hagyatéki eljárás


Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.27. 09:19

Az egy szűk kör. A kérdező nem tartozik bele.
A közjegyzők (és a törvényszékek) nem is erre, hanem az (1) b) pontra szoktak hivatkozni.

ObudaFan # 2015.08.27. 08:57

Szerintem a Hetv. 71. § (2) c) alapján alappal függesztik fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.27. 06:49

akkor a hagyatéki eljárást fel fogja a közjegyző függeszteni.
Valóban ez a gyakorlat - de szerintem contra legem. Legalábbis ideiglenes hatállyal ilyenkor is át kellene adni a hagyatékot.

ObudaFan # 2015.08.27. 05:28

Ha az a kérdés, hogy mi tartozik a hagyatékba, az gyakran előkérdés, tehát pl. ha házassági, vagy élettársi vagyonjogi kérdés merül fel, akkor a hagyatéki eljárást fel fogja a közjegyző függeszteni.
A végrendeletet a közjegyző is értelmezi, illetve a közjegyző végzése elleni fellebbezés esetén a Törvényszék másodfokú nemperes eljárásban, de ha ezt valamelyik fél vitatja, akkor az így született végzésnk nincs anyagi jogereje és polgári per indítható.
A szóbeli végrendelet érvényességével kapcsolatban nagyjából ugyanez a helyzet.
NAgyot nem hibázhatsz, ha a tanúkat mindenhová bejelented, bár a közjegyző előtt a bizonyításfelvétel meglehetősen korlátozott.

spielman3 # 2015.08.27. 02:47

Azzal az esettel kapcsolatban merülnek fel kérdéseim, amikor egy hagyatéki ügyben közjegyző is eljár és bíróságon per is folyamatban van.

Hogyan függnek össze elvileg ilyenkor az eljárások?

A bírósági eljrárás előkérdéseket tárgyalhat?

Esetemben egy nem igazán világos végrendelkezés áll rendelkezésre ill. több jel utal szóbeli végrendelkezésre az elhunyt részéről.

A közjegyző vagy a bíróság állapíthatja meg, hogy:

  • Hogyan kell a végrendelkezést értelmezni?
  • Valóban volt-e érvényes szóbeli végrendelkezés?
  • A hagyaték összességét?

Utóbbiak mind bizonyítási indítványokat igényelnek.

Hogyan nyilatkozzon a fél pl. akkor, ha a bíróság is és a közjegyző is ugyanazon állítás bizonyítására hívja fel? Küldje ugyanazon tanúkat mindkét eljárásban?

Kata6416 # 2015.08.10. 14:42

Forintban kaptam az összeget.

ObudaFan # 2015.08.10. 13:32

Te milyen pénznemben kaptad kézhez az összeget?

Kata6416 # 2015.08.09. 05:25

A banki téves kifizetés után kb. egy órával telefonáltak, hogy menjek vissza, majd megint, hogy adjak mail címet, ahova megküldik az adatokat,ahova utalnom kell. (akkor még arról szólt a dolog, hogy részemre kifizetett összeg felét utaljam vissza forintban )
DE: nekem kifizettek 10.000,-SEK-et, aznap visszakérték a felét HUF-ban.
DE a hagyatéki szerint a nekem járó összeg helyesen 4.100 SEK - !!!!! Tehát baromira nagyon elszámolták !!!!
Mondtam akkor, hogy igen sérelmesnek tartom, ezt az eljárást úgy ahogy van, és beszélek az ügyvédemmel.
Majd 3 hét elteltével telefonáltak megint, hogy adjak mail címet oda küldenek mindent, erre válaszoltam, hogy kérem, levélben írják meg a dolgokat.
Jelenleg ott tart a történet, hogy válaszoltam a banknak a levelükre, tényként közöltem, hogy a többszörösen téves kifizetés miatt tekintsenek el a SEK-ben történő visszafizetéstől.
Megírtam nekik, hogy a másik örökössel megállapodtunk, hogy neki fizetem közvetlenül az összeget, a bank felé pedig bemutatásra kerül majd a bizonylat. (ezek után nem kívánok többszörös bankköltséget fizetni !)

Mellesleg: az özvegy bent járt a héten a bankba, semmilyen felvilágosítást nem adtak a számla jelenlegi állapotáról, egyenlegéről. A számláról, ő nem vett fel pénzt, a "hiányzó" összegen kívül is van még rajta kb. 6000,- SEK. Kérte a részére még a számláról neki járó összeg kifizetését, és a számla megszüntetést. A bank elutasított mindent, azzal, hogy a kolléga aki intézte szabadságon van, jöjjön vissza két hét múlva !
Hát erre nem tudok, tudunk mit lépni.

Köszönettel a türelmüket.

csaszeva # 2015.08.08. 20:13

Tanácsot kérnék ebben a helyzetben mit tegyek: Megtörtént a hagyatéki eljárás (városházán , ügyintézőnél, nem volt jelen jegyző), azt mondták minden le van rendezve, mert volt eltartási szerződés az ingatlanra , amit egyedüli örökösként megörököltem. Autó,bankbetét, biztosítás nem volt , a készpénzre azt mondták nem érdekli őket. Először azt mondták kapok valamilyen jegyzőkönyvet, vagy valamilyen iratot (sajnos elfelejtettem mit mondtak pontosan) kb. fél éven belül. 1 év után bementem az irodába ahol voltam és elküldet hogy nem lesz semmiféle irat, a " Földhivatalnál át lett írva a nevemre az ingatlan, mit akarok még?" evvel elküldtek. A problémám az, hogy van egy pár milliós készpénz is . Az adóhatóságnak elég bejelenteni, vagy mi ilyenkor a teendő? Van határidő?

ObudaFan # 2015.08.08. 07:13

Altalanossagban:az nem jogosulti kesedelem, hogy a felek kozott a teljesites modjaval kapcsolatban vita alakul ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.07. 18:35

Ugyan. Pontosan tudja, hány forintot kapott, azt is, mikor. A többi elemi matematika. Azzal, hogy ennek ellenére kekeckedni kezdett a bankkal, nem ejtette őket késedelembe.

Dr.Attika # 2015.08.07. 17:13

Emiatt van a jogosulti késedelem:

"a bank milyen árfolyamon tette meg a kifizetést, mert a honlapjukon akármelyik árfolyamot nézem nem stimmel, és én milyen árfolyam szerint fizessem vissza az összeget ?"

"elmulasztja azokat az intézkedéseket vagy nyilatkozatokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a kötelezett megfelelően teljesíteni tudjon"
vagyis nem közli, hogy milyen árfolyamos fizesse vissza a devizát.

ObudaFan # 2015.08.07. 16:52

Talan elobb probald meg indokolni, hogy mitol is lenne.
Egyebkent azert nincs, mert a bank kifejezetten elfogadna a teljesitest.

Dr.Attika # 2015.08.07. 14:55

Értem a "malaszt az malaszt" érvelés.
Falusi iskolában kérdi a tanító: Gyerekek mi a malaszt? Kicsit butácska Gáspár Győzike jelentkezik, majd kiesik a padból.
Tanító úr: Mondjad győzike.
Tanító úr kérem a malaszt az malaszt.
Ez is ilyen érvelés.

"Szo nincs itt jogosulti kesedelemrol." mert nincs szó jogosulti késedelemről.

Kata6416 # 2015.08.07. 13:39

Köszönöm az Uraknak :)
Jelenleg azon töprengek, hogy ha én visszafizetem a banknak, az a pénzt özvegynek meg kifizetik ugyanazt, az mind-mind bankköltség. ( cca. 180.000,- Ft-ról van szó.)
Ha egymás között megállapodunk az özveggyel, és én neki visszafizetem közvetlenül ami jár,(kp) nem tudom a bank mit szólhat hozzá ?

Mellékesen az ügylethez még annyit, hogy 2 számla volt, egy forintos, és egy devizás. A forintos számlát jól fizették ki, azaz: nekem 1/4 rész a többi az özvegyé, csak a devizás számlánál követtél el ez a nagy hibát !
A levelet arról, hogy tévedtek és mennyivel, most küldték az ügylet után kb. 3 héttel, egy telefonos egyeztetés után.
A lényeg NEM kívánok a banknak közel 6000 SEK-et visszafizetni,)ezt írásban fogom közölni, hogy az akkori árfolyamon a 188.000,- HUF-ot kifizetem, (akár az özvegynek )
Köszönöm.

Dr.Attika # 2015.08.07. 11:32

Indoklás?
Mert így kerek a dolog.

ObudaFan # 2015.08.07. 11:10

Szo nincs itt jogosulti kesedelemrol.

Sherlock # 2015.08.07. 10:19

Ez mondjuk nem támasztja alá azt amit mondtál.

Dr.Attika # 2015.08.07. 10:12

Fogózkodó az új Ptk. magyarázatából:

A jogosult késedelembe esik, ha a szerződésszerűen felajánlott teljesítést nem fogadja el; elmulasztja azokat az intézkedéseket vagy nyilatkozatokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a kötelezett megfelelően teljesíteni tudjon; a nyugtát nem állítja ki, illetőleg az értékpapírt nem adja vissza. Az ellenszolgáltatás – kivéve, ha a felek külön fizetési határidőben állapodtak meg – a szolgáltatás teljesítésekor (átadáskor) válik esedékessé. Számlázási kötelezettség elmulasztása vagy késedelmes teljesítése az ellenszolgáltatásnak a szolgáltatás teljesítéskor való esedékessé válását nem érinti, jogosulti késedelemként azonban a kötelezett – késedelmi kamatfizetési kötelezettséget előidéző – egyidejű fizetési késedelmét kizárja.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.07. 09:10

Jogosulti késedelemről akkor beszélhetünk, ha a kötelezett felajánlja a teljesítést, de a jogosult nem teszi lehetővé.

Sherlock # 2015.08.07. 08:57

Értem. Hát, Obudafannak nem jött össze, nem jó kilátások...

Dr.Attika # 2015.08.07. 08:54

Ha most még nem is tudod, bizonyára a polgári államvizsgáig megtanulod, hogy mi is az a jogosulti késedelem.

Sherlock # 2015.08.07. 08:35

Hogy lenne jogosulti késedelem, mikor egyből hívták a visszafizetés miatt? (Nem mintha akármit is számítana az a 2%-os kamat)

Dr.Attika # 2015.08.07. 08:20

Kamatot nem kérhet a bank, mert jogosulti késedelem volt. Jogosulti késedelem pedig a kötelezett késedelmét kizárja.

Kata6416!
Azt a forint összeget utalja vissza amit megkapott, abból vonja le az Ön költségeit.

ObudaFan # 2015.08.07. 07:07

Szerintem a bank ebben az esetben azt a forint osszeget kerheti vissza a torvenyes kamatokal, amit tevesen atadott.