Válás és vagyon megosztás


frescohu # 2018.04.19. 15:05

Azt, hogy nem volt hivatalos élettársi kapcsolat, úgy értettem, hogy lakcímkártya szerinti együttélés sem volt.

drbjozsef # 2018.04.20. 05:25

frescohu,

nem számít. A szerződéseket tartalmuk alapján ítéli meg a bíróság, ha az együttélés, az érzelmi-gazdasági közösség bizonyítható, akkor az élettársi közösség. Fontos, hogy minden körülményt együtt értékel a bíróság, az egyik feltétel hiányában is lehet élettársi kapcsolat, és minden feltétel fennállás esetén is előfordulhat, hogy nem élettársi kapcsolat.

A lakcímkártya nem bizonyít semmit, ha amúgy egy helyen laktatok.

Fecó1974 # 2018.04.21. 15:34

Kedves Fórumozók!

Szeretnék tanácsot kérni,10éve élünk együtt feleségemmel ebből házasként 8 éve,neki volt egy felújítandó ingatlana még összeköltözésünk előttről,amit közösen újítottunk fel,majd ezt a házat 2 éve eladtuk vettünk fel 8 millió hitelt,3 gyerekre CSok-ot és egy nagyobb értékű ingatlant vettünk.50-50%-os tulajdoni hányaddal.Most váláson gondolkodok.Szeretném tudni ebből az ingatlanból mennyi jár nekem?Hogyan kéne osztoznunk?Házasságkötés után közösen fizettük az én kocsi hitelemet,és az életbiztosításomat.Ezen befizetések fele váláskor megilleti a feleségemet?Köszönöm előre is a választ.

nonolet # 2018.04.21. 16:45

Vagyonjogi szerződés hiányában...

Alapban minden közös, mégpedig felesben.
Amit a 2+8 év együttélés alatt szereztetek.

Mégpedig FÜGGTLENÜL attól,
hogy az együttélés ideje alatt
ki mennyit rakott be a közösbe.

Kivéve a különvagyoni részeket.

Különvagyonnak minősül:

  • ami valakinek MÁR ez együttélés ELŐTT is megvolt
  • amit valaki örökölt
  • amit valaki nem közösen kapott ajándékba,

hanem kifejezetten csak ő egyedül kapta

  • a saját "személyes tárgyak"

Külön vagyon a külön vagyon értékén szerzett mássá átalakult vagyon is.

- -

Tehát

1.
Teljes vagyoni leltár.
A MÉG futó hitelek is!

2.
A külön vagyonok kivonása belőle.
(azaz mindkét félé listázandó)

3.
Ami marad az lesz felesben közös.
Annak ki-ki viheti a felét.
Akár közös vagyon akár közös hitel/tartozás.

Plusz ki-ki viszi mellé a saját külön vagyonát is.

Ezzel kialakul a 2 egyenleg, a férjé és a feleségé is.

- -

Ennek tudatában lehet tovább tűnődni...

Fecó1974 # 2018.04.22. 15:48

Köszönöm a választ Nonolet!Valami olyasmit is hallottam,hogy a tulajdon rész megváltásnál a lakásban maradó gyerekek csökkentik a tulajdoni rész értékét?Vagy ezt keverem valamivel?

drbjozsef # 2018.04.22. 17:08

A gyerekek önmagukban nem, de az, hogy a lakott, vagy a beköltözhető értéket kell megváltanod, valszeg nem ugyanaz.

Fecó1974 # 2018.05.12. 17:52

Kedves Fórumozók!

Felmerült egy újabb kérdésem hátha tudtok erre is választ.Május 01-től külön költöztünk.Feleségem az épp felújítás alatt lévő házba én maradtam a lakásomban.A felújítás alatt álló házban épp most csinálják a központi fűtést ami 1,9 millió lesz.Ehhez még együtt élésünkkor pályáztunk és 1millió hitelt is kértünk.Ezek még nincsenek felvéve.Kérdésem,hogy akkor ez majd vagyon megosztáskor közös vagyon vagy mivel én vagyok az igénylő és felvéve már a vagyonközösség megszűnése után lesz akkor ez csak nekem számítható be?Vagy egyszerűen csak a ház értéknövekedésébe számít bele?De kinek a javára?Köszönöm a választ előre is.

ObudaFan # 2018.05.13. 08:35

Ha még közösen rendeltétek meg, akkor véleményem szerint az értéknövekedés is közös lesz.

Karesz1972 # 2018.05.16. 16:55

Tisztelt Fórumozók,

Tanácsot szeretnék kérni az alábbi esetemmel kapcsolatban.
Feleségemmel megromlott a viszony de eddig a gyermekre való tekintettel próbáltunk többször is újra indulni. 2016 karácsony körül véletlenül kiderült, hogy külön számlát vezet az egyik banknál az anyósom neve alatt melyet 2011 ben nyitott. Mivel többször is váltott munkahelyet illetve vállalkozó lett a kérdéseimre, hogy kap-e fizetést vagy mikor lesz "rendes" jövedelme mindíg kitérő válaszokat adott és ez egy idő után gyanús lett de bizonyítani nem tudtam. Valamint pár éve a minimálbért a közös számlánkra utaltatta így fedezve, hogy csak ennyi a jövedelme. Természetesen ez messze nem fedezte a saját költségeit ( rezsi, élelem ). Rendszeresen közel 0 forint volt hó végére a közös számlán, de mivel volt neki másik így csak nekem volt baj. Amióta kiderült a turpissága kapott 1 évet, hogy rendezze a dolgait velem kapcsolatban. Azért kapta ezt a lehetőséget mert a gyermekünk idén felvételizett és előtte nem akartam, hogy bármit is érezzen vagy a felvételi rovására menjen.
Most viszont a váláson gondolkodunk viszont van pár dolog amit szeretnék megtudni.
Van házassági szerződésünk ami a telekről és a rajta álló házról szól.
Idén január 01-től külön bankszámlánk van.
A mai napig én fizetem az összes rezsi költséget.
A vagyon megosztásnál figyelembe lehet-e venni, hogy akár több évre visszamenőleg csak én fizettem a ház fenntartását illetve a már külön számla vezetésnek van-e jelentősége ? Egyikünk se fér hozzá a másik számlájához.
Másik kérdésem, hogy válás kimondása esetén a házat nem szeretném eladni mert hosszú évek munkája van benne, és ki szeretném fizetni az Ő részét amíg összegyűjtök annyit amennyi kell de kötelezhetnek-e a kifizetésre esetleg bírósági úton ?
A helyzet úgy áll, hogy a telek 1/1-ben, míg a háznak a 3/4 része az enyém. Sajnos a fentiek miatt a tartalékom majdnem nullán van de szeretnék neki az 1/4-nél többet adni a nyugalom érdekében de ez akár éveket is igénybe vehet.

Üdv
Karesz

buddhacece # 2018.05.16. 18:47

Tisztelt fórumozók!
Egy bonyolult témában kérnék segítséget.
2004-be váltunk el feleségemmel 11 év házasság után,akkor két kicsi lányom én kaptam meg.Születendő gyermekünkre való tekintettel én visszafogadtam őt és 2015-ig együtt éltünk mintha semmi nem történt volna.
Együtt élésünk 25 éve alatt ő vajmi keveset dolgozott,albérletben laktunk a család ellátását olykor két munkából én biztosítottam.
2015-ben hosszas unszolásra elment dolgozni és közös megegyezésre hitelt vett fel,hogy házat tudjunk venni,1700e ft-ot,én pedig a ház lakhatóvá tételére és az előző hitelek rendezésére 2500e-ft-ot.Nekem így összesen kb 4500e ft kölcsönöm lett.Az ingatlanban 50-50%ban lettünk tulajdonosok.
A közös költségekbe semmit nem adott csak a saját kölcsönét fizette a fizetéséből.A házat saját magam tettem rendbe és újitottam fel.
Tavaly nyáron elköltözött és idén év elején vagyonmegosztási pert indított ellenem.
Én itt maradtam a három gyerekkel és közel 5M adóssággal.
Keresetében követeli a ház árának felét,a kölcsönének felét és lakáshasználati díjat az elköltözése óta.
Ismerősöm azt mondta az én kölcsönöm csak akkor lesz beszámítható a közösbe,ha minden elköltött fillért bizonyítani tudok.
Tényleg így működik,hogy 25 év kemény munka után ki kell fizetnem amit kér(vagy eladjuk a házat?)és nekem marad minden kölcsön-ő meg vidáman elsétál??
Segítsen valaki-mit tehetek??-Szorít az idő....

nonolet # 2018.05.16. 20:49

Karesz1972

Alapvetés.

1.
Minden közös vagyon amit házasság alatt szerzetetek!
Ez pedig feles...

2.
Kivéve ami különvagyon.

Különvagyon

  • ami MÁR MEGVOLT VALAKINEK a házasság előtt is
  • az örökség
  • amit KIFEJEZETTEN csak az egyik fél kapott ajándékba
  • a személyes tárgyak
  • amit a vagyonjogi szerződés a különvagyonba utal

- -

Az nem számít, hogy eltitkolta a jövedelme egy részét...
Attól az még közös vagyon.

Csakhát egy részét egyedül költötte el :-)
De ami épp megvan/meglesz a vagyonközösség megszűnésekor belőle az feleződik.

A házasság alatt KÖZÖSEN!!! szerzett ingatlan is feles!!!
Mindegy mi van tulajdoni lapon.

Szóval,

Készíts teljes vagyon leltárt.

Aztán szedd ki belőle a külön vagyonokat.
Az azé lesz akinek a különvagyona.

Aztán a maradékot felezed el.

A külön vagyonok+közösfele lesz kinek-kinek a járandósága.

Innen indul a "kifizetem őt" játék alkuja.

nonolet # 2018.05.16. 20:57

buddhacece

HA a válás után visszafogadtad, akkor: az ÉLETTÁRSAD lett.
(gondolom nem lett új házasság is)

Azaz az élettársi lét szabályai szerint kell elszámolnotok, a szétmenéskor.

Az élettársi viszonyban alapban NINCS vagyonközösség!

Azaz mindenki magának szerez.
Viszi amije van.

A közösnek tekintett dolgokon pedig alapban a szerzés arányáéban osztoznak meg.

A szerzés aránya pedig a JÖVEDELMEK aránya.
Az ellenkezője bizonyításáig.

Alapban a hitel is azé aki felvette.

75kriszta # 2018.05.31. 14:46

Tisztelt Hozzáértők!
Egy esztendeje fogta magát a férjem és elköltözött. Akkor és azóta sem fizet gyermektartást.
Az ingatlant, amiben élünk közösen vettük meg az ő nagyszüleitől, de nem készítettünk adásvételit róla. Így őszig az ő tulajdonuk volt a ház. Ősszel ajándékozás címén a gyermekem (15 éves) nevére került az ingatlan. Ő lett az egyedüli tulajdonos. Apuka is beleegyezett, aláírta a papírokat. A költözködésekor elvitte a házasságunk alatt szerzett legutolsó autót, amit hébe-hóba kölcsönad.
Kérdésem: az ingatlanhoz van-e köze?
Az autóhoz nekem van- e jogom?
A gyermektartás megállapításánál figyelembe veszik-e, hogy ő albérletben lakik, illetve a hitelünk felét fizeti?
Köszönettel: Mk

nonolet # 2018.05.31. 16:15

"Ő lett az egyedüli tulajdonos."
"Kérdésem: az ingatlanhoz van-e köze?"

Szerinted...?
Miért lenne, hisz VAN tulajdonosa!!! a gyerek.

Gondolom haszonélvezet nem került rá, mert akkor írtad volna.

HA netán a gyerek előbb hal meg és nem lesz még unoka
akkor apa képbe kerülhet örökösként.

- -

"Az autóhoz nekem van-e jogom?"

Attól függ, hogy: a közös vagyonotok vagy a külön vagyona.

"A gyermektartás megállapításánál figyelembe veszik-e, hogy ő albérletben lakik, illetve a hitelünk felét fizeti?"

Mit gondolsz igazságosnak?

- -

Igazából kéne egy vagyonleltárt és egy osztozkodást csinálnotok és írásba foglalni, amíg békesség van.

Aztán pedig betartani...

75kriszta # 2018.05.31. 17:05

Tisztelt NONOLET!
Köszönöm a válaszát.
Az autókat a közösen élt 24 év alatt vásároltuk. Tehát szerintem közös vagyon. Hogyan juthatok hozzá? Ki kell fizetnie a felét? Ez azért is fontos, mert a legújabb barátnő cirkál már vele.
A gyerektartásra én nem szorulok rá, de a gyermekem igen. Mi a minimum összeg, amit a gyerek kaphat? Gondolom egyszerűbb lenne, ha meg tudnánk állapodni!
Üdv:Mk

nonolet # 2018.05.31. 18:50

A hitel felével mi lesz... ?
Amit most egy OLYAN ingatlan után fizet, amit ő nem használ. Hanem nektek hagyta a használatát
Díjtalanul.

A kérdés ugyanaz: mit tartasz igazságosnak?

nonolet # 2018.05.31. 18:52

"Hogyan juthatok hozzá?"

Kifizeted neki a felét.

Vagy ő neked és akkor te nem használod.

- -

Igen a közös megegyezés
még jelentős veszteségek árán is olcsóbb
mint a hosszú pereskedés szokott lenni!!!

"Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok."

75kriszta # 2018.06.01. 03:23

Tisztelt NONOLET!
Köszönöm a válaszait!
Csak, hogy tisztább legyen a kép!
Az ingatlan, mely a fiam nevére került és amiben lakunk ketten, tehermentes. Hitel a férjem és a sógorom közös ingatlanán van. ( A férjem nagyszülei és a sógorom a párjával lakják.) A hitel felvételekor az a ház lett a fedezet. A férjem az adós/zálogkötelezett, én adós vagyok, a sógorom pedig zálogkötelezett az ügyletben. Tehát ebben a helyzetben mindkettőnknek fele-fele arányban kell törleszteni a hitel lejártáig. (A költözésekor is ebben állapodtunk meg!)
Én ezt tartom igazságosnak.
Üdv:Mk

nonolet # 2018.06.01. 06:22

A fogas kérdések...

Ki/kik költötték el a felvett kölcsönt?
Ki/kik élvezik a hasznát?

Azok fizetik-e akik elköltötték és a hasznát IS élvezik ?

- -

Amúgy pedig: teljes körű információ nélkül nem érdemes helyes választ várni idegenektől, akik nem ismerik a részleteket.

Sammrita # 2018.06.01. 10:35

Csak halkan jegyzem meg, hogy Nonolet nem jogász, hanem gugli-kezelő, jogifórum olvasó... , a válaszai tehát ennyit érnek.

nonolet # 2018.06.01. 13:08

Hoppá! a mániás Rituska ismét felügyelet nélkül maradt ...

anettkvk # 2018.06.04. 09:16

Tisztelt Válaszadó!
Férjemmel közös megegyezésen alapuló kereseti kérelmet adtunk be bontóperre. Hiánypótlást kaptam az új sémájú nyomtatvány beküldésére, valamint az utolsó közös lakóhelyre vonatkozólag bérleti szerződést kell megküldeni. Sajnos ez utóbbi nehézkes, 5 éve elmúlt, hogy a szerződés megszűnt, egyikünk sem lakik ott. Kezelői tájékoztatás szerint, amennyiben nincs szerződés, van egy - szintén séma - nyilatkozat/nyomtatvány etekintetben, de én sehol sem találom. Ebben szeretnék segítséget kérni. Melyik ez a nyomtatvány/nyilatkozat? Sem a bíróság honlapján szereplő nyomtatványok között (http://birosag.hu/…yomtatvanyok) sem a 21/2017. (XII.22.) IM rendeletben ilyet vagy erre utalót nem találtam...
Köszönettel:
L.Anett

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.04. 09:45

Elég lesz szerintem nyilatkozni, hogy az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlan bérlemény volt, a bérlet már megszűnt, a felek egyike sem lakik az ingatlanban. Az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlan használatáról így a feleknek megegyezniük, a bíróságnak rendelkeznie nem kell.

anettkvk # 2018.06.04. 09:56

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a válaszát!

L.Anett

Ógaboca # 2018.06.12. 12:10

Tisztelt Hölgyem-Uram!
Válás és vagyonmegosztás esetén számít e a vagyon megosztásában, hogy melyik félnél hány kiskorú gyermek lett elhelyezve?
A mi esetünkbe az apai oldalon egy nagykorú, míg az anyai oldalon 2 kiskorú gyermek lett elhelyezve. Ebben az esetben a családi ház elosztása fele-fele alapon megy, vagy esetleg az anya javára 2/3-1/3 az elosztás aránya?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: