gyerektartás fizetésének megszünése


SirCsaba2 # 2007.11.08. 19:07

Ha a min. nyugdíj alatt van, akkor nem vonhatnak le. Általában 33%, törvény szerint 50%-ot is levonhatnak gyermektartásdíj miatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.08. 18:48

Igen.

tomas64 # 2007.11.08. 18:48

A Csjt szerint igen. (minden jöedelem, kivéve amit a Csjt felsorol kivételként.A rokkantsági nyugellátás nincs közte.)
Főszabály: a szülő kiskorú gyermekét saját tartása rovására is köteles tartani.

Toyota # 2007.11.08. 18:33

Sziasztok! Megszeretném kérdezni hogy a rokkantsági nyugdíjjból vonnak e gyerektartást? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.08. 17:20

Itt nem is az a kérdés, hogy vissza lehet-e követelni. Hiszen nem is fizetett. A kérdés az, meg kell-e fizetnie hat hónapi gyerektartást annak ellenére, hogy bizonyítottan nem ő a gyermek apja.

ObudaFan # 2007.11.08. 15:21

Van rá rendelkezés.

Ptk. 362. § Az életfenntartás céljára adott és arra felhasznált juttatást visszakövetelni nem lehet, kivéve, ha jogszabály másként rendelkezik, vagy a juttatást bűncselekmény útján szerezték meg.

barbra # 2007.11.08. 11:59

Nagyon szívesen!

puszedli # 2007.11.08. 10:46

Köszönöm Barbra.
Nekem elég is annyi, hogy a gyerektartás fizetési kötelezettség fennáll a válástól a vélelem megdöntésének a jogerőre emelkedéséig.
Erre voltam kíváncsi, mert valahol ezt olvastam, de most meg nem találom a törvényt akárhogy is keresem.
Puszedli

barbra # 2007.11.08. 10:28

Erre sajnos nincs rendelkezés.
Főszabály szerint a fizetési kötelezettség kezdete a gyermek születése (ha nem éltek közös háztartásban a szülők), illetőleg a házasságot felbontó határozat jogerőre emelkedésének időpontja (ha elváltak). A bíróság természetesen határozhat másként is. Vége pedig a vélelem megdöntéséről szóló határozat jogerőre emelkedésének időpontja.
Ha azonban a kötelezett nem fizeti a tartásdíjat, azt visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet követelni.

(Ugyanakkor ajánlatos lenne felkeresned egy erre szakosodott ügyvédet, akinek a teljes tényállást el tudod mondani, mert az általad leírtak nehezen értelmezhetőek, nyilván nem akarod nyilvánosan kiteregetni az ügyet, amit megértek.):)

puszedli # 2007.11.08. 09:40

Köszönöm Barbra,

nekem valami olyan jogszabály kéne, ami az eltéréseket taglalja. Amit a csjt. ír, azt elolvastam, viszont a mi esetünkben arról van szó, hogy a gyerekünk kiskorú, viszont az apaság vélelmének megdöntése miatt megszünik a (eddig se fizetett) gyerektartás fizetése. Azt szeretném kideríteni, hogy ebben az esetben az apának meddig kell(ett volna) fizetnie a tartásdíjat.

puszedli

barbra # 2007.11.08. 09:28

A házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény 60. §-tól kezdődően.

Általánosságban: a fizetési kötelezettség akkor szűnik meg, amikor a gyermek képessé válik/válhatna önmaga eltartására. Természetesen számos kivétellel....:)

puszedli # 2007.11.08. 07:55

Kedves Fórumozók!

Szeretném megtudni,hogy mikor, milyen esetekben fordulhat elő, hogy az apának nem kell tovább gyerektartást fizetnie.
Ha esetleg valaki tudja, hogy ez melyik törvényben,hol van leírva, annak is örülnék.

Köszönöm