haszonélvezeti jogról


ObudaFan # 2007.07.19. 09:46

Többféleképpen is lehetséges. Lehet két haszonélvező párhuzamosan is haszonélvező, de lehet úgy is, hogy az egyik haszonélvező haszonélvezeti jogát csak a másik haszonélvező halála után tudja gyakorolni. Itt valószínűleg ez utóbbi a helyzet.

szilárdbp # 2007.07.19. 08:54

pontosítanék :
a 2. haszonélvező az emlitett nagymama veje és nem fia nem tudom ennek van-e fontossága

szilárdbp # 2007.07.19. 08:51

Ha szabadnamég egy kérdést.
Mint most kiderült van az ingatlannak egy másik haszonélvezője is aki konkrétan a másik haszonélvező fia tehát az apa.
Õ nem tartozkodik a lakásba 25 éve.
Ennek ellenére élhet a jogával vagy elévült illetve lehet egy tulajdonrésznek 2 haszonélvezője??

kÖSZÖNÖM NAGYON A VÁLASZOKAT ÉS ATÜRELMET.

szilárdbp # 2007.07.19. 08:39

Köszönöm szépen a válaszokat én telek megosztásra gondoltam, mert ugy tudom az lehetsége önkormányzat által.

ObudaFan # 2007.07.19. 08:33

Nem tudnak, a haszonélvező halálával a haszonélvezet megszűniok.

A kert vonatkozásában meg birtokpert indíthatsz, ha ehhez kedved van.

szilárdbp # 2007.07.19. 08:12

A kérdés arra vonatkozott, hogy ha mivel a haszonélvező 80 év felett van elhalálozna akkor abban az esetben mivel most a sogorék kezdték ápolgatni veszélybe kerülhet a tulajdonjogom és az ingatlan használatom?
Ugy tudom a hszonélvezet nem örökölhető és át nem ruházható, de nem tudom más jogi úton esetleg nem tudnak jogot formálni kedvezményekre a haszonélvező által??

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.19. 08:02

Khmmm. A haszonélvező jogosult az egész ingatlan használatára, és maga dönti el, hogy kinek, milyen mértékben engedi át a jog gyakorlását. Ha akarja, kirúghatja az összes tulajdonost. Úgyhogy célszerűbb nem bolygatnod a kérdést, és kedvében járni a mamának.

(Amit a haszonélvezet és a tulajdoni részed közötti viszonyról meg a kézrátételről mondtál, az értelmezhetetlen.)

tomas64 # 2007.07.19. 08:00

A haszonélvezeti jogosult a tulajdonod nem veszélyezteti, legfeljebb használatában korlátoz.
A kert megosztását egymás között szerződéssel rendezhetitek, természetesen, ez csak a használatról szólhat, a tulajdoni viszonyok változatlanok maradnak. (Mindenki a maga hányada szerinti arányban tulajdonolja az egész kertet.)

szilárdbp # 2007.07.19. 07:54

Tisztelt Válaszoló.

A történet a következő lenne.Van egy ingatlan amiben 4 tulajdonos van és 1 haszonélvező.Kell féltenem a tulajdon részemet bármilyen formában ?
Ugyanis az ingatlan 4 tulajdonosából kettő a haszonélvezőt igen csak az ujja köré csavarta és félek , hogy valamilyen formában a rátehetik kezüket a haszonélvezeti jogrészre ami a ebben az esetben az én részem az ingatlanból.
Egyedül nevelem kislányom és konkrétan az összetétel a következő:

  • 1/4 tulajdonjogom van nekem
  • 1/4 tulajdonjoga a volt páromnak
  • 1/4 a sogoromnak
  • 1/4 a sogorom feleségének.
  • haszonélvezeti joga van az ex-em nagymamájának

Ez az ingatlan egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan.
Másik kérdésem ezzel kapcsolatba annyi lenne még ha szabad.
Sajnos a sogorék kisajátitották a kert 80%-át és a kislányom nem igazán mer kimenni az udvarra.
Hogyan biztosíthatnám, hogy vita nélkül használhassam a kertrészemet???
Köszönöm szépen válaszukat.