Közös szülői felügyeleti jog


pazs # 2014.03.11. 09:55

Ha te vagy az egyik szülő, akkor úgy, hogy kéred a bíróságtól. Ha nem, akkor sehogy.

sanya078 # 2014.06.03. 18:32

Tisztelt fórumozók!
Gyermekem elhelyezésének újbóli pertárgyalásán, aki most 2,5 éves, és lányka, a tárgyaláson kérhetem e a közös gyermek felügyelet gyakorlását, ha a per a 3 év utáni láthatás kibővítéséről, nálam alvásáról szól? És mennyi lenne az esélye hogy beleegyezne a bíróság, minek kell megfelelni, vagy ez esetleg egy új per tárgyalását képezi? A láthatásomról már korábban 2012-ben döntöttek, de érdemben szeretnék tudni, és segíteni gyermekem életben való megállását, akárhogyan is, és érzelmi, erkölcsi fejlődését is biztosítani. Láthatásom kéthetente hétvégén szombat, és vasárnap van.
Üdv
Sándor

kaméleon # 2014.06.03. 19:25

Sanya, ha az anya tiltakozik ellene, a bíróság nem fogja rákényszeríteni.

mskinga6 # 2014.06.07. 05:37

Kedves fórumozók!
8 évig élettársi kapcsolatban éltem. 2 gyermekünk született. A kicsi fél éves volt, amikor útjaink külön váltak. A gyermekeket az édesapjuk rendszeresen látogatta, támogatta,gyermektartást fizetett, nagyon szereti őket, ragaszkodik hozzájuk, ám a bíróság engem, az édesanyát nevezte ki a szülői felügyelet gyakorlójának. (én vidékre költöztem, ő Pest környékén maradt)
Idén a nagy fiúnk középiskolába megy (kollégista lesz), a kicsi pedig (12 éves) felköltözne az édesapához, aki azzal a kéréssel állt elő, hogy szeretne közös felügyeletet.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen lehetőségeket rejteget magában a közös felügyelet?
Korlátozza-e az én jogaimat valamiben, illetve miben jogosítja föl az édesapát?
A segítséget köszönöm.

ZOZOZO # 2014.06.20. 13:45

Tisztelt Ügyvédek!

Tavsaly szétmentünk a párommal... két kislány 4 és 7 éves.
Közös felügyelet, normális mederben történő szétmenés ...
Havi 90 e Ft-ot fizetek és 50%-ban velem vannak. A páromnál lett elhelyezve, de közös felügyelettel a két kislány, széleskörű láthatási joggal, napi telefonnal stb.

Most merült fel, hogy a családi adókedvezmény problémája. Eddig tavaly ő vette igénybe és idén is ...

De most egyrészt lehet emelik, másrészt olyan helyzetbe kerültem, hogy anyagilag lehet kellene, hogy gyerekeimmel jövőre könnyebben tudjak élni ...
Mivel élettársak voltunk, gyorsan ment a szétmenés. Most jelenleg közös házban élünk négyen, azzal, hogy az én napjaimon, ő elmegy a pasijához...

Jövőre szeretném a családi adókedvezményt 50%-át én is igénybe venni. Lehetséges? Mi kell hozzá? Kell a hozzájárulása?

ZOZOZO

ZOZOZO # 2014.06.20. 13:50

Tisztelt Ügyvédek!

Közös házban élünk használatmegosztásban volt exemmel két kislányommal...
Mikor tavaly szétmentünk használatmegosztással a családi ház felső szintjét gondolkodás nélkül neki "adtam" ...

Viszont az együttlakás során, eljutottunk oda, hogy most birtokháborítással fenyeget, mivel a felső szinten lévő két gyerekszobába bejárok játszani a gyerekeimmel, vagy ruhákért, vagy altatni....

Mit tegyek? Ha az övé papíron a megosztás szerint, akkor én mint apa, csak könyöröghettek alulról a 4 és 7 -éves kislányaimnak, hogy jöjjenek le a nappaliba játszani? Hozzák le a játékukat?
Hozzák le a ruhájukat, mivel én nem mehetek fel és reggel iskola, ovi készülődésnél fel kell öltöztetni?
Eddig nem volt gond, de 2-3 hete bekattant az exem és ügyvédhfordult ... birtokháboritással fenyeget ha mégegyszer felmegyek az engedélye nélkül ...
Ha nincs itt felmehetek? Mivel 50%-ban velem vannak a gyerekek és az exem ezt az időt tölti a pasijánál, akkor nincs feszko...
De ha itthon van, mert az ő napja van, akkor mindig könyörögnöm kell, hogy engedje meg, hogy a gyerekeim után felmehessek és a szobájukban játszhassak velük?
Most eszközként használja ezt és folyamatosan "kegyet" gyakorol, hogy legtöbbször megengedi, de érezteti, hogy csak rajta és csak akkor ha ő engedi ...
Mit tegyek?

ZOZOZO

ObudaFan # 2014.06.21. 07:27

ZOZOZO

Nem mehetsz fel. De arról van megállapodásotok, hogy mikor vannak nálad a gyerekek, azt viszont végre lehet hajtani.

ObudaFan # 2014.06.21. 07:33

mskinga6

Egyezséggel lehet ilyen megállapodásra jutni, az egyezségben pedig meg lehet határozni a szülők jogait, kötelezettségeit úgy, ahogy szeretnétek. Általában a közös felügyeletnek az a lényege, hogy a szülők a gyermeket érintő kérdésekben közösen döntenek. Ha a közös szülői felügyelet gyakorlása során a szülők valamely kérdésben nem tudnak megállapodni - a lelkiismereti és vallásszabadság körébe tartozó kérdés kivételével - a gyámhatóság dönt.
Ha a közös szülői felügyelet gyakorlása során a szülők már nem tudnak együttműködni, a közös szülői felügyeletet a bíróság bármelyik szülő kérelmére megszünteti.

lenovo505 # 2014.08.01. 16:58

Üdv.Olyan kérdéssel fordulnék a hozzáértőkhöz hogy közös felügyeleti joggal váltunk el,az anyánál vannak a gyerekek,6 és 8 évesek.Én füzetem a gyermektartást.Viszont a kedves exem a gyerekekkel kapcsolatban ahol csak tud keresztbe tesz!Van rá valami mód hogy a bíróság érvényesítse a közös felügyeleti jogot???Meghatározzon valamit hogy mikor melyik szülőnél vannak,stb??? Előre is köszi...

lenovo505 # 2014.09.09. 13:10

Esetleg tudna valaki válaszolni, 40 nap után?????

ObudaFan # 2014.09.09. 16:35

Bármelyik fél kérésére szinte biztosan megszünteti a bíróság.

ObudaFan # 2014.09.09. 16:35

Mondjuk a méltatlankodás az nem kell, itt mindenki ingyen és szívességből válaszolgat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.09. 16:48

Bármelyik fél kérésére szinte biztosan megszünteti a bíróság.
De azzal a kérdező aligha kerül jobb helyzetbe. (Erre is igaz, hogy kár méltatlankodni.)

ObudaFan # 2014.09.09. 20:02

A közös szülői felügyelet megszüntetésével a bíróság szabályozza a kapcsolattartást, vagyis annyi teljesül, hogy meghatározza majd, hogy mikor kinél lesznek a gyerekek. Más kérdés, hogy valóban látatlanban szinte biztosra ki lehet jelenteni, hogy a kérdezőnél úgy ritkábban lesznek, mint így.

kovacskrisztina82 # 2014.09.10. 14:49

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésben szeretném segítségüket kérni.
A férjemmel ma adtuk be a papírokat a váláshoz. Az új családjogi tv. szerint a közös szülői felügyletet választottuk, de a 2 gyermek velem fog egy háztartásban élni.
Jelenleg én kapom a családi pótlékot, a férjem veszi igénybe a családi adókedvezményt.
A kérdésem az lenne, hogy kötelező lesz-e megosztanuk a csp.-t és az adókedvezményt vagy igényelhetem-e mindkettőt én?

Előre is köszönöm!

lenovo505 # 2014.09.10. 20:08

Nem méltatlankodásnak szántam,csak 40 napig semmi!Egy fórum úgy vélem nem erről szól.De ha valakit megsértettem ezzel,attól elnézést...

ObudaFan # 2014.09.11. 16:12

kovacskrisztina82

Véleményem szerint ebben a helyzetben a csp-t is és a kedvezményt is meg kell osztani.

kovacskrisztina82 # 2014.09.11. 19:19

Akkor is ha nem megosztott a szülői felügyelet, hanem közös?

Dorothy86 # 2014.09.12. 07:01
Üdvözlöm! Két éves kislányom apjával (nem voltunk házasok) nem szeretnék továbbá együtt élni, ő közös szülői felügyeletet szeretne, amivel nincs is baj, de az lenne a kérdésem, hogy ezzel lesz a beleszólása abba, hogy a gyermeket országon belül elköltöztethessem (szeretném ha nem kötné meg a kezem ebben a kérdésben, hiszen bármi adódhat, munkanélküli leszek stb. és esetleg költöznöm kell). A papíron amit mutatott nekem az áll: "Gyermek bármilyen (állandó, ideiglenes, tartózkodási, láthatási) tartózkodási helyének változás
  • > Mindkét szülő beleegyezés módja: ÍRÁSBELI "
Nem szeretném aláírni ha ez azt jelenti, hogy az ő beleegyezése nélkül vidékre vagyok leláncolva egy életre! Válaszát, segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel: F.D.
ObudaFan # 2014.09.15. 14:29

kovacskrisztina82

Véleményem szerint igen.

ObudaFan # 2014.09.15. 14:30

Dorothy86

Közös felügyeletnél is ki lehet kötni, hogy mik azoka a kérdések, amikben nem kell megállapodni. Módosítsatok ezen.

lenovo505 # 2014.09.17. 08:42

Üdv. Olyan kérdésem lenne hogy ha a közös szülői felügyelet nem működik,azt már olvastam többször is "bármely szülő kérésére megszüntetik"Mit takar ez konkrétan,és ezt követően mit tehet az a fél aki mondjuk úgy mindent megtett azért hogy működjön a dolog,de a másik fél semmibe vesz mindent!???Előre is köszi a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.17. 09:52

Az pert jelent.

lenovo505 # 2014.09.17. 13:46

Kovács_Béla_Sándor, Ha néhány szóval kicsit tudnád bővebben?Konkrétan mit tegyek???Köszi...

ObudaFan # 2014.09.17. 14:02

A bíróságon keresetet indíthatsz a másik szülő ellen és kérheted, hogy a bíróság a szülői felügyelet gyakorlására téged jelöljön ki, kérhetsz gyermektartást és a kapcsolattartás szabályozását.