Bonyolult behajtás - tartásdíj elmaradás


lolina # 2011.05.14. 10:02

Sziasztok!
Segítsetek légyszives.. :(

Gyermek elhelyezés és tartásdíj végzés jogerőre emelkedett 2010. Július 15.
melyben 195000Ft tartozás - havi 10000Ft-os törlesztéssel és havi 15000ft aktuális havi tartásdíjat állapítottak meg.
Most megírom mikor és mit kaptam dátumra pontosan.
június 10000Ft
Július 21. 25000Ft
Augusztus 23. 15000Ft
Október 14. 15000Ft , október 21. 20000Ft
November 24. 15000Ft.
Innentől semmi.

Jogerőre elmelkedéstől számítva 1x fizette a teljes megítélt összeget Július 21.
6. hónapban fogtam magam és elmentem a rendőrségre feljelentést tenni illetve a bíróságon végrehajtást kérni.
Elindult mindkét ügy.
Tartás elmulasztás vétsége és
Behajtás 195000Ft-ról illetve január 1-től a folyamatos letiltás.

A Behajtó megkedte a foglalást a 195000Ft-ra , nem tudott mit, erről kaptam papírt is, a végén: "az eljárást folytatom".
Ezután megérkezett a rendőrség - majd az ügyészség végzése a nyomozás megszüntetéséről , merthogy önhibáján kívűl nem teljesít, nincs büntetőeljárás.
És innen bemásolok egy hosszú részt:

xxxx kifizette a fent említett időpontokban az írott összegeket,
Én feljelentést tettem, állításom szerint, mert xxx nem tett eleget maradéktalanul - a bíróság által megállapított hátralék megfizetésére is tekintettel - tartásdíj fizetési kötelezettségének.
A büntetőjogilag figyelembe vehető elkövetési időszak a leírtakra tekitettel 2010. július 15. - 2011. Február 15.
Ezen időszak alatt 100.000Ft-ot fizetett a gyanúsított , a büntetőjogilag követelhető összeg- beleértve a februárban is esedékes összeget - 120.000Ft.
Az elmaradt tartásdíj összege 20.000Ft.

A büntetőjogi gyakorlat értelmében büntetőjogi felelősséget , csak a tartásdíjra kötelező határozat jogerőre emelkedésétől kezdődően lehet megállapítani , visszamenőlegese- a polgári jog szabályaival ellentétben - a hátralékra nem.

Az elkövetési időszak kezdő időpontját a feljelentéstől 6 hónapra visszamenőlegesen illetve az ítélet jogerőre emelkedéstől kezdődően lehet megállapítani, jelen esetben ez 2010. július 14 napja , így az első esedékes határnap 2010. július 15. napja volt.
A gyakorlat értelmében a fizetett tartásdíjat az éppen esedékes és nem az ítélet jogerőre emelkedését megelőzően keletkezett hátralék összegéb kell beszámítani, mert azt kell figyelembe venni büntetőjogilag, ami az elkövető büntetőjogi felelősségére nézve kedvezőbb.
Ebből következően a gyanusításig eltelt időben xxxx a 120000Ft-ból 100000Ft-ot megfizetett.

ezután leírja hogy őnhibáján kívül nem fizet, munkanélküli stb.
Tényállási elem hiányában a tartás elmulasztásának vétsége nem valósult meg, erre tekintettel az eljárást meg kell szünteni.

Ezek után kaptam a behajtótól egy újabb papírt amin kicsit kiakadtam..

Letiltás gyermektartásdíj végrehajtására.
Itt kiderül ,hogy van bejelentett állása..
Először behajtják a fizetése 50%-ig (minimálbéres , azaz 30000 a tiltható) ,
az államnak 5000Ft, majd a behatónak 13900 Ft 3 jogcímen és ezután jövök én
Főkövetelés 50.000Ft ?!

Első kérdésem, nem a gyermek tartásdíja az első?
Második , hol a többi elmaradás? azaz a 195000Ft?
Hivogattam a behajtót folyamatosan , sose vették fel..
Pénteken végre elértem őket..
Ez az 50.000Ft az ügyészségi papírtól van számolva.
Mondván, hogy 20000 a sara és onnantól a márc, ápr. havi tartásdíj.
Az elmaradt illetve folyamatos tartásdíj számításának napja 2011.05.01.

Továbbra is azt kérdem hol a 195000Ft elmaradása amit elkezdtek behajtani??
Erre azt mondta a hölgy, hogy az ügyészség azt küldte, hogy csak 20.000 az elmaradás..
De könyörgöm, ott a végzésben hogy 195000 a tartozás amit ugye nem törlesztett és én januárban behajtásra adtam azt is..

Valaki értelmezze legyen szives az ügyészség levelét..
Mert az én logikám szerint ott van a tartozás (nem hagytam elavulni) , de a feljelentésnél az elmaradást nem vizsgálták, csak az aktuális havi 15000 Ft-okat.
Jogos a követelésem? Milyen jogszabályra hivatkozhatok?
A behajtós högy szerint az ügyészség 20000Ft-it februárig írt, így csak azt hajtják be....

:(

HELP!!:(

ObudaFan # 2011.05.14. 10:13

Jogos a követelésed, és végrehajtható is, csak a büntetőeljárásban nem vehető figyelembe a hátralék. Az elképzelhető, hogy a végrehajtási lapon nem tüntetted fel a hátralékot. Ebben az esetben új vh. lapot kell benyújtani.

lolina # 2011.05.14. 10:32

végrehajtási lap

3. a, ... sorszámú ítélet..
b, A határozat végrehajtandó része , a kereskedelmi kamatokkal: a ... gyermek után 2010 December 31-ig 195000Ft hátr. gyt., + 2011. januás 01. napjától havi 15000Ft folyamatos..

és még az ügyészségi levél elött jött abehajtótól a foglalási jegyzőkönyv... hogy nem tudtak mint foglalni és folytatják az eljárást...

Ugyanakkor pénteken rákérdeztem telefonon, hogy miért 50000Ft, mikor van 195000Ft tartozása is, amit oda kéne tenni hogy azt is tiltsák le apránként.

Erre kaptam azt, hogy az ügyészség szerint csak 20000 az elmaradás (febr. 15ig)...
Tehát nincs a 195000ft???
Büntetőjogilag oké, hogy amiatt nem vonták felelősségre, de be kell azt is hajtani, nem??
hova menjek, mit tegyek??

ObudaFan # 2011.05.15. 08:17

Végrehajtási kifogással élhetsz.

bbubuka # 2011.05.23. 07:41

Végrehajtás.
Ha a tartásdíjra kötelezett Bv. intézetben tartózkodott, arra az időre tartásdíj illetve kamat számítható-e fel állami megelőlegezés esetén? Mi a teendő, ha a bírósági végrehajtó a végrehajtás alá vont ingatlant jóval a forgalmi érték alatt becsülte fel?

mamamokus # 2011.10.27. 08:48

Jó napot kívánok.
Én is kb. pont úgy jártam mint "lolina". csak nekem több mint két éve húzódik az ügy és majd' 700.000.- ft-ról van szó. Az én kérdésem az lenne hogy ha arra kerül a sor hogy az állam megelőlegezi a gyermektartás díjat, az ugye fél évre visszamenőleg jár.? A fenmaradó összeget sosem fogom látni, ez szinte biztos. Kérhetek pl. kártérítést azért mert a végrehajtó túl lassan végzi a munkáját? Miért nem fér bele abba a fél évbe megállapítani hogy nem lehet behajtani? Minden hónapban csak nő az összeg amit nem kapok majd meg. Pl. 1 db levélre várok több mint másfél hónapja, és még fel sem adták!!! Az a végzés hogy nem behajtható még mindig nincs a kezemben, több mint 2 év után sem!!

ObudaFan # 2011.10.27. 09:23

Az állam lejárt tartásdíjat egyáltalán nem előlegez. Kérdés, hogy a kárigény mennyire lenne alapos, hogy bármi esély legyen, ahhoz legalább végrehajtási kifogást be kellene nyújtani.

LCNet # 2013.11.08. 19:52

Tisztelt ObudaFan!

Férjem 2006-os gyermektartási díj perében a bíróság 10.000 ft-ot állapított meg, de a felek megegyeztek abban, hogy ettől függetlenül 20.000 Ft gyerektartás kerül fizetésre. Ez 2012 tavaszáig így is történt, közben a férjem új családot alapított, és 3 gyermekünk született (2011. ikerpár, 2012 kistestvér), és anyagi helyzetünk nem engedte, hogy továbbra is 20.000 Ft-ot fizessünk, így 10.000 Ft-ot utaltunk. Volt alkalom, amikor nem úgy alakult anyagi helyzetünk, és nem történt utalás, de azt következő hónapban pótoltuk.
A volt feleség most pert indított gyermektartási díj 20.000 Ft-ra emeléséért, illetve feljelentette férjem elmaradás miatt
Férjemnek felfüggesztett börtönbüntetése van (adótartozás miatt), melynek januárban jár le a 4 éves időtartama.

Kérdéseim:

  • mely a kötelező díj a 2006-os per alapján?
  • elmaradásnak minősül e, ha azt a következő hónapban pótolom?
  • Elmarasztalhatják e elmaradás miatt?
  • Mi számít elmaradásnak?
  • Esetleges elmarasztalás esetén a felfüggesztett büntetést végre hajthatják e?
LCNet # 2013.11.08. 19:52

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Bapanka # 2013.11.08. 20:33

Kedves Ügyvédek

Segítséget szeretnék kérni. Egy ismerősöm fizetett 20000 forint gyerektartást folyamatosan. Időközben kapott vh papírt, miszerint nem fizetett gyerektartást. Most volt egy per a gyerektartás összegének emeléséről, amit az ismerősöm vállalt is. De újra kapott egy másik levelet, 360000 forint elmaradt gyerektartásról. Az ismerősöm külföldön tartózkodik, ezért nem tud semmiről, hogy mi folyik otthon, max a vh leveleket kapja meg.

Erre a tárgyalásra utazott haza az ismerősöm, ahol számon kérte a volt párját, hogy milyen elmaradásról beszél. Nagy nehezen kiderült, hogy a volt párja méltányossági alapon az államtól megkapja azt az állítólag elmaradt gyerektartást, ami nem is maradt el.

Az lenne a kérdésem, hogy a végrehajtásokat, amik folyamatban vannak, kinél lehet leállítani. És, hogy ilyenkor mi a teendő? Az ismerősöm minden hónapban utalja a gyerektartást, tehát erről van papírja.

Köszönöm

ObudaFan # 2013.11.09. 08:46

A végrehajtónál kell igazolni a teljesítést, ha így is vitatja a jogosult, akkor pedig pert kell ellene indítani a végrehajtás megszüntetése iránt.

Bapanka # 2013.11.09. 13:23

Köszönöm Obudafan

A jogosult nem vitatja, és nem is vitatta a teljesítést, tudja, hogy megkapta a pénzt. Csak mivel az ismerősöm külföldön van, ezért valószínü így próbálta két helyről beszedni a pénzt. Csak az ismerősöm családjának a házára rákerült jelzálogként a tartozás, így szereztek róla tudomást.

Az elég, ha a végrehajtó felé igazoljuk? Ha arra az időszakra kinyomtatott bankszámlakivonatokkal igazolja, az elég?

ObudaFan # 2013.11.09. 14:18

Akkor elég a végrehajtó felé igazolni, ha a jogosult elismeri a végrehajtó felhívására. Ha nem, akkor pert kell indítani.

Bapanka # 2013.11.09. 15:25

Köszönöm szépen.

catin # 2015.06.19. 16:41

Tisztelt válaszadó!
A volt férjemtől van 1 fiam Ő most 20 éves tavaly fejezte be az iskolát és addig járt volna a gyerektartás.Az apa hol fizetett hol nem bíroságra is mentem hogy behajtsam rajta az elmaradt pénzt.Végre hajtás sikertelen lett nem volt mit lefoglalni és nincsen bejelentett munkahelye.Ez már lassan 3 éve volt.97000ft-al tartozik.Látom én valaha ezt az összeget tőle?Valamit tudok még tenni az ügyben?Köszönöm a válaszokat

ObudaFan # 2015.06.19. 20:55

Azt tudod tenni, hogy kevesebb, mint félévente a végrehajtót kéred, hogy ismét intézkedjen. HA ezt nem teszed, el fog évülni a követelésed.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.20. 06:51

A Csjt. 68. § szerintem sui generis és nem elévülési szabály. Azzal, hogy végrehajtást kért, már érvényesítette a követelését. Szerintem az elévülés itt is az általános 5 év lesz.

Persze, nagyon nem árthat, ha noszogatja a végrehajtót.

ObudaFan # 2015.06.20. 12:16

Szerintem pedig elévülési szabály, mert a törvény nem mondja, hogy nem az. A Ptk. szerint ez egyébként szerintem már egyértelmű is.

Dr.Attika # 2015.06.20. 14:19

Szerintem is hat hónap elteltével már nem tudja érvényesíteni a kérdező. Azért van 6 hónap megállapítva, mert ha azon túl a tartásra kötelezett a tartásdíj nélkül is létezik, akkor a jogalkotó szerint arra már szüksége sem volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.20. 15:14

Csakhogy ez pl. a per folyamatban léte alatt nyilvánvalóan nem igaz. Akkor végrehajtás alatt miért lenne az?

Dr.Attika # 2015.06.20. 17:30

Hol van itt per? Korábban megítélt gyermektartás 6 hónapon túli érvényesítéséről van szó.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.20. 18:18

El kell magyarázzam, mit jelent a "pl."? És azt is, hogy mi az az analógia?

groszfater@gmail.com # 2015.06.20. 18:37

Dr. Attika !
Az ilyen mondataidért vagy olyan szerethető :-)))

Azért van 6 hónap megállapítva, mert ha azon túl a tartásra kötelezett a tartásdíj nélkül is létezik, akkor a jogalkotó szerint arra már szüksége sem volt.

Azonban, amennyiben a végrehajtást kérő kérte a követelése végrehajtását, onnantól kezdve a gyermektartásdíj iránti követelésekre is az általános elévülési szabályok az irányadók a Ptk. 324. § alapján, ezért a végrehajtás megindítása megszakítja az általános öt éves elévülési időt.

Dr.Attika # 2015.06.20. 19:04

Nem kell elmagyarázni egyiket sem. A pl lengyel felségjel, az analógia pedig egy a Balkánon elhelyezkedő állam. Értem én.

Immaculata # 2015.06.20. 19:10

Két malomban őröltök.

Ha a 97 eFt-ra már kértek végrehajtást, akkor az folyamatban van, függetlenül attól, hogy 3 éve sikertelen.

A további követelésekre, annak felmerülésekor, de legalább 5 havonta kell kérni a végrehajtást.