Egyezség,perköltség,illeték....


zsu8 # 2012.05.31. 10:32

Kedves Fórumtársak!
Segítséget,tanácsot szeretnék kérni.
Röviden:Tartásdíj felemelése miatt keresetet indított felperes.Egyezséget ajánlottam neki,amit ő el is fogadott/írásos bizonyíték van rá./.Ezután az eljáró bírósághoz megírtam/távolság miatt nem tudtam személyesen jelen lenni,a tárgyaláson sem/hogy a felperessel egyezséget kötöttünk,ezt az egyezséget hagyja jóvá a bíróság.Az egyezségben a bírósághoz azt írtam hogy a bírósági jóváhagyást követően minden hónap 15.-ig utalom a megállapodott összeget.10.-én volt a tárgyalás,de én 25.-én kaptam meg az ítéletet,amiben május 1-től kezdődően követelik az összeget.Májusra már ki van egyenlítve a tartásdíj,de most köteles vagyok-e a különbözetet is kiegyenlíteni,vagy ezt is lehet kifogásolni?
Május 25.-én megérkezett az ÍTÉLET,melyben helybenhagyja a bíróság az egyezség tárgyát képező összeget.
Keresetmódosítást nyújtott be felperes,melyről semmit nem tudok,nem kaptam belőle másolatot.
Az ítéletben ez áll:
"Felperes módosított keresetében kérte hogy a bíróság kötelezze az alperest....naptól ...xx összegű tartásdíj megfizetésére.
Az alperes a kereset teljesítését nem ellenezte,vállalta hogy megfizet minden hó 15.napjáig xx összegű tartásdíjat.
A módosított kereset alapos.
Alkalmazott jogszabályok:Csjt.60.§./1/ bekezdés,69/B§, 69/C§/1/,/2/,/3/bekezdés,Pp.231§/1/bek a./ pont,Pp233§/1/ bekezdés."
Valamint 15.000ft illeték és 15.000ft perköltség megfizetésére kötelezett a bíróság.
Az lenne a kérdésem hogy kifogásolható-e hogy nem tekintette egyezségnek a bíróság az egyezségünket és mint ítéletet bírálta el.
Ezzel minden költséget kizárólag rám,alperesre terheltek.
Pedig tudtommal ha egyezség jön létre a tárgyalás előtt akkor az illeték is sokkal kevesebb,/talán 10%/ és a perköltség mindkét felet terheli,mivel nincsen pervesztes-pernyertes fél.
Mivel valószínűsíthető hogy a felperes azért módosította a keresetet hogy a perköltség fizetés alól mentesüljön,panaszt tehetek-e ezért a bíróságon és el lehet-e érni hogy megváltoztassa a bíróság a fizetési kötelezettséget a perköltségre nézve,illetve az illetéket mérsékelje?
Rosszhiszeműség fennállása esetén lehet-e panaszt tenni?
Én saját háztartásomban 3 kiskorú gyermeket nevelek,elég nagy nehézséget okozna kifizetni 30.000ft-ot.
Jövedelmi viszonyok megváltozása esetén /munkaidő csökkenés 8-ról 4 órára,illetve munkanélküliség/mikor ,mennyi idő után lehet kérni a bíróságtól a tartásdíj csökkentését?
Nagyon megköszönném a segíteni,milyen lehetőségeim vannak hogy ne legyek teljesen kisemmizve.
15napom van a fellebbezésre.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.31. 11:05

Azért történt így, mert nem voltál hajlandó személyesen vagy legalább meghatalmazott útján részt venni. A bírósági gyakorlat ugyanis az, hogy csak akkor hagynak jóvá egyezséget, ha a felek annak tartalmát a tárgyaláson adják elő egyezően. Ezért kellett a bíróságnak ítéletet hoznia az egyezségtervezettel azonos tartalommal. Nyilván előbb finoman rávezette a felperest, hogy módosítania kell a keresetet.
A törvényből egyébként szerintem nem következik a fent írt gyakorlat - ha gondolod, fellebbezhetsz; kíváncsian várom az eredményt. (Néhány hete szerettem volna fellebbezni ebben a kérdésben, de az ügyfél nem állta az illetéket.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.31. 11:06

Ja, és a költségmentességet lehet kérni a fellebbezési szakaszban is.

ObudaFan # 2012.05.31. 11:20

Viszont ha nem kapsz, fellebbezési illeték is felmerül, amit a fellebbezés sikertelensége esetén neked kell viselni.

zsu8 # 2012.05.31. 11:50

Elmentem volna a tárgyalásra ha nem több mint 400km lenne a távolság,oda.Ami a mai benzináraknál nem elenyésző összeg.
Ha írásos bizonyíték van rá hogy felperes elfogadta az egyezségi ajánlatot akkor lehet valami jogorvoslatot kérni?
És nyilvánvaló hogy elfogadta mert azt az összeget írták a végzésbe.
Azt én is gondoltam hogy a bíróságon mondták neki hogy módosítsa a keresetet.Ezzel megvalósul szerintem a rosszhiszeműség,mert ugyan azt írta amit az egyességben megbeszéltünk.Ebben az esetben lehet-e valamit csinálni?

zsu8 # 2012.05.31. 11:52

Költségmentességet kaphatok ha 4 órában vagyok bejelentve,a 3 kiskorú gyermekemre gyermekvédelmi támogatást állapítottak meg és a feleségem gyesen van?

ObudaFan # 2012.05.31. 12:34

Így van esély a költségmentességre. Megjegyzem, érdemes lett volna korábban kérni.

zsu8 # 2012.05.31. 12:42

Arról informálódtam hogy ha egyezség jön létre a felek között akkor a perköltség feleződik,mivel nincsen pernyertes-pervesztes fél,és az illeték 10%.
Ezért nem kértem külön a mentességet.Én hü..e!:(
Ilyen jövedelmi viszonyok mellett van esélyem hogy minimális fizetési teher háruljon rám?
Illetve a rosszhiszemű kereset módosítás miatt lehet-e valami jogorvoslatot indítani?

ObudaFan # 2012.05.31. 14:24

Jogorvoslat ebben az esetben a fellebbezés lehet, ahol esetlegesen erre alapozva hatályon kívül helyezést lehet kérni, bár azért szerintem nem olyan egyértelmű esélyekkel.
Az illeték akkor 10%-a a teljes illetéknek, ha első tárgyaláson születik egyezség. Későbbi egyezség esetén 50%-a.

zsu8 # 2012.05.31. 16:03

Már tárgyalás előtt megszületett az egyesség,én írásos beadványban nyilatkoztam hogy egyezséget kötöttünk felperessel.
Az egyezséget nem akarom hatályon kívül helyeztetni,csak az illeték és a perköltséget akarom csökkentetni.
Milyen jogszabályokra hivatkozzak a fellebbezésben?Vagy jobban járok ha ügyvédi segítséget kérek?Bár az az igaz hogy anyagi lehetőségeim igen végesek:(

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.31. 16:04

A gyakorlatról mi a véleményed? Levezethető ez a törvény szövegéből bármiféle módszerével az értelmezésnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.31. 16:06

Zsu: nem tudod ügyvéd nélkül megcsinálni. Még egy ügyvédnek is kisebbfajta csoda lenne a siker. Mint mondtam, ez egy megcsontosodott - bár szerintem téves - gyakorlat.

(Nem kell újra és újra elmondanod, mi történt. Értjük. Talán - meg ne sértődj - jobban is, mint te magad.)

zsu8 # 2012.05.31. 16:20

Akkor törődjek bele hogy felperes rosszhiszeműen módosított a keresetet,hogy kibújjon a fizetés alól??
Én fizessek minden illetéket,perköltséget,miközben megegyeztünk valamiben.
A kedves bírónő nyilván elfogult,mert szegény anyuka egyedül van ,apuka meg mert új életet kezdeni.
A törvények csak anyukának kedveznek,apukáról még az utolsó bőrt is le kell nyúzni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.31. 16:31

Ezt a nyavalygást meg felejtesd el sürgősen! A felperes jóhiszeműen tette, amit tehetett annak érdekében, hogy az egyezség - még ha ítélet formájában is - érvényesüljön. Ha nem módosítja a keresetét - amit egyébként egész biztosan a bíróság javasolt neki -, akkor nincs döntés, vagy még az is lehet, hogy számodra hátrányosabb ítélet születik. A bíró sem tett mást, mint kereste a lehetőségét, hogy az egyezségeteknek érvényt szerezzen - ha már nem mentél el, és nem is küldtél senkit magad helyett.
Megjegyzem a 15 000 - 15 000,- Ft nekem már felezett perköltségnek tűnik.

Nézd, ha számodra az ügyvéd megbízása nem opció, akkor tényleg jobb, ha belenyugszol. Ilyen tisztán jogi kérdésben hatásos jogi érvelés nélkül fellebbezni reménytelen.

Aki vagyoni, jövedelmi helyzete miatt nem képes ügyvédet megbízni, az a kormányhivatal igazságügyi szolgálatától kérhet támogatás, amellyel jogi segítőt vehet igénybe.

zsu8 # 2012.06.20. 11:55

Na!
Fellebbeztem.Megérte.
1500ft illetéket kell csak fizetnem.
A bíróság elismerte hogy számítási hibát vétett.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.21. 09:50

Felesleges lenne elmenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.22. 06:05
  1. Igen.
  2. Ahogy megegyeztek.
  3. Igen; nem; Igen-nem. (Egyébként sem kell "két évet várni"; nincs ilyen szabály.)
Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.22. 06:44

Részletfizetés? 21 ezer forintra?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.22. 09:22

Ha ebben nem tudtok megegyezni, akkor a közös szülői felügyeletben is felesleges. Nem fog működni.

ObudaFan # 2017.06.22. 15:32

Az egyezség alapján is lehet arányt felállítani a pernyertessegre.

Vadsuhanc # 2017.06.22. 15:48

Tisztelt Fórumozók!

Kis értékű perben első fokon pervesztes lettem. Az ítélet ellen fellebbeztem. A Törvényszék az ítéletet hatályon kívül helyezte és új tárgyalásra illetve új ítélet hozatalára utasította a járás bíróságot. A Törvényszék által hozott végzésben megállapította, hogy 25.000. forint perköltségem van.
A pert megnyertem és a bíróság meg is ítélte a perköltség felperes által irányomban történő megfizetését - a törvényszék perköltség összegére vonatkozó megállapítására tekintettel.

Viszont nekem összesen 15.000. forint volt a perköltségem. ( fellebbezés illetéke más igényt nem terjesztettem elő )

Mi alapozhatja meg a 25.000. forint perköltség megállapítását ? ( bíró tőlem kérdezte.. )

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.22. 16:53

Az egyezség alapján is lehet arányt felállítani a pernyertessegre.
És egy ilyen kereset illetve egyezség mellett azt szerinted mennyi lesz?
(Egyébként legfeljebb az alperes, aki nem akar fizetni, azt mondja, hogy "jó, akkor nincs egyezség, nincs közös szülői felügyelet".)

ObudaFan # 2017.06.25. 15:07

Kovács_Béla_Sándor

Pedig lehet ennek gyakorlati jelentősége, még ha csak extrém esetben is. Ha valamilyen perköltségről nem rendelkeznek a felek, a bíróság is elfelejti, és mondjuk egy kiegészítési kérelem alapján kell eldönteni.

ObudaFan # 2017.06.25. 15:08

Vadsuhanc

Jogi képviselőd soha nem volt a perben?

Vadsuhanc # 2017.06.25. 15:22

Tisztelt ObudaFan!

Nem volt jogi képviselőm.