Házastársi közös vagyont megszüntető szerződés


Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.28. 11:36

Először egyéni vállalkozás volt, most pedig tagi betét... Dönts el, légy szíves!

ObudaFan # 2010.08.28. 09:32

Az egyéni vállalkozás nem külön jogalany, az az autó is közös tulajdon. A gazdasági társaságban való részesedésen is fennállhat élettársi közös tulajdon.

stoppos # 2010.08.28. 07:09

Kedves Sándor

Mit tehetek abban az esetben, ha a volt párom a közös autó árán a saját vállalkozásának vett autót? Persze gondom azzal fog védekezni hogy feléltük az összeget..
Ha tagi betét szerepel a könyvelésben azzal lehet valamit kezdeni?

Köszönettel
Stoppos

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.26. 07:39

Az élettársi vagyonközösség ideje alatt szerzett vagyon - néhány kivétellel - közös.
De az egyéni vállalkozás nem vagyonelem, ezért értelmetlen a kérdés feltevése.

stoppos # 2010.08.26. 01:11

Tisztelt fórumozók, segítséget kérnék,
Közös vagyonnak számít-e az élettárs nevén bejegyzett egyéni vállalkozás, amelyben mind a két fél ténylegesen közreműködött?

Köszönettel
Stoppos

kisokos # 2010.02.01. 08:40

1sziszó,

különvagyon fogalmába ingó, ingatlan dolog tartozik, esetleg pénzösszeg is?
igen, de ha pl. a pénzösszeget az együttélés alatt feléltétek, akkor nem kérheted amegtérítését. A felújítás emiatt határeset. Ha ez értéknövelő felújítás volt, akkor jó eséllyel megáll a különvagyoni igény, ha ellenben inkább állagmegóvó beruházás (pl. festés), akkor nem.

1sziszó # 2010.02.01. 08:00

Köszönöm.

Olyan kérdésem lenne, hogy a különvagyon fogalmába ingó, ingatlan dolog tartozik, esetleg pénzösszeg is?
A házasság előtt volt egy kis megtakarításom (ezt tudom is igazolni), amiből a férjemmel közösen vásárolt ház lett felújítva.

ObudaFan # 2010.01.22. 19:52

Az örökös csak az öröksége erejéig felel a hagyatéki tartozásokért. Egyébként pedig az öröklést vissza lehet utasítani.

1sziszó # 2010.01.22. 16:29

Köszi.

Az egyéni vállalkozásával kapcsolatos hiteleket még a házasságunk előtt vette fel. "Egyedül" a lakáshitel ami a házasság alatt lett felvéve.
Még egy kérdésem lenne, hogy a férjem tartozásai örökölhetők-e, mert akkora az összeg, hogy életünk végéig sem tudjuk törleszteni.

kisokos # 2010.01.21. 13:25

az ő tartozásaiért én mennyiben felelek.
a közös tartozásokért elsősorban a közös vagyonból rád jutó összeg erejéig, másodsorban a különvagyonod erejéig. A házasság alatt az egyik fél által felvett kölcsön sajnos a törvényi vélelem szerint közös adósság, még akkor is, ha te nem tudtál róla. Ezt utólag ugyanis szinte lehetetlen bebizonyítani.

1sziszó # 2010.01.21. 12:02

Köszi.

Igazából arra lennék kíváncsi, hogy az ő tartozásaiért én mennyiben felelek.
A házunkat nagy részben hitelből vettük. Ha jól gondolom ez elmehet a férjem tartozásaira.

1sziszó # 2010.01.21. 11:58

Köszi.

Igazából arra lennék kíváncsi, hogy az ő tartozásaiért én mennyiben felelek.
A házunkat nagyrészt hitelből vettük. Ami, ha jól gondolom elmehet a férjem tartozásaira.

kisokos # 2010.01.18. 12:14

1sziszó,

Azt neked kell eldöntened, hogy számodra mi a jó megoldás. Itt legfeljebb a hogyanban, a döntésed jogi következményeinek és egyéb vonzatának tisztázásában tudunk segíteni. Ha csak azt szeretnéd tisztázni, hogy a mi közös- és mi különvagyon, te mennyi felelősséggel tartozol az ő egyéb adósságáért, de ezt leszámítva a házasságot szeretnéd fenntartani, akkor inkább a vagyonmegosztás.

közös vagyonnak számít ilyen esetben a családi ház?
Jő eséllyel igen, de ehhez tudni kellene, hogy az önrészt azt milyen vagyonból fizettétek, volt-e különvagyoni hozzájárulás stb.

1sziszó # 2010.01.18. 11:33

Tanácsot szeretnék kérni.
2008. szeptemberében házasodtunk össze a férjemmel. 2008. októberében lakáshitelt vettünk fel fele-fele arányban, és egymás adóstársai lettünk (közös vagyonnak számít ilyen esetben a családi ház?). 2008. novemberében a férjem vállalkozása csődbe ment (ő egyéni vállalkozó). Rengeteg hitelt vett fel, de még a házasságkötés előtt (amiről én nem tudtam). 2009. májusában megszületett a kisfiúnk. Mi a megoldás, hogy a kisfiamat fel tudjam nevelni: a vagyonmegosztás vagy a válás?

monalisa1 # 2010.01.07. 12:58

Egy házasság alatt vagyonközösség van, vagyis együtt nevetünk, együtt sírunk.

A feleségnek kell(ene) hitelt érdemlően bizonyítani hogy az együttélés ideje alatt felvett hitelekről nem volt tudomása, de ezt nemigen fogják neki elhinni...

Az esetleges válás nem old meg semmit, mert tartozások esetében egyetemlegesség van.

Szerencsés ha az egyik-másik adósságnak megvan a kezese és/vagy az adóstársa - legalább is egyenlőre ők fizetnek majd helyette, de utóbb követelhetik rajta a "közös" hitel arányos részét.

A házasság előtt felvett hitel dolga/gondja egyedül a férjnek fájhat. (Ha annak rendezéséhez a feleség is hozzájárul anyaiakkal, utóbb követelhet a pénzt ill. arányosan vagyoni értéket a párjától.)

"Mona"
laikus hozzászóló

sunbaluka # 2010.01.07. 12:39

Üdv mindenkinek! Egy olyan ügyben érdeklődnék hogy a férj nevén nagyon sok hitel van. Egy részét a házasság előtt egy részét közben vette fel. A feleség sehol sem kezes vagy adóstárs. Ha bedőlnek a hitelek mit lehet tenni hogy csak a férjtől hajtsanak végre ne a feleségtől? Konkrétan ha kötünk egy házastársi közös vagyont megszüntető szerződést akkor ez megoldható vagy ez igy nem müködik. Ilyenkor legjobb a válás azt hallottam. Előre is köszönöm.

Jayne # 2009.11.09. 15:51

Okosan tette. :-)

pazs # 2009.11.09. 13:47

Klasszikus példa az életközösség megléte alatti házastársi közös vagyont megszüntető szerződésre az ifjú vállalkozó férj és a parázós feleség esete: nehogy rámenjen a ház a vállalkozásra, azt a feleségre osztották meg, a vállalkozás és annak hasznai a férjé lettek. Feleség ezzel védeni szerette volna magát és gyerekeit a vállalkozás kockázataitól. Aztán amikor a vállalkozás nagyon nyereséges lett és ettől függetlenül megromlott a házasság, hiába is szeretett volna ebből részt kapni, a férj csak elővette a szerződést.

Jayne # 2009.11.09. 13:10

Nagyon szépen köszönöm a választ!

ObudaFan # 2009.11.09. 13:05

Nyilván teljesen egyforma nem lehet, mert ha még nem szakadt meg az együttélés, akkor előfordulhat, hogy megfogan egy közös gyerek, akinek az érdekei viszont a szerződés felett állnak. Ha már megszakadt az életközösség, akkor ez aligha következik be.

Jayne # 2009.11.09. 12:55

Nagyon köszönöm a választ! A helyzet az, hogy harmadéves joghallgató vagyok, de a családi jogot csak jövőre vesszük. Az évfolyamdolgozatomat a házastársi közös vagyont megszüntető szerződésről szeretném írni. Rengeteg BH-t néztem már át, és ezekben nagyrészt az életközösség megszűnésekor kötötték. Csak az egyikben a megromláskor, de pont az kellene nekem. Ezért kérdeztem, hogy "egyformának" minősül-e azzal, amelyiket a megszakadáskor kötöttek.

pazs # 2009.11.09. 12:46

Bármikor lehet kötni, még akkor is, amikor minden rendben.

Jayne # 2009.11.09. 12:45

Üdvözlök mindenkit!

A kérdésem az, hogy házastársi közös vagyont megszüntető szerződést mikor lehet kötni? Az életközösség megromlásakor, a megszakadásakor és a válás után egyaránt?

ObudaFan # 2009.05.06. 19:17

Nincs mit.

Mari1234 # 2009.05.06. 19:00

Köszönöm a választ!