gyerektartásdíj


Chloé1 # 2015.09.04. 23:55

Tiszteletem!

Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy a vőlegényem amerikai állampolgár, de Magyarországon tervezünk összeházasodni és élni, viszont neki Amerikában volt már egy házassága amiből született két gyermeke. De a Magyarországra történő költözés után is szeretné fizetni tisztességesen a gyerektartást. Rá akkor a magyarországi vagy az amerikai törvények alapján szabják ki a gyerektartás összegét?
Ha az amerikai törvények a meghatározók akkor lehetséges-e valamilyen enyhítés vagy segítség, mivel a magyarországi bérekből egy amerikai gyerektartása megfizethetetlen. Jelenleg itt most 260$ azaz körülbelül 71500 Ft hetente vagyis havi szinten 286000 Ft amit meg kell fizetnie.
Segítségét előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.03. 05:25

Nem lesz következménye, hogy jogosulatlanul vette fel,
Az új Ptk. szerint az együtt élő szülőt kártérítési felelősség terheli azokért a károkért, amit azzal okoz, hogy nem jelenti be a bíróságnak a tartási kötelezettség megszűnését. Valóban nem teljes az egyetértés abban, hogyan is kell ezt értelmezni, mit kell kár alatt érteni, de szerintem első sorban pont a kötelezettség megszűnése után teljesített, de vissza nem követelhető tartásdíjat.

ObudaFan # 2015.09.02. 21:21

NagyEdgár

Szerintem ha levelezőre jár, akkor van esély. Egyébként meg ha veled nem tartja a kapcsolatot a gyerkeed, akkor érdemtelenség miatt is lehet kérni a tartásdíj megszüntetését. Az intézménynél próbálj érdeklődni, hogy mire jár. Nem lesz következménye, hogy jogosulatlanul vette fel, de már a keresetben kérd a végrehajtás felfüggesztését a jogerős ítéletig.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.02. 20:47

Akkor szerintem ez még a szükséges tanulmányok folytatásának számít. Különben is: a gyerektartást addig kell fizetni, míg a bíróság ki nem mondja, hogy a kötelezettség megszűnt.

sönike63 # 2015.09.02. 19:30

Kedves KBS! Nincs csak az érettségi.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.02. 19:07

Van szakmája?

sönike63 # 2015.09.02. 18:09

Azt elfelejtettem,hogy közben felkészítő tanárhoz jár,hogy magyarból emelt szintű érettségit tegyen.

sönike63 # 2015.09.02. 17:56

Sziasztok!
A fiamat nem vették fel az egyetemre,regisztráltunk a munkaügyi központba ahol egy ingyenes OKJ-s képzést szeretne elvégezni.Kérdésem hogy erre az időre jár-e a gyerektartás? Természetesen jövőre újra jelentkezik egyetemre. Köszönöm a választ!

NagyEdgár # 2015.09.02. 12:09

Tisztelt Jogi Fórum!
Gyerektartásra kötelezett vagyok. A jövedelmemből rendszeresen fizetem a tartásdíjat. A fiam 21 éves egészséges fiatalember. Érettségi után egyből elment egy nappali tagozatos főiskolára, de azt megunta és most egy másik főiskolán újra kezdte a tanulmányait. Az lenne a kérdésem , hogy ha levelezőre jár akkor jár-e továbbra is a tartásdíj,kérhetem-e a Bíróságtól a tartásdíj megszüntetését hivatkozva arra, hogy nem nappalin tanul, hanem levelezőn. Illetve hogy tudhatom meg, hogy levelezőre vagy nappalira jár? Sajnos a gyerek anyja nem beszél velem. A fiam pedig nem meri megmondani az igazat, mivel tart az anyjától. Így tőlük az igazat megtudni nem fogom. Gyanítom, hogy a gyerek levelezőre jár és arra valószínűleg nem kellene fizetnem, csak éppen titkolják illetve mást állítanak. Illetve szeretném még azt is megkérdezni, hogy ha esetleg kiderülne menetközben, hogy az anya úgy vette fel a tartásdíjat, hogy az nem is járna, az ránézve milyen következményekkel járna?
A megtisztelő válasz előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.01. 20:40

Természetesen.

ObudaFan # 2015.09.01. 20:17

Azért az is vizsgálandó, hogy a különélő szülő ezt a kapcsolatot kereste-e.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.01. 17:47

Ptk. 4:220. §
(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha

  1. a gyermek a tartásra érdemtelen;

(4) A nagykorú gyermekérdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.

méhecske # 2015.09.01. 16:47

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Ha nekem (méhecske) szólt a válaszod, akkor olyanra gondolok például, hogy hónapok, (talán már éveknek is mondható) óta semmilyen formában nem tartja a gyermek a kapcsolatot a kötelezett szülővel, sőt a kötelezett szülő új házasságából született gyermekével (aki ugye a tartásra szoruló féltestvére ) sem. Többször is kijelentette, hogy számára már nem létezik ez a szülő.
Ezek sorolhatók ebbe a "kategóriába" ?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.01. 16:34

Fordítsuk meg a kérdést: mi az, amire te hivatkozni szeretnél?

méhecske # 2015.09.01. 16:23

Kedves Hozzáértők!

Gyerektartásdíj fizetésével kapcsolatban olvastam olyat, hogy nem köteles a szülő tartani (támogatni) a munkaképes, nagykorú gyermeket, ha

  • a gyermek a tartásra kötelezettel (vagy vele együtt élő közeli hozzátartozójával) szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít, amelyre tekintettel a társadalmi felfogás szerint a tartásra nem méltó (érdemtelenné válik).

Kérdésem, hogy mit nevezünk súlyosan kifogásolható magatartásnak?

pohicop # 2015.09.01. 11:07

Na igen....mert ugye ne legyen olyan, ne történjen senkivel meg, de megeshet, hogy a gyermek 2 év múlva meghal. Elüti az autó, megölik, súlyos betegség elviszi, baleset, stb. Ez esetben jó nagy kitolás magaddal, hogy ha kifizettél előre mindent. Kissé bizarr érvelés tudom, de ettől még igaz..... Logikusabb havonta fizetni ami jár. Persze csak szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.01. 10:45

A bíróság a tartásdíjat havi összegben, és - főszabályként - időkorlát nélkül állapítja meg. E mellett lehet úgy megegyezni, hogy a gyermek 18 éves koráig esedékes tartásdíjat a különélő szülő előre, az ingatlantulajdon átengedésével teljesíti. (Megjegyzem, ezt a bíróság inkább csak akkor hagyja jóvá, ha a juttatás a gyermek, és nem az együttélő szülő javára történik.)
De a dolog ilyen rendezése is azzal jár, hogy a gyerek 18 éves korától pénzben kell fizetni a tartásdíjat, amíg a bíróság a kötelezettséget meg nem szünteti. Akár végre is hajtják.
Olyan nincs, hogy úgy egyezzenek meg előre, hogy a gyerek 18 éves kora után már nem fog fizetni.

ObudaFan # 2015.09.01. 10:39

Lehet úgy egyezséget kötni, hogy az csak a gyermek 18 éves koráig szóljon, ha ebbe az egyezségbe mind a ketten belementek. Aztán majd a gyermek 18 éves kora után vagy megegyeztek, vagy a bíróság dönt, ha kell.
A mai szabályok szerint a gyermektartási per illetéke az egyévi követelt tartásdíj 6%-a, de persze semmi garancia nincs arra, hogy ez így lesz majd a gyermek 18 éves korában is.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.01. 10:20

Egyezségre senkit nem lehet kötelezni. Semmilyen egyezségre. De ez igaz a másik félre is. Hiába ajánlasz olyat, amit nem fogad el - abból nem lesz egyezség.

pötyike77 # 2015.09.01. 10:08

Akkor úgy kérdezek, hogy nem kötelezhetnek arra jogilag, hogy a gyerek 18 éves kora utánra is gondolnom kell az egyezségben, igaz?
Mert ez a konkrét kérdés.
Jogilag nem kifogásolható, ha csak 18 éves korig számolok a jutómból egy összegben és nem tovább?

Maximum úgy járok, hogy mégis járni fog a gyerek főiskolára, és akkor majd 6 év múlva az ex-nejem indíthat valamit az akkori gyerektartásért.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.01. 08:44

Azt sem te döntöd el, hogy ingatlannal "előtörlesztesz-e". Ez csak egyezséggel lehetséges. Ha nincs egyezség, akkor havonta, pénzben fizetsz. Addig, amíg a gyerektartási kötelezettség fennáll. (Ami lehet akár 25 év is, sőt, kivételesen akár több is.)

pötyike77 # 2015.09.01. 08:43

Egy összegben vagyo nmegállodás keretében beszélek a jutómból levonandó tételről, nem havi fizetendőről ma, illetve most, és most csak 12 éves a gyerek.

pötyike77 # 2015.09.01. 08:35

Kovács_Béla_Sándor köszönöm a válaszod.

úgy érted, hogy nem én döntöm el, hogy hajlandó vagyok-e fizetni több gyerektartást, mint a gyerek 18 éves kora?
Kötelezhetnek a tovább fizetésre ma, amikor még csak 12 éves?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.01. 08:31

Én nem nagyon értem, miről beszélsz. Az az igazság, hogy ez nem a te belátásodon múlik, a mozgástered jóval szűkebb annál, mint amilyennek véled.

pötyike77 # 2015.09.01. 06:50

Szeretném kérdezni, hogy adott egy olyan helyzet, hogy 3,6M ft értékben a jutómból közös vagyonból levonásra került tartásdíj, ami 5 évre , a gyerek 18 éves koráig lett számolva 50e Ft-al havonta.
"Természetesen" ez a feleségemnek kevés, mert szerinte a gyerek főiskolára is fog menni, arra is kellene további 2-3M tőlem.
Szerintem pedig ez csak feltételezés, ha ezt most kiadom és nem megy mégsem a gyerek, akkor ezt nekem már senki sem fogja visszaadni 5 év múlva.
Az a kérdésem, hogy ha most úgy döntök, hogy nem számolok a 18 éves koránál tovább, mi történik, ha mégis megy főiskolára?
Milyen procedúra elé nézek?
Milyen költségei vannak egy gyerektartási pernek?
Vagy ez akkor már felnőtt tartásnak számít majd?
Az is úgy számolódik, mint a tartásdíj? Kb jövedelem 25%-a?
Nagyon köszönöm a választ!