Válás, vagyonmegosztás


Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.02. 18:16

Pacta sunt servanda. Csak írasd vele alá!

Lütyő85 # 2016.02.02. 21:59

Tisztelt Jogi Fórum!
Érdeklődnék, hogy vagyonmegosztásnál egy közösen felvett hitel esetében számít-e egy olyan emailban küldött megállapodás, amelyben elvállaltam a hitel törlesztését gyermektartás fejében, de végül ezt egyik fél sem írta alá, sőt ezt követően ez a megállapodás módosítva lett, de ez sem került aláírásra.
Nyolc éve élünk külön, ezután öt évig fizettem a hitelt, de miután a havi törlesztő magasabb lett mint a bevételem, felfüggesztettem a befizetéseket, tartásdíjat fizetek, és azóta csak én küzdök a bankkal.
Elköltözésemkor, mivel az exemnél maradtak a gyerekek, otthagytam nekik az ingatlant a ruháimon kívül minden ingósággal, működő vállalkozással.
Most arra való hivatkozással, hogy még mindig két kiskorú gyermekünk vele él, valamint két azóta nagykorúvá vált gyermek + egy unoka, neki az ingatlan eladása esetén nagyobb rész jár a vételárból, ugyanakkor fentiekre hivatkozva a bedőlt hitel kizárólag az én problémám. A hitellel megterhelt ingatlan nem a közös tulajdon.
Sajnos nagyon úgy néz ki, hogy nem sikerül megegyeznünk. Bíróságon mire számíthatok?

ObudaFan # 2016.02.03. 16:16

Lütyő85

Mivel tartásdíjról lemondani csak a gyámhatóság vagy a bíróság hozzájárulásával lehet, véleméynem szerint nem érvényes ez a megállapodás.

vikkamakka25 # 2016.02.03. 22:04

Uraim! Nagyon köszönöm a segítségüket, nagyon hálás vagyok a válaszaikért. Úgy tűnik megoldódik a sorsunk. Minden jót Önöknek!!!

Lütyő85 # 2016.02.04. 21:19

@ObudaFan!
Köszönöm a gyors választ! Némi bizakodásra ad okot.

manócska2 # 2016.02.05. 08:13

Tisztelt Ügyvéd úr!

A történet röviden. 2010 óra a férjemmel megromlott a házasságunk, egy lakásban, külön szobában lakunk, neki 6 éve nincs munkája, nem járul hozzá a költségekhez, eddig vártam, hátha vannak csodák, most végre közösen úgy
döntöttünk, hogy elválunk. A kérdés a vagyon megosztásnál figyelembe vehető-e, hogy 6 éve én fizetek mindent, rezsi, kölcsön, stb. A lakóházunk 1/2-1/2 arányban közös tulajdonban van. Ha értékesítjük a házat akkor megilleti-e Őt is az 50 %.

Köszönöm a válaszát!

pazs # 2016.02.05. 09:55

Az életközösségetek megszakadásáig nem számít, utána már figyelembe veszik. Hogy mikor szakadt meg az életközösségetek, azt ti tudjátok.

manócska2 # 2016.02.05. 11:48

Köszönöm, a gyors választ!

georgh # 2016.02.07. 11:41

2002. óta folyó, jelenleg másodszor is másodfokon lévő vagyonmegosztási ügyben alperes utóbb kiderült tények miatt fellebbezés kiegészítéssel élt. A fellebbezett ítéletben a fél-fél tulajdonú ingatlan értékesítésére vonatkozóan döntés nem született, miután felperes feladta az általa indítvánozott árverési értékesítést, és beleegyezett a közösw eladásba. A peres felek ingatlanközvetítő céget bíztak meg, de felperes indokolatlanul akadályozza a megoldást. Van-e mód a közeljövőbeni tárgyalás előtt az értékesítésre kötelezését újabb kiagészítésben kérni?

ObudaFan # 2016.02.07. 14:25

Ehhez azért a felek eddigi nyilatkozatait, a nem jogerős ítéletet és a benyújtott fellebbezést ismerni kellene.

vikkamakka25 # 2016.02.07. 20:31

Elnézést, hogy újra írok, de most szembesültem azzal, hogy tulajdonjogról lemondani nem lehet. :( Van más mód, mint az ajándékozás, hogy ne kelljen illetéket fizetnem? (bár a mi esetünkben nem tudom mi után fizetnék illetéket, (8m:2)-(14m:2)? ). A férjem szeretne a legkisebb anyagi megterheléssel itthagyni bennünket, de én az illetéket sem tudnám kifizetni. :( Előre is nagyon köszönöm a válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.07. 23:37

A házassági vagyonközösség megszüntetése címén történő szerzés illetékmentes.

vikkamakka25 # 2016.02.08. 02:52

Jajj, nagyon szépen köszönöm a válaszát kedves Kovács Béla Sándor! Megkönnyebbültem. Minden jót Önnek!

lajcsó # 2016.02.08. 09:54

Egyébként, a házastársak közötti ajándékozás is illetékmentes!

Vibers # 2016.02.08. 14:40

Tisztelt Ügyvéd úr!

2006 óta élünk házasságban, de 2014 Novemberében beadtuk a válópert.Két kiskorú gyermekünk van.Szerettem volna közös megegyezéssel válni, de a feleségem egy dologban hajthatatlan! Mégpedig a lakás kérdésben.A szüleitől kapott egy lakást,amit eladott 2007-ben. Ehhez az összeghez banki hitelt vettünk fel, és a két összegből vettünk egy új építésű ingatlant, amin 50-50%-ban képezte a tulajdonunkat.Amikor lehetőség volt a végtörlesztésre,a feleségem családja felajánlotta nekünk, hogy kölcsönt adnak arra, hogy lezárjuk a hitelünket,és innentől nekik fizessük a havi törlesztést.
A lakást 8 éven keresztül fizettük közösen a banknak, és a végtörlesztés után a szüleinek.Most hogy folyamatban van a válás, csak annyit kérek a feleségemtől, hogy azt az összeget amit a 8 év alatt közösen kifizettünk, számolja ki, felezze el, és adja oda a részemre. Szeretném megtudni, hogy jogosan tartok igényt erre az összegre, vagy nem. Felajánlottam,hogy elköltözésem után, ugyan úgy fizetem a tartozás felét a szülei felé, ha szeretné, mert mégis csak a gyermekeim lakása lesz egyszer!

Nagyon köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.08. 15:13

Nem értem. Meg akarod tartani az 1/2 tulajdoni hányadodat (ami valójában ennél szükségképpen kisebb arányú), és még térítést is követelsz a feleségedtől?

Felajánlottam,hogy elköltözésem után, ugyan úgy fizetem a tartozás felét a szülei felé
Rendes tőled, hogy felajánlod annak a teljesítését, amire köteles vagy.

ObudaFan # 2016.02.08. 15:39

Vibers

Gondolom, ennek a fejében mondanál le az ingatlanban fennálló tulajdoni hányadodról, csakhogy ez a számítás így helytelen. A kérdésedből nem derül ki, hogy a te számításoddal ki járna jobban annál, ami valóban jár, de a mai magyar valóság alapján valószínűleg te.
Azt a visszafizetett hitelösszeget ugyanis nem követelheted és valóban fizetned kell a jövőben a fennmaradó részletek felét.
Amit követelhetsz az , azt úgy kell meghatározni, hogy megnézed, hogy az ingatlan vételárának hány százalékát finanszíroztátok nem a feleséged korábbi ingatlana eladási árából (tehát a leírtak elsősorban a hitelnek a teljes vételárhoz számított százalékos arányát kell venni.) Az ingatlan mai értékéből ennyi százaléknak a fele jár neked.

Vibers # 2016.02.08. 15:44

Elnézést, hogy nem voltam érthető!

A válás után a feleségem, papíron megveszi tőlem a tulajdoni részemet annyiért, amennyi kölcsönt kaptunk a szüleitől. Vagyis a lakás 100%-a az ő tulajdona lesz.
Ezen felül ajánlottam fel neki, hogy segítek fizetni a szülei felé a tartozását, mert azt vissza kell fizetnie.

Vibers # 2016.02.08. 15:59

Leírom számokban.

A feleségem eladott lakása 10m Ft.
Felvett hitel 15m Ft
Az új lakás ára 28m Ft
A lakás mostani értéke 34m Ft

A családi kölcsön 12m Ft. Ebből lett tehermentes az ingatlan.

Megegyeztünk gyerekenként 100e Ft gyerektartásban.
Minden ingóság marad nála.
Számláinak felét fizetem.
Válás után papíron kifizeti a tulajdon részemet, tehát ő lesz a 100%-os tulajdonos.
A szülei felé ő tartozik tovább, de felajánlottam a segítségemet, hogy fizetem a havi 100e Ft törlesztés felét.
Amit kérdeztem, az az, hogy tarthatok-e igény a 8 év alatt kifizetett összegnek, vagy mást kell számolnom.

Vibers # 2016.02.08. 16:01

A 8 év alatt kifizetett összegnek a felére!

pazs # 2016.02.08. 16:08

Már miért tartozna a szüleinek ezután egyedül? Ti ketten együtt tartoztok, ezen nem változtat, hogy mire költöttétek a pénzt és kinek a tulajdona marad a ház. Persze abban megállapodhattok, hogy a ház felének tulajdonjogáért tovább nem tartozol, de a már kifizetett részeket szerintem nem követelheted vissza.
Jobb lenne, ha hagynátok ezt a "papíron eladja" ügyletet, hanem a tényleges helyzetet foglaljátok írásba, ügyvéd és/vagy bíróság úgyis lesz a dologban.

Noncs # 2016.02.08. 16:22

Kedves Ügyvéd Úr!

19 év vagyunk házasok, vagy egy kamasz gyermekünk is. Másfél éve a férjem összefeküdt olyan nőkkel akiknek fizetni kellett. Nagyon nehezemre esett, de megbocsájtottam mert szerettem. Sajnos azóta sem tudta abbahagyni az ilyen oldalak nézegetését, nem gondolom hogy 1.5 év után javulna a helyzet. Mára már nem tudok hinni neki.
Szeretném megkérdezni egy válás során mire számíthatok. Köszönettel. Noncs

pazs # 2016.02.08. 16:26

Nem számít, kinek a hibájából romlott meg a házasság, nem vizsgálják és a vagyonmegosztás, valamint a gyerekelhelyezés szempontjából sem szempont. Mármint ha erre voltál kíváncsi.

ObudaFan # 2016.02.08. 21:49

Vibers

Ez így nem jön össze, mert ha 28M-ért vettétek a lakást, akkor a 10M eladott lakás eladási ára, 15M bankhitel, 12M családi hitel nem egészében ment az új lakásra. Tudni kellene, miből mennyi ment. (Illetve elsősorban hogy az eladott lakás eladási árából mennyi ment rá.)
Ezzel együtt az biztos, hogy rosszul számolsz, le is írtam, hogy miért.

ObudaFan # 2016.02.08. 21:50

Noncs

Mi a konkrét kérdésed ezzel kapcsolatban?