Terhes kismama tanácsadás


Gaál Annamária # 2009.08.02. 14:16

Szeretném megkérdezni, hogy egy terhes kismamának a havonkénti kötelező tanácsadásra a lakóhelyén illetékes védőnőkhöz kell mennie, vagy ha van ideiglenes lakcíme másik városba, akkor oda is mehet-e?

A válaszokat előre is köszönöm.

lafead # 2009.08.02. 17:25

Szia,
Egyrészt nem kötelelző a védőnőhöz menni, a tgyás és egyebek szempontjából nem a védőnői pecsét a lényeges és fontos, hanem a nőgyógyász beírása pecséttel:)
De ha nem tudsz a helyi védőnődhöz menni, menj el nyugodtan a lakóhely közelihez, el fogja fogadni a védőnőd a másikét, de néha azért menj el a sajátodhoz is:)De nem kell túlzásba esni:)

Gaál Annamária # 2009.08.03. 16:15

Köszönöm a válaszokat.

Dr.Attika # 2009.08.03. 16:34

Azért annyit szeretnék megjegyezni. A gyermek fogantatása, kihordása, születése nem lehet jogi kérdés. Nyilván a jog beavatkozik, amikor e folyamatot a szüői pár valamelyike beindítja, mert szerinte "nem tőlem van a gyerek", "ha tőlem van is nem akartam" "nem ő az apja" stb.

Gyermeket fogantatni csak és olyan párok között szabad, akik egymást szeretik és képesek is őt felnevelni addig, amíg a sáját életét el tudja rendezni.

szabina0522 # 2010.03.28. 09:25

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdéssel fordulok önökhöz:
Kislányom 2008 május 30.-án született tehát ez év május 30.-án tölti be a 2. életévét.
Jelenleg vele otthon vagyok gyeden, viszont ha betölti a kettőt már a "csökkentett" pénzt kapnám,viszont várjuk a kistestvért októberre.
a kérdésem az lenne milyen lehetőségeim vannak,megoldható - e hogy esetleg táppénzre menjek így májustól ugyanazt a pénzt kapnám vagy ez munkahely függő.
Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2010.03.28. 10:48

Táppénzre csak akkor tudsz menni, ha dolgozol is.

nandy # 2010.03.28. 10:53

Arról lehet szó, hogy a GYED után kiveszed a szabikat, és aztán elmész táppénzre.
De ha gyes mellett vagy táppénzen, akkor más szabályok szerint számolják, tehát érdemes átadni a gyes-t pl. az apukának arra az időszakra, amíg táppénzen vagy.
Az nem biztos, hogy jobban jársz a táppénzzel, mert a keresőképtelenség első 15 munkanapjára (kb. három hét) betegszabadság jár, ami a béred 70%-a, és beleszámít a TGYÁS és GYED alapjába, tehát rontja azt.

Tepőke # 2010.04.06. 10:19

Tisztelt Szakértők!

2007.09.24-2009.10.30-ig volt munkahelyem ami megszünt.végkielégítést kaptam.a munkanélküli,2009.11.01-2010.04.17.-ig jár.Megszeretném érdeklődni,hogy kismama vagyok,és jár-e valamilyen juttatás,járadék,estleg segély.
Előre is köszönöm
Tisztelettel:Tepőke

Zsuzsa05 # 2010.04.27. 20:45

Tisztelt Szakértő!

Határozatlan idejű szerződésem van, 2007 január közepétől. 2008 januártól táppénzen voltam március 21-ig, gyermekem születéséig.
Kisfiam 2010 márc.21-én volt 2 éves, 22-től gyest kapok. Közben kiderült, hogy 1O hetes várandós vagyok. Mivel a 3. évben 28e a Gyes ezért megélhetési okokból szóba került, hogy visszamennék dolgozni (magas hitel stb), mielőtt kiderült, hogy terhes vagyok.
Ez viszont most már nem jön szóba mert 37 éves vagyok és az előző babával is sokat voltam táppénzen a szülés előtt.
Arra gondoltam, hogy a férjem kapná a gyest néhány hét múlva, kivenném az eddig felgyülemlett szabimat és utána elmennék táppénzre a baba születéséig.
A kérdéseim az:

  • A férjem kaphatja a gyest? Mindegy mennyi a fizetése, van maximuma?
  • A cégem köteles kiadni a szabimat? Úgy is, hogy nem fogok visszamenni most dolgozni, vagy ezt ne mondjam meg nekik előre?
  • Mennyi táppénzt kapnék? Azt az előző évi jövedelmem (GYED) után számolnák?
  • Mikor lenne optimális hogy a fentieket megvalósítsam? (GYES átiratása, szabadság és táppénz)
  • Amennyiben a fentiek történnének a 2. baba után a TGYÁS, GYED hogyan változna?
  • Esetleg tudna jobb megoldást, hogy könnyebb legyen a megélhetésünk?

Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelettel,
Zsuzsa

andi1000 # 2010.11.19. 16:18

TISZTELT SZAKÉRTŐ!

AZ LENNE A KÉRDÉSEM HA DEC 31 IG VAN MUNKASZERZŐDÉSEM ÉS NEM FOGJÁK MEGHOSSZABBÍTANI/ MUNKANÉLKÜLIN LESZEK JAN 1 TŐL- TERHES VAGYOK JÚLIUSBAN SZÜLÖK- NEM FOGOK KAPNI GYEDET? CSAK A 28500 AS GYESRE LESZEK JOGOSUL ELŐTTE 2 ÉVES FOLYAMATOS UNKAVISZONYOM VAN- ÉS ÖSSZESEN MÁR TÖBB ÉV VAN CSAK NEM FOLYAMATOS. EGYÉBKÉNT SEM SOK A FIZETÉSEM 70000 DE A 70 % A MÉGISCSAK TÖBB MINT A 28500. VÁLASZÁT KÖSZÖNÖM- EGY KÉTSÉGBEESETT KISMAMA

kfgabri # 2010.11.19. 16:31

Határozott idejű munkaszerződéssel nem esik bele a terheseknek járó felmondási védelembe. A leírtak alapján nem fog TGYÁS-GYED járni, csak GYES.

Gabriellusz # 2010.11.29. 12:41

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő:
Milyen ellátásra vagyok jogosult születetndő gyermekemmel, és mit tegyek, ha az alábbi körülmények állnak fenn:
2008.12.24.-én született gyermekem, 2008.07.25-től táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. Tgyás-ban, majd gyed-ben részesültem (jelenleg is), ami, 2010.12.24.-én lejár. Most 9 hetes terhes vagyok, 2011.07.06.-ra várjuk a kistestvért. Határozatlan idejű a munkaszerződésem, 200000 ft a besorolási bérem. Közben megszünt a telephely ahol dolgoztam, így nem tudnék hova visszamenni, de a cég működik. Most is veszélyeztetett leszek, mivel magas a vérnyomásom. Kivegyem-e a felgyülemlett szabadságokat, és utánna menjek el táppénzre? Ki vegye igénybe a testvér születéséig a gyest?
Válaszát előre is köszönöm.

korosi # 2010.12.02. 10:58

Kedves Szakértő,
Határozott idejű munkaszerződésem van közalkalmazottként 2011. decemberéig. Jelenleg 9 hetes terhes vagyok, gyermekem 2011. júliusában fog születni. Munkaadóm még nem tud a terhességről, de feltételezhetően nem fog elküldeni miatta. Kérdésem az lenne, hogy a határozott szerződés miatt jogosult leszek-e gyesre, gyedre és tgyásra is, vagy valamelyik ezek közül nem jár a határozott szerződés miatt? Előtte 2 éves megszakítás nélküli munkaviszonyom van. További kérdésem, hogy ilyen esetben a határozott idejű szerződéssel mi történik? Mert lenne még a szüléstől számítva néhány hónap a szerződésből (július-december). Ezt a munkáltatóval közös megegyezéssel kell felmondani? Ha munkaadóm mégis elküldene a terhesség miatt, akkor ezt megteheti anélkül is, hogy engem kártérítene valamilyen formában? Tehát járna-e akkor nekem a határozott idejű szerződés egyoldalú felbontása miatt a még fennmaradó fizetés? Remélem érthetően fogalmaztam, előre is köszönöm a válaszát!

jana2224 # 2015.02.12. 10:54

Kedves szakértő !

Érdeklődnék a felől hogy kedvesemnek nincs meg a megfelelő munkaviszonya , de a tb-jét folyamatosan fizetem és mire lesz jogosult és mennyi lesz , nekem 2 éve folyamatos a munkaviszonyom.
Köszönöm a válaszát

Rexor # 2015.02.12. 13:24

No ezt mégegyszer.

jana2224 # 2015.02.12. 17:01

afelől érdeklődnék hogy ha valakinek nincs meg a 2 év alatt az 1 év munkaviszony , de folyamatos a tb-je akkor mi és mennyi jár neki ,és esetleg mit vehet igénybe munkanélkülit se kap .

cincinnatus # 2015.02.12. 17:56

Ha a TB alatt eü-i szolgáltatási járulékot ért, valamint a kedvese szülés előtt áll akkor csak GYES-re, anyasági támogatásra és családi pótlékralesz jogosult.

Ha nem erre gondolt én is azt javaslom, hogy fusson neki mégegyszer és a kérdéseit érthető formában tegye fel.

Molnár092 # 2016.02.03. 13:23

Szép jó napot !
Kérdésem az lenne ,hogy Aug 01-re vagyok kirva mit kismama van jelenleg munkám be is vagyok jelentve Feb.02-tol de viszont ELOTTE munkanélküli voltam 2015.03.09-tol 2015.05.25-ig na igen de viszont nem tudtam megjelleni náluk ezáltal megszüntettek a munkanélkülimet 2015.05.25-en de en erről csak 2015.11.12-en kaptam értesítést !!!!! Ezzel az a problémám ,hog 2015.05.25- tol 2015.11.12 időpontban gondolom Nem voltam biztosított en ezt csak utólag tobb hónapra ra tudtam meg , ilyenkor mi a tehendo ????? Ők a felelősek mivel tobb hónapra ra értesítettek vagy en ???? Ezt utólag ha befizettem akkor ugye biztosítások fogyamatos lesz (?) igy járni fog a CSED????? Vagy mar mindegy mit teszek es nem jar ....koszonom válaszát !

Rexor # 2016.02.03. 13:44

Elég, ha egy fórumban teszed fel a kérdést.

Molnár092 # 2016.02.03. 13:49

Sajnos nem elég mert nem érkezik ra válasz sajnos mit látod!!!!

Rexor # 2016.02.03. 13:50

A kérdés, hogy megvan e a szülést megelőző 2 éven belül a 365 napos biztosításod. Az álláskeresési járadék miatti kieséssel nem tudsz mit kezdeni, ezt ne számold bele.

Molnár092 # 2016.02.03. 14:08

Értem köszönöm válaszod , akkor 2016-tol (Aug 01 a szulesi időpontom ) visszamenőleg kell meglenie a 180 napomnak ? De igy lesz benne megszakítás ugye az adott hónapok amit kérdeztem elobb , ez nem baj akkor igy járni fog a csedem ??? Az remek lenne :)

Rexor # 2016.02.03. 14:38

A lényeg, ha 2016. augusztus 1-jén szülsz, hogy 2014. augusztus 1 és 2016. augusztus 1 között legyen legalább 365 nap biztosított időszakod. Illetve fontos, hogy a biztosítás időtartama alatt (vagy legkésőbb annak megszűnését követő 42 napon belül) szülj.

Pkrisz # 2016.03.01. 10:08

Segítséget szeretnék kérni olyan ügyben, hogy 3 év után most térek vissza ismét a munkába a gyesből. Mi vonatkozik rám, elsősorban azt mondták, hogy a szabimat kell letölteni és utána ha nem lesz rám szükség felmondhatnak? Van ha terhes leszek a szabadság alatt akkor engem váradóssági védelem megillett?

Köszönöm előre is

ObudaFan # 2016.03.01. 10:45

Pkrisz

A szabadságod alatt is felmondhatnak. De ha még mielőtt felmondanának, ismét várandós leszel, akkor megillet a védelem.