Távoltartási végzés


Little brother # 2016.04.21. 07:49

Kedves Fórumozók!
Édesapámnak szeretnék segíteni, akit bátyám rendszeresen fenyeget, zaklat, telefonon hívogatja és mindenféle kisebb-nagyobb dologgal próbál neki keresztbe tenni (pl kisebb károkat okoz a kertjében, a ház körül). Többször nagyon durván megfenyegette, ordibál vele, számtalanszor fellökte, rángatta. Egyszer azt is mondta neki, hogy ő tud olyan mérget, amit nem mutat ki a boncolás (bátyám biológus) Volt is már peres eljárás amiatt, hogy bátyám bántalmazta apát, (gyakorlatilag összeverte) és emiatt távoltartást rendelt el a bíróság egy évre. Ez évekkel ezelőtt volt és azután nyugodtabb időszak következett, de most újra egyre gyakoribbak a zaklatások. Többször ki kellett hívni a rendőrséget, de mivel ők azt mondták, hogy testi sértés most nem történt, sem vagyoni károkozás, ezért nem tudnak semmit tenni, csak kitessékelték bátyámat apa házából (rendszeresen bemászik a kerítésen) Édesapám félelem miatt nem mer semmit tenni, de ha csak telefonon felhívja a bátyám, már reszket a félelemtől, annyira felzaklatja a dolog.

A kérdésem az lenne, hogy lehet-e egy régebbi távoltartást megújítani, vagy arra hivatkozva újat kérni? Vagy nem tehetünk semmit, amíg újra tettlegességig nem fajul a dolog?

Illetve ki indíthatja el a pert? Én is, mint hozzátartozó, vagy csak Édesapám?

ObudaFan # 2016.04.21. 15:57

A régit nem lehet megújítani, de az új sérelmekre tekintettel a birosagon meg lehet próbálni megelőző távoltartást kérni. Te meghatalmazással járhatsz el.

L.Z. # 2016.11.22. 12:03

Kedves hozzáértők!

A mai napon a rendőrség kézbesített részemre egy zaklatás miatti távoltartás ügyében jövő héten tartott ülésről egy értesítést. Amit nem tudok hova tenni.

Előzmény az, hogy egy telefonszám alapján régi ismerősöm (nem családtag) feljelentett februárban zaklatás miatt. A telefonszám nincs a nevemen, kb 1 éve nem is használom (tönkrement az idő múlásával 20 év körüli prepaid SIM volt). Az ügy nyomozását sokadjára hosszabbították jelenleg február közepéig.

A feljelentővel évek óta nem tartom a kapcsolatot, azt sem tudom hol lakik, hol dolgozik. Viszont tetemes pénzel tartozik nekem ami miatt ügyvéd által múlt héten el lett küldve a fizetési meghagyás arra a címre ahol lakik/lakott. Ezt megelőzően egyetlen SMS-t küldtem neki ügyvédi javaslatra amiben közöltem vele, hogy önként kifizetheti vagy jogi úton viszem tovább az ügyet.

A fő kérdésem az lenne, hogy egy ilyen ülésnek mi a lefolyása mivel sem kirandelt jogi képviselőt nem biztosítanak, sem arra nem hagytak időt, hogy sajáttal konzultáljak (vagy a kirendelttel). Köteles vagy e elmenni (nem idézést hanem értesítést kaptam)?

Van e bármilyen bizonyítási lehetőségem pl. az FMH-al, hogy fogalmam sincs hol lakik, nem vagyok családtagja, teljesen más mobilszámot használok? Bár az utóbbi 2 szerintem már bebizonyosodott mivel majdnem 1 éve hosszabbítgatják a rendőrségi ügyet. Úgy vélem az általam tudott lakhelyéről már elköltözött (ide lett küldve az FMH, gondolom majd visszajön), mert egy teljesen másik kerületi biróságra szól az értesítés.

Köszönöm a válaszokat előre is.

L.Z. # 2016.11.22. 12:11

Elnézést, de kimaradt az előzőből és utólag már nem lehet szerkeszteni.

Ha jól olvastam utána akkor a távoltartással pont azt érné el, hogy az általam évek óta nem tudott adatai a tudomásomra jutnának. Lakhely, munkahely, családtagjai ilyen adatai. Nem teljesen értem, hogy ez miért jó valakinek... de így kétségtelen, hogy az FMH-t illetően pénzt spórol nekem, mert nem kell utánajárni ezen adatoknak.

ObudaFan # 2016.11.22. 13:36

Ha szeretnél bizonyítani, védekezni, akkor célszerű elmenni. Nem csak hogy konzultálhatsz ügyvéddel, de jelen is lehet a védőd.

L.Z. # 2016.11.22. 23:59

Mivel jelen esetben 7 nap alatt sem konzultálni sem ügyvédet keriteni nem tudok így elég érdekes. Az is elég érdekes, hogy nem tájékoztattak a jogaimról vagy arról, hogy kirendelt védőt kaphatok. Azt sem értem, hogy jön ebbe bele egy katonai biróság.

Jól tudom, hogy távoltartást csak családtag és hozzátartozó ellen lehet kérni valamint bántalmazás esetén? Mivel egyik sem vagyok és bántalmazás sem történt (az illető lakhelyét, munkahelyét sem tudom már 3 éve nem találkoztam vele) ezért ez megint egy érdekes dolog.

bibika # 2016.11.23. 00:16

A zaklatás magánindítványra üldözendő és akkor nyomoz a rendőrség, ha a tettes ismeretlen, vagy a magánindítvány kellékhiányos.

Öreg Tölgy # 2016.11.23. 05:42

Ej, ej, Bibika, zaklatás miatt minden esetben a rendőrség nyomoz. Ne keverjük a magánindítványt (anyagi jogi fogalom) és magánvádat (az meg eljárási).

L.Z.,

bár a katonai bíróságról nem írtál semmit, de feltételezem, a BKKB nyomozási bírói csoportjától kaptad az idézést, ami a volt Katonai Bíróság épületében van, és a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsai most is ott vannak. Attól még a (civil) nyomozási bíró jár el a távoltartás miatt.

Eleve kétféle távoltartás van, az egyik a hozzátartozók közötti (és arról polgári bíróság dönt), a másik meg a büntetőeljárási, ami bárki ellen mehet, viszont az a feltétele, hogy büntetőeljárásnak kell folyamatban lennie az érintettel szemben. Arról nem tudsz?

Javaslom, gyere át a büntetőjog kategóriába, ott van topic a zaklatásról is, és feltételezhetően szakszerűbb tanácsokat kaphatsz.

petike67 # 2017.10.09. 12:19

Szép napot!

Megelőző távoltartást rendelt el a bíróság velem szemben, a nyáron. Mikor hatályba lépett, másnap felmentem a közös lakásunkba, amitől szintén eltiltottak, néhány személyes holmimért, azonban a feleségem rendőrt hívott. Bevittek fogdára, másnap gyorsítottban szab.sértési bírságot szabtak ki, és a bírónő felhívta a figyelmemet, hogy ezzel a cselekedettemmel priuszom lett, amely öt évig szerepel a nyilvántartásban. Ez igaz? Ha szab.sértést követtem el, hogy kerülhetek bele a központi nyilvántartásba? Erkölcsire lenne szükségem, kikérhetem? Vagy benne lesz a távoltartás megszegése?

ObudaFan # 2017.10.09. 13:41

petike67

A szabálysértési nyilvántartásba kerültél be 2 évre, és nincs benne az erkölcsiben.

Amira1021 # 2017.11.12. 13:52

Tisztelt válaszadó!
Ezúton szeretnék tanácsot kérni.Van egy többször pszichiátrián kezelt testvérem,akinek van egy öt hónapos kisfia.A nővérem gyógyszer és alkoholfüggő,a gyermeke most az én ideiglenes gyámságom alatt áll pontosan ez miatt.Az egészségügyi törvényekben az szerepel,hogy nem kényszeríthető gyógykezelésre,ugyan is nagykorú.Többször fenyeget engem,az anyukánkat és a párját hogy megszurkál bennünket,mind a hármunkra rántott már kést és igen is félünk már tőle.Lehet e elöbb valamit lépni ez ügyben,mielött esetleg tragédia történne akár a párjával akivel egy fedél alatt él,és akár velünk.Esetleg távoltartásit kérvényezni,és ezt hogy tudjuk el indítani.
Köszönöm előre is!

alfateam # 2017.11.12. 14:34

.Az egészségügyi törvényekben az szerepel,hogy nem kényszeríthető gyógykezelésre,ugyan is nagykorú.
Dehogynem, ha a bíróság elrendeli.

13/2014. (XII. 16.) IM rendelet

Mercédesz Alexandra # 2018.07.24. 14:16

Szép Napot!
Tudom hogy "ismeretlen" ellen nem kérhetek távoltartási végzést. Elmesélem röviden a történetemet. Remélem valaki tud tanácsot adni mit tehetek.
Kisfiam édesapjával mielött megismerkedtem ő egy embernél lakott(aki vér szerint nem rokona). Amikor megszületett a kisfiam unokájaként tekintett rá de én ennek nem örültem hogy ő próbál a "pápája" lenni. A kisfiam édesapjával szakitottunk...az apuka elment azóta is eltüntként van nyilván tartva. De viszont az idős emberrel is megszakítottam a kapcsolatot. Utólag tudtam meg hogy bántalmazta a kisfiamat. A rendőrségen is bejelentettem és kiröhögtek. Azóta folyamatosan zaklatja a bölcsödébe elmegy hogy lássa és mindig arra mászkál amerre mi vagyunk a kifiammal.Egy faluban lakunk ő itt a polgármester is és azt hisszük minden joga meg van ahhoz hogy lássa a fiamat. Utólag kiderült hogy meleg a férfi. Fiamat nem szeretném kitenni semmi lelki sérülésnek. Idén szeptemberben megy óvodában és oda is elfog járni hogy zaklasa a fiamat. Milyen jogi intézkedést tudok ellene hogy távoltartsam ezt az embert? Aki tud tanácsot adni azt megköszönném. További szép napot. Köszönöm

ObudaFan # 2018.07.30. 04:50

Ha a gyermeket tényleg zaklatja (és ezt a gyermek is így éli meg), akkor feljelentést lehet tenni.

Benett12 # 2019.05.23. 12:50

Szép napot!
Én arról szeretnék pontosan érdeklődni, hogy
kérhetek-e távoltartási végzést az élettársam ellen? Mivel 7 éve együtt vagyunk, van egy közös gyermekünk, viszont körülbelül 2 éve bántalmaz, fenyeget,most az utóbbi időben volt, hogy én hagytam el a saját otthonom a kisfiammal együtt, mivel ő nem képes el menni. És oda is utánam jött és haza hozott!Az ingatlan amelyben élünk az én tulajdonom, viszont ő is ide van bejelentve! Az én kérésemre nem megy el, akkor mi a teendő? Kérhetek távoltartási végzést? Ezt hogy kezdjem el?

alfateam # 2019.05.23. 16:46

/www.origo.hu/jog/20111011-a-bantalmazottak-a-tavoltartas-harom-formajat-vehetik-igenybe.html

rigoz # 2019.05.23. 20:05

Tisztelt Benett12!

Írni kell a lakóhely szerint illetékes járásbíróságnak (kerületi bíróságnak) egy kérelmet, amiben kéri, hogy tiltsák meg a (volt) élettársnak, hogy Önnel kapcsolatban lépjen, pontosan kifejtve, hogy azt miért, milyen okokból kéri, minél inkább alátámasztva azt, lehetőleg tanúkkal.

A teljes bizonyító magánerejű okiratba foglalandó (teljes terjedelmében saját kezűleg írt és aláírt irat, melyet azon ekként ismer el, két ún. okirati tanú által hitelesítetten, előttük aláírt vagy ekként elismert irat, elektronikus aláírt vagy bélyegzővel ellátott, elektronikus formában benyújtott irat, közjegyző/ügyvéd/bíró által ellenjegyzett irat) kérelmét a következő módokon nyújthatja be:

  • tértivevényes levélben, 3 példányban
  • személyesen, ügyfélfogadási időben a bíróság kezelőirodáján, 3 példányban
  • ha van Ügyfélkapuja, akkor az Általános Nyomtatvány Kitöltő Programban az OBHGEPI_NP01 (polgári nemperes eljárást kezdeményező űrlap) azonosítójú űrlapon vagy ahhoz csatolt elektronikus iratba foglalva

Kérelmét az ún. panasznapon továbbá szóban is előadhatja az illetékes bíróságon.

Célszerű lehet írásbeli vallomásokat csatolni - figyelemmel arra is, hogy a bíróság 3 napon belül kell döntsön a kérelemről -, illetve olyan tanúkat idéztetni, akik várhatóan ott tudnak lenni a meghallgatáson.

A bíróság a kérelemről a beérkezésétől számított 3 napon belül dönt, e határidőben a feleket személyesen meghallgatja, mely meghallgatáson a kérelmezőnek személyesen meg kell jelennie, ha elmarad, azt a kérelme visszavonásának kell tekinteni és annak érdemi elbírálása nélkül a bíróság a nemperes eljárást megszünteti.

A bíróság azonban a meghallgatást mellőzheti és köteles gondoskodni arról, hogy a felek a bíróság épületében - a tárgyalótermen kívül - szükségtelenül ne találkozzanak.

A bíróságnak az ügy érdemében hozott vagy az eljárást megszüntető végzése ellen 3 napon belül fellebbezés nyújtható be, mely azonban a távoltartást elrendelő - előzetesen végrehajtható - végzés végrehajtására halasztó hatállyal nincs, a törvényszék a fellebbezést az érkezésétől számított 3 napon belül bírálja el azzal, hogy az elsőfokú döntést nem változtathatja meg.

A másodfokú döntést - az elektronikus kapcsolattartó fél kivételével - a címzettnek a rendőrség kézbesíti.

A másodfokú, jogerős döntés ellen a kézébesítéstől számított 30 napon belül ügyvéd útján az elsőfokon eljárt bírósághoz - érdemi jogszabálysértésre hivatkozva - felülvizsgálati kérelem nyújtható be.

Amennyiben az ügyben büntetőeljárás is folyik, akkor abban is kérheti a távoltartás elrendelését, illetve mivel közös címre vannak bejelentve, kérheti az illetékes rendőrkapitányságtól ideiglenes megelőző távoltartás elrendelését is, mely annak tárgyában legfeljebb 24 órán belül dönt és mely döntése ellen fellebbezésnek nincs helye, az közigazgatási nemperes eljárásban támadható meg 3 napon belül, mely kereset közvetlenül az illetékes bírósághoz terjesztendő elő.

Benett12 # 2019.05.28. 14:20

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Mazsolapitti # 2019.07.25. 15:19

Tisztelt Fórumozók!
Anyósom ügyében kérnék tanácsot.
Nemrég halt meg a régóta demens édesanyja,akit ő gondozott annak ellenére,hogy az öccse élt a nénivel egy házban. Most, hogy a mama meghalt,a testvére folyamatosan zaklatja mindenféle dolgok miatt. Erős gyógyszereket szed betegségei miatt, nyugtatókat,stb,a temetésről is haza kellett vinni,mert azt nem tudta,hogy hol van. Lehet ellene távoltartást kérni? Vagy az állapota miatt esetleg valami bentlakásos intézményben elhelyezni? Sokszor ha beszedi a gyógyszereit,akkor napokig fel sem kell az ágyból... De ha nem veszi be,akkor meg állandóan telefonálgat meg személyesen megjelenik anyóséknál... Köszönöm a segítséget előre is!
Zsuzsa

drbjozsef # 2019.07.25. 17:03

Mazsolapitti,

A "zaklatja mindenféle dologgal" nem jogi kategória. Ez önmagában sovány. Ha nem akar, nem beszél vele, nem engedi be. Amíg nem csinál valami jogszabályba ütközőt, nemigen tudtok fellépni ellene.

Gondnokság alá lehet helyeztetni, de azzal nem lennétek ilyen értelemben előrébb.

rigoz # 2019.07.25. 17:12

@drbjozsef: Nem gondokság kell ennek a jó embernek, hanem erről a gyógyszerről kell leszoktatni. Ha kell, akkor mentőt kell rá hívni és akkor a kórház kezdeményezi a kötelező intézeti gyógykezelést.

Ott szépen "kikúrálják" erről a szerről és akkor valószínű minden rendben lesz.

Nem jogi kategória azért sem egyébként, mert kóros elmeállapotban - belátási képességét nagy mértékben csökkentő gyógyszeres befolyásoltság alatt - követi el, ami önmagában büntethetőséget kizáró ok.

Semmiképpen sem a megelőző távoltartás a helyes eszköz a probléma megoldására, nem mellesleg cselekvőképtelen személy nem is perképes...

Mazsolapitti # 2019.07.26. 11:59

Köszönöm a választ. Én pontosan ezt mondtam neki,hogy ez ellen max a kapu kulcsra és telefonon szám tiltása az ami segít. A gondnokság alá helyezés meg sajna csak plusz feladattal járna... Esetleg akkor a gondnok,már persze ha kizáró és nem korlátozó gondnokság alá helyezik,akkor talán egy bentlakásos hely orvosolná a dolgot. De így már láthatja anyós is, hogy nem beszéltem a levegőbe. Még egyszer köszönöm szépen.
Egyébként gyógyszer nélkül is vannak gondjai fejben de ebből a szempontból ez mindegy is. A lényeg, hogy amíg nem bántalmaz valakit,meg nem a kerítésen átmászva jut be addig semmit nem lehet tenni. A gyógyszert meg pont a neurológus javaslata alapján írják fel neki szóval kórházba felesleges vinni.

pappkata # 2019.08.01. 12:04

Tisztelt Címzett!

Röviden elmesélem a történetet. Párom elköltözött a házából, ahova a mai napig be van jelentkezve, ruhái, értéktárgyai a helyszínen vannak még, de elkülönítve, lezárva a garázsban.
A hét több napján oda szokott menni, mert van ott plusz tevékenysége. Külön élnek 1/2 éve. A válóperi tárgyalás 2019.09.hóban lesz. Most telefonon beidézte a bírónő a páromat, hogy holnap menjen be, mert távoltartási végzést kértek ellene. Kb 3 hete az asszony neki ment a páromnak az nyílt utcán, leakarta tépni a kocsijáról a rendszámot, eközben pedig elesett és a térdén keletkezett egy seb. Ő azt állította, hogy a párom megütötte a kerékkulccsal. Én már többször szemtanuja voltam, hogy úgy jött haza a párom, hogy szanaszét volt karmolva, a pólója megtépdesve rajta. Tehát, itt akit "bántalmaznak" az sajnos az én párom! Lehetséges, hogy emiatt az állítás miatt van ez? Ez lehetséges? Itt a nők mindent megtehetnek?!
Mégis milyen alapon akarnak távoltartási végzést ellene, hisz nem mondták még ki a válást, az anyagiakban pedig nincs megegyezés, mert a feleség az egész vagyont akarja. Mit lehet ilyenkor tenni? Van okunk félni? Köszönöm válaszukat.

aprilismajus # 2019.08.01. 13:02

A válást még nem mondták ki, ezért kérheti a feleség az ideiglenes megelőző távoltartást, hisz azt hozzátartozók közötti bántalmazás után szabják ki.

A rendőrség akkor alkalmaz ideiglenes megelőző távoltartást többek között, ha a bántalmazott bejelenti a bántalmazás tényét és az előadott tények alapján, a felek magatartásából hozzátartozók közötti erőszakra lehet következtetni.

A férjnek nincs más dolga, mint elmondani az igazságot, s akkor alappal bízhatnak benne, hogy az ideiglenes megelőző távoltartást nem szabja ki a rendőrség.

Az ideiglenes megelőző távoltartást egyébként hetvenkét órára rendelik el, s a bántalmazottól kell távol tartania magát a bántalmazónak.

ZsofiBalogh # 2020.09.14. 16:24

Üdv, egy olyan kérdésem lenne, hogy 3 éve vagyok együtt a párommal akinek a volt (hivatalosan nem) felesége nem tudta a mai napig feldolgozni ezt és péntek este szerencsétlenségünkre belefutottunk és ránk támadt (többször megütött és páromat is) a nyílt utcán majd fenyegető üzeneteket küldött nekem, hogy meg fog ölni, ki fog jönni a munkahelyemhez és meg fogja keseríteni az életemet, azóta rettegek bejárni a munkahelyemre vagy egyáltalan utcára menni. Szóval az lenne a kérdésem ilyen esetben mi a legjobb amit tenni tudok? Kérhetnék távoltartási végzést vagy csak feljelentést tudok tenni? A választ előre is köszönöm.