tartásdíj


zsolzs # 2016.01.07. 20:27

Tisztelt Jogi szakértők, ügyvédek!
Mennyiben érint engem a 2015-ös jogszabályváltozás a következő esetben: (?)
Nagyobbik lányomat 12 éves kora óta a volt anyósom neveli /már elváltam/ most 26 éves lesz már és folyamatosan, megszakítás nélkül fizettem utána a gyermektartási díjat mostanáig a bíróság határozata alapján. Később tudtam meg, hogy 18 éves kora után már csak rokontartásra lett volna jogosult, melynek enyhébbek a feltételei. Lányom jelenleg is tanul, és a képzése folyamatos és még ráépül az előző képzésére, vagyis ennek a képzésnek az előző az előfeltételeként még szükséges. Hozzáteszem, hogy lányom külföldön él, és ott múlatja az időt nem csekély ösztöndíjából. Sajnos nem sok köszönetet látok benne, nem tartja velem a kapcsolatot, még csak nem is tájékoztat a tanulmányi előmeneteléről. (Ezek már önmagukban is elegendőek volnának az érdemtelenség kimondásához). De ezzel a joggal nem kívánnék élni. Sajnos voltak egészségi problémái (önkép zavar miatti anorexia 17 éves korában) és állítólag még most is rendszeresen szed valamilyen gyógyszert. Az új Ptk (2013. évi V. törvény) – IV. könyv XXII. Fejezet 4:220. § (5) szerint a szülő továbbtanuló gyermekével kapcsolatosan tartásra csak rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
Nem szeretném, ha elítélnének ezért, de 20 évem ráment az anyósommal való vívásra, családom szétesett, nagyobbik lányom mára szinte teljesen elidegenült tőlem. Évekig próbáltam eredménytelenül közelebb kerülni hozzá, mára felhagytam vele (maga részéről semmit sem tesz a gyermek-szülő viszonyunk javításáért) Ez az egy kötelék összeköt a volt anyósommal, hiszen részére ítélték meg a gyermektartást, amit mai napig tiltanak tőlem és úgy tudom csak bírósági ítélettel lehet ezt megváltoztatni. Mit jelenthet ez a rendkívül indokolt eset? Akár életem végéig láncon tarthatnak ezzel?
Köszönettel: Zsolzs

ObudaFan # 2015.02.27. 15:37

Úgy általánosságban nem irreális, hogy a nettó jövedelme felét kéred, de azért a gyerekek pontos szükségleteit ismerni kellene.

Kismama09 # 2015.02.26. 22:10

Tisztelt Fórumozók, Válaszolók, tisztelt Ügyvéd Úr!
Gyermektartásdíjjal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni, az összeg megállapításához. 3 gyermekem van, 5 éves, 3 éves és 5 hónapos. Élettársam a héten költözött el tőlünk. A gyermekek mind nálam maradnak a korábban közösen, hitelre vásárolt házban. A hitel törlesztőrészleteit együtt fizetjük, nagyjából fele-fele arányban oszlik meg (ez kamatoktól függően kis mértékben időnként változik), élettársam fizet jelenleg havi 30000-t, én 37000-t, ill. a ház biztosítását is, tehát én összesen 40000-t fizetek. A gyermekek érdekében nem szeretnénk egyelőre a házat eladni. Élettársam albérletbe költözött, ott saját elmondása szerint összesen havi 70000-t fizet, rezsivel. (Van saját 3 szobás lakása az édesanyjánál, de oda személyes okok miatt - egyszerű unszimpátia - nem akar visszaköltözni.) Jelenlegi nettó keresete 280-290000,-ft, amiben benne van a családi adókedvezmény, amit 2 gyerek után ő vesz igénybe. Én jelenleg tgyáson, jövő hónaptól gyed-en vagyok. A tgyás havi 130000 (ebben nálam szintén benne van a családi adókedvezmény, a harmadik gyermek után én igénylem vissza), a gyedem ennél kevesebb lesz, még nem tudom. Családi pótlékok én veszem igénybe, havi 52000. Ennyi az összes jövedelmünk, én még minimum egy-másfél évig nem tudok visszamenni a munkahelyemre dolgozni. A jelenlegi otthonunk rezsiköltségét a különélés óta én vállaltam. Élettársam semmiképp nem szeretne hivatalos válást, mert attól tart, elveszítené a családi adókedvezmény rá eső részét, kb. havi 60000-t. Meg akar egyezni peren kívül. Én ezzel nem értek egyet, mert szinte biztos, hogy így lesznek viták a gyermekelhelyezést és az anyagiakat illetően is. Ugyanakkor a gyermekek érdekében én sem szeretném tovább terhelni a helyzetet még házeladással, költözéssel. Tehát én is olyan megoldást szeretnék, hogy senki ne kényszerüljön erre a megoldásra, amíg a hitelünk nincs visszafizetve. Élettársam ugyanakkor már most vonakodik a tartásdíj fizetésétől, már a költözése előtt kijelentette, hogy a gyermekek programjait (ovis foci, úszás, havi 1 koncert vagy színház, rendezvény) nem fogja támogatni, sem a házban történő meghibásodások költségét (ahol ő is tulajdonos). Tehát olyan összeget szeretnék kérni tőle tartásdíjként, hogy ezeket ki tudjam gazdálkodni, hisz adott esetben ezen felül nem fog minket támogatni. Én gyermekenként havi 30000-t kértem tőle, ill. a családi adókedvezményből annyit, hogy amit ő vesz igénybe, abból az egy gyerekre eső adókedvezménynek a felét megkapjam, mert így jön ki az 50-50%, tehát így összesen kb. 105000,- ft-t adna. (Már ezt is sokallja.) Ugyanakkor utánaolvastam, hogy gyermekenként 16,6% jár, ami esetünkben kb. 140000,-ft. Mi a véleménye, miből kell számolni ezt a százalékot? Az adókedvezmény nélküli vagy az azzal emelt összegből? Megtarthatja élettársam ezt a kedvezményt? (Amíg én nem megyek vissza dolgozni, addig nem tudom érvényesíteni.) Ugyanakkor még nem akarok semmit elhamarkodni, hiszen bárhogy dönthetünk még, talán sikerül megoldást találni. De a gyermekek érdekében az anyagi biztonság sem mellékes (csak a pelenkaköltségünk havi 15000, hogy egy példát mondjak). 2 szobás, régi házban élünk, a gyermekek egészségesek. Nem szeretném élettársamat anyagilag ellehetetleníteni, az albérlet melletti döntését is tiszteletben tartom, de kettőnk közül mégis én voltam mindig is, aki szívesebben fordítja a pénzt a gyermekek érdekeire, kultúrára, tanulásra, mint mondjuk minden este egy pizzára, ha ez a példa így érthető. Tehát mi lehetne a fentiek alapján az az összeg, amit kérhetek? Köszönöm a választ! Edina

gerbera317 # 2015.02.23. 10:12

Neked nincs rá lehetőséged, de kérheted a végrehajtó hatóságot, hogy ellenőrizze, betartja-e a munkáltató a levonás szabályait.

Sokk # 2015.02.23. 07:50

Üdvözletem!
A gyermektartásdíjat bírósági felhívás útján a munkáltató vonja volt férjemtől, és utalja részemre. Kérdésem az, hogy van-e olyan jogszabály, amely megengedi, hogy a munkáltatónál betekinthessek volt férjem havi kereseteibe, és ha van, melyik az?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.22. 19:46

Megegyezni szinte bármiben meg lehet.

peteka # 2015.02.22. 18:41

szülök úgy álapodnak meg, hogy válás után közös marad a szülői felügyeleti jog, a 2 gyerek anyánál lesz elhelyezve, de a kapcsolattartás úgy akarják megoldani, hogy egyik hetet egyik szülőknél, másik hetet másik szülöknél lesznek. Apa fizet tartásdíjat, de jogos-e, illetve bírósági gyakorlat figyelembe veszi azt az igényt, hogy a tartásdíj összegének megállapításánál vegyék számba, hogy a hónap felét az apánál töltik agyerekek, így akkor ő gondoskodik a lakhatásukról, megélhetésükről, stb. Tehát, hogy az egyébként megállapítandó tartásdíj fele járhat-e jogosan anyának?