tartásdíj


Inez1 # 2016.03.07. 16:56

Köszönöm a gyors válaszát ObudaFan!
A volt feleségem a bírósági jóváhagyás nélkül akarta aláíratni velem az ügyvédjével íratott lemondó nyilatkozatot.
Hogyan lehet kezdeményezni a bíróságon ezt a jóváhagyást? Gondolom addig meg ne próbáljak aláírni semmit?
Azért elgondolkodom a dolgon, hisz nehezen tudom elhinni, hogy nem fog perbe fogni pár év múlva megint egy kis pénzért. Akkor meg már késő bánat, mert oda egy fél élet munkája.
Mit tanácsol bele merjek menni?
Tisztelettel és köszönettel előre is!

ObudaFan # 2016.03.07. 15:12

Inez1

Jóvá kell hagyatni a bírósággal.
Ha később mégis veszélybe kerül a gyermek eltartása, akkor a megállapodás ellenére sem kizárt, hogy később sikeresen követeljen tartásdíjat.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.07. 14:35

A bíróságon említették, hogy tartásdíj fejében kérhetném a lakáshasználatot is (
Valamit félreérthettél.

Inez1 # 2016.03.07. 14:16

Pár évvel ezelőtt váltam el a feleségemtől. A házasságunkból három gyermek született. A bíróságon 100 ezer Ft gyermektartásdíjat vállaltam. A ház amiben maradt a volt feleségem és a gyerekek az én nevemen van. Évek óta próbáltam dűlőre jutni a volt feleségemmel, hogy egyezzünk meg ház kérdésben valamilyen módon, hogy legalább én is új életet tudjak kezdeni. Már régebben is felmerült, hogy gyerektartás díj elengedése fejében lemondanék az ingatlanról, amit most ő elfogadott.
A tiszteletteljes kérdésem az lenne, hogy ezt a megállapodást jóvá kell e hagyatni a bírósággal, a másik az hogy amennyiben én lemondok a házról ő meg a gyerektartásról, akkor a továbbiakban előállhat e mégis valami anyagi követeléssel irányomban.
Köszönettel.

Felhőtlen # 2016.02.09. 17:31

A bíróságon említették, hogy tartásdíj fejében kérhetném a lakáshasználatot is (ahol 15 éven át laktunk). Ez mennyire jellemző, hogy ezt megítélik?

ObudaFan # 2016.02.09. 16:54

A birosag ezt nem hatarozza meg. Egy osszeget fog meghatarozni, aztan majd te tudod, hogy van-e igy lehetoseged ebbe az iskolaba jaratni, vagy sem.
A kulonelo szulo a sajat szukseges tartasa rovasara is koteles a gyereket eltartani, de ez sem korlatlan kotelezettseg, igy elkepzelheto, hogy nem lesz konnyu abbol a tartasdijbol midezt finanszirozni.

Felhőtlen # 2016.02.09. 14:39

Ideiglenes gyerekelhelyezési kérelmet adtam be, és a tartásdíj igénynél részleteztem a gyerekek költségeit is. Kérdésem, hogy ha az Apának semmi jövedelme nincs és nem tudna fizetni, a gyerekek pedig fizetős iskolába járnak, (csak az iskola kettejükre 55e Ft), akkor mondhatja e azt a Bíróság, hogy ez esetben az Apa mivel nem tud fizetni, írassam át a gyerekeket a rendes önkormányzati suliba? És vonjam meg a különórákat amelyekre hosszú ideje járnak?

ObudaFan # 2016.02.05. 14:19

Guriga02

A jövőre nézve kérheted a gyermektartás-fizetési kötelezettséged megszüntetését. A már felmerült tartozást viszont ki kell fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.04. 20:37

Mi a kérdés?

Guriga02 # 2016.02.04. 17:02

Tiszteletem!
Az alábbiakban lenne szükségem jogi szakvéleményre,tanácsra.
2012-ben elváltam és két kisebb gyermekem után rokontartási kötelezettséget állapítottak meg (elmúltak 18 évesek már akkor). Tették azért, mert 2010-ben kiléptem a vagyonközösségből, elköltöztem közös lakhelyünkről, életközösségünk megszakadt. A válás pillanatáig és még 1/2 évig fizettem havi 150 eFt-ot közös megegyezésünk alapján, melyet később már nem tudtam, mert megszűnt a munkahelyem (Malév). Főként a korom végett, de nem találtam munkát és most is csak igen keveset keresek sok munkával. Nem tudok fizetni, megélhetésemre is alig futja. A közös megegyezéssel a bíróságra ment volt nejem és az bírósági végrehajtást rendelt el, mely tart több, mint 2 éve. Kamatos "tartozásom" lett emiatt. Gyerekeim sajnos ellenem lettek uszítva, szóba sem állnak velem. Volt családomban senki nincs tekintettel helyzetemre. Már a legkisebb is 24 éves lesz és mindketten befejezték iskoláikat, de a tartozásom továbbra is fennáll, kamatozik. 3 év múlva nyugdíjba megyek. Vonták eddig minden keresetemből, még az álláskeresési segélyből is 50%-ot. Mit tudok tenni, meddig tathat ez? Ügyvédre már nincs pénzem, sajnos hárommal is megjártam, nem kicsit és a semmi sok pénzembe került. Segítő tanácsra lenne szükségem! Előre is köszönöm!!!

ObudaFan # 2016.01.20. 18:55

Bajt szerintem nem tud okozni, továbbra is követelheti ezt az összeget.

faricsabi # 2016.01.20. 18:42

Igen,sajnos errol beszeltem.akkor tenyleg egy utolso...akkor mi a helyzet,ha én postai csekkekkel igazolni tudom a feladast,de a jogosult azt valamilyen oknál fogva nem vette at?a penz ugye visszajön nekem,de igazabol a fizetési kotelezettsegemnek eleget tettem,szoval nem vagyok felelősségre vonható,mert rajtam kívülálló ok miatt nem érkezett meg a penz a kezébe.van e esetleg valamiféle jogszabályban előírt egyéb kotelezettsegem,illetve tud e valamilyen bajt okozni nekem ujra a jogosult,ha azt onhibajabol nem vette at?

ObudaFan # 2016.01.20. 05:40

A pénzletétet a MOKK-nak az eljáró közjegyző által megadott számlaszámú letéti számlájára átutalással kell megfizetni olyan fizetési számláról, amely felett a letevő rendelkezésre jogosult.

faricsabi # 2016.01.19. 18:51

Nah meg egy utolso kerdes...kozjegyzoi létét kizarolag átutalással teljesíthető?ugyanis én mindenhol azt olvastam,h kizarolag olyan belföldi számláról teljesithetem ami felett rendelkezem.
Azert kellene a közjegyzői létét,mert azt azonnal kézhez kapnam es mehetnek a rendőrségre vele,h teljesitettem.mig a biroinal varni kellene napokat.
Két napra csak emiatt hazautazom Magyarországra,de azonnali intézkedésre lenne szükségem,ezert lenne megfelelobb a közjegyzői létét.de nincsen bankszamlam,vinnem a készpénzt...postan nem lehet esetleg befizetni egy utalvanyon amit a közjegyző adna?

ObudaFan # 2016.01.14. 11:03

Az okmányirodában a lakcímük beszerezhető, de az én személyes véleményem szerint egyébként elég.

faricsabi # 2016.01.13. 16:40

Akkor meg bonyolitom... Utoljára 2005. Márciusában voltam Magyarországon.akkor az o állandó lakcíme ugyanaz volt mint az enyem.nem laktak ott,akkor sem tudtam hol laknak,de a legutóbbi tudomasom szerint az állandó lakcíme az enyem.kb.ket három hónapja jelentkeztek ki,de ezt mi "hivatalosan" nem tudjuk.o nem kozolte velem.ha én most belfildi postautalvanyon megkísérlem a penz kezbesiteset a címemre az elegendo a nyomozohatosagnak arra,hogy megallapotsak,h nem onhibarol van szo?ugyanis én hivatalosan es igazoltan kulfoldon élek és a legutolsó hazautazasomkor meg az én cimem volt az állandó lakcíme.jelenleg nekem csak ez lenne a lenyeg,h onhibat ne allapotsanak meg.a kotelezettsegem tovabbra is fenn fog állni amit teljesíteni fogok csupán sehonnan nem tudom hivatalosan megszerezni a lakcimet o pedig egyaltalan nem hajlando sem kommunikálni sem együttműködni holott o követeli a penzt.en fizetnek es errol akar nyilatkozatot is tennek,de nem tudom hova es jelenleg csak az onhibat szeretnem elkerülni.aztan akar bírói letettel is de megoldom.

ObudaFan # 2016.01.13. 15:53

Postai úton is befizethető a bírói letét, és pl. a szüleid is befizethetik helyetted.

faricsabi # 2016.01.12. 16:46

Koszi szepen a valaszt. Idokizben megtudtam, hogy egy hárommilliót meghaladó hiteltartozasa van es ezert nem közli a szamlasuamat velem...viszont a közjegyzői vagy bírói letethez is személyesen kellene megjelennek,nem?es minden hónapban 15.000 forint miatt ezt kellene tennem? Számtalan megkeresést inditottam fele, a szüleik is probalkoztak de semmi.a problema viszont az,hogy o tud rola hogy a penz edesanyamnal van es csak el kellene mennie hozza átvenni egy nyugtaval.edesanyam rokkant nem tudja elvinni,viszont egy varosban elnek.o pedig szándékosan rosszat akarhat nekem mivel a rendőrségen feljelentett elmaradás miatt.esetleg van valami törvényi tényállás erre vonatkozólag,hogy én hajlandóságot mutatok o tud is rola,mert a fiam is látta a penzt,de igazabol o gordit akadalyt elem szándékosan.mas örömmel atvenne mert szüksége van ra.o pedig szándékosan nem veszi at emiatt pedig én kerultem bajba.

faricsabi # 2016.01.12. 16:46

Koszi szepen a valaszt. Idokizben megtudtam, hogy egy hárommilliót meghaladó hiteltartozasa van es ezert nem közli a szamlasuamat velem...viszont a közjegyzői vagy bírói letethez is személyesen kellene megjelennek,nem?es minden hónapban 15.000 forint miatt ezt kellene tennem? Számtalan megkeresést inditottam fele, a szüleik is probalkoztak de semmi.a problema viszont az,hogy o tud rola hogy a penz edesanyamnal van es csak el kellene mennie hozza átvenni egy nyugtaval.edesanyam rokkant nem tudja elvinni,viszont egy varosban elnek.o pedig szándékosan rosszat akarhat nekem mivel a rendőrségen feljelentett elmaradás miatt.esetleg van valami törvényi tényállás erre vonatkozólag,hogy én hajlandóságot mutatok o tud is rola,mert a fiam is látta a penzt,de igazabol o gordit akadalyt elem szándékosan.mas örömmel atvenne mert szüksége van ra.o pedig szándékosan nem veszi at emiatt pedig én kerultem bajba.

ObudaFan # 2016.01.11. 21:31

faricsabi

Szerintem a bírói, vagy a közjegyzői letét a legmegfelelőbb, mert az teljesítésnek minősül. A számlaszámát csak akkor tudod meg, ha ezt ő is szeretné.

faricsabi # 2016.01.09. 12:58

Tisztelt fórumózók!
Egyszerű, de nagyszerű kérdésem lenne: külföldön élek életvitelszerűen, és szeretném a gyermektartási kötelezettségemet teljesíteni, de kisfiam édesanyja nem hajlandó kommunikálni velem semmilyen módon és nem adja meg nekem a bankszámlaszámát, hogy küldhessem a pénzt. Sajnos külföldről nem tudom küldeni postán keresztül készpénzben (bár a jelenlegi címét sem tudom).
Van valami mód arra, hogy áthidaljam ezt a problémát? Mivel önként kell teljesíteni, így személyesen is haza kellene mennem, ami ugye képtelenség... Esetleg egy magyarországi jogi képviselő letéti számlájára ha elküldöm és megbízom őt a kézbesítéssel az ugyanúgy önkéntes teljesítésnek minősül? illetve valamilyen módon megkaphatom a bankszámlaszámát ennek érdekében hivatalos úton?
Tisztelettel és köszönettel: Csaba

zsolzs # 2016.01.08. 18:38

Tisztelt Kovács Béla Sándor úr! Köszönöm, hogy foglalkozott az ügyemmel! Üdvözlettel: Zsolzs

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.08. 17:03

Azt nem tudhatja egyetlen ügyvédi oldal sem, hogy ez mit jelent a gyakorlatban - mert ez egy teljesen új szabály, egyszerűen nincs gyakorlata. Különösen felsőbírósági gyakorlata nincs.

Tartási kötelezettséget - ha nem a jogosult bejelentésére történik - csak perben ítélettel lehet megszüntetni. (T. Kollégák, tudom, hogy ez dogmatikailag nem pontos, a praktikus leegyszerűsítés a laikus könnyebb megértését szolgálja.)

zsolzs # 2016.01.08. 13:35

Elnézést, évet tévesztettem a 2014. március 15-én életbe lépett új Ptk-ra gondoltam. A konkrét kérdést feltettem: milyen rendkivüli indokolt esetekben kell továbbra is fizetnem a tartásdíjat? A hivatkozott törvényre egy másik ügyvédi oldal úgy reagált, hogy ez gyakorlatban a azt jelenti, hogy megszűnik ez a kötelezettség a nagykorú 25 éves kora felett. Elég volna csupán kérelmeznem a bíróságon a megszüntetést?
Köszönöm, üdvözlettel:
Zsolzs

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.08. 12:59

Miféle 2015-ös jogszabályváltozás? És valójában mi a konkrét kérdésed? Mondd ki, ne csak célozgass!