet az illető, azt követően az okmányirodában ki kell cserélnie a külföldi vezetői engedélyt.

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.02.18. 17:33

A kanadai jogosítvány esete hasonlatos eljárást igényelhet: http://www.totalcar.hu/…gasz/ki60104

rutin # 2009.02.18. 13:53

Nigériai fiatalember akinek ottani angol nyelven kiállított jogosítványa van, hogyan vezethet magyaroszágon vagy mi a teendő honosítás ügyében?

köszönöm
Rutin

monalisa1 # 2007.09.04. 21:54

Magyar állampolgár aki Angliában lakik vagy angol állampolgár aki Magyarországon lakik - mert a kérdés szerintem kétféleképpen érthető.

Javaslom olvassad át az alanti 06.09. 20:15-kor beidézett linket "a" jogosítvánnyal kapcsolatban.

rockbox # 2007.09.03. 21:31

Sziasztok!

Az érdekelne hogy angliai lakos csinálhat e itt jogosítványt.Pl b kategóriát, és mik a feltételei?