örökölt autó késői átírása


guba # 2007.01.12. 21:31

A banknak az a lényeg, hogy a pénz időben megérkezzen, és mivel rendesen fizettek, egyre jobb a referenciátok, ill. a fiadé, ha jól értem. Mindent úgy csináljatok, ahogy amatör leírta,a bank hozzá fog járulni, hogy a fiad a követelés teljesítését átvállalja és akkor tulajdonosként fog szerepelni nem üzembentartóként. Az illetékhivatal fogja kiszabni bírságot, szerintem azt sajnos nem nagyon lehet elkerülni.

kovacsanika57 # 2007.01.12. 15:58

Szia! A banknak elidegenítési,és vételi joga van.A kölcsön lejártáig.Tehát a bankot kell megkérnem,hogy a fiammal kössön szerződést a kölcsönre.Utána a bank engedélyével az okmányiroda üzembentartónak,bejegyzi a fiamat.Tulajdonosként csak a kölcsön lejártakor.Okmányiroda,ilyenkor is büntizhet?A bank,mit szól ahhoz,hogy már két éve,halott nevére szóló csekkre van fizetve a törlesztés,vagy nekik mindegy csak fizetve legyen? Jól értelmezem,vagy nem?Köszi

guba # 2007.01.12. 08:53

"Ennek elmulasztását nem bírságolással, hanem a jármű forgalomból való kivonásával szankcionálják - mint az a (6) bekezdésből kitűnik."

Sajnos ez nem így van, az Art. 172.§ (1) szerint magánszemély a vagyonszerzési illetékkel kapcsolatos bejelentési kötelezettségének késedelmes teljesítéséért 100-200e ft-ig terjedő bírsággal súlytható.

amatőr # 2007.01.11. 22:40

35/2000. (XI. 30.) BM rendelet
a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról, ennek is a
76/A. §-a:

(4) A gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentését a változástól számított 15 napon belül, a régi tulajdonos a tulajdonjog változásáról készült okirat benyújtásával (megküldésével) teljesíti.
(5) A (4) bekezdésben foglalt bejelentési kötelezettség teljesítésének tényét az érintett járműnél a közlekedési igazgatási hatóság a nyilvántartásba rögzíti.
(6) Amennyiben a járműnyilvántartás szerinti tulajdonos bejelenti, hogy a járművet elidegenítette vagy a közlekedési igazgatási hatóság egyéb okból észleli a változást, és az új tulajdonos a bejelentési kötelezettségének a külön jogszabályban megjelölt határidőn belül nem tett eleget

  1. és azt a bejelentésre történő felhívás kézhezvételét követően három munkanapon belül nem pótolja, vagy az utólagos bejelentés során hitelt érdemlően nem igazolja, hogy a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentési kötelezettségének önhibáján kívüli okból nem tudott eleget tenni, illetőleg
  2. és az új tulajdonos személye nem állapítható meg, a közlekedési igazgatási hatóság a járművet hivatalból, határozattal kivonja a forgalomból és azt a nyilvántartásba bejegyzi.

Figyelmedbe ajánlanám a (4) bekezdést, mely szerint a tulajdonosváltozást - ide tartozik az öröklés is - 15 napon belül kell(ett volna) bejelenteni. (Bár ez a rendelkezés csak valamikor 2004-ben vagy 2005-ben lépett hatályba). Ennek elmulasztását nem bírságolással, hanem a jármű forgalomból való kivonásával szankcionálják - mint az a (6) bekezdésből kitűnik.

A lényeg az, hogy én a helyedben a következőket tenném:

  • megnézném a kölcsönszerződést, hogy abban a bankot illető vételi jogon felül esetlegesen elidegenítési és terhelési tilalom nincs-e kikötve a bank javára,
  • ha nincs, kötnék vmilyen szerződést a fiammal (két tanú előtt, ajándékozási vagy adásvételi szerződést, amibe bele kell írni, hogy a vevő/ajándékozott a kölcsönről tud, annak megfizetését át kívánja vállalni,
  • ha ez megvan, elküldeném a banknak, és szépen megkérném őket, hogy járuljanak hozzá a szerződés módosításához, a kölcsöntartozás átvállalásához,
  • végül a papírokkal, a hagyatékátadó végzéssel és a fiammal együtt bemennék az okmányirodába, hogy az átírást végezzék el.

Ha van elidegenítési és terhelési tilalom a bank javára, azt is meg kellene tudni, hogy az a gépjárműnyilvántartásba be van-e jegyezve. Ezt az okmányirodában szerintem megmondják.
Ha igen, akkor a szerződés megkötéséhez illetve az átíráshoz is kell a bank beleegyezése.

Nem olyan bonyolult ez, mint amilyennek látszik.

Ha félsz, ne személyesen menj be, hanem hívd fel az okmányirodát. Nem kell a helyit, telefonálj két várossal odébb lévőbe. Hisz az ügyeket elvileg mindegyikben egyformán intézik... és nem kell konkrétumokat mondani, érdeklődj általánosságban.

Ha valami nem világos, megpróbálok segíteni.
És nincs mit.

kovacsanika57 # 2007.01.11. 21:49

szia a kölcsön 2009 dec, ben jár le. nem tudom de 3évig biztos hogy a mozg korl miatt .az igazság az hogy nem merek menni az okm. irodához egyelőre érdeklődök tartok attól hogy megbüntetnek köszi

amatőr # 2007.01.11. 19:56

Mikor jár le a kölcsön? Biztos, hogy a mozgáskorl. miatt van zárolva a törzskönyv? Nem esetleg a vételi jog miatt?

kovacsanika57 # 2007.01.11. 08:51

szia azt írta a bank a hozzám küldött szerződésben·"az átvállaló tudomásul veszi hogy a gépjármű törzskönyv kizárólag a bank mint a vételi jog jogosultjának birtokában lehet mindaddig amíg az átvállalónak a kölcsönszerződésből eredően kiegyenlítetlen tartozása áll fenn a bankkal szemben tehát írnom kell a banknak hogy a fiammal kössenek szerződést és a fiamnak is kell nyilatkozatot írni az átvállalásrol? vagy azt a bank intézi?átírni ezek szerint csak a kölcsön végén lehet most a t könyv az okmányirodánál van a mozg korl miatt volt zárolva a zárolás most lejárt vmit lépnem kellene köszi

amatőr # 2007.01.10. 22:57

Igazából ismerni kellene a bankkal kötött kölcsönszerződés feltételeit, mert gyanús, hogy ahhoz, hogy a fiadnak ajándékozhasd, vagy neki "papíron" eladd, kell a bank hozzájárulása. Pontosabban, ha a szerződés megkötéséhez nem is kell engedélyt kérni tőlük, ahhoz, hogy az átírás megtörténjen, valószínűleg igen - feltéve, hogy a szerződésből fakadó valamilyen jog be van jegyezve a kocsira a gépjárműnyilvántartásban a javukra.

Viszont ha tényleg kell a beleegyezésük és megadják, a fiad nevére szóló szerződésmódosítást is kezdeményezni lehet, onnantól pedig fizetheti a részleteket a saját nevében (nem az Apukád nevére szóló csekken).

kovacsanika57 # 2007.01.10. 22:13

szia igen így van nem irattam át mert 4 hónap múlva meghalt anyukám is és egyedüli örökösként ennyi fizetnivalóval rokkantnyugdíjasként örültem hogy el tudtam temetni őket a bank tud róla kaptam tőlük a nevemre szólószerz. módositást de én már akkor sem akartam a nevemre iratni azóta a fiam apu nevére szóló csekkeket fizeti köszi

amatőr # 2007.01.10. 22:01

Jut eszembe, a bank tud arról, hogy Apukád meghalt? Gondolom, ő volt a kölcsönfelvevő....

amatőr # 2007.01.10. 21:59

És a közjegyző a hagyatékátadó végzésben Neked adta át, csak Te nem írattad át azóta a nevedre?

kovacsanika57 # 2007.01.10. 21:56

köszi amatőr hogy rátaláltál a kérdésemre. igen szerepelt és a hagyaték kiszabásánál figyelembe vették hogy még 1 millió adósság van rajta.várom válaszodat köszi

amatőr # 2007.01.10. 18:45

Szerepelt a kocsi Apukád halála után a hagyatéki leltárban? Van róla hagyatékátadó végzés?

kovacsanika57 # 2007.01.03. 16:28

Sziasztok apukám 2003 decemberben vásárolt egy autót mozg.korl. utalv +1 millió kölcsön 4 hónap múlva meghalt kocsinak a törzskönyve zárolva 2006 decemberig nem akarom a nevemre iratni mert a kölcsönt a fiam fizette és Õ fogja még 3 évig Hogyan lehetne egyből a Fiamra iratni ?lehet hogy még én leszek megbúntetve mert nem irattam át??van valami kiút?????Köszi